PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yağın yapısı nasıl olmalı

OzzY
11/06/2007, 01:21
cmaxin yağını kontrol ettim(DİZEL) eksilmek yoktu ancak elime bir damla aldım yağ gibi değildi pek acaba özelliğini yitirmiş olabilirmi???(7000 km oldu değişeli)

ABNEW
11/06/2007, 01:37
Ozan yağın kullanım süresi ne kadar?Bir de aracı tozlu yollarda ve sürekli kısa mesafede kullanmışsanız yağın yapısı bozulmuş olabilir.Dolayısıyla değişimi gerekebilir...

ufuk61
11/06/2007, 09:36
ozan yağ cubuğunu cıkar kardeşim işaret ve baş parmağını arasoında yağ hafif uzuyorsa bozulmamıştır ama yok uzmıyor gibi ise o yağ bozulmuştur ben öyle biliyorum ama yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar

tangoesk
11/06/2007, 10:08
Aşırı yüksek devirli kullanımda, motor ısınmadan zorlanılan araçlarda motor yağı bakım km si gelmedende bozulabilir. Bozulmayı 2 şekilde değerlendirebiliriz, içerisindeki kimyasallar bozulduğu için viskozitesi (akışkanlığı) orjinal değerlerinde değildir, bu durumda istenilen yağlamayı yapamaz. Elinize aldığınız yağı iki parmak arasında sıkıştırıp akışkanlığına bakabilirsiziz. İkincisi içeri giren toz partikülleri veya yanma atıklarıyla karışarak özelliğini yitirmiş olabilir. Bunuda yağın renginden ve elinizle sıkıştırdığınızda elinize gelen taneciklerden anlarsınız. Yağın rengi açık ve berrak olmalı ve elinize hiç partikül gelmemeli.

ABNEW
11/06/2007, 13:45
Tabi dizelde yağın rengini koruması imkansız gibi, kısa sürede siyaha dönüyor:)

OzzY
11/06/2007, 17:29
tam incelemedim ama akışkanlık iyi gibi ama pek kayganlık yoktu çubuktan 1 damla damlattım zaten ama partikül filanda yoktu...

genellikle kısa mesafe kullanılıyo(5-10 dk arası)
rengide simsiyah....

şu sınav geçsinde pazartesi servise gideyim bari...

Teşekkürler.

Muhendis06
12/06/2007, 22:26
Yagin renginin simsiyah olmasi, gorevini yaparak temizleme sagladigini gosterir.
Ureticinin tavsiye ettigi ozelliklerdeki yaglari kullanirsaniz, ongorulen omur dolana kadar endiselenmenize gerek olmaz.

Bunun disinda, yagin niteligini kesin olarak anlamak icin kimyasal analiz yapmak gerekir. Ulkemizde bu tip imkanlar var.

OzzY
12/06/2007, 23:46
Yagin renginin simsiyah olmasi, gorevini yaparak temizleme sagladigini gosterir.
Ureticinin tavsiye ettigi ozelliklerdeki yaglari kullanirsaniz, ongorulen omur dolana kadar endiselenmenize gerek olmaz.

Bunun disinda, yagin niteligini kesin olarak anlamak icin kimyasal analiz yapmak gerekir. Ulkemizde bu tip imkanlar var.
teşekkürler.
6 ay 7bin km önce değişti
1 yıl veya 15 binkm değişim süresi...

ama yinede haftaya uğramakta fayda var

mkaksoyer
12/06/2007, 23:57
aşırı direnç göstermesini engellemek için yağlar eskisi kadar yapışkan değiller. eskiden makbul olan yağ motordaki boşlukları doldurmak içindi hassaslaşan imalatla bu artık gerekli değil. eğer yağınız sentetik ise veya uygun yağı döktüyseniz tasa etmenize gerek yok.