PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arıza Tespit edilemiyor.

batugul35
14/12/2011, 16:30
Merhaba Arkadaşlar

Başlık biraz anlaşılır gibi değil ama sorunu anlattığımda bana hak verceksiniz.
İlk problem arasıra yolda giderken hız farketmiyor hareket halinde araç stop ediyor.Gösterge panosunda yalnız direksiyon uyarı ışığı yanıyor.Kontağı kapatıp açtığımda hiç bir arıza ışığı yanmadan yola devam ediyor.Fakat bunu sık sık yapmaya başladı.

İkincisi bundan dahada karışık.Sabah araca bindiğmde kontağı çevirdiğimde motor ışığı ve ısıtma lambası yanmıyordu.Marş bastığınızda da marş basmıyor.Tık bile ses gelmiyor.Usta çağırdım oda çalıştıramadı.Sonra çekici çağırdık sanayiye götürdük.

Çekiciden aracı indirdikten sonra birdaha deneyelim dedik.araç çalışmaya başladı.Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdık bu kezde çalışdı fakat ABS uyarısı verdi.Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdık bu seferde direksiyon arızası verdi.
Kontağı tekrar kapatıp çalıştırmak istedik bu kez motor ve ısıtma lambası yanmadı marş basmadı.Yeni akü takviyeside yapıldı sorun aynı.

Aradan birgün sonra sanayide usta tekrar deniyor bu gün 3 gün oldu hiç bir problem olmadan çalışıyor.Usta aracı gidip gelip çalıştırıyorum arıza versin diye ama hiç problem yaratmıyor diyor.

Bende problem bulunmadan aracı almak istemiyorum.

Başından böyle bir hikaye geçen veya çözüm yolu bilen arkadaşlar acil yardım lütfen.

batugul35
14/12/2011, 16:32
Aracın modeli: 2006 multijet dizel.active 70.000 km

IVAA
14/12/2011, 16:42
Akü sorununa benziyor, akünü değiştirdinmi?

GP COSKUN
14/12/2011, 16:47
bir kere ilk anlattığın arıza tamamen 2 . anlattığın arıza ile bağlantılı
sorun aynı nedenden kaynaklanıyor iki sorununda arıza nedeni aynı
anlattıklarından yola çıkarak yorum yaparsam bunun iki nedeni olabilir
1 - aracın elektriği kesiyor yada aküden giden + veya - kablosunda yada bağlandığı yerde temazsızlık kopukluk oksitlenme yada akünün kutup başlarında kırılma akünün içinde kırılma meydana gelmiş olması
yani birinci neden bir şekilde elektrik akımının sekteye uğraması

2- bir başka neden ise aracın ecu sunda bir arızanın ve problemin meydana gelmesi
soketlerde deformasyon yada ıslanma ecunun içinde kopma kırılma ıslanma tarzı elektrik arızasına neden olabilecek bir sorun var

sorunun tam kaynağını tesbit etmek için sırasıyla bu yazdığım yerlere baktır
gerekirse aracın aküsünü değiştirerek deneme ecu yu değiştirerek deneme yapın
sorunun kaynağını bulmaya çalışın

batugul35
14/12/2011, 16:56
İlginiz için teşekkür ederim.Sonucu sizlerle paylaşacağım.

Du Hast
14/12/2011, 17:03
şarj dinamosunu da kontrol ettirin

Ziyaretci046
15/12/2011, 01:03
araban izmirde hangi serviste neler yapıldı

batugul35
17/12/2011, 13:50
özel bir serviste.benim arkadaşım aynı zamanda.
Bugün çalışmama arızasını yapmış cihazlarla kontrol yapılmış.
Beyin arızalı diyorlar.Tamir etme imkanı var mı onu araştırıyorlar.

car_audio96
18/12/2011, 20:05
ya ecu yada akü bence . Allah yardımcın olsun

batugul35
23/12/2011, 10:41
Beyin sağlam çıktı arkadaşlar.Elektrik tesisatı kontrol ediliyor.

abulbul08
23/12/2011, 17:59
Beyin sağlam çıktı arkadaşlar.Elektrik tesisatı kontrol ediliyor.
İnşallah sorunun en kısa sürede çözülür

MURAT_41_41
24/12/2011, 11:54
mazot basınç reglörünü temizlettirirmisin,stop etme sorunu için

MURAT_41_41
24/12/2011, 11:56
birde bana aracın hata kayıtlarını alıp verebilirsen diğer arızalar için yardımcı olabılırım

batugul35
24/12/2011, 13:08
hata kodu vermiyor.
Elektrik tesisatı komple sökülüp kontrol ediliyor.
Çünkü hareket halinde iken araç aniden stop ediyordu.Buda araçta elektriğin aniden kesilmesi ile oluyormuş.
Ayrıca şimdi araç hiç çalışmıyor.Marj basmıyor.
Gösterge tablosunda motor simgesi ve ısıtma ışığı yanmıyor.

