PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam açma otomatiği

tonymontana
11/12/2011, 17:46
Tekrar merhaba,

Arama yapmama rağmen gözüme çarpmadı, sorulduysa ve ben gözden kaçırdıysam özür dilerim. Cam açma diye arattım ama...

Active aracımdaki ön camlar benim canımı sıkıyor. Biliyorsunuz ki cami tam açmak ve kapatmak için sürekli basılı tutmamız gerekiyor. Bunu tek dokunuşta açma/kapatmaya çevirecek bir switch vs. var mıdır?

Ziyaretci035
11/12/2011, 18:25
Activelerde o özellik yok.

luleburgazli
11/12/2011, 18:36
benimki 2009 active serisi sol taraftaki dediğin gibi oluyor sağ taraftaki olmuyor servise sorduğumda sadece sürücü tarafı otomatik diyordu diğer tarafa olmuyor demişti... ama bunun aktif edilme veya iptal edilme gibi bir seçenek varmı bilmiyorum belki seninkindede vardır ama aktif ettirilmesi gerekiyor olabilir... daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır....

tyilgin
11/12/2011, 20:33
Tekrar merhaba,

Arama yapmama rağmen gözüme çarpmadı, sorulduysa ve ben gözden kaçırdıysam özür dilerim. Cam açma diye arattım ama...

Active aracımdaki ön camlar benim canımı sıkıyor. Biliyorsunuz ki cami tam açmak ve kapatmak için sürekli basılı tutmamız gerekiyor. Bunu tek dokunuşta açma/kapatmaya çevirecek bir switch vs. var mıdır?

Bulamazsanız haber verin, bana zaman tanırsanız sizin için birşey yaparım.

Bolu_Beyi
11/12/2011, 22:54
Forumda bir konuda okumuştum bunu. Camı sonuna kadar indirin ve tuşa 2 sn. basılı tutun. Daha sonda camı sonuna kaldırıp cam tuşunu 2 sn. kadar basılı tutunca echolon mod'dan çıkıyor demişlerdi. Ama ne derece doğrudur bilemem ben denedim olmadı :) Sizde deneyin isterseniz...

aykut_1914
12/12/2011, 00:04
grandelerde öle sanırım,evo larda otomatik

Musty*
12/12/2011, 00:18
Evoları bilmiyorum ama .. grandelerde öyle değil ...

tonymontana
12/12/2011, 20:15
arkadaşlar grande punto activelerde o otomatiğin olmadığını biliyorum. Benim sorduğum var mı yok mu değil zaten. Sormak istediğim şey cam açma motoruna bir switch yardımı ile bu özellik kazandırılabilir mi?

tonymontana
12/12/2011, 20:27
Automatic Up/Down - The automatic-down feature is fairly common on cars power (https://science.howstuffworks.com/electricity.htm) windows. You tap and release the down switch and the window goes all the way down. This feature uses a circuit that monitors the amount of time you hold the switch down. If the switch is down for less than about half a second, the window will go all the way down until ** hits the limit switch. If you hold the switch down for longer than that, the window will stop when you release the button. Automatic-up windows are less common. The problem automatic-up windows is that if anything gets in the way of the window, such as a child, the window has to stop moving before ** hurts the child. One way that carrs control the force on the window is by designing a circuit that monitors the motor (https://electronics.howstuffworks.com/motor.htm) speed. If the speed slows, the circuit reverses the power to the motor so the window goes back down.

Diye birşey buldum, ne kadar süre basılı tuttuğunu anlayan bir devre olması gerekiyormuş. Nasıl yapılabileceği hakkında bilgisi olan varmı?

halils2
12/12/2011, 22:25
prensip olarak uygulanabilir. 12v dc zaman rölesi ve birazda kumanda bilgisiyle sorun çözülür. hali hazırda satılan var mı bilmiyorum fakat camın kalkması da çok uzun sürmüyor zaten. biraz maliyetli bir işlem ayrıca cam tam kapandığı zaman devreyi kestirmeniz gerek aksi halde zorlanmadan dolayı cam motorunu yakarsınız bunun da maliyeti daha fazla olur. bizim camlarda sıkışma sensörü var mı bilmiyorum.

tyilgin
12/01/2012, 21:00
Bulamazsanız haber verin, bana zaman tanırsanız sizin için birşey yaparım.

