PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hızlanma sorunu

nightblue
28/12/2011, 22:28
Arkadaşlar merhaba;

Şöyle bir sorunum var: bugün zincirlikuyu birmotta aracımın triger zincirini, 110.000 bakımını, arka süspansiyonları, şanzıman takozunu, radyatör su pompasını ve diskleri değiştirttim. tüm bunların yanında motor yıkama ve carbon clean da yaptırdım. birde motor üst kapağını çok ses yaptığından değiştirtdim. birde ufak tefek sorunları yaptırdım. bagaj lambası yanmadığından, kilidi değiştirdim. ses yaptığından pandizot lastiklerini yenilettim çakmaklığın ışığı yanmadığından değiştirttim.

Araba kendine geldi, çok şükür çıt yok artık ancak, öncekinden daha yavaş hızlanıyor. bunun nedeni ne olabilir ?

Serviste çalışan motorcu arkadaşım yaptı bunları çocuk gerçektende temiz işçilik yaptı yani söylememe rağmen vites topuzunu ve aracın tüm ampüllerini değiştirip osram taktı.

Bu konuda bir fikri olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Hepinize şimdiden saygılar....

nightblue
29/12/2011, 01:03
Saygıdeğer hocalarım yok mu yorum yapacak kimse ??

blackhawk
29/12/2011, 10:35
açıkcası yaptırdığın işlemlerin hiçbiri hızlanmanı etkileyecek işler değil.Sadece carbon clean yeni yapıldığında araç biraz fazla yakar 5-10 bin km sonra normale döner. Trigerde sorun olsa siboplar şimdiye kadar bitmiş olurdu.Anlam veremedim.:( İşlemi yapan arkadaşa danış derim.

nightblue
29/12/2011, 11:24
ustam, benim bi arkadaşım var ondada punto var hatta bu siteyede kayıtlı aynı sıkıntı onda da var. ! ben bilemedim. tamam araç iyi güzel oldu da eskiye nazaran %10 daha azalma var. mesala önceden 2. viteste 1.500 devirden, 3000 devire kadar araç beni yapıştırıyordu koltuğa şimdi ise bu durumda problem olduğunu düşünüyorum. hani ustadan kaynaklı desem inanın değil. gerçekten de sağlam iş yapıldı anlayamadım vallahi :(

blackhawk
29/12/2011, 16:22
peki arabada daha önce olmayan ses var mı hani turbo hortumunu tam oturmamış ya da sıkmamış olabilir mi?

nightblue
29/12/2011, 17:06
peki arabada daha önce olmayan ses var mı hani turbo hortumunu tam oturmamış ya da sıkmamış olabilir mi?

hocam valla yok. öyle gelen ses falan ama ustaya tekrar götürüp bi baktırıcam. sanırım buradan da başka fikri olan yok zaten

engincantan33
29/12/2011, 17:11
ara ara bende oyle bır dusunceye kapılıyorum 2009 grandem varken sankı turbo devreye eskısı gıbı gırmıyor dıye dusunuyordum ama daha sonra arac kendını toparlıyordu yanı bence bana oyle gelıyordu sız barız bır dusus var dersenız eğer bence bı dyno testıne sokturun bakalım verılerı nasıl cıkacak yada ustanıza turbosuna baktırın.

fota
29/12/2011, 17:40
bencede turbo dan olabilir. çekişte falan bariz düşüş var mı?

samoslu
29/12/2011, 18:05
Valla bu sorun bendede oluştu. Bir ara servisin birinde bilgisayara bağladı arabayı. Nerede sıkıntı var görebilmek için 10 Dk falan inceledi. Hata görünmüyor dedi ve bilgisayar bağlantısını çıkarttı. 'Bana ruhsatı verir misin' dedi. Bende gayet rahat 'ruhsatı ne yapacan' dedim. :) Vs. vs... ben ordan ayrıldım. Daha sonrasında ise turboya geç girdiğini, çekişte düşüş olduğunu hissettim sanki. Acaba turboya girme devri bilgisayar yardımı ile değiştirilebiliyor mu? Yani bana kıl olmuş böyle birşey yapmış olabilir mi?

blackhawk
29/12/2011, 18:11
Valla bu sorun bendede oluştu. Bir ara servisin birinde bilgisayara bağladı arabayı. Nerede sıkıntı var görebilmek için 10 Dk falan inceledi. Hata görünmüyor dedi ve bilgisayar bağlantısını çıkarttı. 'Bana ruhsatı verir misin' dedi. Bende gayet rahat 'ruhsatı ne yapacan' dedim. :) Vs. vs... ben ordan ayrıldım. Daha sonrasında ise turboya geç girdiğini, çekişte düşüş olduğunu hissettim sanki. Acaba turboya girme devri bilgisayar yardımı ile değiştirilebiliyor mu? Yani bana kıl olmuş böyle birşey yapmış olabilir mi?

hayır turbo egzoz gazından aldığı harekete bağlı olarak tepki verir. yeterli gaza bastığında turbo motora verdiği havayı artırarak çekişi yükseltir.Dolayısıyla turbo zamanı bilg.dan ayarlanmaz ama başka şey yaptıysa bilmem.

görkem koçsan
30/12/2011, 04:06
araç sente kaçırıyo olabilir.ayarlarını bir kez daha kontrol ettirin isterseniz.yaptırdığınız serviste düzelmezse başka serviste baksınlar. servisin kullandığı aparatlardada sıkıntı olabiliyo.

