PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RC Araçlarımız

erdiyilmaz
20/12/2011, 12:33
thunder tiger - sledge hammer s50 (nitrolu 8.2cc 3.5hp) mavi/kirmizi kep
align trex 600 esp,
copterx pro v3 tt,
dragon fly,
esky lama v4,
dandik picco z :)

https://img10.imageshack.us/img10/5893/22363810150262893229032.jpg

https://img834.imageshack.us/img834/1766/29425310150262899494032.jpg

https://img534.imageshack.us/img534/3479/31685810150395084034032.jpg

https://img827.imageshack.us/img827/7578/39373210150395084329032.jpg

https://img69.imageshack.us/img69/5711/28508510150262875189032.jpg

https://img710.imageshack.us/img710/2960/28178410150262325179032.jpg

https://img714.imageshack.us/img714/5823/18536010150262893389032.jpg

https://img72.imageshack.us/img72/5810/29875710150371542334032.jpg

https://img23.imageshack.us/img23/9894/18526910150262893309032.jpg

kadir07
20/12/2011, 12:38
erdi bu kadar yoğunlukta bunlara nasıl vakit ayırıyon helal olsun walla...

asil
20/12/2011, 12:47
süpper patron....

takres
20/12/2011, 13:46
çok zevkli ama biraz da pahalı hobi :)

pdr42
20/12/2011, 14:33
Erdi araçların çok güzel. Birşey soracagım. Burada 102 cm helicopter satılıyor 250 liraya bildigin şarzlı benzinli değil. Senin en buyuk kopter ne kadar ve benzinli mi?

femoli
20/12/2011, 14:59
hımmm şimdi anlaşıldı erdinin yoğunluğu ;)

gelirken helikopteride getir :)

erdiyilmaz
20/12/2011, 15:03
Erdi araçların çok güzel. Birşey soracagım. Burada 102 cm helicopter satılıyor 250 liraya bildigin şarzlı benzinli değil. Senin en buyuk kopter ne kadar ve benzinli mi?

helikopter elektrikli, nitrolu degil. araba nitrolu. dedigin 102cm helikopter hele 250tl ise pek iyi bir model oldugunu soylemek guc. trex serileri govdesi, servolari ortalama 2.500tl'den basliyor. hatta helikopteri gectim sadece 6 kanal dijital kumandasi ortalama 700-1.000tl civarlari. senin 250tl dedigin helikopter buyuk ihtimalle kalkar ucar ama yon konusunda kabiliyetli oldugunu sanmiyorum.

ABNEW
20/12/2011, 15:06

Mustafa, Erdinin tüm helikopterleri elektirikli görebildiğim kadarıyla, fiyatını bilemiyorum tabi :)

Erdi, hobini beğendim, benim de nitro imprezam vardı ama yatıyor ne zamandır..

Erdi cevap vermiş zaten :)

erdiyilmaz
20/12/2011, 15:10
abi 4x4 nitrolu onroad ben de dusunuyorum, acaba drift yaptirabilir miyim diye heves ediyorum ama, uygun pist bulma derdi var. offroad o bakimdan guzel dag bayir sur :)

ABNEW
20/12/2011, 15:19
Evet Erdi en iyisi offroad.Asfalt, beton yollarda bile onroadlar zarar görmekte :)

Scottie
20/12/2011, 17:15
maşallah... çok güzeller...

foruma rc topic i açalım...

Ziyaretçi051
21/12/2011, 17:59
birde punto evo abarth kep olsa ne olur

Mugen_punto
21/12/2011, 23:06
Bu konu oldukça güzel oldu :) benim yakından ilgilendiğim bir hobi.. farklı başlık adı altında konu açmıştım bununla ilgili ama pek ilgi görmedi.. bende 2 adet shortcorse 1 adet 1/12 truggy araç var musait bir zamanda resimleri eklerim.. hayırlı olsun.

