PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima fanı

ygttt54
26/12/2011, 10:16
Slm arkadaşlar geçenlerde klima fanımdan uçak moturu gibi sesler gelmeye başladı. daha öncede başıma gelmişti ve serviste birsürü yaprak çıktı içinden, yine aynı sorun olunca bu kez kendim yapmak istedim torpidonunun arkasından motoru söktüm ve tahmin ettiğim gibi birsürü yaprak çıktı motoru çıkarmışkende güzelce yağladım ve yerine düzgün bir şekilde taktım sorun şu ki ilk 1 hfta çok güzel çalıştı sadece en hızlı devirde biraz yağ kokusu verdi arabanın içine oda geçti şuan aracın fan motoru en güçlü devire geçemiyor yani şöyle açıklıyım dijital klima göstergesindeki çubukların sadece yarısına kadar motor güç üretiyor mesela güçlü buyu çözme tuşuna bastım mı hiçbir şey olmuyor güçlü bir üfleme yok ısıtma soğutmada bir problem yok problem yağladım diye mi acaba böyle oldu ?

fotobelit
26/12/2011, 12:34
Neyi yağı kullandınız acaba?

ygttt54
27/12/2011, 22:39
normal makina yağı kullandım hani bisiklet zincirlerini yağladığımız kırmızı kapaklı dikdörtgen şişesi olan o yağ bugun yine açtım içini yanık kokusu yok iyice sildim sonuç değişmedi

MURAT_41_41
28/12/2011, 09:25
kalörifer rezistör soketlerini sallayın kalörifer acıkken düzelirse soketleri onarın

blackhawk
28/12/2011, 10:54
bağlantı soketlerinde oksit olabilir dicem ama o kadar basit değildir çünkü ekranda en yüksek kademeye gelmiyor yazılımsal sorun olabilir.

ygttt54
28/12/2011, 13:55
soketleri salladım sorun soketlerden değil ekranda en üst seviyede gösteriyor fakat güç olarak icraat yok dün baya bi temizledim yanık kokusuda yok servise gidicem kesin değişmesi lazım dicek tamiri düşenceklerini pek sanmıyorum motor bozuk olsa hiç çalışmaz gibi geliyor

ygttt54
28/12/2011, 14:18
soranlar oluyor fan nasıl sökülüyor diye hemen merak edenler için yazıyım torpidoyu hiç ellemeye sökmeye gerek yok torpido gözünün arka tarafında duruyor

1) torpido gözünün arkasında duran yuvarlak şekildeki şey fan, ona bağlı olarak birde plastik parça var boru gibi, havanın çıktığı. önce ortama gerekli ışığı sağlayın sonra soketleri çıkartın soketleri çıkartırken yanlarında sıkarak çıkarın çünkü tırnaklı, bir biri ufak toplam 4 tane soket var bunları sökün
2) daha sonra fanın bağlı olduğu 3 tane vida var bunları sökün
3)fana bağlı plastik parçayı tutan tek bir vida var onu sökün
4) fanı aşağıya doğru çekin biraz boşluk yaratıp platik parçayı çıkarın ve kenara koyun
5) fanı yuvasından çıkarın ve içindeki yaprakları görceksiniz bunları bir güzel temizleyin (ben motoruda söküp yağladım ama siz yapmayı eğer yapmak isterseniz motorun üstünde 2 vida var onları sökün ve pervaneyle motor kabını çıkarın ve yağlayın)
6)temizlik işi bitince ilk olarak plastik parçayı (hava kanalını) alın ve dikdörtgen şeklindeki ucunu orta konsoldaki hava kanalına bağlayın çok basit zaten bakınca gözüküyor beyaz dikdörtgen şeklinde oraya lego gibi geçer zaten
7) fanı alın ve yuvasına oturtun zaten platik parçada oturacaktır.
8) fanın vidalarını takın ve sıkın sonra plastik parçayı fana tutturan vidayı takın ve sıkın
9) sonra olarak soketleri takın ve kontrol edin hiç sallanmaması lazım son ve temizliği ve bakımı bitirin

