PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital klimadan gelen ses

emtue
23/12/2011, 22:20
Merhaba,

Aracın kalorifer veya klimasını açtığımda ritmik bir tıkırtı sesi geliyor torpido tarafından.

Soğuk veya sıcak farketmiyor, bazen hiç gelmiyor ama çoğunlukla var.

Fanı yükseltince tıkırtı artıyor, iç dolaşımı açınca daha da belirgin oluyor. Ne dersiniz bu işe?

tayfux
23/12/2011, 22:41
klimanın içine birşey düşürmüş olabilir misiniz acaba?

emtue
23/12/2011, 23:27
Yok hocam hiç öyle uğraşlarım yoktur. Aklımda canlanan oralarda bir pervane olduğu ve bir şeye sürttüğü ama torpidonun arkasında ne var bilemiyorum.

kadir07
23/12/2011, 23:59
bendede klimayı açınca değilde daha çok iç sirkülasyon tuşuna basınca klima peteklelerinin içinden ve torpidonun ordan bi yerlerden tıkırtı geliyor aynı ses klimayı kapatıncada geliyor sebebi ne olabilir bilen var mı....?

Phaser
24/12/2011, 10:38
Selamlar bilmiyorum aynı sesmidir ama klima açma ve kapa işleminde bendede ses var buda klima kapakçıklarının sesi dedi servis.

---
I am here: https://maps.google.com/maps?ll=41.026176,29.158360

tab
26/12/2011, 11:36
Klima fanı çökülecek bakılacak. İyi bir elektrikçi lazım. Ama garanti devam ediyor ise fanın değişmesisi için sıkıştırın.

tab
26/12/2011, 11:37
Klima fanı sökülecek bakılacak. İyi bir elektrikçi lazım. Ama garanti devam ediyor ise fanın değişmesisi için sıkıştırın.

ygttt54
26/12/2011, 11:53
muhtemelen bişey kaçmıştır, yaprak falan. bakarsanız 4 konu aşağıda böyle bir konu açtım daha yeni. yaprak kaçmıştır veya başka bişey bir yere sürtüyor diyemem çünkü sürteceği biryer kendi gözlerimle gördüm =) yok ayrıca klimayı açıp kapatırken ki ses çok normal kapak sesi aynı ses ok tuşlarına (bölge:ayak,orta,cam) basıncada çıkacaktır

kbc
22/12/2012, 17:17
Araba daha 1 aylık ben de aynı problemi yaşıyorum şu sıralar. kalorifer çalıştığı müddetçe tıkırtı geliyor torpidonun oralardan. Kardan sonra başladı daha önce yoktu.. Daha önce bu sorunu çözenler var mıdır?

hakguner
23/12/2012, 00:11
Arkadaslar bu sorun bende de var. Servise söyledim ön göğüsün açılıp bakılması lazım dedıler. Klima motor dışlilerinden geliyordur yağmamalı filan dedıler. Benim araca bakan kişinin de kendi puntosu vardı ondada aynı ses geliyordu. Sonuçta işlem yaptırmadım. Düzeltsek bile yine ses gelebilir dediler.

Sent from my iPad using HD

kbc
23/12/2012, 00:56
[QUOTE=hakguner;779370]Arkadaslar bu sorun bende de var. Servise söyledim ön göğüsün açılıp bakılması lazım dedıler. Klima motor dışlilerinden geliyordur yağmamalı filan dedıler. Benim araca bakan kişinin de kendi puntosu vardı ondada aynı ses geliyordu. Sonuçta işlem yaptırmadım. Düzeltsek bile yine ses gelebilir dediler.

Sizin ne zaman başlamıştı bu ses? Kaç km sonra ya da ay/yıl sonra? Sıfır araçta böyle problemler yaşamak üzücü oluyor..

hazarcelik
23/12/2012, 01:02
bende de olmuştu bu sorun servise gittim kompresör değişcek dediler 2bine yaklasık bir fiyat verdiler daha sonra tanıdık bir ustaya gittim klimanın şarj dinamosu mu neydi tam hatırlamıyorum 60 liralık bir parçayı değiştirdi yenisiyle sorun çözüldü

sfkbrtn
23/12/2012, 01:03
bir süre önce bende benzer bir tıkırtı duydum fan hızıyla artıyordu, epey uğraştım sonunda tam hızda birkaç saniye çalıştırdıktan sonra düzeldi tesadüf olabilir bilemiyorum...

kbc
23/12/2012, 01:07
Evet aynı şekilde fan hızıyla ses de artıyor :(
Haftaya servise gidip soracağım. Umarım garanti kapsamında fazla kurcalamadan çözebilirler..

shellcininabisi
23/12/2012, 08:57
peki bu klimayı açınca ya da kapatınca gelen tıkırtı sesi klimanın yönünü yani aşağı (ayaklara) yukarı ( ön cama) yada yüze üfleme modlarına getirince mi geliyor?

