PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Dijital Klima Resetleme Yardım !!!

ERSL
29/12/2011, 15:26
Arkadaşlar merhabalar. Grande puntonun dijital klimasının nasıl resetlendiğini bileniniz var mı? Bu konuda yardım edermisiniz.

eexelanss
29/12/2011, 15:36
Valla arkadaşım benim aracımda araç çalışır vaziyette iken sağ ve soldaki auto düğmelerine aynı anda 10 saniye basılı tuttuğunda resetliyor. Puntonun klimasıda böyle olabilir sanırım.

PuNTo
29/12/2011, 16:57
merhaba,

merakımı mazur görün klima resetlenince ne olacak veya neden resetliyorsun?

ERSL
29/12/2011, 17:23
merhaba,

merakımı mazur görün klima resetlenince ne olacak veya neden resetliyorsun?

sol taraf sağ tarafa göre soğuk üfleme yapıyordu. soğuk ve sıcak ayarını yapan klepenin motorunu söküp kontrol ettik ve ayarladık ama şimdi sadece en alt ve en üst değerlere göre tepki veriyor. Ara değerleri okuyamıyor. Bunu okuması içinde sanırım resetlemek gerekiyor.

ERSL
29/12/2011, 17:25
Valla arkadaşım benim aracımda araç çalışır vaziyette iken sağ ve soldaki auto düğmelerine aynı anda 10 saniye basılı tuttuğunda resetliyor. Puntonun klimasıda böyle olabilir sanırım.

Yardımın için teşekkürler. Bir deneyeyim bakalım, umarım Puntolarda da aynı şekilde resetliyordur.
teşekkürler.

Ziyaretci046
29/12/2011, 22:01
bende merak ettim deneyin bakalım bi

ERSL
30/12/2011, 08:05
Valla dediğiniz gibi denedim akşam ama benim klimada hiç bir şey olmadı. Sanırım o şekilde resetlenmiyor.

eexelanss
30/12/2011, 08:47
Valla dediğiniz gibi denedim akşam ama benim klimada hiç bir şey olmadı. Sanırım o şekilde resetlenmiyor.

Demekki puntoların kliması daha farklı. Belkide resetleme olayı yoktur. Birde servise danışmanızı öneririm..

lektonstar17
30/12/2011, 09:30
Ben servise götürdüğümde elemanı klimayı resetlerken izledim.aynen Oğuzhan arkadaşın dediği gibi eleman kontağı açtıktan sonra klimanın sağve sol düğmelerine bi süre aynı anda bastı ve klima resetlendi.ama o bile bikaç kere denedikten sonra yapabildi.

ERSL
30/12/2011, 12:38
Ben servise götürdüğümde elemanı klimayı resetlerken izledim.aynen Oğuzhan arkadaşın dediği gibi eleman kontağı açtıktan sonra klimanın sağve sol düğmelerine bi süre aynı anda bastı ve klima resetlendi.ama o bile bikaç kere denedikten sonra yapabildi.

bende çeşitli şekillerde denedim. Kontağı yarım açtım olmadı, arabayı çalıştırdım olmadı, klima kapalı denedim yine olmadı. Biraz daha uğraşayım bakalım. Olmazsa servise gidicez artık öyle gözüküyor.

MURAT_41_41
30/12/2011, 16:47
kontak kapalı auto mono tuşlarına basılı tutun ve kontağı açın bekleyin taşlarabasılı ekranda değerlerin değiştiğini görüceksiniz zaten 02 olarak resetleme işlemini tamamlıcaktır

ERSL
31/12/2011, 11:49
kontak kapalı auto mono tuşlarına basılı tutun ve kontağı açın bekleyin taşlarabasılı ekranda değerlerin değiştiğini görüceksiniz zaten 02 olarak resetleme işlemini tamamlıcaktır

Bir de sizin dediğiniz şekilde deneyeyim.
teşekkürler...

kochuso
02/01/2012, 00:21
bunu yapınca ekran da şoför taraftaki değer sürekli yanıp sönüyor.ısıtmada soğutmada birbirine göre fark yok ama sürekli yanıp sönüyor.sebep neki nasıl düzelir bu