çok detaylı anlattım ama çok basit bir iş vidaları sökerken ufak aletler bulabilirseniz rahat edersiniz umarım yardımcı olmuşumdur.. =)

gemlikli_55
28/12/2011, 15:51
yiğit çok teşekkur ederim pazar günü bakacaz artık benım fan a :)

blackhawk
28/12/2011, 16:18
yiğit bu kadar detaylı fanı söküp anlatabiliyorsun sorunu nasıl çözemedin :(
Acaba yerine oturturken bir yerde hata mı yaptın?
ya da orada havanın kaçtığı bir yer mi var?

ygttt54
28/12/2011, 16:30
sanırım benim fanda sorun var yoksa daha öncede yaptım 1 sene sessiz sorunsuz gitti bu sene yine uçak sesi gibi ses gelince söktüm birsürü yaprak çıktı 2 hfta sorunsuz kullandım bir sabah kalktım buhu çözücü açtım (hızlı üfleme) önce sorunsuz çalıştı sonra yavaşladı olay bu yağlamaktan olmuştur diye ben düşünüyorum yada miladı doldu kimbilir zaten konu benim sorduğum soru yağlamaktan mı bozuldu diye merak ediyorum yoksa diğer yaptım btn işlemler mekanik boşluk kalması gibi bişey söz konusu değil çok basit bi aksam

fotobelit
29/12/2011, 10:58
Yağ olayını o yüzden sormuştum..Bazıları (Özellikle ekran kartı fanı)çiçek yağı ile yağlamaya çalışıyorlar..Bu yağ zamanla orada kalın bir tabaka oluşturuyor..Bu da o parçanın daha fazla işlev kaybına yol açıyor..

ygttt54
29/12/2011, 11:06
bende aynı şeyden şüpheleniyorum hiç yağlamasam daha iyidi gibi en kötü çıkma bulurum onu takarım

srknsrkn
01/01/2012, 02:12
soranlar oluyor fan nasıl sökülüyor diye hemen merak edenler için yazıyım torpidoyu hiç ellemeye sökmeye gerek yok torpido gözünün arka tarafında duruyor

1) torpido gözünün arkasında duran yuvarlak şekildeki şey fan, ona bağlı olarak birde plastik parça var boru gibi, havanın çıktığı. önce ortama gerekli ışığı sağlayın sonra soketleri çıkartın soketleri çıkartırken yanlarında sıkarak çıkarın çünkü tırnaklı, bir biri ufak toplam 4 tane soket var bunları sökün
2) daha sonra fanın bağlı olduğu 3 tane vida var bunları sökün
3)fana bağlı plastik parçayı tutan tek bir vida var onu sökün
4) fanı aşağıya doğru çekin biraz boşluk yaratıp platik parçayı çıkarın ve kenara koyun
5) fanı yuvasından çıkarın ve içindeki yaprakları görceksiniz bunları bir güzel temizleyin (ben motoruda söküp yağladım ama siz yapmayı eğer yapmak isterseniz motorun üstünde 2 vida var onları sökün ve pervaneyle motor kabını çıkarın ve yağlayın)
6)temizlik işi bitince ilk olarak plastik parçayı (hava kanalını) alın ve dikdörtgen şeklindeki ucunu orta konsoldaki hava kanalına bağlayın çok basit zaten bakınca gözüküyor beyaz dikdörtgen şeklinde oraya lego gibi geçer zaten
7) fanı alın ve yuvasına oturtun zaten platik parçada oturacaktır.
8) fanın vidalarını takın ve sıkın sonra plastik parçayı fana tutturan vidayı takın ve sıkın
9) sonra olarak soketleri takın ve kontrol edin hiç sallanmaması lazım son ve temizliği ve bakımı bitirin

çok detaylı anlattım ama çok basit bir iş vidaları sökerken ufak aletler bulabilirseniz rahat edersiniz umarım yardımcı olmuşumdur.. =)

