PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alt Koruma

ORACLE
09/01/2007, 11:25
Bu sabah alt korumayı taktırmak için servise gittim.
Fakat parçanın arka tarafını tutturabilmeleri için deliklere uygun klipsler olmadığı için yapmadılar ve orjinal klipsleri sipariş ettiler.
Servsin tutumu çok hoşuma gitti.
Adam ben bunu aslında takarım ama sonra bu bi şekilde düşerse sonra siz haklı olarak bunu uydurmasyon yaptınız ve düştü dersiniz.
Bu nedenle orjinal parçası gelsin onunla takalım dediler. Ona rağmen bi şekilde düşerse hiç olmassa sorun bizden kaynaklanmamış olur dediler.
Bu arada aracın altı hakikatten çok açık. Ben ilk defa gördüm bu şekilde.
https://img398.imageshack.us/img398/4063/resim321lx1.jpg
Bu da alt koruma
https://img145.imageshack.us/img145/155/resim322ja2.jpg

Misafır
09/01/2007, 11:49
motorun alt kısmına mı takılıyor fatih ?

ORACLE
09/01/2007, 11:52
Bu şekilde kapatıyor abi
https://img179.imageshack.us/img179/119/resim3211uf1.jpg

maviş
09/01/2007, 11:59
yaklaşık maliyeti ne olacak Oracle??
bende taktırmayı düsünüyorum

Misafır
09/01/2007, 13:07
ok fatih.
anladım.
maliyeti ne kadar ?

kadoku
09/01/2007, 13:09
Fatih kardeş ben takdırdım biliyorsun, servise bende ilk gittiğimde bizzat denedik yerine tam oturuyordu fakat seninde belirttiğin gibi uygun civatalar ellerinde yoktu sipariş edelim öyle takarız dediler 15 gün sonra filan aradım karter muhafazasına uygun civataların olmadığını ve oraya uygun bir şekilde takacaklarını söylediler ve bir şekilde takdılar şimdilik bir sorun yaşamadım yalnız takdırdıktan sonra setlerden ve çukurlardan geçerken biraz dikkat istiyor ;)
Fiyatı konusunda ise 77 ytl idi kredi kartı tek çekime 70.ytl halletmiştim. Takdırıcak arkadaşların bilgisine...

Mısafır
09/01/2007, 13:11
alt koruma deyınce bende kımyalsaalarla yapılan alt koruma zannettım ;)
aslında hem koruma hemde motor kısmının temız kalması ıcın guzel bı parca....

kadoku
09/01/2007, 13:18
Pek maliyetli bişi de değil Vadinin de dediği gibi motorun korunması ve temiz kalması açısından çok faydalı bir parça, bir kötü yanı var oda soğuk havalarda kediler akşam içinden çıkmıyor her sabah kedileri kovalıyorum motordan :D

serus
09/01/2007, 13:43
bu parça plastik mi yoksa sac mı? plastik ise faydalı olacağını düşünmüyorum

bahcelili_ali
09/01/2007, 13:52
Mükemmel bende bunu sormayı dusunuyodum. Acaba herserviste uyguluyolarmı? biz ankarada nasıl yaptıracağız???? fatih abi sana zahmet eğer varsa parça numarasını yazarsan çok sevinirim serviste bilmiyolar boyle bişeyi bide kullandıkları başka parça civata vesaire diğer işlemler ne ise biraz bilgi verirsen çok sevinirim bende istiyorum kesinlikle çok faydalı.

kadoku
09/01/2007, 13:53
Serus, sert plastikten, aracın altını kaldırıma yahut büyük bir taşa vurmadığın bir müddetçe iş görür ama sacdan sanayide yapan yerler var maliyeti 150 ytl gibi

serus
09/01/2007, 14:01
ben altını iki kere vurdum ve altındaki koruyucu demiri ezdim levye ile düzelttiler, koruyucu olsaydı kesinlikle dağılırdı bir de altından sarkar onu çıkarmak için uğraşırdım diye düşünüyorum bence kesinlikle sac parça yaptırılarak takılmalı.

bahcelili_ali
09/01/2007, 14:21
ben darbeye karşı için değil de çamur vs pise karşı korumak için dusunuyorum. Hatta biraz önce birmotu aradım sipariş ettim. Sacdan yaptırsanızda onu vurduğunuz zaman bi faydası olacağına inanmıyorum ayrıca plastik en azından kırılır çıkar oyle bi durumda ama sac toplanır eğilir benim fikirm:/