Diye birşey buldum, ne kadar süre basılı tuttuğunu anlayan bir devre olması gerekiyormuş. Nasıl yapılabileceği hakkında bilgisi olan varmı?

Bulamazsanız haber verin demiştim. Eski yazdığım konulara bakarken tesadüfen gördüm. Hala ihtiyacınız varsa sizin için böyle bir kart hazırlayabilirim.

Ziyaretci046
12/01/2012, 21:53
sol tarafdaki camları açma kapama modülünü değiştirince 2008 dynamic puntonun 2008 active taktılar sağ camda bastığında kendi inip kendi kalkıyodur bende denk gelirse benimkini öyle yapıcam aklımda :)

tyilgin
12/01/2012, 22:03
sol tarafdaki camları açma kapama modülünü değiştirince 2008 dynamic puntonun 2008 active taktılar sağ camda bastığında kendi inip kendi kalkıyodur bende denk gelirse benimkini öyle yapıcam aklımda :)

bizim araçlarda cam motoru sona geldiğinde enerjisini kendisimi kesiyor yoksa cam modülümü ?
Birde kapı kolları içinde sürekli enerji varmı ?, Butonlardan şasemi dönüyor yoksa + mı ?
Eğer kapı kolları içinde besleme (+) varsa kablo kesiti,sigortası,çıkış noktası cam motorunu besleyebilecek seviyedemi, bilgin varmı ?

Edit : Yada cam modülü farklı sistemleride yönetmiyorsa, komple yerine birşeyde hazırlanabilir. Gerçi emotion orjinal cam modülü fiyatını bilmiyorum, yerine kart tasarlamaya değermi ?

Eğer sürücü tarafındaki sağ camın butonları, sağ kapıdaki butonlarla paralelse hiçbir sorun kalmaz zaten. Ama biri yukarı biri aşağı basmasın diye paralel olacağını sanmıyorum.

Ziyaretci046
12/01/2012, 22:07
bizim forumdan hüsso vardı o yapmış zamanında sohbet ederken söyledi onun araba 2008 active o cam düğmelerinin oldgu yeri değiştrmiş sadece soldakini ayna düğmeleriyle olan kısmı 2008 dynamic takmış iki camda otomatik olmuş

tyilgin
12/01/2012, 22:10
bizim forumdan hüsso vardı o yapmış zamanında sohbet ederken söyledi onun araba 2008 active o cam düğmelerinin oldgu yeri değiştrmiş sadece soldakini ayna düğmeleriyle olan kısmı 2008 dynamic takmış iki camda otomatik olmuş

Fiyatını biliyormusun ?

tonymontana
12/01/2012, 22:16
Tarık hocam, araştırmayı bırakmıştım bu aralar epey masraf çıkardı araç. Bugün bir arkadaş Linea'sını götürdü a, bende aynı sebeple götürücem.

Nasıl bişey yapabiliriz? Neler lazım bize?

Çıkmacılarda var mıdır acaba dynamiclerde falan olan modül?

tyilgin
12/01/2012, 22:35
Tarık hocam, araştırmayı bırakmıştım bu aralar epey masraf çıkardı araç. Bugün bir arkadaş Linea'sını götürdü a, bende aynı sebeple götürücem.

Nasıl bişey yapabiliriz? Neler lazım bize?

Çıkmacılarda var mıdır acaba dynamiclerde falan olan modül?

Eğer yerine çıkma bulamazsanız ve/veya fiyatı yüksekse, sürücü camının içinde duracak ilave bir kart tasarlarız diye düşünüyorum. ın söylediklerine bakarak yaptığım tahminlere göre sağ kapıda bulunan cam butonlarının uçlarıda sürücü kapısına geliyor sanırım. buton kabloları ile kabloların gittiği elektronik devre arasına koyacağımız bir kart ile butonların basılma süresi 1.5-2 saniyeden fazla ise parmak butondan çekilse bile yaklaşık 8-10 saniye daha buton tetiği gönderecek bir kart tasarlayabiliriz.

