PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AKS veya başka Birşey Ama ney ????

cemyk
17/12/2011, 23:55
sorunum kafayı yedirtcek. aracımın sol tarafından biyerden ses geliyor. bir tıkırtı sesi gibi genelde araç vitesteyken silkeleme yaparken duyuluyor. fakat araç boşta giderkende bağzen o sesi yapıyor. kimi amaotisor kafası dedi. kimi z rotu dedi kimi motor veya sanzıman kulagı dedi. kimi salıncak dedi. kimi aks lalesi dedi... en korkutucu olanda aks lalesi.sanırım pahala bir işlem. benim tahminimde aks olabilir. ama boştada yapıyor sesi anlamıyorum. araç 2009 model 37 000 km de. bu durumla karşılasan varmı ????? ses tam anlamıyla olmasada lık lık sesi tabiri vardırya onun gibi ( biraz komik oldu ama ) ağlancak durumumuza gülelim bari. eğer aks tansa bu işlem ağır bir işlemmi. aracım garantisiz olduğu için ve servis fazla para istiyeceğini tahmin ettiğim için dışarda yaptırmak istiyorum. sizce sıkıtı yaşarmıyım. birde tahmini maliyetleri bilen varmı. kazıklanmak istemiyorum. birde son olarak. bu durumla karsılasan varmı ve bir süre yaptırmassam bana sıkıntıya yol açarmı.

oy allahım dada 37 000 km de ya araç ve gözüm gibi bakıyorum.

nasıl iştir bu. :hmm:

gmb
18/12/2011, 00:06
viteste yapması büyük ihtimalle aks başı(lale) çok masraflı olacağını sanmam önceki arabamın aks kafasını sanayide eylül 2011 de değiştirmiştim işçilikle birlikte 190 liraydı yanlış hatırlamıyorsam, araç 2004 vw polo, eğer aks ise yolda bırakabilir dikkatli olun

Du Hast
18/12/2011, 00:33
aks kafası ses yapıyorsa;
-araç boşta olsa bile az hızlarda (30 km gibi) direksiyon sağa sola kırıldığında lık lık lık ses yapar
-direksiyon çevrili kalkışlarda tak tak diye vurur
-belirli bir süratten sonra virajlarda uğultu yapmaya başlar.

kısacası aks kafası ses yapıyorsa direksiyon kırılı vaziyette iken ses yapar (istisna durumlar hariç)
aks lalesi ise daha çok uğultu ve titreme şeklinde kendini gösterir.
sizin büyük ihtimal aks kafası ses yapıyordur. benimde sol tarafı ses yapıyordu fiyatı hatırlamıyorum ama 120 tl ye özel serviste halletmiştim. fiyat daha azda olabilir.
aks lalesinide tornacıda düzeltiyorlar. yenisini takmaktansa tornacıda işlem yaptırmak mantıklı

burhankutlu
18/12/2011, 00:38
bu km de aks olduğunu sanmıyorum aks olması için ağır bi darbe zorlanma olması gerek tabi bilinemez binde bir yapabilir de. eğer aks ise genelde hafif gazda direksiyonu tama yakın kırıp bi süre sağa veya sola gezinin hangi tarafsa belli eder sizde vites de demişsiniz bi tarafta yapıyorsa zaten kendini belli eder tak tak hıza göre ses artar. bide parçaya gelelim net üzerinden alırsanız çeşitli marka ve fiyatlarda bol taksitli ve uygun parça bulursunuz, işçilik çok tutmaz zaten. Diğer aracımda tam 6 kez aks söktüren biri olarak konuşuyorum :)

cemyk
18/12/2011, 20:28
cevaplar için çok teşekkürler. ama sorun direksiyonu saga veya sola cevirmeyle bir ses gelmiyor. dediklerinizi denedim ama. ses gelme sekli iki sekilde.ivitesi 1 e takıp kalkarken veya saga sola cevirirken ses gelmiyor sadece araba giderken hafif tekleme yaparmış gibi olunca ses geliyor.yani 1 de giderken 2 ye atmadan ayağımı gazdan çekiyorum sonra boşa almadan tekrar hafif gaza bastığımda bu ses geliyor. ayrıca can ın dediği gibi 30 km civarlarında boşta giderken bağzen lıkır lıkır ses geliyor. anlamadım bu işi motor kulagına z rootlarında bişey yok. aks ı söktürmekten başka çarem yok sanırım. bir sorum daha olacak bu arada, lale ile aks dişlisi farklı şeylerdir diye düşünüyorum doğrumudur. eğer aks dişlisi sorunluysa bu durum maliyetli olurmu. yani bu km de otonun eğer aks ile sorunu varsa vay halimize. yada benim şansıma.

blackhawk
19/12/2011, 10:14
Aksta sorun olsa tam sağ ya da sol yapıp kalkarken trrrrr diye ses gelir. Lık lık sesi tahminimce ya amortisör ya da motor kulağından gelir.Motoru şaseye bağlayan bölimdeki lastikleri kontrol ettir. zamanla pişip özelliğini kaybederek sesi yapıyor olabilir zaten rolantide bile motor sallanarak çalışır.

pdr42
19/12/2011, 16:36
bu araca rot balanscılarrda olan bir alet var tekeri donduruyor. balans ayarı yaparken kullanılıyor once onla bi deneyin aracın tekerini dondurun bi ses gelecekmi birde tekre bilyası da olabilr

kara kız
19/12/2011, 16:43
şanzuman kulağı...