Linos
09/01/2007, 14:24
Arkadaşlar, sac gibi sert bir materyalden yaptırdığınız takdirde güvenlik sorunu olabilir! Çarpışma esnasında motor kendini bırakıyor, daha önce de tartışılmıştı bu konu DH'de! Servislerde yapılan plastik yine nispeten iyidir!
Güvenliği gözardı etmemelisiniz! İyi araştırın bence...

kadoku
09/01/2007, 14:27
Serus kardeş aslında dediğin doğru en güzeli demir ama biliyorsun ki yeni teknoloji araçlarda hep güvenlik ön planda tutuluyor dolayısıyla da karter muhafazası bile takmıyorlar ama bizim yollarımız maşallah kışın yağmur suyundan, yazında toz toprak taşdan geçilmiyor o yüzden plastik de olsa en azından motoru çamur ve fırlayan küçük taşlardan korur, allah yaşatmasın bir kaza anında demir muhafaza olması durumunda motor olduğu gibi içeri girebilir, bunlar plastik olduğu için de çok hafif, demir olduğu zaman getireceği ağırlık farkıyla da yakıt sarfiyatı artabilir diye düşünüyorum ben.

ORACLE
09/01/2007, 14:46
Bana 73 YTL dediler. İşçilik ne kadar alacaklar bilemiyorum.
Bayağı esnek bir plastik. Ben inceledim parçayı.
Yani öyle hemencecik kırılılcak kadar sert bir malzeme değil.
Ayrıca kaza anında motorun aşağıya düşebilmesi için plastik olması daha sağlıklı. Diğer taraftanda plastik olduğu için kırılmadığı sürece tekrar eski şekline dönecektir. Saç olursa yamuk kalacaktır.

serus
09/01/2007, 16:14
Güvenlik açısından haklı olabilirsiniz ben bu açıdan düşünmemiştim fakat plastik parça esnemeyecek, kesinlikle kırılacaktır. Ben altını vurduğum zaman altındaki demir bar o kadaar eğildiki egzoza değmeye başladı tabi ilk anda farkına varamadığım için titreşiminde etkisiyle arabanın içinde inanılmaz sesler oluştu herhalde motorun bir yerini filan dağıttım dedim kendi kendime sonra lifte kaldırınca durumu tesbit edebildik, fakat levye olmadan asılrak vs. yöntemlerle düzeltilemeyecek kadar eğri idi sonuçta plastik olsa kesin kırılırdı. Sıçrayan taştan veya çamurdan bir şey olacağını zannetmiyorum sanırım en iyisi olduğu gibi bırakmak.

Linos
09/01/2007, 16:29
Sıçrayan taştan veya çamurdan bir şey olacağını zannetmiyorum sanırım en iyisi olduğu gibi bırakmak.

Katılıyorum...8O

x-troy
09/01/2007, 19:03
ya arkadaşla biraz önce servise gittim. eleman diyor ki bu alt koruma sadece dizeller için var, benzinli için yok o da uymuyor benzinliye diyor, nedenini sorduğumda " benzinli motor daha çabuk yandığından çarpma esnasında düşmesi içinmiş" ben pek tatmin olmadım, taktıran arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

acaba benzinli için de oluyor mu? elemanın dediği dizelin li benzinliye uymuyormuş.. :(

Linos
09/01/2007, 19:58
Aracımı ilk aldığımda heveslenip sormuştum Ankara Kartaş'a... Bana da aynı cevabı vermişlerdi! Benzinlilere uymuyormuş!!! Ama taktıran arkadaşlar var galiba...

toful
09/01/2007, 20:31
benimki benzinli.15 gün önce sipariş verdim.sipariş verirken bişi demediler.tesadüf bugün servise bıraktım takılması için bana olmaz falan diyen olmadı.gerçi aracı almadım daha.öyle bir durum varsa yarın belli olur durum.

bahcelili_ali
09/01/2007, 23:28
kartaşa bişey sorulmaz adamlar işten anlamıyo bi işimi yaptıramıyorum onlara gidince sinirlerim kalkıyo. Gördüğüm en iş yapmayan servis

ORACLE
10/01/2007, 10:03
ya arkadaşla biraz önce servise gittim. eleman diyor ki bu alt koruma sadece dizeller için var, benzinli için yok o da uymuyor benzinliye diyor, nedenini sorduğumda " benzinli motor daha çabuk yandığından çarpma esnasında düşmesi içinmiş" ben pek tatmin olmadım, taktıran arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

acaba benzinli için de oluyor mu? elemanın dediği dizelin li benzinliye uymuyormuş.. :(

