PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Multiair motorlar için LPG sistemleri başlığı

eexelanss
03/01/2012, 20:00
Arkadaşlar tjet,starjet ve firee motorlar için lpg başlıkları mevcut. İstedimki bunlardan farklı olan yeni teknoloji multiair motorlar içinde bir lpg başlığı olsun. Belki bu motoru kullanıpta lpg taktırmak isteyenler olabilir. Onlara bir nebze yardımcı olabilir diye düşündüm..
Bu motoru lpg ile kullananlar varsa tecrübelerini bu başlıkta paylaşsınlar. Belki niyetlenen arkadaşlara yol gösterebilir.

VICEROY
03/01/2012, 20:32
Şimdiki teknoloji multiair için lpg ye uygun değilsede, diğer motorlardaki gibi kısa sürede alternatif yaratılır. Tsi motor için de bildiğim kadar uygun lpg yok ! o nedenle 8 valf su motorunu hala satıyorlar tr pazarında.

eexelanss
03/01/2012, 21:32
Sanırım formumuzda multiair motoru lpg ile kullanan arkadaşlarımız vardı. Tecrübelerini, problemlerini bizimle paylaşırlarsa seviniriz..

eexelanss
03/01/2012, 21:37
Şimdiki teknoloji multiair için lpg ye uygun değilsede, diğer motorlardaki gibi kısa sürede alternatif yaratılır. Tsi motor için de bildiğim kadar uygun lpg yok ! o nedenle 8 valf su motorunu hala satıyorlar tr pazarında.

Şuan tsi ve tfsi motorlara prins lpg takıyor. Hatta gözlerimle prins bayisinde bir passat ve audi gördüm lpg li.. Test araçlarıydı ama.

kuday.
07/01/2012, 01:05
Sanırım formumuzda multiair motoru lpg ile kullanan arkadaşlarımız vardı. Tecrübelerini, problemlerini bizimle paylaşırlarsa seviniriz..hemde çok :rolleyes:

bekotom
24/01/2012, 14:36

Kardeşim
TSI ve FSI motorların bir kısmına Landirenzo markası ile montaj yapabiliyoruz. Motor numarasının ilk üç rakamını bildirirseniz , o motora LPG olup olmayacagını bildirebilirim .

Saglıcakla ,

oknadr
18/02/2012, 02:31
benim multiairde atiker sıralı sistem var, geçen ay Denizli-Ankara arasında 20kuruşun biraz altında yaktı, Ankara'da şehir içinde 27-28 kuruş civarı yakıyor.

pkn87
18/02/2012, 14:25
bende de landirenzo var. hiçbir uyum sorunu yaşamadım. 110 u geçmediğin sürece 16-18 Krş arası yakıyor. oldukça memnunum. tek sorun -5 dereceden sonra tüpe geçmesi zaman alıyor. landi renzonun lpg sisteminin enjektörleri değişik oluyomuş öyle duydum bu sorunu ona bağladım ben. ama lpgyi tavsiye ederim. multiaire lpg olmuyo diyenlere inanmayın bence.

kuday.
23/02/2012, 00:21
bende de landirenzo var. hiçbir uyum sorunu yaşamadım. 110 u geçmediğin sürece 16-18 Krş arası yakıyor. oldukça memnunum. tek sorun -5 dereceden sonra tüpe geçmesi zaman alıyor. landi renzonun lpg sisteminin enjektörleri değişik oluyomuş öyle duydum bu sorunu ona bağladım ben. ama lpgyi tavsiye ederim. multiaire lpg olmuyo diyenlere inanmayın bence.
garanti sıkıntıya giriyormu peki

halils2
23/02/2012, 12:39
landirenzoyu fiat servislerinde taktırdığınız sürece garantide sıkıntı olmuyor diye biliyorum

pkn87
23/02/2012, 17:21
garanti sıkıntıya giriyormu peki
motor garantisi iptal oldu fakat 2 yıllık motor garantisini landirenzo verdi. bakımları yetkili serviste yaptırdığım için motor haric garantisi devam ediyor.

pkn87
23/02/2012, 17:23
landirenzoyu fiat servislerinde taktırdığınız sürece garantide sıkıntı olmuyor diye biliyorum

lpgyi fiat servisinde taktırmadım. landirenzo türkiye distirübütörü olgun lpg de takıldı. zaten multiair için fiat lpg bağlantısına izin vermedi hala. fakat landirenzo multiair için gerekli yazılımı hazırlamış ve programı ile bağlantı şeması doğrudan italyadan geldi.

ktpunto
23/02/2012, 20:56
performansta bir kayıp var mı ? silkinti vuruntu? ayar kaçıyor mu . şmdilik memnunum benzinden çok fazla kullanmadığım için. ama yarın bir gün taşınırsam ve lpg ye çok ihtiyacım olursa düşünmüyor değilim.

kuday.
23/02/2012, 23:22
garanti olayı kötüymüş fiyat olarak kaça patladı ( çok soru sorduk ama ) :D

pkn87
24/02/2012, 11:05
performansta çok fazla kayıp hissedilmiyo. araç her ne kadar 105 bg olsada tork olayı dizellerdeki gibi olmadığından rampalarda benzine oranla daha fazla hızdan düşüyo. benzinde 2. viteste herhangi bir vuruntu yapmamasına karşılık lpgde 2. viteste gaz vermeden gidilirse vuruntu yapıyor onun haricinde yapmıyo zaten. ayar konusunda her 15-20 bin kmde filtre değişimi oluyomuş onda tekrar güncelleniyo. zaten çok fazla kullanmasam bende taktırmayacaktım ama benzinde kullanımda aylık 600-700 tl öderken şuan 250-300 tl gidiyo. ben ekonomisi konusunda son derece memnunum. bana maliyeti 1500 tl civarında (ruhsat hariç) oldu.

