PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vitesten boşa attı ?

SchweppeS
20/12/2011, 20:29
bugün geri vitese taktım başladım geri geri gitmeye biraz gittimki pat diye bi ses geldi bi baktım araba gitmiyor. vitese baktım boşa geçmiş durduk yere geri vitesten kendini boşa attı vites ilk defa böyle bişeyle karşılaşıyorum. sorun nedir bilgisi olan varmı arkadaşlar ?

Ziyaretci046
20/12/2011, 20:33
arabaya yeni lpg takıldıysa vites kollarının ordan lpg hortumu falan geçmesin ya da vites kolu spirallerinde sorun olabilir

SchweppeS
20/12/2011, 21:29
Hayır lpg yok araçta benzinli pat diye bi ses geldi ben geri geri giderken birşeye çarptım sandım sonra gitmedi daha geri vitese bi baktım boşa atmış

Ziyaretci046
20/12/2011, 22:26
vites kollarına bakmak lazım

fotobelit
21/12/2011, 13:20
Benimde başıma buna benze bir olay geldi..motor soğukken aracı geri alıcağım zaman vitesi geri atmaya çalıştım tam geçmedi gibi geldi,biraz gaz verdim biraz gittikten sonra vites attı..boşa geldi yani..üzerinde durmadım..Heralde soğuk hava veya geri vitese takamadım dedim..Siz geri vitese tam olarak geçtiğinden eminmisiniz..

GP COSKUN
21/12/2011, 16:56
sinan sanırım geri gideken biraz hızlandın birazda ani hızlanmaya kalktın ve pat diye bir ses ile aracın vitesten çıktı
bu geri viteste yaşanabilen bir sorun bunu devamlı yaparsan yani her zaman geri geri giderken ani hızlanıp çok aşırı şekilde hızlanırsan bu sorun başına gelecek ve zamanla
sorun artacak şöyleki zamanla geri giderken vites kolunu tutarak gitmek zorunda kalacaksın daha yavaş ve nazik ol geri giderken

krm1983
21/12/2011, 19:44
Tam geçmemiş vites sanırım.

SchweppeS
21/12/2011, 19:51
peki uyarılarınızı dikkate alıcam :) birdaha olursa servise giderim artık

erosistanbul
21/12/2011, 23:22
bende aynı sorunu yaşamıştım. benimki duallogic ama manuelde de aynı olay olabilir. bindiğimde şöför kapımı tam kapamamıştım. geri vitesde araç, yarım teker dönmeden boşa alıp, durdu... bi ara ekrana baktımki kapınızı kapayıp, frene basıp hareketi tekrarlayın gibi bişey yazıyordu. bende eksik cümleleri kendi kendime kızarak tamamlamıştım. :)
Velhasıl güvenlik problemi olabilir. kapıları vb kontrol et.

SchweppeS
21/12/2011, 23:24
yok kapılar kapalıydı zaten yarım teker değil 2-3 metre gittim öyle attı :)

paraddoxx
22/12/2011, 21:36
Bahsettiğiniz sorun vites dişlilerinden de kaynaklanabilir?
Kaç km'de aracınız bilmiyorum. Benzer sorun eski Accent'imde başıma gelmişti. Benimki 5. vitesten atıyodu. Daha riskliydi yani. Velhasıl gittik servise sağlam bi usta bulduk. Parçanın durumuna göre karar vericez dedi. Kurtarırsa taşlıcaz olmazsa değiştircez dedi. 5. vites dişlisi şanzıman dağıtmadan çıkabilen bir parçaymış söktük baktık taşladık ondan sonra 10.000km'den fazla kullandım sorunsuzdu sattım.
Herneyse o dönem çok araştırmıştım. Aynı sorunu geri viteste yaşayanlar vardı. Eğer sürekli bir problemse gösterin. değilse geri vites çok problem değil bence. Tutarak kullansanız da zarar etmez :)

kuday.
22/12/2011, 21:53
Tam geçmemiş vites sanırım.
aynen