Abi kendi gözümle görgüm bütün vida delikleri yerlerine uyuyor.
Eğer böyle olsaydı vida dedlikleri falan tutmaması gerekirdi

toful
10/01/2007, 10:49
valla ben dün pınarbası antalya servise bıraktım.takmışlar.gerçi aracı daha teslim almadım.tampon hasar tamiri için bekliyor.

kadoku
10/01/2007, 11:59
istanbulda bir kaç bayiden bende tel.sorduğumda benzinliler için yok dendi en sonunda aracımı aldığım bayiden yaptırdım Faturadaki Parça kodunu hatırlamıyorum ama Multijet diye geçiyor ve benzinlilere sorunsuz oluyor 8O

unik06
10/01/2007, 12:29
kartaşa bişey sorulmaz adamlar işten anlamıyo bi işimi yaptıramıyorum onlara gidince sinirlerim kalkıyo. Gördüğüm en iş yapmayan servis

ağaçlıyı tavsiye edebilirim arkadaşım 8O

hem ilgileniyorlar, hem de gayet güler yüzlüler :D

bahcelili_ali
10/01/2007, 13:20
ağaçlının yeri nerede?

unik06
10/01/2007, 13:23
eskişehir yolundan konutkente doğru giderken, ümitköy köprüsünü geçince sağda.

hani sosyete pazarı gibi bir yer var, çağdaş market filan...tam orada.

bahcelili_ali
10/01/2007, 13:27
tamam bildim eywallah abi. peki kalabalık oluyo mu? yerleri geniş mi?

unik06
10/01/2007, 13:32
ne demek, rica ederim :)

çok geniş değil ama dar da denemez.

sabah saatlerini tercih edersen, çok rahat olur, mesela 9.30 - 10.30 arasını.

oraya gidince, araçlara ilk bakan 2 ustadan biri olan serkan ustayı bul, genç ama çok bilgili ve yetenekli bir ustadır :)

bahcelili_ali
10/01/2007, 13:35
eywallah abi bundan sonra ordayım çok sağolasın

unik06
10/01/2007, 13:51
eywallah abi bundan sonra ordayım çok sağolasın

:D

8O

Fangio
10/01/2007, 15:09
Az evvel alt koruma için Enriko Aliberti ye gittim.Servisten aldığım cevap bu parça şu an için sadece dizellere uygunmuş benzinliler için olanlar zaman içerisinde gelicekmiş.Oracle yaptırmış ama sonuçta demekki tam bilgili deiller bu konuda servislerde.üstelemedim bende...
p.s:orjinalinde plastik paspas da olmadığını söylediler gittim koçtaştan aldım 1kg yangın tüpü ile birlikte.Paspas şaft üstlü 24,90 ytl 1 kg luk ufak yangın tüpü de 16,50 ytl bilginize...

İbrahimKC
10/01/2007, 15:37
Ben kartaş'da taktırdım. toplam kdv dahil 88 lira para aldılar..

bahcelili_ali
10/01/2007, 18:41
işcilik almadılar mı?

baycep
10/01/2007, 21:00
Ben bugün elazığda gidip servise sordum, gerçekten fabrika sadece dizeller için üretmiş. Benzinliler için fabrika satışı yok

toful
10/01/2007, 21:01
Az evvel alt koruma için Enriko Aliberti ye gittim.Servisten aldığım cevap bu parça şu an için sadece dizellere uygunmuş benzinliler için olanlar zaman içerisinde gelicekmiş.Oracle yaptırmış ama sonuçta demekki tam bilgili deiller bu konuda servislerde.üstelemedim bende...
p.s:orjinalinde plastik paspas da olmadığını söylediler gittim koçtaştan aldım 1kg yangın tüpü ile birlikte.Paspas şaft üstlü 24,90 ytl 1 kg luk ufak yangın tüpü de 16,50 ytl bilginize...

bendeki benzinlii bugün takdırdım.bişi diyen olmadı.

baycep
10/01/2007, 21:05
bendeki benzinlii bugün takdırdım.bişi diyen olmadı.

dizeller için üretilen olan kartel koruma benzinlilere oluyormuymuş yoksa i benzinliler için ayrı varmı onu öğrenebilirmisin ...

