PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuşlarda Kalkış Problemi

sharwz
21/12/2011, 12:08
Merhaba arkadaşlar.

Yokuşlarda kalkarken kavrama problemi yaşıyorum çoğu zaman stop ediyorum arabayı. 1.3 Multijet neden kaynaklanabilir arkadaşlar. Ben arabayamı alışamadım problem bendemi yoksa arabada mı ?

asil
21/12/2011, 12:14
arabanızı yeni aldıysanız öncelikle hayırlı olsun 1.3 multijet motorlar performansları tatmin edici ve hacmine göre güçlüdür.alıştıktan sonra peoblem yaşamazsınız.

sharwz
21/12/2011, 12:15
tşk ederim alalı iki hafta oldu bundan önce fiesta kullanıyordum. oda dizel di ama kalkışlarda böyle problem yaşamıyordum sanırım alışamadım..

Misafir047
21/12/2011, 12:33
evet marisef biraz problem kalkışlarda gerçi dik yokuşta 5 kişiyle sorun yaşamadım ama çok hantal

fotobelit
21/12/2011, 13:00
Merhaba arkadaşlar.

Yokuşlarda kalkarken kavrama problemi yaşıyorum çoğu zaman stop ediyorum arabayı. 1.3 Multijet neden kaynaklanabilir arkadaşlar. Ben arabayamı alışamadım problem bendemi yoksa arabada mı ?

Gazı biraz fazla ver, sesini duymadan ayağını çekme..ARaçlarda sorun yok puntoların doğası bu:rolleyes2:

sharwz
21/12/2011, 13:09
bu akşam hususi bir kaç deneme yapacağım benim yaşadğım sorun sanırım motor soğukken yapılan sürüşten kaynaklanıyor.

clubber_style
21/12/2011, 13:28
gp nin en cok sevdigim ozellıklerinden biriside yokusda bile giderken duz yolda gidermıs gibi guclu olusu ve zorluk yasatmamasıdır.aracınızı yeni aldıgınız icin alısma evresi yasıyor olabilirsiniz.

Misafir047
21/12/2011, 13:32
gp nin en cok sevdigim ozellıklerinden biriside yokusda bile giderken duz yolda gidermıs gibi guclu olusu ve zorluk yasatmamasıdır.aracınızı yeni aldıgınız icin alısma evresi yasıyor olabilirsiniz.

zaten kalktıktan sonra sorun yaşanmıyor ki mesele kalkış

takres
21/12/2011, 13:48
benzinli araç gibi az değilde biraz bol gaz verin...

oxite
21/12/2011, 13:59
yapılacak basit..biraz fazla gaz vermelisin,araç eğer yüklü ise biraz daha bile arttırabilirsin..bi problem yok..

sharwz
21/12/2011, 14:43
bu akşam bir kaç antreman yapacağım bakalım sonuç ne olacak sonucu burdan yazarım. ayrıca bir başka arkadaşada kullandıracağım bakalım odunluk bendemi :))

GP COSKUN
21/12/2011, 16:46
küçük hacimli turbo dizel motor bunun yanında avu içi kadar baskı balata seti
75 bg lik bir araca göre büyük sayılacak lastik ve jant ebatları
sonuç olarak dik yokuşlarda az gaz verdiğinizde kalkamama sorunu stop ettirme
gibi kullanıcıların çektiği zorluklar
biraz daha gaz pedalına yüklenin alışacaksınız

makeles
21/12/2011, 20:06
dizeller ara gazı sever ver şöyle vın vıın ara gazı bol bol kavramaya gelince hafif kükret şahlansın motor.. :)

sharwz
22/12/2011, 01:16
Bu aksam motor sicakken dik bir yokusta dur kalk yaptim sorun bende veya puntoda degil. Motor sogukken araba yokusta problem yasiyor. Bizzat test ettim arkadaslar. Ama sicakken benzinli araba gibi olmasada iyi kalkiyor. Herkese iyi geceler.

oxite
22/12/2011, 01:43
yok.. araç sıcak iken konusuna ben şahsen diyorum öncelikle ve katılmadıgımı belirtmek isterim..1 derecede iken dahi basar kontaga kaldırırım aracımı 1.3 multijet my life aracım..artııı stop etsin ne olacak ki bas debriyaja yine çalışır yaşasın start stop..:D

M@GIC
22/12/2011, 16:25
1.3 multijetler biraz alışkanlık istiyor. Hacim küçük olşundan düşük devirde araç yeterli tork üretemiyor.
Biraz daha gaza basarak turbo desteği almak lazım. ya da el freni yardımıyla kalkmak gerek balatayı yakmaktan kurtarır.

ABNEW
22/12/2011, 18:40
Motor hacminin küçük olması ve turbo dizel olması nedeniyle sıkıntı yaşanmakta.Küçük hacim, turbo kaynaklı alt devirlerdeki güç kaybıyla birleşince aracın ilk hareketi biraz zor olmakta; özellikle yokuşlarda sıkıntı çıkması bence normal.Kavrama noktasını iyi ayarlayıp biraz daha üst devirlerde kalkış yapılarak sorun çözülür...

Bir de denildiği gibi el freniyle kalkış yapmak doğru bir seçenek.Böylece debriyaj ve motora binen güç de azalır...

dogus618
22/12/2011, 18:59
öncedende albea multijet kullaırdım simdide evo kullanıcısıyım emin olunki multijetler çoğu dizele göre yerinde uygun kullanırsan harika güç verior ve emin olunki evonun cıktı yoktuşu auris 1.4 90 bg cıkmıo kalkmı
debriyaj kavrama cok kötü multijetin değerini bilin derim koç gbi biraz ara gazlı birazcık motorun sesini duy koç gibi kalkar gider hiç bi yokuşu dinlemez durmaz koc gibi cıkar gider