MURAT_41_41
02/01/2012, 09:36
Ünitenin veya aktüvatörlerden ( dolaşım aktüvatörü hariç) birinin değiştirilmesinden sonra aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir:
ÜNİTENİN DEĞİŞTİRİLMESİ
CAN şebekesinin bazı üniteleri - bunlardan biriside klima ünitesidir müşterinin aracı aldığı anda "default" (önceden ayarlanmış) olarak programlanmıştır. Klima ünitesinin değiştirilmesi durumunda yedek parça bir "bakir" ünite verecektir. Bunlar monte edildiğinde üzerlerine Body Computere kaydedilmiş olan datalar transfer edilmeli ve examiner ile "PROXI BALANSI" yapılmalıdır.
AKTÜVATÖRLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ
Examiner ile otomatik bilgi yenileme işlemi ( otomatik prosedür) yapılmalı veya aşağıdaki talimatlar ( manuel prosedür) takip edilmelidir.
1. Kontak anahtarı açıldıktan sonra 40 saniye içersinde AUTO ve MONO butonlarına aynı anda basılmalı ve basılı tutulmalıdır.
2. Birkaç saniye sonra sol taraftaki sıcaklık azalarak ( 05' ten 00' a) prosedürün start almasından önceki geri kalan süreyi gösteren bir rakam görüntülenecektir ( AUTO ve MONO butonları basılı tutulmalıdır).
3. Sol taraftaki sıcaklık ( 00 ) değerine ulaşıldığında auto ve mono butonları bırakılarak yaklaşık 40 saniye süren prosedür başlayacaktır.
4. Lokal diyagnosa girildiğinde prosedürün sonunda sağ taraftaki sıcaklık aşağıdaki değerleri görüntüleyebilir :
00
SELF-LEARNING OK ile sonuçlandı
01 ve yanıp sönme
SELF-LEARNING HAYIR ile sonuçlandı
02
SELF-LEARNING devrede
03 ve yanıp sönme
SELF-LEARNING tamamlanmadı

Sol taraftaki sıcaklık değeri sıfırlanmadan önce eğer AUTO ve MONO butonları bırakılırsa otomatik bilgi yenileme prosedürü gerçekleşmez.
Ünite eğer otomatik bilgi yenileme prosedürü hiç yapılmamış veya müspet sonuç vermemiş ise sol taraftaki sıcaklık değerini yakıp söndürecektir.
PROSEDÜRDEN ZORLAMALI ÇIKIŞ
Otomatik bilgi yenileme prosedürü yapılıyorken şunlar olabilir :
1. Sürücü kontak anahtarı ON sinyalini devre dışı bıraktığında Prosedür geçersiz olabilir.
Bu durumda sistem daha önceden EEPROM'a kaydedilen otomatik bilgi yenileme datalarını değiştirmeden ve ilgili datayı "yapılmamış otomatik bilgi yenileme prosedürü " konumuna kaydederek kontrollü olarak prosedürden çıkmaktadır.
2. Akü + beslemesi kesildiğinde Prosedürün yapılması durmaktadır.
Eğer bu olay dataların EEPROM'a kaydedilmesi esnasında gerçekleşirse sistem bunların sağlamlığını garanti edemez ve bu datayı "yapılmamış otomatik bilgi yenileme prosedürü " ile ilgili konuma kaydeder.
OTOMATİK BİLGİ YENİLEME PROSEDÜRÜ ESNASINDA GÖRÜLEN ANOMALİLER
Eğer prosedür bir veya daha fazla aktüvatörde arıza olması nedeniyle doğru şekilde tamamlanmamış ise sistem daha önceden EEPROM'a kaydedilen otomatik bilgi yenileme datalarını değiştirmeden ve bu datayı "yapılmamış otomatik bilgi yenileme prosedürü " konumuna kaydederek prosedürden çıkmaktadır.Yararlı olması dileğiyle.