x-troy
10/01/2007, 21:41
bugun trabzon daki servise tekrar gittim, ısrarla taktıranların olduğunu söyledim, ancak servisdekilerde daha önce benzinliye takmaya çalıştıklarını fakat benzinlide kartelin alt korumayı zorladığını, yani civata yerlerinin aynı olduğunu fakat yinede olmadığını ısrarla söyledi, kafam karıştı bu nasıl bir iş ya,, taktıranlar faturadan kodunu bulabilirlerse bi baktıralım bakalım buradan dizel mi diye ,, :confused:

ORACLE
11/01/2007, 11:43
Ben parçayı yakından inceledim. Tam karter e gelen kısmında ilk koyduğum resimdede görüldüğü üzere sıcaklıkltan etkilenmemesi için alüminyum bir parça var ve burasıda tam egzostun oraya geliyor ve bu alüminyum parçanın solunda kalan boşukta tam karterin altına geliyor. Sağa sola kayma yada taşma mevcut değil gördüğüm kadarıyla. Şu an parça takılmadı taktırmaya gittiğimde takrar dikkatilice inceleyeceğim.

bahcelili_ali
11/01/2007, 14:33
bu parça ruzgar direncini az da olsa azaltıyodur benim tahminim yuksek hızlarda ordan çok fazla akım geçiyodur eminim bi katkısı olur. sizce?

İbrahimKC
12/01/2007, 11:44
işcilik almadılar mı?

İşçilik ve kdv dahil fiyatı 88 lira aldılar.

Fatura ın bir kopyasını bana vermedikleri için tam olarak ne kaç lira söyleyemiyorum ne yazik ki.

nasrettinhoca
12/01/2007, 16:14
Pek maliyetli bişi de değil Vadinin de dediği gibi motorun korunması ve temiz kalması açısından çok faydalı bir parça, bir kötü yanı var oda soğuk havalarda kediler akşam içinden çıkmıyor her sabah kedileri kovalıyorum motordan :D

Kedilerin can güvenliğini koruma adına taktırmamaya karar verdim...:D

bahcelili_ali
12/01/2007, 16:34
tamamdır arkadaşlar bende takdırdım bugun montajı mukemmel oldu.

toful
12/01/2007, 20:38
Kedilerin can güvenliğini koruma adına taktırmamaya karar verdim...:D

tam anlamadım ben.kediler dedinde.taktırıncamı kedilerin can güvenliği teklikede,taktırmayıncamı.ben dün takdırdım.içine girip çıkamıyorlarsa çok kötü söktürsemmi ne.taktırınca kedilerin işine geliyorsa tamamdır ozaman.sabah çalıştırınca yada kapıyı kapatınca kaçmaları gerekir.

unik06
12/01/2007, 21:49
tamamdır arkadaşlar bende takdırdım bugun montajı mukemmel oldu.

hayırlı olsun 8O

nerde ve kaça taktırdın acaba??

x-troy
12/01/2007, 22:44
tam anlamadım ben.kediler dedinde.taktırıncamı kedilerin can güvenliği teklikede,taktırmayıncamı.ben dün takdırdım.içine girip çıkamıyorlarsa çok kötü söktürsemmi ne.taktırınca kedilerin işine geliyorsa tamamdır ozaman.sabah çalıştırınca yada kapıyı kapatınca kaçmaları gerekir.

hocam nasıl taktırdın yaww,, takmıyorlar burda araca benzinli diye, y.parça kodunu verirmisin varsa bi zahmet..

twentynine
14/01/2007, 20:57
evet arkadaşlar bende trabzon tunalara gittim hatta 2 defa gittim takmadılar önce yok bunun altında bir parça düşmüş kırılmış yok takılmaz o parçayla beraber takılacak dendi sonra benzinlilerde o parçanın olmadığı ve takılmadığı ortaya çıktı. Bastıralım biraz üretsin fabrika8W

x-troy
14/01/2007, 22:53
evet arkadaşlar bende trabzon tunalara gittim hatta 2 defa gittim takmadılar önce yok bunun altında bir parça düşmüş kırılmış yok takılmaz o parçayla beraber takılacak dendi sonra benzinlilerde o parçanın olmadığı ve takılmadığı ortaya çıktı. Bastıralım biraz üretsin fabrika8W

aynen dostum +10000

bahcelili_ali
15/01/2007, 00:30
hayırlı olsun 8O

nerde ve kaça taktırdın acaba??