önceki arabamda(pejo 307) benzer bir sorun olmuştu kalorifer normal üflerken birden durdu ve bidaha üflemedi.serviste rezistans gibi bişey var onu değiştirdiler ama adam değiştirirken oynatınca bi ara üfledi yinede değiştirdiler puntodada böyle bi rezistans varsa belkide ondan olabilir.sonrasında bi kaç kere daha aynı sorun oldu kendim oynadım rezistansla düzelmişti....

ygttt54
02/01/2012, 14:22
önceki arabamda(pejo 307) benzer bir sorun olmuştu kalorifer normal üflerken birden durdu ve bidaha üflemedi.serviste rezistans gibi bişey var onu değiştirdiler ama adam değiştirirken oynatınca bi ara üfledi yinede değiştirdiler puntodada böyle bi rezistans varsa belkide ondan olabilir.sonrasında bi kaç kere daha aynı sorun oldu kendim oynadım rezistansla düzelmişti....

110000 bakımı geldi baktırcam bakalım geçen yine çatım sildim akladım pakladım yok tam güç çalışamıyor bakalım ne olcak bozulmuş derlerse çıkma bulcam

samoslu
07/01/2012, 18:22

Aynen dediğinden var. Sorun bende de vardı. Kesilip arada tekrar çalışıyordu. Klima rezistörü denen parçayı değiştirdim. 174 TL ye orjinal parça aldım. Servis 50 TL de işçilik alacaktı, sanayide bir elektrikçide 30 TL ye iki sigorta, bir ampül ve rezistör değişimini yaptırdım. Şu anda hiç bir sorun yok.

ygttt54
16/01/2012, 16:02
benim fan geçenlerde kendi kendine çalışmaya başladı önce bi yağ kokusu geldi sonra uçuşa geçti şimdi hiç sorun yok jet gibi maşallah :D

Ziyaretci046
16/01/2012, 16:05
ben arabayı aldığım ilk gün fan motorunu sökp temizledim klima fanının çalıştığıı belli bile olmuyo

imdesign
16/01/2012, 17:03
WD-40 öneririm makina değil ki bunlar :) ağır işçilik veya prese bağlı ısınma yapmadığı için

ince yağ kullanmak mantıklı + anti pas özelliğide verir.

esparados
17/12/2015, 02:12
Merhaba arkadaşlar bu ses olayi bendede var 2011punto evo dada fan ayni yerdemidir acaba

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

fotobelit
17/12/2015, 11:11
Merhaba arkadaşlar bu ses olayi bendede var 2011punto evo dada fan ayni yerdemidir acaba

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

%100 :)

evren iskent
17/12/2015, 23:04
Gecen hafta aniden ses yapmaya basladi benim kalorifer motorum da. Aslinda bi konulara hassasimdir ama 2 gun gecsin dedim yaprak varsa cikar diye. 2 gun boyunca fafkli denemeler yaptim fanimaniden hizlandirdim, kapattim actim ama sesler farkli kombinasyonda gelmeye devam etti. En son arabadan inerken sag tarafa gectim ve torpidonun altindan motorun bulundugu yere bir kac kez sertce vurdum. Ses kesilmedi. Serbise goturmeden ustama gostereyim once dedim. Aksam sanayiye gorururken ses yoktu. Ustam da denedi, gayet sessiz ve guzel calisinca dedim ki sabah biraz hirpaladim:) Ne yaptiysan ise yaramis herhalde sokmeyelim bosuna dedi. Bugun 1 hafta oldu ses yok cok sukur. Muhtemelen yaprak veya tas girdi, biraz rezonans ile kendisinden kurtulduk.

Saygilarimla.

SM-T810 cihazımdan gönderildi

ORS15
18/12/2015, 08:35
ben bakımlarda söylüyorum arda onu da temizleyip takıyorlar. Gecen hafta ses yapmaya başladı servisin oradan geçiyordum uğradım 15 dakika sürdü temizleyip getirdiler ücret almadılar,bir çaylarını içmiş oldum.