Mugen_punto
21/12/2011, 23:07
birde punto evo abarth kep olsa ne olur

Aslında bu konuda hpi firmasına yoğun talep iletilirse belki yapılabilir..

pdr42
21/12/2011, 23:21
Erdi bu araçlar o zaman çok pahalı. Sanırım benim dedigim model bildigin elektirikli oyuncakların buyuk olanı. birde bu aracları kendin birleştiriyorsun sanırım. resimlerde gördüm pallerin baglantılarını bile kekndin vida ile sıkıyosun sanırım. bunlar profosyonel oluyor galiba. Peki senin en büyük helikopterin ne kadar sorması ayıpp olmasın:))

Mugen_punto
21/12/2011, 23:24
Kadınların yaşı ile model araçların fiyatı sorulmaz :D dermişimm :P

FeyyazYavuz
22/12/2011, 23:23
benimde var elektrikli drifti son derece mükemmel yapan bir evo 9 um :)

yakında yeni kepimiz ve yeni jantlarımızla istanbulun dar sokaklarında boy göstericez :)
https://c1112.hizliresim.com/s/q/191xk.jpg

https://c1112.hizliresim.com/s/q/1920c.jpg

gurcan45
24/12/2011, 21:22
hpi bullet 3.0 st kullanıyorum bende nitro yakıtlı 3.0 cc 2.2 hp 31 000 rpm :)

Semih Kurtulmus
19/01/2012, 23:59
helikopter elektrikli, nitrolu degil. araba nitrolu. dedigin 102cm helikopter hele 250tl ise pek iyi bir model oldugunu soylemek guc. trex serileri govdesi, servolari ortalama 2.500tl'den basliyor. hatta helikopteri gectim sadece 6 kanal dijital kumandasi ortalama 700-1.000tl civarlari. senin 250tl dedigin helikopter buyuk ihtimalle kalkar ucar ama yon konusunda kabiliyetli oldugunu sanmiyorum.

Aynen ama o 2500 lüklerle oynaması varya off deli birşey olsa gerek

erdiyilmaz
24/01/2012, 22:38
yaklasik bir haftadir nitrolu aracimi calistiramiyordum, defalarca gaz ayarlarini kurcalamama, bujiyi degistirip hava filtresini temizlememe ragmen sonuc alamamistim. ama sorunu buldum. en son depoda ve borular icinde kalan yakiti komple bosaltip, yeniden yakit koydum. sorun duzeldi. nitrolar sanirim bir sure bekleyince zaman icinde yanicilik ozelligini kaybediyorlar. aklinizda olsun, uzun sure kullanmayacaksaniz depoyu iyice bitirin :)

https://img851.imageshack.us/img851/5158/fotoraf1j.jpg

turbulans
25/01/2012, 02:29
yaklasik bir haftadir nitrolu aracimi calistiramiyordum, defalarca gaz ayarlarini kurcalamama, bujiyi degistirip hava filtresini temizlememe ragmen sonuc alamamistim. ama sorunu buldum. en son depoda ve borular icinde kalan yakiti komple bosaltip, yeniden yakit koydum. sorun duzeldi. nitrolar sanirim bir sure bekleyince zaman icinde yanicilik ozelligini kaybediyorlar. aklinizda olsun, uzun sure kullanmayacaksaniz depoyu iyice bitirin :)

https://img851.imageshack.us/img851/5158/fotoraf1j.jpg

belki sen daha iyi biliyosundur ama ben uzun süre kullanmayacağım zaman karbüratörden içeri vd40 sıkıp motoru birkaç tur döndürüp bırakıyorum.çünkü nitro ayrıca pas da yapabiliyor.after run oil diye bişey var ama wd40 aynı işi görüyor

erdiyilmaz
25/01/2012, 07:51
belki sen daha iyi biliyosundur ama ben uzun süre kullanmayacağım zaman karbüratörden içeri vd40 sıkıp motoru birkaç tur döndürüp bırakıyorum.çünkü nitro ayrıca pas da yapabiliyor.after run oil diye bişey var ama wd40 aynı işi görüyor

hocam dedigini hic yapmadim ama mantikli geliyor, ozellikle uzun sure kullanmayacaksak dedigin sekilde yapilabilir. ya da haftada bir kere calistirmakla da cozulebilir sanirim

ABNEW
25/01/2012, 13:15
Erdi, bu motorlar iki zamanlı.Yağ ve yakıt birlikte silindirlere gidiyor.Yakıt özelliğini kaybedebilmekte zamanla.Sonuçta sadece yağ kalmakta.Dolayısıyla yanma olmaması doğal başta.

