PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Insufficient oil pressure.. engine stop and start..

drk53
11/12/2011, 13:01
Arkadaşlar araç dün yolda giderken bir anda stop etti. daha sonra 'check engine' uyarısı verdi. Aracı o şekilde bıraktım sabah aracımın yanına gittiğimde aracı çalıştırdım şimdi de 'insuffcient oil pressure.engine stop and start'uyarsı verdi. Araç çalıştıktan 30 saniye sonra falan tekleme yapıyor ve stop ediyor.( aracı haraket ettirmiyorum. olduğu yerde yapıyorum bu işlemleri) konu hakkında bilgisi olan varmı :(

CesSpOoL
11/12/2011, 13:19
Yetersiz yag basinci uyarisi, aman dikkat motoru yaglamadan calistirma, ya pompasinda sorun olabilir, benim eski puntomda ds ayni uyariyi ilk actigimda veriyordu ama calismada sirun olmadi hic, biraz yag koyunca duzeliyordu.

drk53
11/12/2011, 13:28
geçenlerde ateşleme bujileri ile ilgili servise gittim.. servisten yüksek basınç pompasında hata gözüküyor şimdi siliyorum ama gene çıkarsa getir demişti... baya da tuzlu bir parçaymış galiba... inş onunla ilgisi yoktur. Filtre,yağ falan yeni değişti neden yaptı anlamadım. Parçalarıda orj. kullandık ama :huh00000: biraz yağ eklersem sorun gider mi acaba?

Ziyaretci046
11/12/2011, 13:49
yağ filtrende sorun var üstat onu değiştir düzelecek muhtemelen tek kapıcı kardeşim :)

drk53
11/12/2011, 13:54
yağ filtrende sorun var üstat onu değiştir düzelecek muhtemelen tek kapıcı kardeşim :)

peki aracı bu haliyle kullanmam doğru mu yane en yakın servis 15 km falan uzaklıkta...araca bir zararı olur mu:wacko000:

Ziyaretci046
11/12/2011, 13:57
yağ lamban yanıyo mu çalışırkende sürekli rölentide ya da gaz verince sönüyo mu

drk53
11/12/2011, 14:06
yağ lamban yanıyo mu çalışırkende sürekli rölentide ya da gaz verince sönüyo mu

valla aracı çalıştırıyorum çalışırken marş'tan değişik bir ses geliyor (hane aracı çalıştırdığın halde gene marşa basarsın ya bi 5 saniye falan öyle bir ses çıkarıyor) ama sadece sabah soğukta yapıyor. aracı çalıştırıyorum hiç lamba yanmıyor. 2-3 saniye geçtikten sonra check engine sarı motor lambası yanıyor. sonra Insufficient oil pressure.. engine stop and start.. (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/32675-insufficient-oil-pressure-engine-stop-start.html#post608227) bu arıza çıkıyor. daha sonra arabanın devir saati yukarı aşağı inip çıkınca stop ediyor. ben hiç bişi yapmıyor (gaza falan basmıyorum yane)

Ziyaretci046
11/12/2011, 14:17
sen onu servise götürme onları çağır gelirken yanında bir tane yağ filtresi getirsin eleman 27 lokma uzun kol t kol 30 tors 10 mafsal orda filtreyi değiştrisin motor yağını 5w30 ya da 5w40 koymuştur herhalde gitmeye kalkma motoru yersin

tayfux
11/12/2011, 15:43
alttan darbe aldı mı aracın sürtme falan?

GP COSKUN
11/12/2011, 16:51
araç kaç binde,
yağ pompası yağlama yapmıyor olabilir bu yüzden çalışırken ses varsa motorda sıkıntı meydana gelmiş olabilir
ında dediği gibi aracı çalıştırmayın servis çağırın gelsin
buradan söylemekle olmaz kafadan
bakmak lazım sekman kırık olabilir yatak vuruyor olabilir

drk53
12/12/2011, 08:58
sen onu servise götürme onları çağır gelirken yanında bir tane yağ filtresi getirsin eleman 27 lokma uzun kol t kol 30 tors 10 mafsal orda filtreyi değiştrisin motor yağını 5w30 ya da 5w40 koymuştur herhalde gitmeye kalkma motoru yersin

ozaman ben aracı hiç çalıştırmayım servisten gelip halletsinler yaf :dumbo:

drk53
12/12/2011, 08:58
alttan darbe aldı mı aracın sürtme falan?

yok almadı darbe falan...

drk53
12/12/2011, 09:00
araç kaç binde,
yağ pompası yağlama yapmıyor olabilir bu yüzden çalışırken ses varsa motorda sıkıntı meydana gelmiş olabilir
ında dediği gibi aracı çalıştırmayın servis çağırın gelsin
buradan söylemekle olmaz kafadan
bakmak lazım sekman kırık olabilir yatak vuruyor olabilir

aracım 128.000 km'de 125.000'de bakım yapıldı.. önceden yapmamıştı böyle bişi mazot çok bitmişti bende farklı biryerden mazot aldım. acaba onunla ilgsi var mıdır ?

drk53
27/12/2011, 14:55
araç yetkili servise gitti.. mazot filtresi,yağ filtresi,kapak,yeni yağ dolduruldu.. ancak araç sabahları soğuk olduğu zaman aynı 'insuffcient oil pressure.engine stop and start' uyarısını veriyor gene... bir süre kullansam geçer mi yoksa yağ pompasında mı sorun var ?

CesSpOoL
27/12/2011, 15:06
Gecmeyecek, bendede ayni durum vardi eski multijetimde, cok ax yag ekledigimde bir sure geciyor sonra yine basliyordu, ama bi sorun yaratmadi hic

drk53
27/12/2011, 15:09
Gecmeyecek, bendede ayni durum vardi eski multijetimde, cok ax yag ekledigimde bir sure geciyor sonra yine basliyordu, ama bi sorun yaratmadi hic

bu zamana kadar yapmıyordu neden bi anda çktı.. bir sorun yaratmaz belki ama her seferinde o uyarıyı görmek ister istemez araçta bir sorun varmış gibi geliyor. Uyarıyı görmemezlikten gelemiyorum...;( araçta yağ basıncı ile ilgli sorun var ama servis yağ basıncı dışında bununla ilgili bütün parçaları değiştirmiş.. onlarlada konuşmak lazım..

Ziyaretci046
27/12/2011, 20:30
aracın yağ eşansörünün ortasındaki sipoptan yağ kaçırıyodur normalde yağ filtrenin içinin süzülmemesi gerekir kartere ondandır sabah yağ lambanda zor söner ya da yağ pompanda bir sorun var olabilir ama incelemk lazım yağ filtren biraz eskidi mi düzelir

drk53
28/12/2011, 19:01
aracın yağ eşansörünün ortasındaki sipoptan yağ kaçırıyodur normalde yağ filtrenin içinin süzülmemesi gerekir kartere ondandır sabah yağ lambanda zor söner ya da yağ pompanda bir sorun var olabilir ama incelemk lazım yağ filtren biraz eskidi mi düzelir

karterde ufak bi hasar gözüküyormuş galiba ama nası oldu nezman oldu anlamadım... birde yağ pompasında sorun var diyorlar...

Ziyaretci046
28/12/2011, 23:13
izmirde olsan çözerdik yağ pompası o km de zorda karteri vurduysan süzgeçin önünü tıkıyosa yapar

drk53
30/12/2011, 17:27
izmirde olsan çözerdik yağ pompası o km de zorda karteri vurduysan süzgeçin önünü tıkıyosa yapar

valla keşke izmirde olsaydım.. bakalım karter ve pompayı değiştirince geçecek mi sorun ;)