MURAT_41_41
30/12/2011, 16:41
araca tekrar carbon yaptır ve emme carbon temizliğide yaptır normalde carbonun için yapmışlarmıdır bilmiyorum ama onu atlamayalım enjektör carbonunu prösüdürüne göre yaptırırsın arada devir vermeleri felan dakika yönünden az carbon yapmış olabilirler pislik gelmiş olabilir carbon işlemlerini tekrar ettir düzelicektir

celenlee
31/12/2011, 09:08
Trigerin bir gerginlik ayarı varsa eğer kontrol ettirmekte fayda var.

MegII'de triger sonrası Yakıt tüketimim artmıştı benim de.Bu da motorun zorlandığını gösteriyor. Bariz bir güçten düşme olmamıştı ama 5.2-5.5lt yakan aracım triger bakımından sonra 5.7-6.0 yakmaya başladı :S

Sente olayında ise direkt hissedersiniz çok ciddi güçten düşme yaşanıyormuş çünkü sente atlmasında, yani ben ona ihtimal vermiyorum.

Değişen tek şey triger, bence gerginliğini falan bir ayarlattır.
Çoook ciddi bir fark yoksa eğer çekişte, belki de zincir gerildikçe,kullanıldıkça, kıvamına gelir :) Sadece bir tahmin ;)

nightblue
04/01/2012, 13:37
araca tekrar carbon yaptır ve emme carbon temizliğide yaptır normalde carbonun için yapmışlarmıdır bilmiyorum ama onu atlamayalım enjektör carbonunu prösüdürüne göre yaptırırsın arada devir vermeleri felan dakika yönünden az carbon yapmış olabilirler pislik gelmiş olabilir carbon işlemlerini tekrar ettir düzelicektir
Hocam bu hafta içi dediklerini yaptırıcam yeniden banada mantıklı geldi. Sonucu elbette paylaşacağım..

nightblue
04/01/2012, 13:40
Trigerin bir gerginlik ayarı varsa eğer kontrol ettirmekte fayda var.

MegII'de triger sonrası Yakıt tüketimim artmıştı benim de.Bu da motorun zorlandığını gösteriyor. Bariz bir güçten düşme olmamıştı ama 5.2-5.5lt yakan aracım triger bakımından sonra 5.7-6.0 yakmaya başladı :S

Sente olayında ise direkt hissedersiniz çok ciddi güçten düşme yaşanıyormuş çünkü sente atlmasında, yani ben ona ihtimal vermiyorum.

Değişen tek şey triger, bence gerginliğini falan bir ayarlattır.
Çoook ciddi bir fark yoksa eğer çekişte, belki de zincir gerildikçe,kullanıldıkça, kıvamına gelir :) Sadece bir tahmin ;)

Furkan dostum, yorum ve tahminlerin için sağolasın. ama, trigerin sanırım bi gerginlik ayarı yok. ama senin dediğinde mantık dahilinde. bu yazdıkların için yorum yapacak biri var ise bende servise fikir verebilirim. aracın deviri yükseldi. mesala 3. viteste hızlanmasıyla şimdiki hızlanması arasında fark var. araç hemen 3.5 devire çıkıyor. Carbon temizlemeyi tekrarlatayım onun dışında daha ne yapılabilir bilmiyorum.

Saygılar..

Du Hast
05/01/2012, 00:04
Furkan dostum, yorum ve tahminlerin için sağolasın. ama, trigerin sanırım bi gerginlik ayarı yok. ama senin dediğinde mantık dahilinde. bu yazdıkların için yorum yapacak biri var ise bende servise fikir verebilirim. aracın deviri yükseldi. mesala 3. viteste hızlanmasıyla şimdiki hızlanması arasında fark var. araç hemen 3.5 devire çıkıyor. Carbon temizlemeyi tekrarlatayım onun dışında daha ne yapılabilir bilmiyorum.