Uzun süre kullanmayacaksan Hakanın dediği gibi önlem almak gerekli...

Evren_c
15/03/2013, 14:44
Eh artık benim de bir "hort" yapma zamanım geldi :)

Arkadaşlar var mı RC ile ilgilenen, başlamayı düşünen? Benim de biraz merakım var da. Sohbet edelim bari. Epeydir (geçen yazdan beri) araçlarımla ilgilenemedim, kışın zor oluyor. Nitroyu bırakıp elektrikliye geçmeyi düşünüyorum zaman sıkıntısından. Malum elektriklinin bakımı, işletmesi daha kolay.

erdiyilmaz
15/03/2013, 16:20
o konuda haklisin, nitroyla ugrasmasi, bakimi hayli zahmetli. yakin zamanda 1/5 23cc kursunsuz benzinli bir arac alacagim. hobi nihayetinde keyif almasini bilene keyif veriyor oteki turlu angarya haline dönüşebilir :)

Evren_c
15/03/2013, 16:38
1/5 apayrı bir olay :) İşe ilk başladığım yıllarda daha çok vaktim vardı ama hem sorumluluklar arttı, hem evlilik derken vaktim azaldı. O yüzden şöyle güzel bir brushless offroad araç almak istiyorum. Su da geçirmiyorlar, rahat rahat yıkayıp temizleyebiliyor insan. HPI Baja mı düşünüyorsunuz? Bende de HPI Savage XL var ama yarım galon bile yakıt yakamadım, sıfır gibi duruyor garajda. Bir de HPI Firestorm var, en çok keyif aldığım araç buydu arkadan itiş olduğu için, acayip keyifli.

Bir de Kyosho Inferno var elektrikli ama brushless değil, o yüzden performansı düşük. Çok hafif arazide ya da kaymak betonda oynardım eskiden. Hala duruyor, taş gibi.

cdogu
01/09/2013, 07:54
1/5 apayrı bir olay :) İşe ilk başladığım yıllarda daha çok vaktim vardı ama hem sorumluluklar arttı, hem evlilik derken vaktim azaldı. O yüzden şöyle güzel bir brushless offroad araç almak istiyorum. Su da geçirmiyorlar, rahat rahat yıkayıp temizleyebiliyor insan. HPI Baja mı düşünüyorsunuz? Bende de HPI Savage XL var ama yarım galon bile yakıt yakamadım, sıfır gibi duruyor garajda. Bir de HPI Firestorm var, en çok keyif aldığım araç buydu arkadan itiş olduğu için, acayip keyifli.

Bir de Kyosho Inferno var elektrikli ama brushless değil, o yüzden performansı düşük. Çok hafif arazide ya da kaymak betonda oynardım eskiden. Hala duruyor, taş gibi.

HORT!

abi tavsiye vermek istedim. Brushless olması şart değil artık. Brushed olup ta çok kuvvetli olan motorlar da var. ESC'nin amperini öğrenirsen yardımcı olurum kuvvetli motor modifikasyonu için.

Bende de çok eski bir Tamiya TL1 var. Offroad idi ama ben bunu Drfite çevirdim şase müsaitti. Şimdi bende Brushed ESC ve motor arıyorum :)

Bir de,Punto kepi yapmayı düşünüyorum ama gerçekçi olmayacağı için amelelik mi olur diye düşünmüyorum değil. Yine de elim kaşındı kesin yaparım ben onu :) Maksat tatmin olmak :)

Evren_c
01/09/2013, 10:45
HORT!

abi tavsiye vermek istedim. Brushless olması şart değil artık. Brushed olup ta çok kuvvetli olan motorlar da var. ESC'nin amperini öğrenirsen yardımcı olurum kuvvetli motor modifikasyonu için.

