PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabah sabah az kalsın kaza yapıordum frenler kitlendi

dogus618
03/01/2012, 09:09
:ban?:Herkese gunaydın bu nasıl bı sorun anlamadım arabamı calıstırdım 4 5 dk bekledim derece 5 derece idi sabah harbiye istanbul da oturoum ve genelde dolapdereye inip halice cıkıorum sabahları malum hep yokuş iniorum bu sabah 1.viteste dik yokuştan aşağı iniordum ve ayağım frenin üstünde idii hafifce bir anda arka tekerler kitlendi arabanın kıcı dönmeye basladı ondan sonra sanki sert fren yapmışım gibi abs girdi devreye ve süreklenerek indim aşağı lastiğimi kırıp kaldırıma dayayip durdurdum arabamı bu neden olmuştur arkadaşlar vee asla bir uyarı ısı yakmadı daha sonra tekrar yokuş cıktım indim iş yerine giderken yolum gereği bi sorun olmadı ne olabilir bu sııkıntı servislere güvenemediiğim için ilk size sordum

meltdown
03/01/2012, 09:15
nedenini bilmiyorum ama neden 1. viteste iniyosun? devir ne gerektiriyorsa onu kullanacaksın... el frenine dokunmadıysan arka frenlerin kitlenmesi bana garip geldi...

dogus618
03/01/2012, 09:21
1.viteste inme sebebim kısa ve cok dik bir yokuş ve sonunda hemen ya sağa yada sola donus yapılması gereken bir yokuş yani 2 .viteste inme ihtimalim yok cünki cok kısa ve dik bir yokuş o yüzden bu şekilde indim el freni dibine kadar inikti ve uyarı vs yakmadı önümde hiç bende sebebini anlamadım birazdan olmadı servise gidicem

celenlee
03/01/2012, 09:23
Kampanaların soğukta kilitlendiği ile ilgili bir mesaj daha vardı forumda.

Daha önceleri de kampanaların tek taraflı kilitleniği ile ilgili problemler hatırlıyorum.

Bu arada: Devirle yada vitesle tabiki bir alakası yok kilitlenme olayının ;)

dogus618
03/01/2012, 09:27
az önce kampana kitlenme sorunu yasayan arkadasıın konusunu okuudum az cok derdimiz aynı gibi yandık walla soguktan kitlenecekse böle of ki ne of düsünnün istanbulda bu oluorsa erzuurumda sivasta olsak ne olsak ne olcak :)

USTA
03/01/2012, 09:32
Geçmiş olsun.
Böylesine yeni teknolojilerle dolu bir aracın arka frenlerinin karadüzen sistemle kampanalı olarak üretilmesine anlam veremiyorum.
Kampana içindeki balatalar soğuk hava nedeniyle fren yapmış gibi baskı uygulayabiliyor,eskiler bilir soğuk havalarda el frenini çekili bırakmayın derlerdi,sebebi balataların soğuk nedeniyle yapışıp kalması ve aracı hareket ettirmenin zorlaşmasıdır.

fota
03/01/2012, 09:35
az önce kampana kitlenme sorunu yasayan arkadasıın konusunu okuudum az cok derdimiz aynı gibi yandık walla soguktan kitlenecekse böle of ki ne of düsünnün istanbulda bu oluorsa erzuurumda sivasta olsak ne olsak ne olcak :)
senin dertler bitmeyecek gibi abi :S bi adak faln ada doğukan bence :)

dogus618
03/01/2012, 09:55
Ya anlamadim hersey beni buluyor tehlikeli bir durum ama anladikki soguktan oluyor sıklasirsa bu durum ne yapmaliyim bilemiiiorum ama

dogus618
03/01/2012, 09:57
Geçmiş olsun.
Böylesine yeni teknolojilerle dolu bir aracın arka frenlerinin karadüzen sistemle kampanalı olarak üretilmesine anlam veremiyorum.
Kampana içindeki balatalar soğuk hava nedeniyle fren yapmış gibi baskı uygulayabiliyor,eskiler bilir soğuk havalarda el frenini çekili bırakmayın derlerdi,sebebi balataların soğuk nedeniyle yapışıp kalması ve aracı hareket ettirmenin zorlaşmasıdır.