ERSL
02/01/2012, 10:08
Ünitenin veya aktüvatörlerden ( dolaşım aktüvatörü hariç) birinin değiştirilmesinden sonra aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir:
ÜNİTENİN DEĞİŞTİRİLMESİ
CAN şebekesinin bazı üniteleri - bunlardan biriside klima ünitesidir müşterinin aracı aldığı anda "default" (önceden ayarlanmış) olarak programlanmıştır. Klima ünitesinin değiştirilmesi durumunda yedek parça bir "bakir" ünite verecektir. Bunlar monte edildiğinde üzerlerine Body Computere kaydedilmiş olan datalar transfer edilmeli ve examiner ile "PROXI BALANSI" yapılmalıdır.
AKTÜVATÖRLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ
Examiner ile otomatik bilgi yenileme işlemi ( otomatik prosedür) yapılmalı veya aşağıdaki talimatlar ( manuel prosedür) takip edilmelidir.
1. Kontak anahtarı açıldıktan sonra 40 saniye içersinde AUTO ve MONO butonlarına aynı anda basılmalı ve basılı tutulmalıdır.
2. Birkaç saniye sonra sol taraftaki sıcaklık azalarak ( 05' ten 00' a) prosedürün start almasından önceki geri kalan süreyi gösteren bir rakam görüntülenecektir ( AUTO ve MONO butonları basılı tutulmalıdır).
3. Sol taraftaki sıcaklık ( 00 ) değerine ulaşıldığında auto ve mono butonları bırakılarak yaklaşık 40 saniye süren prosedür başlayacaktır.
4. Lokal diyagnosa girildiğinde prosedürün sonunda sağ taraftaki sıcaklık aşağıdaki değerleri görüntüleyebilir :
00
SELF-LEARNING OK ile sonuçlandı
01 ve yanıp sönme
SELF-LEARNING HAYIR ile sonuçlandı
02
SELF-LEARNING devrede
03 ve yanıp sönme
SELF-LEARNING tamamlanmadı

Sol taraftaki sıcaklık değeri sıfırlanmadan önce eğer AUTO ve MONO butonları bırakılırsa otomatik bilgi yenileme prosedürü gerçekleşmez.
Ünite eğer otomatik bilgi yenileme prosedürü hiç yapılmamış veya müspet sonuç vermemiş ise sol taraftaki sıcaklık değerini yakıp söndürecektir.
PROSEDÜRDEN ZORLAMALI ÇIKIŞ
Otomatik bilgi yenileme prosedürü yapılıyorken şunlar olabilir :
1. Sürücü kontak anahtarı ON sinyalini devre dışı bıraktığında Prosedür geçersiz olabilir.
Bu durumda sistem daha önceden EEPROM'a kaydedilen otomatik bilgi yenileme datalarını değiştirmeden ve ilgili datayı "yapılmamış otomatik bilgi yenileme prosedürü " konumuna kaydederek kontrollü olarak prosedürden çıkmaktadır.
2. Akü + beslemesi kesildiğinde Prosedürün yapılması durmaktadır.
Eğer bu olay dataların EEPROM'a kaydedilmesi esnasında gerçekleşirse sistem bunların sağlamlığını garanti edemez ve bu datayı "yapılmamış otomatik bilgi yenileme prosedürü " ile ilgili konuma kaydeder.
OTOMATİK BİLGİ YENİLEME PROSEDÜRÜ ESNASINDA GÖRÜLEN ANOMALİLER
Eğer prosedür bir veya daha fazla aktüvatörde arıza olması nedeniyle doğru şekilde tamamlanmamış ise sistem daha önceden EEPROM'a kaydedilen otomatik bilgi yenileme datalarını değiştirmeden ve bu datayı "yapılmamış otomatik bilgi yenileme prosedürü " konumuna kaydederek prosedürden çıkmaktadır.Yararlı olması dileğiyle.

Vermiş olduğun bilgi için çok teşekkürler. Sanırım bu bilgiyi edinmek başka kaynaklardan ve yetkili servislerden oldukça zor olacaktı bizim için.

kochuso
02/01/2012, 12:21
ok

ERSL
04/01/2012, 13:29
MURAT_41_41 seninde dediğin gibi işlemleri sırayla yaptım ama sanırım benim problemimi karşılamadı. Sol taraftaki sıcaklık göstergesi sürekli yanıp sönüyor. Yinede çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.

kochuso
05/01/2012, 00:21
MURAT_41_41 seninde dediğin gibi işlemleri sırayla yaptım ama sanırım benim problemimi karşılamadı. Sol taraftaki sıcaklık göstergesi sürekli yanıp sönüyor. Yinede çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.
slm işlemleri düzgün uygulayınca bi problem kalmıyor sanırım benım önceki yaptığım gibi erken kapatıyorsun kontağı.sol taraf 00 olana kadar basılı tut sonra bırak kendi haline kontağı falan kapatma kendiliğinden düzeliyor