Bende de çok eski bir Tamiya TL1 var. Offroad idi ama ben bunu Drfite çevirdim şase müsaitti. Şimdi bende Brushed ESC ve motor arıyorum :)

Bir de,Punto kepi yapmayı düşünüyorum ama gerçekçi olmayacağı için amelelik mi olur diye düşünmüyorum değil. Yine de elim kaşındı kesin yaparım ben onu :) Maksat tatmin olmak :)

Böyle hort'a can kurban :)

Motor konusunda haklisin. Ama bendeki Inferno çok ufak, o yüzden uğraşmaya değmez diye düşünüyorum. Zamanında Kyosho'nun kendi modifiye seti vardı, daha güçlü fircali motor ve pilden olusan. Onları takinca araç zaten epeyce guclenmisti. Bir de o araçla ilgili başka planlarım var. 6 yaşındaki yeğenime hediye edeceğim. Küçük yasta kanına RC virüsünü sokacağım :D

Bendeki Savage XL'i satabilsem yeni araç bakacağım da, henüz satılmadı.

Fırçasız motorların torku daha yüksek ama sanırım degil mi?

cdogu
01/09/2013, 11:40
Böyle hort'a can kurban :)

Motor konusunda haklisin. Ama bendeki Inferno çok ufak, o yüzden uğraşmaya değmez diye düşünüyorum. Zamanında Kyosho'nun kendi modifiye seti vardı, daha güçlü fircali motor ve pilden olusan. Onları takinca araç zaten epeyce guclenmisti. Bir de o araçla ilgili başka planlarım var. 6 yaşındaki yeğenime hediye edeceğim. Küçük yasta kanına RC virüsünü sokacağım :D

Bendeki Savage XL'i satabilsem yeni araç bakacağım da, henüz satılmadı.

Fırçasız motorların torku daha yüksek ama sanırım degil mi?

doğrudur abi. dizel benzinli misali. fırçasız motor daha çok off road araçlarda,crane dediğimiz bu örümcek araçlar için tercih edilir.sonuçta dağa bayıra tırmanmak için tork gerekir.

driftte de fırçasız kullananlar var tabii. Kontrolü daha rahat oluyormuş arkadaşlarımın deneyimlerine göre.

Evren_c
01/09/2013, 14:22
Crane dediğin rock crawler mı? Aslında bu araçlarda bildiğim kadarıyla fırçalı motor kullanıyorlar çünkü düşük devire ihtiyaç var. Fırçasızlar çok yüksek devirlere çıkıyor. O yüzden özellikle drift ve offroad araçlarda daha çok kullanılıyor.

Drift deyince, HPI'ın Ken Block Fiesta'sının yeni bir videosu çıkmış. Bu aracı böyle sürmek gerçeğini sürmekten daha zor herhalde :)

The Ken Block WR8 FLUX in action at HPI Europe! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=BbOxTiL7JSs)

cdogu
01/09/2013, 19:27
Ui
Crane dediğin rock crawler mı? Aslında bu araçlarda bildiğim kadarıyla fırçalı motor kullanıyorlar çünkü düşük devire ihtiyaç var. Fırçasızlar çok yüksek devirlere çıkıyor. O yüzden özellikle drift ve offroad araçlarda daha çok kullanılıyor.

Drift deyince, HPI'ın Ken Block Fiesta'sının yeni bir videosu çıkmış. Bu aracı böyle sürmek gerçeğini sürmekten daha zor herhalde :)

The Ken Block WR8 FLUX in action at HPI Europe! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=BbOxTiL7JSs)

Evet rock crawlerlar..

Abi olur mu öyle. Yokuş çıkarken dizel torku ile nasıl daha rahat tırmanıyorsa,fırçasızlar da öyledir.

Fırçasız esc ve motorlar,alıcıdan aldığı komutu daha detaylı işlerler. Yani,gaz hassasiyeti daha fazladır.

Misal benim Tamiya'da gaza azıcık bassan dahi,lastik yüksek hızda döner. Ama fırçasızda 0dan başlar dönmeye. Giderek hızlanır. Tabii bunda kumanda,alıcı etkeni de var.

Dolayısıyla gaz hassasiyeti fazla olan brushless esc+motor,offroadı daha rahat kaldırır.

Bu arada,Ken Block'u hiç sevmem. Ama bu HPI fena. Kaymak gibi,daha önce hiç bir şasede görmediğim,rahat bir sürüş deneyimi var.

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

Evren_c
02/09/2013, 17:15
Ui

Evet rock crawlerlar..

Abi olur mu öyle. Yokuş çıkarken dizel torku ile nasıl daha rahat tırmanıyorsa,fırçasızlar da öyledir.

