PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangisi doğru sistem?

aykut_1914
07/01/2012, 10:27
günaydınlar;
dün akşam yatarken aklıma bir soru takıldı,hafif saçma olmakla beraber :)
bilgisizilik işte ama napalım,forumdaki bilgili abilere kardeşlere bi sorup öğreneyim istedim.
Arabayı ilk aldıgım gün usta bana anlatıyordu ki içinde otururken bi anda arabyı çalıştırdı,ben şok oldum o an :) debriyaja falan basmıyordum çünkü,öle bir suratla dönüp "abi sen bu arabayı nasıl açtın?" diye sordum usta benden daha da şok oldu :D baktım dalga mode a alcak,dedim abi bundan önceki aracım hyundai di,arabayıda onda öğrendim,hep debriyaja basardım falan dedim,sonra anladı oda "bizim araçlarda basmanıza gerek yok" dedi. Neyse o günden beri basmıyorum ama 3 senenin verdiği alışkanlıkla arada basıyorum debriyaja açarken yine.

Soracağım şudur ki,sizce hangi sistem daha doğru ve sağlıklı?
hyundai yi zaten debriyaja basmadan kontağı boşa çeviriyorsun. Hatta babamla konusurken araba kullanmayı fiatta öğrenen hyundaiye binse arabayı açamıcak heralde falan diye gülüşmüştük :)

halils2
07/01/2012, 10:39
hyundai debriyaja siviç koymuş fiatta yok. aracı viteste unutup çalışmaları önlemek istemişler sanırım. düşündüğünde güzel. ayrıca araç boşta bile olsa çalıştırmak istediğinde ekstra aktarma organları da marş motoruna yük bindireceğinden aküyü ve marş motorunu koruma amaçlı yapılmış sanırım.

krm1983
07/01/2012, 10:52
Ben debriyaja basmadan asla çalıştırmam alışkanlık.

shellcininabisi
07/01/2012, 11:00
ben de önce arabanın kapısını açarım hep boşta bıraktığım için kafayı eğer aracı çalıştırırım sonra gidip otoparkın sürgülü demir kapısını açarım açana kadar ısınmasını bekler hatta bazen bir sigara içerim dışarda :) eski seatımda da bunda da debriyaja hiç basmıyorum :)

OzzY
07/01/2012, 11:05
basmazsan şanzıman içindeki bazı dişlilerde(detayını bilmiyorum) volant dönünce dönmüş oluyor. buda ekstra bir yük getiriyor marş motoruna ancak boşa dönen dişlilerden ne kadar yük binebilirki :)
şanzımanın nasıl çalıştığını, iç yapısını gösteren animasyonlar var ordan bakabilirsin vites boştayken olan hareketlere.

uzun lafın kısası vites boşta olduktan sonra kayda değer bir kazanç yada kayıp olmaz.

car_audio96
07/01/2012, 11:10
debriyaja basıp çalıştırdın mı az da olsa daha kolay çalışır boş vitese göre

takres
07/01/2012, 11:11
alışkanlık mutlaka debriyaja basarım...

ersan16
07/01/2012, 11:21
debriyajsız olmaz :)

GP COSKUN
07/01/2012, 12:31
her zaman debriyaja basarak marş yapmak doğru yoldur
hatta bazı üreticiler bunu araçlarına endike ettiler
mesala örnek olarak jetta passat gurubu vites boşta dahi olsa debriyaja basmadan çalışmaz
debriyaja basarak marş yaparsanız dinamoya ve aküye daha az yük biner

aykut_1914
08/01/2012, 11:59
her ne kadar çalışsa bile;debriyaja basmaya devam yani o zaman?