Ezeldenberi
05/04/2017, 13:51
Benim aracın fanıda özellikle 4. kademede aşırı ses ve vibrasyon yapıyordu. Elimi atmak istemedim ama sağ olsunlar Youtube'da fan sökme videosu görünce hemen icraata başladım. İşlem çok kolay, kendi bakımını yapan arkadaşlar kesinlikle tavsiye ederim. Fan kanatlarını diş fırçası ile hem içten hemde dıştan temizledim. Temizlik sonrası fandan sadece rüzgar sesinden başka bir şey gelmemesi. ( doğal olarak) çok sevindiriciydi. Vibrasyon kesinlikle kalmadı. Temizlik sonrası foto unutuldu.
https://uploads.-cdn.com/20170405/1c4567c2f26f67f20bc731f374771619.jpg

https://m.youtube.com/watch?list=LLiDhDNzUNoynW1gipCK4usw&v=WpUrm9YRfW8

punto1414
05/04/2017, 14:58
iyi pislenmiş hee:) benim fanda 4.kademede sanki roket fırlatacakmış gibi ses çıkarıyor.

Kadyr
05/04/2017, 17:51
Klima fani demisken disaridaki fan icin sorayim. Iki puntoda da baktim klima acikken rolantide iki araci denedik fan calisiyorum sonra yavasliyor tekrar hizlaniyor. Hatta arkadasin araci grande punto onun fan duruyor tekrar hizlaniyor. Benimki yavasliyor hizlaniyor. Ilk defa boyle bir calisma sekli goruyorum bir aracta:) normalde klima acikken fan surekli calisir gider. Bu sekilde calistigi icinde gpde daha cok olmakla beraber iceride bu durum anlasiliyor

timbaz
05/04/2017, 18:00
Klima fani demisken disaridaki fan icin sorayim. Iki puntoda da baktim klima acikken rolantide iki araci denedik fan calisiyorum sonra yavasliyor tekrar hizlaniyor. Hatta arkadasin araci grande punto onun fan duruyor tekrar hizlaniyor. Benimki yavasliyor hizlaniyor. Ilk defa boyle bir calisma sekli goruyorum bir aracta:) normalde klima acikken fan surekli calisir gider. Bu sekilde calistigi icinde gpde daha cok olmakla beraber iceride bu durum anlasiliyor
Normal durum, basinc mesela12 bar gibi birinci kademede, 20 bar gibi 2. Kademede calisir, basinc dusunce eski hizina, daha da duser ise susar vs..
Farkli calismasi, araclardaki farkli klima gaz basincindan dolayi..
Klimanin radyatoru de ayni fani kullaniyor...

Kadyr
05/04/2017, 18:05
Hareret icin fan acikken hic bakmadim ama gp ile yolda giderken iceriden fanin kisilip arttigini hissediyosunuz resmen.

SinanTR
05/04/2017, 18:52
Benim aracın fanıda özellikle 4. kademede aşırı ses ve vibrasyon yapıyordu. Elimi atmak istemedim ama sağ olsunlar Youtube'da fan sökme videosu görünce hemen icraata başladım. İşlem çok kolay, kendi bakımını yapan arkadaşlar kesinlikle tavsiye ederim. Fan kanatlarını diş fırçası ile hem içten hemde dıştan temizledim. Temizlik sonrası fandan sadece rüzgar sesinden başka bir şey gelmemesi. ( doğal olarak) çok sevindiriciydi. Vibrasyon kesinlikle kalmadı. Temizlik sonrası foto unutuldu.
https://uploads.-cdn.com/20170405/1c4567c2f26f67f20bc731f374771619.jpg

https://m.youtube.com/watch?list=LLiDhDNzUNoynW1gipCK4usw&v=WpUrm9YRfW8

abi bende bi zaman önce söktürüp temizletmiştim seninki yine temizmiş benimkinden bi avuç toz pislik yaprak çıktı resmen

Ezeldenberi
05/04/2017, 23:05
Temizlik sonrası fan sesini, karşılaştırmak isterseniz buyrun.
https://m.youtube.com/watch?v=QCTAH19NMnM

timbaz
07/04/2017, 14:57
Simdi siz bunu da yaparsiniz, 1 yaprak 1 yapraktir.. gerci memlekette yaprak doken agac ta kalmadi gibi ama bir tane de olsa degirmen gibi motor...
https://uploads.-cdn.com/20170407/3e9bc7fe9102e5e90cf55d31b89d8837.jpg