eğer öyle ise normalmiş. havayı yönlendiren kapaklardan geliyormuş.

kbc
23/12/2012, 10:24
Yok klimanın yönüyle ilgili değil. kalorifer ne şekilde çalışırsa çalışsın torpidonun derinliklerinden ince bir tıkırtı geliyor. üfleme gücünü artırdıkça ses de artıyor..

optimuspax
23/12/2012, 18:02
Yok klimanın yönüyle ilgili değil. kalorifer ne şekilde çalışırsa çalışsın torpidonun derinliklerinden ince bir tıkırtı geliyor. üfleme gücünü artırdıkça ses de artıyor..

dostum aynı sorun bende de oldu uyuz bi ses deli etti araştırdım buldum. benimkide dijital manuellerde var mı bilmiyorum. torpidonun altında içeriye hava üfleyen bir motor ve motorun pervanesi var büyük ihtimal pervanenin içine yaprak falan kaçmıştır. torpinun altına kafanı sokarsan görebilirsin sökmesi biraz uğraştırıyor ama zor değil. 3 yada 4 tane vidası var onları söküyorsun sonra motor aşağı doğru geliyor klimayla motor birlikte zaten. vidaları sökmeden önce kablolarıda çıkartırsın. benimkinde yaprak girmişti çıkardım temizledim sorun düzeldi. büyük ihtimal seninkide aynı şey.

lektonstar17
23/12/2012, 18:58
Aynı ses bende de var ama sadece ilk çalıştırmada geliyor sonra kesiliyor.Bende birde yönlendirmede sorun vardı.Ayak tarafına hava gelmiyordu.Serviste arabaya bilgisayar bağlayıp klimayı resetlediler.Şimdi daha iyi ama tam randıman almak için göğsün sökülmesi lazım dediler kapakçıklarda sorun varmış ama ben razı olmadım.

kbc
28/12/2012, 15:25
Bendeki tıkırtının sebebi yaprakmış sorun halloldu.

Dentist_dr
28/12/2012, 15:35
benzer sorun bende de olmustu.. onemsemedım, bı gun ses kesıldı.. ama sag tarafa oturan arkadaslarım kalorıfer nıye celısmıyo bu soguk ufluyo deyınce bende lambalar yandı :D servis bakımına gıtmıstı o ara servıste yaptılar ama ne oldugunu bılmıyorum ek bı ucret de talep etmedıler..

erenaydogan
28/12/2012, 16:53
benımde yukseltınce fan bı acayıp calısıyodu torpıdonun altını actıgımda bır avuc yaprak cıktı fanı zorlayan sese sebep olan yapraklardı buyuk ıhtımal sızınde o sıkıntı vardır buyutulecek bıse degıl tek yapmanız gereken fıltreyı ve ıcını bı temızleyın derım cozum gıderıylecektır..................................

sımdı benım sorum var sızlere benım aracımdada gaza bıraz guklenıp zorladım mı kalorıfer acıkken koku gelıyo bu ya antıfırız kokusu yada baska bıse anlayamadım yanı

ritimsiz
17/01/2013, 10:35
Bendeki tıkırtının sebebi yaprakmış sorun halloldu.

yahu benim de dijital klimam var. aynı sesi yapıyor. yaprak mıdır yani? bunca kafamızı şişiren şey; kendiniz mi halettiniz??

Kahraman5222
20/12/2017, 23:52
bendede klimayı açınca değilde daha çok iç sirkülasyon tuşuna basınca klima peteklelerinin içinden ve torpidonun ordan bi yerlerden tıkırtı geliyor aynı ses klimayı kapatıncada geliyor sebebi ne olabilir bilen var mı....?

Sa
Kadir kardeş konuyu hortlattım ama aynı sorunu yaşıyorum çözümü bulmuşmuydunuz?
Birde dediğiniz gibi sessiz bir ortamda iyice dinledim. İç silkülasyon moduna basınca birşeyler hareket ediyor ama birtürlü çözemedim. Başına gelipte sorunu çözen arkadaşlar varmıyor?

Bu arada yaprak işine benzemiyor tahminim. Birçok arkadaş öyle yazmış ama yine yanılabilirim.

volkan1065
21/12/2017, 09:28
Yönlendirme kapaklarının ve bu kapakları çeviren motorların dişli sesleri gelen. Çalışmada problem yoksa ellettirmeyin çünkü dişliler hassas kırılabiliyor.

Kahraman5222
21/12/2017, 09:37
Yönlendirme kapaklarının ve bu kapakları çeviren motorların dişli sesleri gelen. Çalışmada problem yoksa ellettirmeyin çünkü dişliler hassas kırılabiliyor.

Volkan cım çalışmasında hiçbir sıkıntı yok, birde havalar 5-6 derece havaların soğumasından bir genleşme olabilir diye düşünüyorum.