ERSL
05/01/2012, 09:35
slm işlemleri düzgün uygulayınca bi problem kalmıyor sanırım benım önceki yaptığım gibi erken kapatıyorsun kontağı.sol taraf 00 olana kadar basılı tut sonra bırak kendi haline kontağı falan kapatma kendiliğinden düzeliyor

Birde senin dediğin gibi yapayım. İki kere yaptım ama ikisinde de düzelmemişti. İnşallah bu şekilde düzelir.
Teşekkürler...

mavzer
14/01/2018, 14:21
ALx3E4Y9jsU

bu şekilde yapıyorum ama gördüğünüz gibi sol taraf yanıp sönüyor.

volkan1065
14/01/2018, 15:25
ALx3E4Y9jsU

bu şekilde yapıyorum ama gördüğünüz gibi sol taraf yanıp sönüyor.

Araca cihaz ile bağlanıp klima panelindeki arıza koduna bakmak lazım. Ya dağıtım motoru arızalı yada panel içinde soğuk lehim oluştu. Diğer bir seçenekte bazen yönlendirme kapakları sıkışabiliyor bu nedenle motor hareket edemediği için testi tamamlıyamıyor ve arıza kodu üretiyor. Pnale içindeki soğuk lehim oluşma nedeni ile şimdiye kadar iki panel kurtardım. İnş sorununuz sadece budur.

mavzer
14/01/2018, 16:44
Araca cihaz ile bağlanıp klima panelindeki arıza koduna bakmak lazım. Ya dağıtım motoru arızalı yada panel içinde soğuk lehim oluştu. Diğer bir seçenekte bazen yönlendirme kapakları sıkışabiliyor bu nedenle motor hareket edemediği için testi tamamlıyamıyor ve arıza kodu üretiyor. Pnale içindeki soğuk lehim oluşma nedeni ile şimdiye kadar iki panel kurtardım. İnş sorununuz sadece budur.

nerde yaptırabiliriz bunu maliyeti ne kadar sağ taraf hep soğuk üflüyor zaten.

volkan1065
14/01/2018, 17:18
Bu işlerden anlıyan bir elektirikçi bulmanız lazım. Sağ taraf hep soğuk üflüyorsa dağıtım motoru arızasıdır.

Pusat 34
07/06/2018, 18:17
Mono ve Auto tuşuna basılı tut soför tarafındaki sayı geri sayacak sıfır olunca bırak gerisini o halleder.

mavzer
07/06/2018, 21:04
istanbulda bu işten anlayan yada yaptıran var mı benımde sağ taraf hep soğuk üflüyor

Pusat 34
08/06/2018, 16:39
Selamin Aleyküm arkadaşlar bu görtergenin yanıp sönme problemine çözüm bulan varmı nasıl düzelir bilen varsa lütfen yardımcı olun takıntı yaptı bende

volkan1065
08/06/2018, 16:48
Selamin Aleyküm arkadaşlar bu görtergenin yanıp sönme problemine çözüm bulan varmı nasıl düzelir bilen varsa lütfen yardımcı olun takıntı yaptı bende

Klima ekranındaki yanıp sönmeden bahsediyorsanız kkima paneline bağlanıp arıza koduna bakılıp hangi motorda panelde sıkıntı varsa sorun giderildiğinde kalibrasyon yapılınca anca düzelir. Digital klima panllerinde bazen soğuk lehim nedeni ilede kalibrasyonu yapamayıncada yanıyor. Kontrol edilmesi gerekiyor.

Pusat 34
08/06/2018, 18:03
Teşekkür ederim Sanırım bizim yapabileceğimiz bişey yok yani..

azmop
07/10/2018, 01:06
Bende yanıp sönmeden muzdaripim . Bilgisayara bağlanma denilen şey obd mi yoksa klima panelinin sökülüp panelin mi bağlanması

krk17
27/12/2018, 08:19
Tşkler

blntyldrm
07/02/2019, 15:12
Ahmet bey merhaba
Aradan 1 yıl geçmiş ama aynı sorun bende de başladı.
Resetleme yaptım fakat sol taraf yanıp sönüyor.
Probleminiz ortadan kalktı ise bana da bilgi verirseniz sevinirim.

volkan1065
07/02/2019, 15:19
Ahmet bey merhaba
Aradan 1 yıl geçmiş ama aynı sorun bende de başladı.
Resetleme yaptım fakat sol taraf yanıp sönüyor.
Probleminiz ortadan kalktı ise bana da bilgi verirseniz sevinirim.