Ezeldenberi
07/04/2017, 16:02
Gökten bey, ben siz miyim?
Yoksa siz ben misiniz:)
Şaka bir yana Gökten beyle karşılıklı fikir alış verişi sonrası , sağ olsun bu resmi bana gönderdi. Fan temizliğinden sonra asıl soruna , yani pisliğin kaynağını yok etmek lazımdı. Aynı fikirde olduğumuz için işlem anında gerçekleşti..
https://uploads.-cdn.com/20170407/b1d7e6cf890ee7d87294c1d60944a7f2.jpg
https://uploads.-cdn.com/20170407/59d8986bdfaf0a77870946ce4000d0ae.jpg

LG-D855 cihazımdan gönderildi

halilimo
07/04/2017, 21:53
Fikir guzel ama hava emisini engelleyeceginden performans kaybi olacaktir. Birde periyodik temizlik gerekir onune yaprak birikebilir. Fanida periyodik temizlesek ayni is aslinda.

Ezeldenberi
07/04/2017, 22:47
Evde kullandığımız klimanın iç peteklerinde ki izgara örneği,belki yeterli olur.
https://uploads.-cdn.com/20170407/31cecef5a5cd4cb2f9b046f1ff223c01.jpg

timbaz
07/04/2017, 23:37
Eger polen filtresi burada, fan motoru uzerinde degil ise kesinlie sart... Filtre burada da olsa baska yerde de olsa o tel izgaranin sakincasi olmaz..

Polen bu fotodaki gibi ise 1 yaprak girse filtrenin uzerinde kalir...
Fan temiz kalir

Ama emme yerine ufleme hattinda ise,
Bu durumda o yaprak fana temas eder,.parcalanir vs.bir kisim fan canaginda kazaninda kalir bir kismi cikis hattinda ilerler ve polen filtesine varir.. sanirim rezistore de denk.geliyor..
Bu sistemde fana kadar koruyucu bir sey yok gibi

https://uploads.-cdn.com/20170407/dcc0272fea593aefa4183c66bec72367.jpg

Ezeldenberi
07/04/2017, 23:50
Aynen üstad filtre fan motorundan sonra geliyor ve içeri gelen tüm yaprak, toz ne varsa fan motoruna doluyor. Bu tespitiniz için ayrıca teşekkürler. https://uploads.-cdn.com/20170407/6efebc0a72ccd96c3fa1516e7eeac028.jpg
Sizin Linea FAN motor temizliğine hiç gerek kalmaz.

timbaz
08/04/2017, 00:16
Fazla vaktim.yok sonra devam ederim ama
https://uploads.-cdn.com/20170407/5c0a255801d77786cef99927e85d9f21.jpg
Kirmizi dis hava girisi yesil icten hava alma

https://uploads.-cdn.com/20170407/bf24380cfd0b2c1b32f8a1767a11f59e.jpg

Bu da parcali hali
Filterenin yeri solda o kare yer... c de
2 fan vs
1 rezistor, foto yu sonra duzeltirim..

Bu sistemde toz yaprak olasi.su vs.. distan fan marifeti ile emilip c parcasindan filtreye ulasiyor... Oradan da klima kalorifer merkezine
Fan motoruna kadar koruma yok,
İc sirkulasyon kapali ise motor direk dis hava ile temasta.. filtre nemi aliyor ise burada fan nemden etkilenir
İc sirkulasyon emis yeri alan olarak bende temiz girisin yarisi kadar, temiz girisin yarisini da kapasam sorun olmaz, zaten her seyi belirleyen de filtrenin gecirgenligi gibi,

Burada filte motorun ustunde, dis.veya ic hava girisi ile fan arasinda
Fanin emdigi hava polenden geciyor, yaprak vs ulasmaz, dis hava nemini polen filtresi aliyor ise alir...
https://uploads.-cdn.com/20170407/03d65af4e6e50a84ecbdf401c7ab9d9b.jpg

Butun bunlara da orjinal elektrikli ilave ptc isitici takma merakindan biraz da.. ;)

