PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer Petekleri Tıkalı.

Barisince
30/12/2011, 23:07
Arkadaşlar Merhabalar. Grande Punto Aracımın Sonunda Sorununu Bulduk. Sorun Şu Şekildeydi;

Klima Veya Kaloriferi Açtığında İçerde ki Yoğun Ses Ve Fan Motoru Sesine Karşın Hava Izgaralarından Hava Çıkmayışıdı. Bir Çok Yol Denedik. Çoğu Arkadaşımız ''Kapak Açmıyor & Polen Filtresinin Değişmesi Gerek'' Yorumlarında Bulunmuştu.Sonuç Olarak Seslerden Yola Çıkarak Kapakların Açıldığını Duyuyoruz. Polen Filtreside Değiştirdik Sonuc Aynı. Geçen Gün Tavsiye Üzerine Pendik / Alper OTO'dan Bu İşin Piiri Bir Ustaya Yönlendirildim. Kısa Çaplı Bir Kontrol Üzerine Ustamız Kalorifer Peteklerinin Ve Borularının Tıkalı Olduğunu Ve Herhangi Bir Parçada Arıza Olmadığını Söyledi. Sonuç Olarak Ön Konsolun Komple Sökülüp Peteklere Ulaşılıp Temizliğinin Yapılacağını Ve 370 Lira Ücretinin Olduğunu Söyledi.

Açık Konuşmak Gerekirse Ne Kadar Yetkili Serviste Olsa Ben Konsolun Sökülmesi Taraftarı Değilim. İlerde Ses Yaratabilir Düşüncesiyle. Ve Ücret Konusunda da Çok Yüklü Bir Mebla Benim İçin Ve Şuan Yaptırmak İmkansız Gibi Duruyor. Malum Havalarda Soğuk Araç İçinde Deyim Yerinde İse Dişlerim Birbirine Vurarak Dolaşıyorum. Daha Ucuz Yoldan Ve Konsol Sökülmeden Bu İşi Nasıl Halledebiliriz ? Yada İstanbul / Anadolu Yakasında Bu İşi Daha Hesaplı Nerede Yaptırabiliriz ? Cevaplarınız Ve Yardımlarınız İçin Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

Barisince
31/12/2011, 00:10
25 Arkadaş Bakmış Okumuş Zahmet Etmiş, Ama Yorum Atan Olmamış İlginç Doğrusu :)

fota
31/12/2011, 00:18
dediğin gibi konsol açlmasi prb olbilir snra ama yapacak baska bişiy vr mi? bence güvendiğin usta sonçta 300 e hayrli olsn de yaptr :)

sebasti
31/12/2011, 00:28
Biraz negatif düşüneceğim izninizle;

Düşün ki usta yanıldı ve ses kesilmedi, konsolu da söktünüz, fabrikada aracı toplayan kişiler veya robotlar kadar tecrübeli olamayacağından risk arz edebilir, hatta edebilir değil eder...

fota
31/12/2011, 00:44

Düşün ki usta yanıldı ve ses kesilmedi, konsolu da söktünüz, fabrikada aracı toplayan kişiler veya robotlar kadar tecrübeli olamayacağından risk arz edebilir, hatta edebilir değil eder...

hklsn da her işte risk vardr sonçta, prblemin çözümü için dha az riskli bir yol var mi?

Barisince
31/12/2011, 00:48

Bende Bundan Korkuyorum. Benim Sorunum Ses Değil Yanlış Anlaşılmasın. '' Araç İçerisinde Oluşan Yoğun Fan Ve Hava Sesi'' Sizin Araçlarınıza Göre Normaldir. Ben Izgaralardan O Kadar Kasvetli Hava Sesine Rağmen Izgaralardan Çıkamayan Sıcak/Soğuk Havadan Dert Yanıyorum. :) Konsolun Sökülmesi Büyük Bir Risk. Olduda Usta Bir Vida Arttırdı. İlerde Aracı Satmaya Karar Verdim. Alıcı İncelerken O Vida Boşluğunu Fark Etti. Haydi Bakalım Anlat Anlatabilirsen Petek Temizliği Yapıldı Diye :)

ervatan
31/12/2011, 01:08
işin ehli birine yaptırırsanız problem çıkmaz sonuç itibarıyla onların montajını yapanda insan robotlar takmıyo konsolu ama konsolu sökmeden yaptırman en doğrusu hatta forumda araştır sor aracın garantideyse ilgili bir servisle temasa geç derim ben olsam çözümü atalyada olsa basar giderim orda yaptırırm yani demem o ki eğer sorununuzu sorunsuz başka bir şehirde çözülcekse 100-200 fazla gitsin ama oraya gidin derim