hocam birmotta 92 ytl ye taktırdım herşey dahil işçiliği çok beğendim

BGRAYS
15/01/2007, 00:36
bende parca bekliyorum .. cok gerekli bisi ..

unik06
15/01/2007, 00:40
hocam birmotta 92 ytl ye taktırdım herşey dahil işçiliği çok beğendim

ben o işi biraz daha ertelemeye karar verdim :confused:

önümde baba gibi bir 20.000 bakımı var :(

18000e dayadık nerdeyse...

emre
15/01/2007, 00:40
bende parca bekliyorum .. cok gerekli bisi ..

ne zaman ne ara sipariş ettin insan bizede söler :D:D:D:D:D bizde katılırdık yaf

bahcelili_ali
15/01/2007, 00:48
ben o işi biraz daha ertelemeye karar verdim :confused:

önümde baba gibi bir 20.000 bakımı var :(

18000e dayadık nerdeyse...

adamlara aldığın birinci haftası gittim dedim bunun altı açık ve burda vida delikleri var alt kapak yok dedim bunlarda kapak yok demişlerdi ne den bu adamlara!!! walla o gun olsa ogun takdıracaktım kayışları ve hortumları alttan gelen tuzlu yağmur ve kar sularından koruması çok onemli cürüme süresi uzuyo uzun donemde inan masraf kesici bi önlem bence hatta uzun yolda yuksek hızlarda aracın o noktadan yediği ruzgarda olmuyo darısı sana kardeş fazla dusunme bakımda hallettir bence hepsini çıkart aradan

unik06
15/01/2007, 00:50
valla..niyetim 20.000 bakımında peşin ödemekti..

ama dediğin gibi ertelemeyip.. taksitle çektirmek suretiyle onu da ekleyebilirim :)

hayırlısı..

baycep
27/01/2007, 16:53
alt koruma taktıran benzinli aaracı olan arkadaşlar size kötü bir haberim var!!!!!!!sizin aracınıza takılan koruma dizellere olanmış uydurarak takmışlar. toful nickli arkadaşın taktırdığı antalya daki pınarbaşı servisini elazığ fiat servis müdürüne arattırdım. konuştular adamın kendisi söyledi. Arada bir kontrol edin bugün ben gittim dizellere olanı denettim. eksozun motordan çıkan kısmının altına gelen aliminyum folyo koruma tam oturmuyor sonradan plastiğiniz eksozun sıcağından yanıp üzerinde sünger var motor bile tutuşabilir bilğinize...

toful
27/01/2007, 23:50
aktırıken sormuştum benzinlilere olmuyomuş demişlerdi.dedim benzinli benimki ne iş .dedi valla uydu taktık.riskleri olabileceği nereden bileyim.en iyisi gidip söktürmek.75 ytl girmiş oldu gibime geliyo

baycep
28/01/2007, 00:03
aktırıken sormuştum benzinlilere olmuyomuş demişlerdi.dedim benzinli benimki ne iş .dedi valla uydu taktık.riskleri olabileceği nereden bileyim.en iyisi gidip söktürmek.75 ytl girmiş oldu gibime geliyo

valla hocam servisteki çalışanlarla aram çok ii ,bunu yerine uydurtmaya çalıştı adamlar her durumda eksoz un motordan çıktığı yere plastik denk geliyor aliminyum folyolu koruma geride kalıyor, adamlar hocam biz bunu takarız ama eksoz ısınır bu plastiği ve üzerindeki süngeri yakar sen en iisi benzinliler için üretilmesini bekle dediler. Bende antalyadaki servisi aratıp konuşturdum servis müdürüne ,orjinal olmadığını ama ; 2 tane arabaya taktıklarını uydurttuklarını söyledi. benim düşüncem o korumanın içine aluminyuım folyo tamamen çekilirse benzinlilere uygun hale gelir ısınma problemi biter syagılarımla benimki sadece dost tavsiyesidir..

x-troy
28/01/2007, 01:25
wayy demek trabzon servis doğru söylemiş benzinlilere olmuyo diye, ben de taktıranlar var diye kızmıştım. adamların günahını almışım.:)

gurik
28/01/2007, 03:28
arkdaşlar eper kataloğunda benzinli gp ler için alt koruma parçasının üretilmediği belirtiliyor. 3 numaralı parça yalnız m88 kodlu dizeller için geçerli. Bence orjinal hali ile bırakmak en mantıklısı. linki aşağıda veriyorum.
Saygılar.