MURAT_41_41
24/12/2011, 13:21
bu arızanın tesısattan olabılecegını zannetmıyorum bence bosuna dagıttırma role ve sigorta larında sıkıntı buyuk bı ıhtımal gecırmıyor yada arızalı

MURAT_41_41
24/12/2011, 13:30
motor ıı sıgorta kutusu T18 T6 roleleri F35 30A sigorta kontrol et T18 rolesinin 87 ucuna akünün artı kutbundan kablo çekip rolenın 87 ucuna deydırelım mars çalısıyormu kontrol edelim

tab
26/12/2011, 11:31
Arabanda hiç bir şey bulamayacaklar. Eğer ilk çalıştırdığında oluyor ise direksiyonun altındaki jaklarda kaynaklanıyordur. Ama araba ısındıktan sonra oluyor ise çok zor bulunur o zaman arıza. Beyin ve sigortadan kaynaklanacağını zannetmiyorum. Sigorta kutularda röleler var büyük ihtimalle onda yada jaklarda kaynaklanıyordur.

skystar37
26/12/2011, 11:45
Emektar kartalım da oluyordu bu direksiyonun alt tarafındaki sokette oksitlenme olmuş yolda falan giderken tak diye araba stop edip kontağa bağlı herşey gidiyordu dizimle vurunca düzeliyordu sonra alıp kontak spreyi ve pas sökücü ile orayı bir güzel temizledim ve artık sorunum kalmamıştı. Hani olmaz olmaz ama belki sizin de böyle bir sorununuz olabilir.

bahadir77
26/12/2011, 13:34
bu arıza kesınlılkle elektrık tesısatından kaynaklanıyor. aynı arıza 2 sene kullandıgım 1,3 mjet punto da olmustu arabanın elektrıklerı kesılıyor. ama aracın motoru calısmaya devam edıyor. gostergede hıcbırsey calısmıyor. sankı arac stop edılmıs kontak anahtarı ustune bırakılmıs gıbı duruyordu. ecu yu degıstırdıler 2 gunsonra yıne aynı arızayı yaptı. hatta arac elektrıgı kesınce ben musaıt bır yerde durup aracı stop ettırıyordum hemen calısmıyordu sonra yıne denedıgımde prıoblem yokmus gıbı devam edıyordu. bırgun servıse 2 sokak kadar yakın bıryerde komple elektrıkler kesılınce servıse bıraktık. komple tesısatı degıstırıp ıslemı cozduler. ondan sonra 80.000 km daha kullandım tık etmedı arac.

eger araca daha onceden takılmıs arac takıp cıhazı ve benzerı bır ek urun takılmıs ıse ondan kaynaklanabılır. hatalı moıntajdan oturu olabılecegını veya kabloların deformasyonundan kaynalanıyordur dedıler. tahmını fıyatıda 700 tl ıdı o zaman yanlıs hatırlamıyorsam...tabıkı bu yetkılı servıs fıyatı..

batugul35
30/12/2011, 12:14
Arkadaşlar Arıza Giderildi.

Arıza kaynağı : Sigorta tablasının altındaki soketlerde temassızlık varmış..

GP COSKUN
30/12/2011, 15:09
bir kere ilk anlattığın arıza tamamen 2 . anlattığın arıza ile bağlantılı
sorun aynı nedenden kaynaklanıyor iki sorununda arıza nedeni aynı
anlattıklarından yola çıkarak yorum yaparsam bunun iki nedeni olabilir
1 - aracın elektriği kesiyor yada aküden giden + veya - kablosunda yada bağlandığı yerde temazsızlık kopukluk oksitlenme yada akünün kutup başlarında kırılma akünün içinde kırılma meydana gelmiş olması
yani birinci neden bir şekilde elektrik akımının sekteye uğraması

2- bir başka neden ise aracın ecu sunda bir arızanın ve problemin meydana gelmesi
soketlerde deformasyon yada ıslanma ecunun içinde kopma kırılma ıslanma tarzı elektrik arızasına neden olabilecek bir sorun var

sorunun tam kaynağını tesbit etmek için sırasıyla bu yazdığım yerlere baktır
gerekirse aracın aküsünü değiştirerek deneme ecu yu değiştirerek deneme yapın
sorunun kaynağını bulmaya çalışın

aslında bulunmayan sorunu aracı görmeden söylemişiz sonuçta aklın yolu bir

ermana
30/12/2011, 18:06
yetişemedim :(
benim eski megan coupe aracımda da yapmıştı bende de aynı şekilde sigorta tablası değiştirildi sorun giderildi.