Ezeldenberi
08/04/2017, 12:12
Sizleri bilmem ama, hava girişine yapılan ızgaranın benim için ne kadar önemli olduğunun resmi;
https://uploads.-cdn.com/20170408/3f787cace07912c5dfb09c729d8ae073.jpg

fencolic
10/04/2017, 17:24
Arkadaslar benimde fan cok ses cikariyordu burda konuyu gorunce söküp temizlemeye karar verdim. Söktüm ve birsürü kuru yaprak toz v.s doluydu. Temizleyip yagladim guzelce ancak geri takinca sürtme sesi geldi. Motoru yerine oturttuguma eminim defalarca denedim ama motorun pervanesi yuvasina sürtüyor.
Sokerken parca mi dusurdum diye aklima geldi ama calistigim ortamda herhangi bir parca da bulamadim. Motorun kablolarini takip elimde calistirdim pervane cok yamuk dönüyor. Lütfen bir akıl verin kafayı yemek üzereyim.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Ezeldenberi
10/04/2017, 19:13
Konunun ilk mesajında yağlandığı için fan devir sorunu yaşanmış. Onun için Fan motor kapağının dışında küçük bir parmak kadar kapak var, Sadece oradan iki damla yağladım. Yağ bu motora iyi gelmiyor ama. Siz birde o kapağın içine bakın belki mil yuvasından çıkmış olabilir. Veya FAN'ı tutan üstteki küçük somunu sökün hatayı bulmaya çalışın.

Ezeldenberi
10/04/2017, 19:44
Gökten bey'in uyarısı; Fan üstten somunla sabitlenmemiş, bir şekilde baskı ile montaj. Sizde yağlayınca fan milden hafif kayma yapmış olmalı. FAN'da boşluk varmı?

halilimo
10/04/2017, 21:06
Fan yapistirma suandaki uretilen camasir makineleri gibi. Fanin balansini kacirmissiniz gecmis olsun hic ugrasmayin yenisini alin

SinanTR
10/04/2017, 21:44
Fan yapistirma suandaki uretilen camasir makineleri gibi. Fanin balansini kacirmissiniz gecmis olsun hic ugrasmayin yenisini alin

yapamazsa işi zor ucuz bi parça değil

Ezeldenberi
10/04/2017, 22:01
Halil, balans bozulsa elle yavaş çevirme ile yamuk dönme hareketi oluşmaz. Fan pervanesini milinden sökülüp tekrardan montaj gerekiyor.
Resim Gökten bey'den;
https://uploads.-cdn.com/20170410/20f80b0166a30bb4f45452fa60756901.jpg

fencolic
10/04/2017, 22:12
Gökten bey'in uyarısı; Fan üstten somunla sabitlenmemiş, bir şekilde baskı ile montaj. Sizde yağlayınca fan milden hafif kayma yapmış olmalı. FAN'da boşluk varmı?
Boşluk yok ama dönerken yalpalıyor. Pervanenin mile bağlanığı yerde somun yok şapka gibi bir metale bağlı. Onu neyle ve nasil sökeceğim?

fencolic
10/04/2017, 22:25
Aracım dijital klimali olduğu için motorun fiyati 450 lira. Eğer yapamazsam oldukça kötü bir deneyim olacak. Motoru temizlerken elimden kayıp düşürmüştüm sanırım o esnada balansı bozuldu. Şimdi anĺıyorum sorunu. Elle çevirirken düzgün dönüyor ama elektrik verince yamuk döndüğü anlaşılıyor.