https://91.92.0.122:7080/navi?VERSION=2&COUNTRY=001&GRP_COD=381&SBMK=F&DRIVE=S&SIN_ENGINE=350A1000&SGS_COD=0&=F&COMM_MODEL=FPUN&CAT_COD=2Y&MOD_COD=199&ENGINE=11&SGRP_COD=15&ALL_FIG=0&LANGUAGE=T&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=SUBGROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=PARTDRAWDATA&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=T

ORACLE
29/01/2007, 09:38
Evet arkadaşalr benimde alt korumayı takmaktan vazgeçtiler.
Bu dizeller için dediler. Benzinli için yokmuş.Dizelle r için üretilmesinin sebebide dizel aracın benzinliye göre gelen hava akımında daha çabuk soğuduğu ve buda fazla yakıt tüketimine neden olduğu için. Bu havayı kestiği iin motorun soğumasını engelliyormuş. tabi diğer taraftan taş maş olayı. ama asıl amacı bu imiş??

Mısafır
29/01/2007, 09:57
hımm demek motor ondan bır turlu ısınmıyor sabahları ;)

toful
29/01/2007, 13:37
valla hocam servisteki çalışanlarla aram çok ii ,bunu yerine uydurtmaya çalıştı adamlar her durumda eksoz un motordan çıktığı yere plastik denk geliyor aliminyum folyolu koruma geride kalıyor, adamlar hocam biz bunu takarız ama eksoz ısınır bu plastiği ve üzerindeki süngeri yakar sen en iisi benzinliler için üretilmesini bekle dediler. Bende antalyadaki servisi aratıp konuşturdum servis müdürüne ,orjinal olmadığını ama ; 2 tane arabaya taktıklarını uydurttuklarını söyledi. benim düşüncem o korumanın içine aluminyuım folyo tamamen çekilirse benzinlilere uygun hale gelir ısınma problemi biter syagılarımla benimki sadece dost tavsiyesidir..

motorun yanması bir yana üstelik bendeki 3 kapı yangın anında arkadakilerin dışarı çıkması mümkün değil.uyarın için çok sağol.ayrıca montaj anında servis bana hiç bir bilgi vermedi.bu parça benzinli için değil.biz uydurup taktık falan diye.servise konuyu açıklayan bir yazı yazdım.karter korumanın sökülmesi ve bedelinin iade edilmesi şeklinde cevap bekliyorum.

kadoku
31/01/2007, 15:44
@toful, bende takdırmıştım senin sonucu merakla bekliyorum buradan bilgilendirebilirmisin bizi, eğer ileride zarar teşkil edecekse bende söktürürüm hemen.

toful
31/01/2007, 19:51
servise durumu anlatan yazı yazdım.egzos borusunun süngere temas ettiği yangın riskini falan belirttim.ayrıca hemen aradılar ilgilendiler sağolsunlar..istediğiniz zaman geri getirin sökelim.para iadenizi yapalım dediler.ancak biz yine de fiatın bir departmanı varmış.oraya danışıp işlemin doğru olduğuna dair olur alacağız yanlış yapmamız mümkün değil felan dediler. o sonraki iş yani.ben cumartesi söktüreceğim.

baycep
31/01/2007, 20:12
toful hocam işi tatlıya bağlamana sevindim, bizim millet herzaman birşeyler itelemeye hazır halde bekliyor bizde bu dayanışma olduğu sürrece kimse bileğimizi bükemez hakkımızı sökerek alırız.....

kadoku
09/03/2007, 15:32
@tofulun tavsiyeleri üzere bende daha önce takdırmış olduğum alt korumanın sökülmesi için servise detaylı bir yazı yazdım dün beni aradılar ve yarın için randevu aldım. Fiatın Karter muhafazasını Türkiye'ye sadece dizel araçlar için getirmiş aracımı götürdüğüm başka bir serviste servis müdürü sağolsun çok ilgilendi biraz araştırma yaptık benzinliler için alt koruma kodunu bulduk ama bu parça Tofaşın stoklarında yok dolayısıyla benzinli aracı olan arkadaşlar hiç boşuna alt koruma aramasın belki ilerleyen zamanda çıkar diye temenni edelim.

brucella
17/06/2007, 00:08
arkadaşlar bugun arabayı lifte kaldırttım serviste ve eksozun baş kısmında (motorun hemen dibindeki yerinde) ezik vardı farkında olmadan sağlam bir yere vurmuşum sanırım neyseki orada catlak kırık falan yok. bu muhafaza konusunda da sordum nasıl olur die, dedilerki "olduğu gibi bırak cunku muhafazayı taktırsan bile takılacak ucu tampon altına bağlanacağından vurma anında tamponu bile kırabilirsin". şimdi kararsız kaldım alıp taksam mı (benzinli için olan versiyonu cıktı ise)?? takmasam mı??