Solitude
12/01/2012, 23:40
valla bu iş olsa süper olur sanmıyorum çok pahalı olsun.

tonymontana
13/01/2012, 10:01
Kart dediğiniz şey nedir? 1.5saniye basıldığında elektrik akışını devamlı hale getirecek bir sistem için mekanik bir sisteme ihtiyacımız yok mu? ve üstüne de hareketin sonlandığını anlayan bir geribesleme devresi?

tyilgin
13/01/2012, 10:22
Kart dediğiniz şey nedir? 1.5saniye basıldığında elektrik akışını devamlı hale getirecek bir sistem için mekanik bir sisteme ihtiyacımız yok mu? ve üstüne de hareketin sonlandığını anlayan bir geribesleme devresi?

Hayır mekanik değil. Sürücü kapısındaki her iki cam butonlarına ait 4 kablo ile sağ kapıdaki cam butonlarından gelen 2 kablonun arasına seri olarak bağlanacak bir devreden bahsediyorum.
Eğer sağ kapının cam butonları sürücü kapısına geliyorsa tek elektronik bir devre ile sorun çözülür aksi takdirde sağ kapıyada ayrı bir kart takmak gerekir.

kara kız
13/01/2012, 10:29
8-10 saniye çok fazla bir süre 4 saniyede camın tamamı kapanmakta..

tonymontana
13/01/2012, 22:38
Sağdaki cam için sağ kapı içine mi bir kart daha gerekir diyorsunuz?

Sol kapıdaki tek kartla halledilemez mi? Varsın sürücü basılı tutsun, ama ben sağ camı idare ederken tek hareketle idare edebileyim? (tabi sol camı da :) )

Bir de bizim 1.5 sn basılı tuttuğumuzu anlayacak devre nasıl birşey?

tyilgin
13/01/2012, 23:43
Sağdaki cam için sağ kapı içine mi bir kart daha gerekir diyorsunuz?

Sol kapıdaki tek kartla halledilemez mi? Varsın sürücü basılı tutsun, ama ben sağ camı idare ederken tek hareketle idare edebileyim? (tabi sol camı da :) )

Bir de bizim 1.5 sn basılı tuttuğumuzu anlayacak devre nasıl birşey?

soldaki buton takımın değişmesiyle sağ tarafında olduğunu söylemişti sanırım. Bundan yola çıkarak sol kapıya ilave edilecek bir devre ile sağ tarafında olacağını düşündüm. Devrenin nasıl bir devre olduğuna gelince henüz ortada yok, ihtiyaç varsa yapacağım.

The End
31/01/2012, 10:14
2009 Fire Fun'lardada ayn ısorun var. Sol otomatik kapanıp açılırken sağ sürekli basmayı gerektiriyor çok saçma ve can sıkıcı bir durum

ares666
31/01/2012, 10:49
alın birer emotion hiç böle şeylerle uğraşmayın desem çok mu ayıp etmiş olurum:D

fotobelit
31/01/2012, 11:17
Bana çokta gerekliymiş gibi görünmedi.Basılı tuttugumuzda En fazla 2-3sn de iniyor zaten...Zevk meselesi ise tabi ona bişey diyemem :)

RPDiFOR
31/01/2012, 19:40
Tekrar merhaba,

Benim aracım 2011 1.3 active tek dokunuşta camları açıp kapatıyor

tmac_fuat
31/01/2012, 20:50
Benim aracım 2011 1.3 active tek dokunuşta camları açıp kapatıyor

Benim aracım da sizinkiyle aynı, burada sürücü camında sorun yok, yolcu tarafındaki camda, bastığınızda camı kapatmıyor otomatik olarak, bir kez daha kontrol edin isterseniz...

RPDiFOR
31/01/2012, 20:56
Benim aracım da sizinkiyle aynı, burada sürücü camında sorun yok, yolcu tarafındaki camda, bastığınızda camı kapatmıyor otomatik olarak, bir kez daha kontrol edin isterseniz...

yolcu camını araç çalıştıktan sonra 1 kere tek dokunuşla kapatıyor daha sonra acıp kapadığınızda basılı tutmak gerekiyor aracı 0 aldığımda bu durum çok garip gelmişti hatta servise sormuştum