PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Titriyor

EROZYON
07/01/2012, 22:59
Sayın forum üyeleri.2006 fire active Grande Puntoyu, 99.000 km de dün satın aldım.Araçta 100 km hızın üzerine çıktığın zaman titreme oluyor.Tamirciye sordum amörtisör ve takozlardan olabileceğini söyledi.Ama ben uzun yolda rahat gidemiyorum..Titreme az değil çünkü.
2.sorunum daha önce kazadan dolayı direksiyon airbag ı patlamış.Ve airbagi tekrar yapan tamirci baştan savma iş yapmış.Direksiyon üzerindeki airbagi kapatan plastik aksamın kenarları kalkmış durumda.Bu parçayı komple değiştirebilirmiyim.Parçası çok pahalı dediler ama çıkma parça yı nerden bulabilirim.

3.Sorunum direksiyonu çevirdiğim zaman aracın ön tarafından tak tak tak diye direksiyonun çevrilme açısına göre ses geliyor.Bu sesin kaynağı ayağınızı debriyaj gaz yada frene koyuncada hissediliyor...Sizce neden olabilir.

aon
07/01/2012, 23:06
titremenin sebebi lastik balans ayarsızlığından olabilir

EROZYON
07/01/2012, 23:13
Hocam o aklıma geldide araç komple titreyince başka birşeyden olabilirmi acaba dedim

Ziyaretci036
07/01/2012, 23:16
Hocam o aklıma geldide araç komple titreyince başka birşeyden olabilirmi acaba dedim
hocam
1. aracınızın bütün lastikleri balansız olabilir.
2. lastiklerde balon vs. olabilir.
3. olarakta aracınızın kazası ne derece olmuş onu biliyormusunuz?
çünkü ana şaseler düzeltilmişse ne yaparsanız yapın dikiş tutumuyor.
bu arada hayırlı olsun. umarım uygun almışsınızdır.

halils2
07/01/2012, 23:17
aracın hayırlı olsun güle güle kazasız belasız kullanmanı dilerim. güzel araçtır hele ki bakımlı bir araç aldıysan çok keyifle kullanırsın. aynı araca sahibim çok fazla sürate kalkabileceğin bir araç değil fakat kullanımı çok zevkli, yakıtı uygun motoru sağlam bi de lpg takarsan tadından yenmez. sorularına cvp vereyim;
1 araçtaki titremenin sebebi balans ayarındandır
2 parçayı çıkmacılardan veya daha fazla meblap vererek servisten alabilirsin
3 pedallardaki titreşimin ve tak tak sesinin sebebi amortisör takozundan. hangisi olduğunu ya rot balansçıya götürüp ya da 1 kişi direksiyonu çevirecek 1 kişi de elini öndeki helezon yaylarına koyarak titreşim var mı yok mu kontrol ederek tespitte bulunabilirsin.

lionT-JET
07/01/2012, 23:18
hayirli olsun.bence rot balans diyecegim ama ilk once lastiklerinize baktirin.ses muhtemelen aks larla ilgili diye dusunuyorum

EROZYON
07/01/2012, 23:19
Hocam sağ ön çamurluk değişmiş ve motor kaputunun yarısı boyalı..Serviste büyük bir kazası yok önden darbe almamış dediler..Araçın ön takımlarından ses geliyor zaten..Rot balans ta yok titreme ondan kaynaklanıyor ama dediğim gibi heryeri titreyince bende şaseden korktum.Lasliklerimi kontrol ettim balon yok.....Sanırım ön takımları değiştirip komple bir balansa sokmak lazım bu aracı..

halils2
07/01/2012, 23:43
ssen git bi rot balansçıya baksın benim 4 lastikte de balans vardı aynı bahsettiğin gibi araç komple titriyordu balans yaptırdım düzeldi. bi sefer de lastiğim patladı lastikçi yaptıktan sonra balans yapmamış ve lastiğin kurşununu kaydırmış yolda giderken de kurşun düştü ve 90 km hızla giderken düştüğünü duydum çünkü araç hemen titremeye başladı 80 km yolu zor yaptım. dönüşte hemn balansçıya gittim arka sağdan düşmüştü zaten hissettiriyor nerden olduğunu 40 gr kurşun taktı iç ve dışına 20şer gramdan.

pdr42
07/01/2012, 23:44
ARacı kaca aldınız pek konu ile alakası yok ama:)). bu arada o tak tak sesi muhtemelen arac yandan darbe aldıgı icin helezonları kastırmıs olabilir oda ses yapıyo olabilir eger direksiyondan ses geliyorsacevirince

Tayfun-E30
07/01/2012, 23:47
arabayı lıfte alıp alt takımına amortisör takozlarına bakmak gerekir ama bu aralar gidemeyecekseniz hemen bir rot balanscıya gidin rot balansı yapılsın..

EROZYON
07/01/2012, 23:59
Aracı 18000 tl ye aldım hocam..Takozların her ikisinide değiştiricem zaten
Yarın yola çıkacağım..Açık rot balans çı bulmam çok zor.

blackhawk
09/01/2012, 10:26
sadece rot balans olduğunu sanmıyorum tam sağ ya da sol yaptığında tıkırtı varsa muhtemelen aks ta sorun vardır. önden çekişli araçlarda tam sağ ya da sol yapıp pati çekerseniz aksları çabuk elinize alabiliyorsunuz.Bence aksları ve amortisör takozlarını kontrol ettirin.