BERKAY
07/07/2007, 01:01
arkadaslar bence fabrıca cıkısı koyulmadıgına göreguvenlık acısan bı gerekcesı vardır bencede orjınal olarak bırakmak en ıyısı tabı yaptırmak ısteyenarkadasların fıkırlerıne saygı duyarım

https://img124.imageshack.us/img124/958/httpimg527imageshackusibz3.jpg

BGRAYS
07/07/2007, 01:10
tüm BİRMOTLARDA geçerli olacak olan alt darbe koruma ve sesle ilgili çok önemli hizmetler için çalışmalarımız sürüyo yakında detaylı bi şekilde acıklanacak çok özel fırsatlar sticker ve gptr kartı olanlar bu avantajlardan ve fırsatlardan yaralanıcak sadece biraz sabır istiyorum iyi geceler gptr ..

gülsüm
07/07/2007, 09:28
Kardeşim taktırmıştı ama bildiğim kadarıyla plastik ben 83 ytl ödedim diye hatırlıyorum cok uzun zaman önce takıldı ama şu anki fiyatıda 80+işçilikmiş şimdilik bi sorunda yok benzinli gp lere takılmıyo dediklerini hatırlıyorum.

ERDİ
19/02/2008, 21:43
slm arkadaşlar bu gün gp aldık eve geldiğimizde motor alt kapağının olmadığını farkettik hemen aldığımız yeri aradık ve bize motor kapağının olmamasının normal olduğunu söylediler böyle birşey olabilirmi ne yapmam lazım acaba

Ah-MeT
19/02/2008, 22:09
kendini tanışma bölümünde tanıtırmısın arkadasım, sorunuza yardımcı olalım ama seni tanısak once daha guzel olmazmı?
motor alt kapağı dedigin kısım nedir onuda çözelim:)

bahcelili_ali
19/02/2008, 22:13
erdi kardeşim alt koruma standart olarak çımıo. 90 küsür ytl fiyatı var plastik.

ABNEW
19/02/2008, 22:27
Sonradan karter koruma takılabilir araca, standart olarak sadece t-jet sportta var sanırım...

ERDİ
19/02/2008, 22:31
zaten pilastikmiş taktırmasak motor sudan zarar görürmü acaba sizce

bahcelili_ali
19/02/2008, 22:35
motor alttan sadece toz yiyo faydası illaki oluo bende var motor fazla kirlenmio. ama asıl pisliği,suyu teker davlumbazlarındaki aralıklardan yiyo. illaki uzun vadede zararı olur ama davlumbazları elden geçirmek baya bi zahmetli oluyo

Muhendis06
19/02/2008, 22:35
Taktirmak iyidir, ilk firsatta ben de uygulatacagim. Motor bolgesi hayli kirleniyor ve suya maruz kaliyor.

Scorpex
20/02/2008, 14:32
Arkadaşlar benzinli 1,4 77 bg gp aracımı aralık ayında aldım,
Ocak ayında lastik değişimi için servise gittiğimde aracı kaldırdıklarında dikkatimi çekmişti muhafaza kapağının olmadığı, (çok kötü bir görüntü ve araç yeni olmasına rağmen motor çok kirlenmişti) Parçayı sordum servisin ellerinde yoktu ama siparişimi almışlardı,

Az önce aradım servisi parçaların geldiğini söylediler özellikle sordum benim aracıma uyumlumu diye aracınıza uygun parçaları sipariş ettik dediler,

Bakalım yarına randevu aldım ne olucak,

Scorpex
20/02/2008, 18:29
Arkadaşlar servisden fiyatlar için bilgi istemiştim tekrar geri dönüş yaptılar. Fiyat verdiler
82 ytl orta muhafaza kapağı,
26 ytl yan muhafaza,
40 ytl muhafaza_2 yan kapağı

Toplam işçilik dahil 170 ytl iskontolu 165 ytl dediler

bende şaşırdım arayan bayana sizin sitede yazdığınız 77 yl ile 90 ytl arasında değişsen fiyatları sordum "bunlar sizin aracınıza olan alt muhafaza kapakları ve fiyatlarıdır" dediler
galiba fiat benzinliler için muhafaza kapağı işine başlamış,