Tsk ederim kazasiz belasiz gunler dilerim hepimize oluyo bu tarz seyler dediginiz gibi bu kampanayi daha neden kullaniyorlar anlamis degilim herneyse kazasiz belasiz kurtardik insallah bende dahil kimse bu sorunu yasamaz

USTA
03/01/2012, 09:58
Arabanı düz yerde park ediyorsan soğuk havalarda el frenini çekme Doğukan veya hareket ettiğinde ufak ufak pompala fren pedalını...

since1453
03/01/2012, 09:59
kardeş geçmiş olsun

fota
03/01/2012, 10:00
Allah beterinden korusun.

Ziyaretci036
03/01/2012, 11:14
yolda gizli buzlanma vardır.

fotobelit
03/01/2012, 11:31
Geçmiş olsun..Neyseki yol boşmuş..(Öyle sanıyorum)

kara kız
03/01/2012, 11:33
öncelikle geçmiş olsun.
araç seyir halindeyken soğuktan kampana kitlenmesi gibi bir şey söz konusu değil.şayet aracınız el freni çekik çok soğuk havada park halınde kalsaydı kampana yapışması olobılırdı.siz aracı hareket ettırdığınız andada pat diye bır ses gelir ve yolunuza devam ederdınız frene bastığınızda fren görevini yerine getirirdi.şimdi sizin bu sabah yasadığınız soruna gelelim.harbiyede oturuyormussunuz ve dik bir yokustan soz etmissiniz.buyuk ıhtımalle taksımden dolapdereye inen dik ve virajlı benım tahmın ettiğim yokusta yasadınız.artı o yokus herzaman ıslaktır.yaşadığınız olay tamamen gızlı buzlanmayla alakalı.1. viteste inmenize rağmen artı yokus assğıya indiğinizden bir de virajı aldığınızda tum ağırlık merkezi aracın on kısmına ve siz hangi yone donuyorsanız o yone biner ve aksı tekerlek hafifleyerek boşa çıkar o sırada arka tekerleklrdeki ağırlık minumuma iner ve ıslak ve hafıf buzlu olar yerde arka tekerlekler kıtlenir ve buzlu zemınde kayar..bu durumu ani fren olorak algılayan ecu aracın abs sistemini devreye sokarak aracı durdurmak ister hem yokus assğı hemde kaygan olan zemınde araç sizin de anlattıklarınızı yapar.bu durum gayet normal bence.aracınızda bır problem yok..

takres
03/01/2012, 11:47
geçmiş olsun...
yerde buzlanma vs vardır bence...

asil
03/01/2012, 12:05
kampanalar yapışık olduğu zaman abs arzası ve uyarı ışığı yanıyor benim fiorinoda.servis nono teknoloji bir sprey sıkmıştı bidaha da olmadı sorun...

dogus618
03/01/2012, 13:00
Hepinize tsk ederim arkadaslar oncelikle olan suydu arabami calistirdim 4 5 dk sonra hareket ettim 100 metre sonra yokusa girdim normal seyirinde inerken arka tekerlerimin suruklendigini hissettim dik yokusta el frenini cekersinizde lastikler donmez ama araba sureklinir ayni o misal kisa bi sure sureklindi cok hafif ayagimi frene dokundun abs dewreye girdi ondan sonra durdum tekrar el freni ni cektim ve tekrar indirdim yola dewam ettim yani sokak arasi buzlanma olma ihtamali cok cok az sma ilk defa bole bi sorun yasadim fakat cok kisa surdu ama yinede korktum karsim da direk otel insaati wardi vursaydim insaat iskelesinde olcaktim allah daha beterinden saklasin hrpimizi belki bizim acemeligimiz belkide arabadan bi sorun yasandi ama ucuz kurtardik allahkimseye kaza bela vermesin korkusu bile cok kotu

fiery_hunter
03/01/2012, 15:36
kardeşim geçmiş olsun umarım bidahası olmaz..

ozmenomer
03/01/2012, 17:11
bence muhtemelen hareketten 100 metre sonra olduysa tekerlek donsede gereken kadar acılmadı ve yokuş aşağı inerkende ağırlık merkezi öne geldiği için arkaların ufakta olsa yapısık kalmasından dolayı kaydı yoksa ön çeker arabanın arka lastiklerinin kitlenmesi çok zor.

aykut_1914
03/01/2012, 19:22
geçmiş olsun doğukan.
Evo da bu olayı 2.yi okumam korkuttu açıkçası

tayfux
03/01/2012, 20:11
bana buzlanma gibi geldi ama..

