PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnce siren sesi gibi bir ses!

blgtlg
05/01/2012, 16:48
Öncelikli olarak herkese merhaba,

8 gündür gp sahibiyim aracımı 2. el aldım, 2008 model olup servis bakımlı 23.000 km dedir. Aracın döşemesi olsun dış görünümü herşeyi ile gerçekten çok fazlası ile içime sinen bir araç neredeyse sıfır gibi tüm bakımlarıda yapılmıştır aldığımda ama beni çok rahatsız eden bir ses var, tanımlamasını ancak şu şekilde yapabilirim siren sesi gibi, çok ince bir ses ben hariç kimseyi rahatsız etmiyor :s , bana tekerleklerden gelebilceğini söylediler ki 23 bin olmasına rağmen bilyalarına vs bakıldı hiç bir sorun yok, kaldıki aracı durdurup boşa aldığımda da aynı ses var tekerlekten olma ihtimali sıfır, debriyaj plakası olabilir dediler ama ondan da sorun çıkmadı, sanki aracın sağ tarafından geliyor gibi bu sesi bulana kadar sanırım rahat edemicem müziği açmadığımda o ses kulağımda çınlıyor gibi, şuan çok takıntı yaptım sese birde, bu tarz bir sıkıntı yaşayan oldumu ?

Ziyaretçi034
05/01/2012, 17:01
v kayışından geliyor olabilir mi?

blgtlg
05/01/2012, 17:11
v kayışından geliyor olabilir mi?

ben arabadan hiç anlamıyorum inanın v kayışı ne onu bile bilmiyorum triger kayışı dediklerimi ? ama 23 bindeyken sorun olması ne kadar doğru ? ama akşam sizinde fikrinizi babama iletiyim belkide olabilir bilmiyorumki ama o ses gerçekten beni çok rahatsız ediyor... yinede teşekkür ederim.

blackhawk
05/01/2012, 17:37
Banada v kayış gibi geldi. Birde devirdaim pompası ya da rulmanı olabilir.

Ziyaretçi034
05/01/2012, 17:44
ben arabadan hiç anlamıyorum inanın v kayışı ne onu bile bilmiyorum triger kayışı dediklerimi ? ama 23 bindeyken sorun olması ne kadar doğru ? ama akşam sizinde fikrinizi babama iletiyim belkide olabilir bilmiyorumki ama o ses gerçekten beni çok rahatsız ediyor... yinede teşekkür ederim.

triger değil, v kaşıyı dinamo, klima motoru v.s. döndüren kayış, eski aracımdada ince tiz bir ses çıkartıyordu. 20 liraya rulman değişmiş sorunum çözülmüştü

fota
05/01/2012, 17:48
v kayışı olabilir arkadaşların dediği gibi

blgtlg
05/01/2012, 17:50
triger değil, v kaşıyı dinamo, klima motoru v.s. döndüren kayış, eski aracımdada ince tiz bir ses çıkartıyordu. 20 liraya rulman değişmiş sorunum çözülmüştü

Peki çok teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi basit bir şekilde hallolur... peki 23 binde bu sorun olması normal mi? Neden kaynaklıdır ?

Ziyaretçi034
05/01/2012, 17:58
Peki çok teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi basit bir şekilde hallolur... peki 23 binde bu sorun olması normal mi? Neden kaynaklıdır ?

km'den ziyade yıldan ötürü, yanlış hatırlamıyorsam kayışların kullanım ömrü 4 sene veya 60 bin km olması lazım. aracının trafiğe çıkış tarihi 1 ocak 2008 varsaysak 1 ocak 2012'de 4 yıl dolmuş oluyor.

blgtlg
05/01/2012, 18:24
km'den ziyade yıldan ötürü, yanlış hatırlamıyorsam kayışların kullanım ömrü 4 sene veya 60 bin km olması lazım. aracının trafiğe çıkış tarihi 1 ocak 2008 varsaysak 1 ocak 2012'de 4 yıl dolmuş oluyor.

Peki o zaman ben v kayışına bir baktırayım ve o ince sesten kurtulayım...çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için...

sercangoksu
05/01/2012, 19:31
arabada xenon, harici aux yada müzik sistemi varmı ?

teyp'i aux konumuna alıp müziğin sesini fulleyin duyduğunuz ses aynımıdır bir kontrol edin bence.

blgtlg
06/01/2012, 09:10
aracımda o tarz şeyler yok tamamen fabrika çıkışlı, fakat bu sabah farkettimki aracın kaloriferini açtığımda o tiz sesi duymaya başladım, biraz gittikten sonra kapadım kaloriferi ses yoktu : / hafta sonu sakin bir yolda aracı dinlemeye alıcam, diğer arkadaşların dediği gibi v kayışınıda dikkate alarak çözüm yolu bulmaya çalışıcam artık, herkese çok teşekkürler.

era007
07/01/2012, 15:15
Hocam aynı sorun bende de var bir türlü gidemedim servise.
Soğuk havalarda kaloriferi çalıştırdığımda geliyor bu ses.
Sebebini bulduysan açıklayabilir misin?

blgtlg
07/01/2012, 18:49
Hocam aynı sorun bende de var bir türlü gidemedim servise.
Soğuk havalarda kaloriferi çalıştırdığımda geliyor bu ses.
Sebebini bulduysan açıklayabilir misin?

Malesef Erkan bey henüz bulamadım, dediğim gibi haftasonu aracı dinlicem düzgün bir yolda kaloriferden mi başka yerden mi tam emin olduktan sonra diğer arkadaşların dediği v kayış olayını değerlendiripte babamla bir çözüm yolu bulucaz çünkü beni inanılmaz rahatsız ediyor.

halils2
08/01/2012, 00:04
bende kaloriferi 4. kademeye aldığımda tırrrr die bi ses yapıyo ama sorun yok neden mi çünkü 4. kademeye almıyorum :)

Du Hast
08/01/2012, 08:41
kaloriferi açınca geliyorsa kalorifer fan motorunu söktürüp temizletin.

sebasti
08/01/2012, 10:23
Tarifiniz gergi rulmanı sesini anlatıyor.

Doğru teşhisi servis koyacaktır.

blgtlg
10/01/2012, 16:32
Haftasonu aracı baya bir dinledim ve kaloriferi açtığım anda bu sesi duymaya başladım, genelde 1-2 değilde 3-4 kademelerinde tiz bir ses çıkıyor, buna bir baktırıcam belkide filtresinde sıkıntı vardır bilemiyorum...teşekkür ederim fikir veren herkesede.

GP COSKUN
10/01/2012, 20:19
bende kaloriferi 4. kademeye aldığımda tırrrr die bi ses yapıyo ama sorun yok neden mi çünkü 4. kademeye almıyorum :)

halil senin kalorifer fanının oaraya yaprak kağıt yada jelatin gibi yabancı bir madde kaçmış muhtemelen sesi bu yapar
servise git basitçe çıkarırlar 5 dakkalık iş

Haftasonu aracı baya bir dinledim ve kaloriferi açtığım anda bu sesi duymaya başladım, genelde 1-2 değilde 3-4 kademelerinde tiz bir ses çıkıyor, buna bir baktırıcam belkide filtresinde sıkıntı vardır bilemiyorum...teşekkür ederim fikir veren herkesede.

fan motorunuzu temizletin bilyasına baktırın
muhtemelen sorun ortadan kalkacaktır