Ziyaretci046
31/12/2011, 01:14
bunla ilgili ilaçlar varmış kalorifer radyatörünün tıkanmasını açan sana öğrenebilirsem öğreneyim

Barisince
31/12/2011, 02:04
Vallahi O İlaç Bana İlaç Gibi Gelir ım :) Birde Öğrendikten Sonra Nereden Nasıl Konulur Bilgisini Verirsen Çok Makbule Geçer Vallahi Duacın Olurum. Şu Kış Aylarında Millet Aracının İçinde Yaz Havası Estirir İnan Bizde Ailecek Dişlerimizin Birbirine Vurmasının Senfonisini Dinliyoruz :)

Du Hast
31/12/2011, 03:51
kalorifer peteğini ve borularını sökmek için ön konsolu sökelim diyen ustaysa ne diyeyim ben ustaya.

polen filtresini sökmek için yolcu tarafının ayak bölmesindeki plastiğin aynısını şöför tarafından sökün kalorifer peteği karşınızda. artık söker misiniz yakar mısınız bilmem ama peteği sökmek 10 dk lık iş bile değil motor suyunu boşaltınca. sıcak su borusunun girdiği ve çıktığı yerde geçme kelepçeleri var 2 tane onları açıyorsunuz peteği çekiyorsunuz iş bitiyor.

edit: şimdi düşündüm de ya benim anladığım kalorifer peteğinde sorun yok usta petek demekle başka şeyi kast etmiş ya da usta size güzel sallamış.
siz öncelikle torpido gözü arkasından fanı söktürün baktırın.

golden3458
31/12/2011, 04:06
arkadasım avrupa yakasına gelırsen topkapı teknik oto sanayide tepeli oto var o sana gerekini soyler yapar yardımcı olur cayını soyler forumdan geldıgını soyle cep telefonu5352880717 memuniyetınıde forma yaz ıyı aksamlar

blackhawk
31/12/2011, 11:42
Barış senin punto kaç model ki kalorifer tıkansın. Yanlış aklımda kalmadıysa sen fan motorunu kendin sökmüştün. Motor sıcakken Fan kapağını çıkar bak bakalım orada sıcak hava var mı. Varsa sorun fanın oradan içeri gelen tesisattadır o zaman göğüslükteki hava yönlendirme kanatlarını çıkartır kılavuzla boruların açık olup olmadığına bakarsın. Fanı çıkartınca karşında alüminyum petekler olması lazım ilaçla sadece onlar temizlenebilir. Klimacılarda o asit dediğimiz ilaçtan bulabilirsin nasıl kullanman gerektiğini onlar açıklar. umarım yardımcı olmuşumdur.

Barisince
31/12/2011, 13:02
Amma Çok Sebebi Olabilirmiş Yahu... En İyisi Arka Cama Bir Tane Ufo Taktırmak :D

bülentcanbolat
04/01/2012, 15:09
Arkadaşım sakın yanılıpta o iş bilmez ustacığa konsolu söktürme can yağcı arkadaşın tarif ettiği yerde petekler.Benimde başıma gelmişti 10 dk. halloldu değişimi.

kara kız
04/01/2012, 15:23

arac ıcı kabınındeki hiç bir seyi robot takmıyor hepsi insan işçiliğiyle yapılmakta.sadece göğüsü bir askı aracılığıyla sağ kapıdan sokarlar ve askıdan alarak iki kişi tarafından goğus yerıne takılır.

kara kız
04/01/2012, 15:28
bu arada ne sıcak hava gelıyor nede soğuk demıssın.kaloriferın tıkalı ıse sıcak hava gelmez.bence senın sorunun baska bir sıkıntı boruların tıkalı değil.sol alt taraftaki kapağı çıkart alemınyum boruları gorceksın kalorıfrıde sıcak konuma getır ve borulara dokun bakalım sıcakmı soğukmu?