dogus618
03/01/2012, 20:35
buzlanacak bir yer değildi abi ara sokaktı abı ama ne oldu anlamadım ama arkalar sürüklendi ona eminim

enigmaa37
03/01/2012, 20:54
2 haftadır aynı dertten bende muzdaribim 2 defa oldu bu olay,hemde ılk olay arac hareket ettıkten sonra olmustu 300 m yol gıttım sonrasında bir baktım sol arka teker kılıtlenmıs hava sıcaklıgı -3 dereceydı,servise goturuyorum birşey yok denıyor inş. tekrar yaşamayız.Bununla gecmiş olsun.

hilmiusta
03/01/2012, 23:10
arkadaslar gecmıs cok gecmıs olsun merak edıyorum baska marka araclarda boyle sorun oluyormu

seastar1905
03/01/2012, 23:18
dogukan geçmiş olsun arkadaşım..

Ziyaretci036
03/01/2012, 23:29
kardeşim geçmiş olsun
2. olarak tekerlek bir kere döndükten sonra donarak kitlenme gibi bir durum olamaz.
buzlanma illa sokakta boydan boya olacak diye bir şey yok. olayın olduğu yer nemli kalmıştır ve sabah olduğu için buzlanmıştır. sende tam o bölgede fren yaptığın için arka tekerleklerin kitlendi ve kaymaya başladın. yani sorun aracında değil kardeşim.
sabahları arka tekerleklerin donmadan dolayı kitlemesini engellemek için düz bir zeminde el freni çekmeden aracınızı bırakın. en kısa zamanda bir servise gidip kampana içlerini temizletin ve son olarak el freni çekikse ılık suyu kampanaların üstüne dökün.
düşününki don olduğu zaman kapıları bile açamıyoruz.
herkese sorunsuz sürüşler.

Du Hast
03/01/2012, 23:44
arkadaşlar arka frenleri kampanalı araçlar soğukta çok hafif fren yapsanız bile kilitleme yapar. benim aracımda da bu durum oluyor bir çok araçta da bu oluyor. biraz yol gittikten sonra frenler ısındıktan sonra bu sorun ortadan kalkar. tavsiye olarak el freni bir iki diş çekik halde bir süre yol alın sorun düzelir. soğukta bunlar oluyor. keşke 4 teker disk olsa böyle şeylerle uğraşmasak.

tnrsahin
06/01/2012, 22:34
evet benim arabada da oluyor. soğukta frene hafif bile dokunlsa arka kampanalar kilitliyor. kışın büyük teklike arz eden bir durum. bu teknolojide hala kampana...

Pardeleus
06/01/2012, 23:16
yol buzlu kaygan veya çakıllıdır bendede oldu normal bişey

CeNaZe666
06/01/2012, 23:44
doğukanım bugün bütün aksilikler başına toplanmış :( üzücü olaylar ama yazılanlara şöyle bir göz gezdirdim Kara Kız rumuzlu arkadaş olayı tamamiyle antalmış ben böyle birşey yaşamadım şuana kadar ama yaklaşık bir aydır ben gece el frenini cekmeden park ediyorum aracı birde arac yeni calışıp kampanalar ve diskler soğukken ilk frene en ufak bir dokunuşta abs kıtır kıtır ses yapıp devreye giriyor asb devreye girincede biliyorsunki her terker kendini frenlemeye adapte ediyor hem yokuş aşağı iniyorsun arkalar tamamiyle olağandan hafif kalınca haliyle kızaklamaya başlıyor. aslında araçta bir sorun yok.. indiğin o alanda yolda ıslaklık olmaya bilir ama belkide oraya gelmeden lastiklerin ıslanacağı bir yerdende geçmen yeterli olabilir bu yaşadığın olay için yada o yolda kum tanecikleride birikmiş olabilir biliyorsun ki gece baya rüzgar vardı... Allah tüm araç kullananları kurusun kötü olaylardan...

pilotender
07/01/2012, 00:16
valla kayserinin en soğuk günlerinde hava -20 lerdeyken bile hiçbir kilitlenme yaşamadım ben Fiorinomda çok şükür. benim de arkalar kampana olmasına rağmen.

dogus618
07/01/2012, 21:47
Hepinize tsk ederim arkadaslar kadir abim az cok dedigin gibi oldu ama kisa mesafade indigim icin hemen donus yapmaya mecbur oldum aklim gitti onumuzde inssat iskele vardi direk iskeleye gircektim walla allah yardim etti ertesi gun bir daha ayni sekilde ayni yerden gectim ama bisi olmadi bu ara bi tatsizlik war kadir abi