GP COSKUN
19/12/2011, 18:30
cevaplar için çok teşekkürler. ama sorun direksiyonu saga veya sola cevirmeyle bir ses gelmiyor. dediklerinizi denedim ama. ses gelme sekli iki sekilde.ivitesi 1 e takıp kalkarken veya saga sola cevirirken ses gelmiyor sadece araba giderken hafif tekleme yaparmış gibi olunca ses geliyor.yani 1 de giderken 2 ye atmadan ayağımı gazdan çekiyorum sonra boşa almadan tekrar hafif gaza bastığımda bu ses geliyor. ayrıca can ın dediği gibi 30 km civarlarında boşta giderken bağzen lıkır lıkır ses geliyor. anlamadım bu işi motor kulagına z rootlarında bişey yok. aks ı söktürmekten başka çarem yok sanırım. bir sorum daha olacak bu arada, lale ile aks dişlisi farklı şeylerdir diye düşünüyorum doğrumudur. eğer aks dişlisi sorunluysa bu durum maliyetli olurmu. yani bu km de otonun eğer aks ile sorunu varsa vay halimize. yada benim şansıma.

aracı lifte kaldırıp aks kafasının boşluğuna bakın eğer sorun yok ise
şanzuman kulağında deformasyon olup olmadığına bakın

monster_89
19/12/2011, 21:06
sizinki şanzuman kulağı olabilir.. benim araçta da buna benzer bir sorun var fakat benim direksiyonu çevirince geliyor ufak manevralarda yada park ederken direksiyonu çok az çevirince sanki birşey çarpıyormuş gibi lık lık ses geliyor, o sırada da direksiyonda çarpma titreşimi hissediliyor. aks kafası değil gibi geldi ama emin de olamıyorum servise gitmeden sormak istedim bende...

GP COSKUN
20/12/2011, 00:16
sizinki şanzuman kulağı olabilir.. benim araçta da buna benzer bir sorun var fakat benim direksiyonu çevirince geliyor ufak manevralarda yada park ederken direksiyonu çok az çevirince sanki birşey çarpıyormuş gibi lık lık ses geliyor, o sırada da direksiyonda çarpma titreşimi hissediliyor. aks kafası değil gibi geldi ama emin de olamıyorum servise gitmeden sormak istedim bende...

sizinki amortisör takozunuzun bilyasının sesi :dj:

monster_89
20/12/2011, 00:44
teşekkürler coşkun abi, 3 ay önce değişti ikisi de ama sanırım yine, bıktım zaten bu takozlardan 2,5 yıllık arabada 3. değiştirişim

GP COSKUN
20/12/2011, 09:53
teşekkürler coşkun abi, 3 ay önce değişti ikisi de ama sanırım yine, bıktım zaten bu takozlardan 2,5 yıllık arabada 3. değiştirişim

sana ilk tavsiyem yağışlı havalarda su birikintilerinden yavaş geç
motor felan yıkatırken bu takozların olduğu bölüme su tutturma
ayrıca
her ses yaptığında takozu hemen değiştirme belli bir müddet ses yapıp daha sonra kesebiliyor sesi
unun içinde bir 10-15 gün kadar süre gerekiyor
bilgin olsun

monster_89
20/12/2011, 11:04
teşekkürler verdiğiniz bilgiler için biraz daha dikkat ederek kullanmaya çalışıcam

culudamar
27/12/2011, 20:31
Artvin Camili köyüne gitmeye çalışırken defalarca aracın altını vurduktan sonra bende de benzer bir sorun olmuştu. Hatta öyle korktuk ki 1 km kala geri dönmüştük :D

Diyeceğim, aracı sanayiye götürdüm, liftte kaldırdılar, aracın en altında metal bir çubuk var, o eğilmiş, araç vites geçtiğinde vs sarsılınca motorun metal bir kısmına değiyormuş :) adam çıkarıp 1-2 kez çekiçle vurunca düzeldi. 10 liraya halletti.

Umarım benzer şekilde basit bir sorundur.

sercangoksu
28/12/2011, 18:07
BEndede ayni sorun var motor kulaklari dediler

cemyk
19/01/2012, 11:37
aarkadaşlar uzun zamandır uğrastıgım ses sorunuyla ilgili sonurumu buldular.
sol aks körüğü yağ kazırmış ve aks kafası yağzız kalmış bu da zamanla ses yapmasını sağlamış. aks kafasının değişimi için servis 800 tl gini bir rakam istedi sizce bu cok değilşmi. bu işim maliyeti nedir. değiştiren varmı ??? en son yaplayarak ve körükle hallettik ama ilerde yine ses yapabilir dedi. sizce ne yapmalıyım sanayıde kaça halledebilirim bu işi.

Du Hast
19/01/2012, 13:06
sol aks körüğü yağ kazırmış ve aks kafası yağzız kalmış bu da zamanla ses yapmasını sağlamış. aks kafasının değişimi için servis 800 tl gini bir rakam istedi sizce bu cok değilşmi. bu işim maliyeti nedir. değiştiren varmı ??? en son yaplayarak ve körükle hallettik ama ilerde yine ses yapabilir dedi. sizce ne yapmalıyım sanayıde kaça halledebilirim bu işi.
aks kafasını 65 tl ye aldım 40 tl işçilik.

GP COSKUN
19/01/2012, 13:33

anadolu yakasına gelebilirsen yada anadolu yakasındaysan pendik sanayide 130 tl ye halledebiliriz

cemyk
19/01/2012, 14:40
abi manyamış ozaman bu servisler. 800 tl nedir ya. adamın bana dediği sadece aks kafasının fiyatı zaten 600 tl diyor. yuh. tamam orjinaldir ama 800 nire 200 nire !!!. teşekkürler bilgi için.

mantris
24/01/2013, 16:06
anadolu yakasına gelebilirsen yada anadolu yakasındaysan pendik sanayide 130 tl ye halledebiliriz

Coşkun ustam sen en son izmirdeydin istanbula mı taşındın taşındıysan hemen arabayı sana getircem nerde sizin dükkan?