Fırçasız esc ve motorlar,alıcıdan aldığı komutu daha detaylı işlerler. Yani,gaz hassasiyeti daha fazladır.

Misal benim Tamiya'da gaza azıcık bassan dahi,lastik yüksek hızda döner. Ama fırçasızda 0dan başlar dönmeye. Giderek hızlanır. Tabii bunda kumanda,alıcı etkeni de var.

Dolayısıyla gaz hassasiyeti fazla olan brushless esc+motor,offroadı daha rahat kaldırır.

Bu arada,Ken Block'u hiç sevmem. Ama bu HPI fena. Kaymak gibi,daha önce hiç bir şasede görmediğim,rahat bir sürüş deneyimi var.

Fırçasız offroad'da tabii ki daha iyi fırçalıya göre. Ben rock crawler için demiştim, offroad'dan kastım ise monster truck'lar, buggy'ler, truggy'ler vs. yani yüksek devir çeviren araçlar. Tabii ki crawler'larda da fırçasız kullanabilirsin ama gereksiz maliyet olur. Çünkü crawler'lar gitmiyorlar, tırmanıyorlar :)

Bir de fırçasız motorların torku, devir arttıkça daha da artıyor sanırım. Yani başlangıçta (crawler'ların ihtiyaç duyduğu düşük devirde yani) fırçalı motor tork açısından daha avantajlı olabilir. Tork eğrilerine bakmak lazım, emin değilim. Genel olarak crawler camiasında düşük devirde fırçasıza göre avantajlı ve bonus olarak ucuz olduğu için fırçalı motor kullanılıyor.

cdogu
02/09/2013, 17:57
Fırçasız offroad'da tabii ki daha iyi fırçalıya göre. Ben rock crawler için demiştim, offroad'dan kastım ise monster truck'lar, buggy'ler, truggy'ler vs. yani yüksek devir çeviren araçlar. Tabii ki crawler'larda da fırçasız kullanabilirsin ama gereksiz maliyet olur. Çünkü crawler'lar gitmiyorlar, tırmanıyorlar :)

Bir de fırçasız motorların torku, devir arttıkça daha da artıyor sanırım. Yani başlangıçta (crawler'ların ihtiyaç duyduğu düşük devirde yani) fırçalı motor tork açısından daha avantajlı olabilir. Tork eğrilerine bakmak lazım, emin değilim. Genel olarak crawler camiasında düşük devirde fırçasıza göre avantajlı ve bonus olarak ucuz olduğu için fırçalı motor kullanılıyor.

Aslında bizim bu konuştuklarımızın hepsi,maliyet,kullanım amacı,sürüş şekline göre değişiyor. Mesela ben crawler alacak bütçeye sahip olmadığım gibi,ilgimi de çekmiyor.

Ama drift,touring konusunda çok şey istememe rağmen,yine bütçe meselesi.. fakiriz aga n'apalım :(

makko58
12/10/2014, 19:01
bende girsem diyorumda böyle bir hobiye yedek parça sıkıntısı ayrıca teknik yardım konusu nasıl hallediyorsunuz

Evren_c
13/10/2014, 14:27
bende girsem diyorumda böyle bir hobiye yedek parça sıkıntısı ayrıca teknik yardım konusu nasıl hallediyorsunuz

Teknik yardım konusunda yerli ve özellikle yabancı binlerce forum var, oralardan faydalanabilirsiniz. En önemli şey tabii ki tecrübe. İnsan zamanla bazı sorunları kendisi aşmayı öğreniyor. Aracını ve çalışma şeklini öğreniyor.

Yedek parça konusunda da HPI markasının parçaları Türkiye'de resmi dağıtıcı kanalıyla bulunabiliyor. Diğer tüm markalar için de kendi web sitelerini ya da www.amain.com (https://www.amain.com) gibi toptancıları kullanabilirsiniz. Ben buradan birçok kez alışveriş yapmıştım. Eskisi gibi çok sıkıntılı değil yani. Yurtdışından her şey alınabiliyor. Sadece 7-30 gün kadar kargo bekliyorsunuz. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali, hızlı kargo ile 2-3 günde de alabilirsiniz tabii :) Gümrük limitine de dikkat etmek lazım.