Barisince
04/01/2012, 17:35
kalorifer peteğini ve borularını sökmek için ön konsolu sökelim diyen ustaysa ne diyeyim ben ustaya.

polen filtresini sökmek için yolcu tarafının ayak bölmesindeki plastiğin aynısını şöför tarafından sökün kalorifer peteği karşınızda. artık söker misiniz yakar mısınız bilmem ama peteği sökmek 10 dk lık iş bile değil motor suyunu boşaltınca. sıcak su borusunun girdiği ve çıktığı yerde geçme kelepçeleri var 2 tane onları açıyorsunuz peteği çekiyorsunuz iş bitiyor.

Motor Suyunu Nereden Ne Şekilde Boşaltabilirim Peki ?

Arkadaşım sakın yanılıpta o iş bilmez ustacığa konsolu söktürme can yağcı arkadaşın tarif ettiği yerde petekler.Benimde başıma gelmişti 10 dk. halloldu değişimi.

Şu Motor Suyunu Nasıl Boşaltabilirim Onu Öğreneyim Can Arkadaşımızdan Hemen Deneyeceğim.

Barisince
04/01/2012, 22:24
Yemin Ederim Buldum Peteği :D :D

Kırmızı İle Çizdiğim Boruya Ve Yine Kırmızı İle Çizdiğim Kapağa Sıcaklıktan El Değmiyor. Diğer Boru Soğuk Durumda.

https://b1201.hizliresim.com/t/4/1l55f.jpg

srknsrkn
04/01/2012, 22:33
Ben daha geçen gün klima fanını kendim söktüm aracımın.içinde yapraklar falan vardı polen filtresinin kapağı kırıktı ve kaloriferi açınca aşırı ses geliyordu.fanı söküp temizledim sonra fanı yerine takmadan kablosunu takıp dışarda çalıştırdım baya iyi devir atıyo :) yani ızgaralardan hiç hava gelmiyosa muhakkak başka sorun vardır belki fan motoru dönüyordur ama pervanesi dönmüyordur. yada trpidonun hemen alt solunda fandan çıkan havayı diğer ızgaralara gönderen bi boru var o yerinden çıkmış olabilir diye geliyo aklıma.umarım işinize yarıycak bişeyler söylemişimdir...

Du Hast
04/01/2012, 23:51
Yemin Ederim Buldum Peteği :D :D

Kırmızı İle Çizdiğim Boruya Ve Yine Kırmızı İle Çizdiğim Kapağa Sıcaklıktan El Değmiyor. Diğer Boru Soğuk Durumda.

https://b1201.hizliresim.com/t/4/1l55f.jpg
hocam siz hiç girmeyin o işe
sanayide hallettirin. antifiriz falan koymanız gerekecek park yerinde yapsanız normal su koyacaksınız antifiriz için tekrar suyu boşalt v.s.
radyatörün alttan borusunu söküp suyu boşaltabilirsiniz. su koyarken de radyatörün üstündeki tapayı açıp, tapadan su gelene kadar su ilave edeceksiniz.

blackhawk
05/01/2012, 11:45
hocam siz hiç girmeyin o işe
sanayide hallettirin. antifiriz falan koymanız gerekecek park yerinde yapsanız normal su koyacaksınız antifiriz için tekrar suyu boşalt v.s.
radyatörün alttan borusunu söküp suyu boşaltabilirsiniz. su koyarken de radyatörün üstündeki tapayı açıp, tapadan su gelene kadar su ilave edeceksiniz.

+1 ilave radyatör su ile dolduğunda motoru çalıştırıp ısı yükselip soğutma sistemi devreye girdiğinde tekrar su koyup sistemin içindeki havayı bitirmen gerekecek falan filan.... Zamanın varsa uğraş 5 lt mavi ya da kırmızı antifiriz al kendin hallet...