Budweiser
24/02/2012, 16:56
Vuruntudan kastınız amiyane tabirle "şık şık şık " ses mi?

halils2
24/02/2012, 21:15
yok araç gaz vermediğin zaman ileri geri gaz fren yaparmış gibi tepki veriyo onu diyor muhtemelen bende de oluyo zaman zaman fire olduğu halde
birde fiat neden lpg ye izin vermiyor anlamadım gitti halbuki landi de italyan destek olmuş olur

pkn87
25/02/2012, 10:13
yok araç gaz vermediğin zaman ileri geri gaz fren yaparmış gibi tepki veriyo onu diyor muhtemelen bende de oluyo zaman zaman fire olduğu halde
birde fiat neden lpg ye izin vermiyor anlamadım gitti halbuki landi de italyan destek olmuş olur

aynen dediğin gibi vuruntudan kastım bahsettiğin durum. fiat neden izin vermiyo bende anlamış değilim zaten. :g0000000:

cemal arslan
25/02/2012, 10:55
Multiair motorlarda durum nedir bilmiyorum ancak...TSI ve TFSI yada FSI motorlara LPG takılması çok sakıncalı...

neden derseniz...LPG bu araçlarada 2ci bir yakıt olarak değil...ek katkı olarak kullanılıyor...yani LPG ve benzin bir arada...
LPG hava ile karışarak...yanmaya gönderiliyor...
Bu da yüksek ısı demek...uzun süre yanma demek...

1 sene sonra ne oluyor ???...piston eritiyor...bugüne kadar bir tsi da bir de fsi da gördüm....

benden söylemesi...tsi fsi tfsi araçlarınız varsa...lpg den uzak durun...

FoGGy
25/02/2012, 11:09
LPG bana baştan sona tehlike gibi geliyor ya. Arabanın orjinali benzinliyse benzinli kalmalı. Ekonomi isteniyorsa dizel alınmalı bence.

halils2
25/02/2012, 11:42
ewet lpg tehlikeli ama benzinin tehlikesi yok mu? yakıt patlamasından korkuyorsak bisiklete binelim o zaman arkadaşlar. araçlamızın bakımını kontrollerini yaptırırsak bence herhangi bir sorun yok.

fuzzylife
26/02/2012, 00:36
lpgyi fiat servisinde taktırmadım. landirenzo türkiye distirübütörü olgun lpg de takıldı. zaten multiair için fiat lpg bağlantısına izin vermedi hala. fakat landirenzo multiair için gerekli yazılımı hazırlamış ve programı ile bağlantı şeması doğrudan italyadan geldi.

ya ben de haziran 2011'de taktırdım.yaklasık 6.000km yaptım ve arabanın 1lt gibi bir yağ eksilttiğini gördüm.Fiat'daki usta bu normal dedi.Ben de tabi ses çıkarmadım. sizde yağ eksiltme gibi bir sorun oldu mu acaba? ayrıca ben d.Bakırda şehir içi 50Tl ile 195-200km gidiyorum.

sezerism
26/02/2012, 14:51
Merhaba 2 tane Punto evo aldım ve kullandım ikiside Multiaır idi bi ara Cemal beyle konuştum garantisi bitince belki yaptırırım diye daha sonra vazgettim. Ama sistemi kurdurmadım hem bana pahalı geldi, çünkü araçları kullanırken limitlerini zorluyoruz ve sonrdan eklenen sistemden tam randıman alamam diye tamamem vazgeçtim . Ben lpg düşünmüyorum.

fuzzylife
27/02/2012, 19:03
benim multiairde atiker sıralı sistem var, geçen ay Denizli-Ankara arasında 20kuruşun biraz altında yaktı, Ankara'da şehir içinde 27-28 kuruş civarı yakıyor.

yağ yakma gibi bir sorun yaşıyor musun acaba?

oknadr
27/02/2012, 20:20
arabayı yeni aldım sayılır, bakımı en son ekim de yapılmış, bu aralar servise gideceğim bi baktırırım yağın durumu ne diye, o zaman tekrardan yazarım ;)

fuzzylife
11/08/2012, 12:59
Arkadaşlar haziran 2011'de Fiat Servisinin önerdiği LAndirenzo Servisinde tup taktırdım. Araçla yaklasık 20000km yol yaptım ve son bi iki gündür motor arıza lambam yanıp yanıp sönüyor. Fiata gittim aadamlar bunun lpg sisteminden kaynaklandığını motora böyle arıza ışığını yaktırdığını söyledi. benzer bi durum yaşayan arkadaşımız var mı acaba?

ZAK1980
11/08/2012, 13:09
Arkadaşlar haziran 2011'de Fiat Servisinin önerdiği LAndirenzo Servisinde tup taktırdım. Araçla yaklasık 20000km yol yaptım ve son bi iki gündür motor arıza lambam yanıp yanıp sönüyor. Fiata gittim aadamlar bunun lpg sisteminden kaynaklandığını motora böyle arıza ışığını yaktırdığını söyledi. benzer bi durum yaşayan arkadaşımız var mı acaba?
Servıs sacmalamıs resmen motor arıza ısıgı yansaydı en basta yanardı 20 bınde degıl ,yetkılı servıs dısında yapılan montajlarda dahı ısık yakılmıyor servıs ılgılenmemek ıstemıs yapılan ıslemın 2 yıl garantısı var ,brc dahi 2 yıl garantı ve motor arızasına karsı 25 Bın Tl sıgorta verıyor servıs lpg den dolayı motorda arıza oldugunu soylerse brc nın 25 bınlık sıgortası devreye gırıyor.
Servıse baskı yapın duzgun ıs yapsınlar