Saygılar..
multijetlerin triger zincirinin gerginlik ayarı yoktur, yağ basıncı ile otomatik olarak ayarlanır gerginliği. sente atma gibi birşey olmaz sibobları eğer hemen. aparatlarla egzantirik ve krank kilitlenip öyle değişir zincir.

araç bağırıyor gibi olup gitmiyorsa malesef baskı balatanız sıyırıyodur

kaan3368
05/01/2012, 00:34
erol hocam bende senin gibi karbon clean yaptırdım araç geç toparlıyo. araç daha 40.000 de ustaya götürdüm ve makinayya bağladıktan sonra bi sıkıntı yok dediler. ama çekiş baya düştü ve bu arada çarbon clean olabilir. çunkü ufak partiküller kalıyormuş zamanla bu sorun gider dedi servis bana

celenlee
05/01/2012, 09:04
Arkadaşlar merhaba;

Şöyle bir sorunum var: bugün zincirlikuyu birmotta aracımın triger zincirini, 110.000 bakımını, arka süspansiyonları, şanzıman takozunu, radyatör su pompasını ve diskleri değiştirttim. tüm bunların yanında motor yıkama ve carbon clean da yaptırdım. birde motor üst kapağını çok ses yaptığından değiştirtdim. birde ufak tefek sorunları yaptırdım. bagaj lambası yanmadığından, kilidi değiştirdim. ses yaptığından pandizot lastiklerini yenilettim çakmaklığın ışığı yanmadığından değiştirttim.

Araba kendine geldi, çok şükür çıt yok artık ancak, öncekinden daha yavaş hızlanıyor. bunun nedeni ne olabilir ?

Serviste çalışan motorcu arkadaşım yaptı bunları çocuk gerçektende temiz işçilik yaptı yani söylememe rağmen vites topuzunu ve aracın tüm ampüllerini değiştirip osram taktı.

Bu konuda bir fikri olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. Hepinize şimdiden saygılar....

Bu arada serviste bu işlem kaça mal oldu?
PM'den de paylaşabilirsiniz.

Sadece ön iki rulman için 300TL fiyat verdiler bana :S

ekartoo
05/01/2012, 10:06
merhaba. carbon işlemini daha önce yaptırdınız mı bilmiyorum ama ilk defa yapıldıysa 110.000 km.de ilk defa yapılmış olması pek sağlıklı sonuç vermeyecektir. çünkü genelde 40.000 km.de bir yapılması önerilir. ayrıca bu işlemden önce katalizörün iptal edilerek yerine susturucu takılması daha olumlu sonuç vermektedir. çünkü atılan kurumların büyük olması halinde katalizör tıkınmakta ve çekiş sorunu yaşanmaktadır. benim önerim katalizör iptali yapılmadıysa bir egsozcuya giderek katalizörü iptal edip susturucu taktırmanız yönündedir. böylece çekişiniz normale dönecektir. forumdaki ustalarımız daha net bilgiler vereceklerdir mutlaka.

nightblue
06/01/2012, 11:21
merhaba. carbon işlemini daha önce yaptırdınız mı bilmiyorum ama ilk defa yapıldıysa 110.000 km.de ilk defa yapılmış olması pek sağlıklı sonuç vermeyecektir. çünkü genelde 40.000 km.de bir yapılması önerilir. ayrıca bu işlemden önce katalizörün iptal edilerek yerine susturucu takılması daha olumlu sonuç vermektedir. çünkü atılan kurumların büyük olması halinde katalizör tıkınmakta ve çekiş sorunu yaşanmaktadır. benim önerim katalizör iptali yapılmadıysa bir egsozcuya giderek katalizörü iptal edip susturucu taktırmanız yönündedir. böylece çekişiniz normale dönecektir. forumdaki ustalarımız daha net bilgiler vereceklerdir mutlaka.
hocam değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. ancak ben, aracımın orjinalliğinin bozulmasını istemiyorum. yani mühendislerin yaptığına karşın değişiklik yapılmasını pek uygun bulmuyorum.. ancak sizin dediğinizde mantıklı elbette.

nightblue
06/01/2012, 11:21
Bu arada serviste bu işlem kaça mal oldu?
PM'den de paylaşabilirsiniz.

Sadece ön iki rulman için 300TL fiyat verdiler bana :S
valla furkan ne sen sor ne ben söyliyim :)

nightblue
06/01/2012, 11:23
multijetlerin triger zincirinin gerginlik ayarı yoktur, yağ basıncı ile otomatik olarak ayarlanır gerginliği. sente atma gibi birşey olmaz sibobları eğer hemen. aparatlarla egzantirik ve krank kilitlenip öyle değişir zincir.

araç bağırıyor gibi olup gitmiyorsa malesef baskı balatanız sıyırıyodur
Kardeş bu konuda haklı olabilirsin, çünkü bende bundan şüpheleniyorum. debriyaj çok yukarıda kavrıyor. değiştiricem önümüzdeki hafta onuda fakat, madem baskı balata o zaman servise girmeden neden yapmıyordu ?

ekartoo
07/01/2012, 12:51
hocam değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. ancak ben, aracımın orjinalliğinin bozulmasını istemiyorum. yani mühendislerin yaptığına karşın değişiklik yapılmasını pek uygun bulmuyorum.. ancak sizin dediğinizde mantıklı elbette.

Daha önceki aracım 83.000 km.de 2005 model seat ibiza tdi idi. Onda kat iptali yaparak işlem yapıldı çekişte acayip fark etti. Katalizör havaya verilen emisyon oranını belirliyor. İptali teknik açıdan sorun yaratmaz. Eğer probleminizi diğer konularda çözemezseniz dediğimi uygulamanızı öneririm faydasını görürsünüz.