İlk olarak problemin nerden geldiğini tespit etmek gerekiyor. Dağıtım motoru arızası -Sensör arızası - Panel sıkışması yada dişli sıkışmasımı var. Yada Klima panelinde soğuk lehimmi oluştu.

Bu arızanın çözümü için ilk olarak aracın OBD girişinden OBD bağlantı cihazı ile aracın klima paneline bağlanıp alınan arıza koduna bakılmalı. Hata kodundaki motor sensör kodu ne ise o parçanın kontrolü gerekiyor. Birde klima panelinde zorlamalı kalibrasyon var ilk bu kalibrasyon yapılmalı belki hiç bir şeye gerek kalmadan düzelebilir düzelmez ise hata koduna göre parça kontrolü yapılması gerekiyor.

blntyldrm
07/02/2019, 15:22
Bende yanıp sönmeden muzdaripim . Bilgisayara bağlanma denilen şey obd mi yoksa klima panelinin sökülüp panelin mi bağlanması

Emre kardeş problemin çözüldüyse nasıl yaptığın konusunda bilgi verirsen sevinirim.

blntyldrm
07/02/2019, 15:36
İlk olarak problemin nerden geldiğini tespit etmek gerekiyor. Dağıtım motoru arızası -Sensör arızası - Panel sıkışması yada dişli sıkışmasımı var. Yada Klima panelinde soğuk lehimmi oluştu.

Bu arızanın çözümü için ilk olarak aracın OBD girişinden OBD bağlantı cihazı ile aracın klima paneline bağlanıp alınan arıza koduna bakılmalı. Hata kodundaki motor sensör kodu ne ise o parçanın kontrolü gerekiyor. Birde klima panelinde zorlamalı kalibrasyon var ilk bu kalibrasyon yapılmalı belki hiç bir şeye gerek kalmadan düzelebilir düzelmez ise hata koduna göre parça kontrolü yapılması gerekiyor.

Sağ tarafın dişlisi kırıktı göğüsün sökülmesi gerekiyormuş.
Ben de o dişli kısmı sıcağa aldırıp o pozisyonda bıraktırdım.
Bu işlemi yaptırmadan önce reset atmıştım ve bu şekilde kaldı.

volkan1065
07/02/2019, 15:52
Sağ tarafın dişlisi kırıktı göğüsün sökülmesi gerekiyormuş.
Ben de o dişli kısmı sıcağa aldırıp o pozisyonda bıraktırdım.
Bu işlemi yaptırmadan önce reset atmıştım ve bu şekilde kaldı.

Motorun dişlisimi kırık yoksa Paneli ceviren dişlimi kırık. Motor gerekli kalibrasyonu yapmadığı sürece devam eder yanıp sönmeye.

blntyldrm
08/02/2019, 09:20
Motorun dişlisimi kırık yoksa Paneli ceviren dişlimi kırık. Motor gerekli kalibrasyonu yapmadığı sürece devam eder yanıp sönmeye.

Motorun ucundaki siyah plastik kırık. Bu plastik motorun merkez miline bağlı ve dişlinin ortasındaki yuvaya geçiyor. Bu parça kırık. Elektrikçi göğüsün sökülmesi gerektiğini ya da bu klepeyi kışlık pozisyonda bırakıp bu şekilde kullanmam gerektiğini söyledi. Ben de göğüsü söktürmek istemedim. Klepe kışlık pozisyonda şu anda kalorifer normal ısıtıyor fakat sol taraf klima sıcaklık göstergesi yanıp sönüyor. Sebebini üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum. Klima resete geçtiği zaman tüm fonksiyonlarını çalıştırıp sıra ile kontrol ediyor. Oradaki klepe sıkıntılı olduğu için kalibrasyonunu gerçekleştiremiyor. Buraya kadar tamam ama sıkıntının olduğu taraf sağ taraf, yanıp sönen taraf sol taraf bunu anlayamadım. Bir de bu sıkıntı bilgisayara bağlanıp arıza silinse düzelir mi? Şu anki durum bundan ibaret. Şimdiden teşekkürler.

mavzer
09/10/2019, 23:00
Sag tarafin soguk uflemesine cozum bulabilen var mi ?