Ezeldenberi
11/04/2017, 08:30
Pervanelerde balans ayarı için takılmış kirtasiye zımbalarını gördünüz mü?
Pervanelere dikkatlice bakın, yerinden çıkmış zımba izi var mı? Birde pervanelerin iç taraflarında pislik fazlaca birikiyor, kanatları bir daha detaylıca 2cmlik fırça ile temizleyin.

fencolic
11/04/2017, 09:56
Pervanelerde balans ayarı için takılmış kirtasiye zımbalarını gördünüz mü?
Pervanelere dikkatlice bakın, yerinden çıkmış zımba izi var mı? Birde pervanelerin iç taraflarında pislik fazlaca birikiyor, kanatları bir daha detaylıca 2cmlik fırça ile temizleyin.
Zımba var hatta bir tane metal parcasi var balans agirligi gibi. Sanirim yenisini siparis edecegim.

fencolic
11/04/2017, 10:31
Analog klimalı modelleri icin 190 lira dijital klimali modeller icin 345 lira fiyatı var. Acaba analog model motoru alsam ve bendekine aktarsam uyumlu olur mu? Söküp aktarma yaparken yine balans sorunu olur mu?

volkan1065
11/04/2017, 10:49
Bence ayrıtılı resım çekin acaba takarken bir yeri zorlayıp pervanenin yuvasınımı aşındırdınız yada başka eğilen bişimi var. Aslında sorunu bulmek yada duzeltmek cok zor değil ama biraz sabır ve hassasiyet gerektiriyor.

Elektronikte ve bu tür ince işçilik isteyen parça söküp dağıtma işlemlerinde azami dikkatt ve sabır çok önemlidir. Acele etmek yada sökerken iyi analiz yapmamak her zaman cebe zarardır.

fencolic
11/04/2017, 16:00
Bence ayrıtılı resım çekin acaba takarken bir yeri zorlayıp pervanenin yuvasınımı aşındırdınız yada başka eğilen bişimi var. Aslında sorunu bulmek yada duzeltmek cok zor değil ama biraz sabır ve hassasiyet gerektiriyor.

Elektronikte ve bu tür ince işçilik isteyen parça söküp dağıtma işlemlerinde azami dikkatt ve sabır çok önemlidir. Acele etmek yada sökerken iyi analiz yapmamak her zaman cebe zarardır.
Malesef duzelteyim derken daha da kötüsü oldu. Elektrik işlerinden anlayan bir arkadasla balansi duzeltelim derken pervaneyi kırdık. Çok adi bir plastik. Neyse japonla kirilan yeri tekrar yapistirdik ama balans daha da bozuk bir hale geldi. Hiç sanmıyorum ama sadece pervaneyi bulabilir miyim?
Servisi aradim 1160 lira fiyat verdi motora. Şu an resmen arabadan soğudum moralim bozuk. Yedek parca satan yerlerde de ya yok ya da manuel klima icin olan motor var. Dijital klimali motorunu servis dusinda hicbir yerde bulamadim.

fencolic
11/04/2017, 16:01
Acaba manuel klimali model motoru alsam ve bendekine aktarsam uyumlu olur mu? Söküp aktarma yaparken yine balans sorunu olur mu?[/QUOTE]

volkan1065
11/04/2017, 16:33
Acaba manuel klimali model motoru alsam ve bendekine aktarsam uyumlu olur mu? Söküp aktarma yaparken yine balans sorunu olur mu?

GT-N7100 cihazımdan gönderildi[/QUOTE]

Hocam ayrıntılı resmını cekip koyarsan bır bakayım. Eğer olabilecek bişi ise bana kargolarsın icabına bakarız. Kendini üzme bir ölüme çare yok. Evvel allah sonra arkadaşlarda burdayız elimizden gelen neyse yardımcı oluruz.

fencolic
11/04/2017, 16:39

Hocam ayrıntılı resmını cekip koyarsan bır bakayım. Eğer olabilecek bişi ise bana kargolarsın icabına bakarız. Kendini üzme bir ölüme çare yok. Evvel allah sonra arkadaşlarda burdayız elimizden gelen neyse yardımcı oluruz.[/QUOTE]
Saol kardeşim ama bir parcacida tek kalmis 450 liraya sifir orjinalini buldum. Bu kadar stresten sonra hiç uğraşmak istemiyorum. Alıp takcam direkt. Çünkü yapilsa bile hareketli parca oldugundan ilerde sorun cikarabilecegini zannediyorum.
Yalniz motor istanbul esenlerde bir parcacida. Oraya yakin olan birine ucretini havale etsem gidip alabilir mi? Ben düzcede ikamet ediyorum. İstanbuldaki arkadaşlar yardiminiza ihtiyacim var.

punto1414
11/04/2017, 16:44
ustad parçacının adı ney?

fencolic
11/04/2017, 17:12
ustad parçacının adı ney?
Telefonla konustum. Malum sitede 390203125 nolu ilan. Tanidigin varsa gelsin alsın dedi. Sifir motormuş.

punto1414
11/04/2017, 17:22
Telefonla konustum. Malum sitede 390203125 nolu ilan. Tanidigin varsa gelsin alsın dedi. Sifir motormuş.

kendiniz alsanız daha iyi olur,parça arızalı çıkar,bozuk çıkar,kargoda kırılır vs.az parada değil 450 tl.

Ezeldenberi
11/04/2017, 17:28
Fiat parçacımda 345 tl görünüyor.
KALORIFER MOTORU , DIJITAL KLIMALI MODELLER ICIN , DOBLO 2010 MODEL VE SONRASI ,LINEA , GRANDE PUNTO , ORJINAL OPAR (https://www.fiatparcacim.com/index.php?route=product/product&keyword=KALORIFER%20MOTORU&product_id=2549)

fencolic
11/04/2017, 17:28
kendiniz alsanız daha iyi olur,parça arızalı çıkar,bozuk çıkar,kargoda kırılır vs.az parada değil 450 tl.
Aynen öyle ama istanbula gidip gelecek vaktim hiç yok. Forumdaki arkadaslardan belki oraya yakin olan varsa yardimci olabilir diye düşündüm.

fencolic
11/04/2017, 17:29
Fiat parçacımda 345 tl görünüyor.
KALORIFER MOTORU , DIJITAL KLIMALI MODELLER ICIN , DOBLO 2010 MODEL VE SONRASI ,LINEA , GRANDE PUNTO , ORJINAL OPAR (https://www.fiatparcacim.com/index.php?route=product/product&keyword=KALORIFER%20MOTORU&product_id=2549)
Orayi aradim ellerinde kalmamış.

Ezeldenberi
11/04/2017, 17:35
Sizin elinizdeki FAN'nın üzerinde ki parça kodu ile aradınız mı?

fencolic
11/04/2017, 18:24
Sizin elinizdeki FAN'nın üzerinde ki parça kodu ile aradınız mı?

Aradım üstad. G1775060 diye bi numara var. Hiç birşey bulamadim. Şase no ile sorgulatinca servis 1160 lira dedi. İki farkli servis aradım. Servis disinda da hiçbir yerde yok. Manuel klimali olanlar alisveris sitelerinde bile var.

timbaz
11/04/2017, 18:27
O rezistorun numarasi olabilir...
Bir kac farkli no var
Uzerinde baska bir yerde yok ise sase ni sorgulamadaki parca no en uygunu
Yan sanayi 290tl ye de var ama uymadiktan sonra faydasi yok

fencolic
12/04/2017, 16:54

Hocam ayrıntılı resmını cekip koyarsan bır bakayım. Eğer olabilecek bişi ise bana kargolarsın icabına bakarız. Kendini üzme bir ölüme çare yok. Evvel allah sonra arkadaşlarda burdayız elimizden gelen neyse yardımcı oluruz.[/QUOTE]
Üstad bugun kendimce bir yöntem bulup balans yapmaya calistim. Fan dönerken kalemi yaklastirip değdigi noktalari isaretledim. Tam karsı istikametine zimba tabancasiyla birkac zimba bastim. Daha düzgüm bir dönüş elde eytim ve motoru yerine taktim. Şu an dijital gosterge yarisina kadar acinca ses yok. Ama yariyi gecince sürtüyor. Sadece fan pervanesini bulabilsem sanirim bu işi çözerim ama pervanede kirik olduğu için tam balans saglayamadim.

volkan1065
12/04/2017, 18:26
Hocam üstteki pervane yi sıkıştıran yerde boşluk var yoksa zannetmiyorum balans yapsın mutlaka gözden kaçan bir nokta var. Bende aracı sattım sizin için sokup bakacaktim ama nasip olmadı