ERDİ
21/02/2008, 22:47
bu gün bende servise gitim bu parçayı taktırmak için ama parçayı takmadılar takmaya gerek yok dediler kısaca sizlerin bahsettiğiniz gibi güvenlik nedeni ile bu parça takılmıyormuş şiddetli bir kaza anında motor kulakları kopuyor ve motor aşşağıya düşüyormuş ve bu neden lede moturun aşşağıya inmesini engellememesi içinde bu parçayı fiat orjinalden takmıyormuş ama isteyenler serviste taktırabilir heralde

bahcelili_ali
21/02/2008, 23:22
hiç güvenlikle alakası yok tamamen duygusal her arabadan 80 ytl kesseler binlerce arabayla çarpınca bunu büyük para yapar basit iktisatçı mantığı. hatta Bill GATES bi kitabı var bilmem okudunuz mu orda da dio para büyük olan da değil küçük olandadır die yani arabada değil ufak ayrıntılarla kazanılıo. o parça altı ustu plastik bi parça tutan vidalarda minnacık vidalar zaten bi çarpışmada o plastik tuz buz olur ki bide motor düşecek o plastik davlumbaz onu tutacak buda güvenlik sorunu olacakmış buna gülerim ben:)

ERDİ
21/02/2008, 23:37
evet arkadaşım haklı olabilrisin ama boşu boşunada 80 ytl verilmez yani en iyisi servistekilerinde dediği gibi parçayı tamkmamak en iyisi

bahcelili_ali
21/02/2008, 23:47
erdi kardeşim seçimine saygı duyarım. arabaya bi sene biner satarım dersin başımla gözüm üstüne. ama bu servisin dediği gibi gereksiz bişey değil. bu arabalar bozulup servise gitmese nasıl ekmek yiyecek adamlar! yani bunu bütün büyük markalar standart olarak hemde hiç deliksiz kullanıosa emin ol boşa değildir. 96 model mercedes var bi damla su görmedim bugune kadar motorda. tek mercedes için demiorum şöyle dikkat et şöyle yıllarca taş gibi ayakda durabilen arabalara. tabi bunların hepsi parayla oluo. gerçi para versekte kesmio bizim arabalar. bide kendin sokup yapman gerek. sen yenisin biraz kullanda hele arabayı suda çamurda gör motor noluo zamanla:) umarım hak verirsin

ERDİ
21/02/2008, 23:54
zamana bırakalım o zaman dimi biraz kullanınca anlaşılır kesin gerekip gerekmediği

Muhendis06
22/02/2008, 00:00
Alt koruma parcalari muhakkak ki gereklidir. Oyle ki, bu parcalar var olduguna ve imal edildigine gore (plastik enjeksiyon parcalar icin yüzbinlerce € kalip yatirim bedelleri soz konusudur) haybeye tasarlanmis ve musteriye satilan urunler degildir. Ancak, bazi arkadaslarin da vurguladigi gibi, ilk maliyeti dusurmek ve satis sonrasi himetler ekseninde gelir elde edebilmek acisindan fabrikasyon monte edilmeyen parcalardandir.

bahcelili_ali
22/02/2008, 00:04
2 yıldır biniom erdi biçok şey gördüm ben bu arabada. sanada keyifli sürüşler kardeşim derim ozaman.

ArcA
22/02/2008, 12:16
geçenlerde bi yere park ederken yol kenarında eşşek kadar çukur varmış, yol yokuş olduğu için göremedim tak diye ön lastik girdi arabanın burnu oturdu yere:( sonra hemen geri çıktım baktım takır takır ses gelmeye başladı.. sesten hemen anladım ortadan geçen koruma demiri eğilmiş eksoza değiyo.. ertesi gün gittim bi eksozcuya kanala girdim daha ben inmeden adam asıldığı gibi düzeltti titreşim sesini.. fazla vaktim olmadığından bakamadım o gün. ama geçen gün eğilip bakmayı başardım ortadaki demir iyice eğri büğrü olmuş korkunç görünüyo.. acaba bu demirin ön takıma bi katkısı varmı? yoksa sadece koruma amaçlımı? bahsettiğim demir şu; https://img48.imageshack.us/img48/9446/resim321lx1kbk0.jpg

bahcelili_ali
22/02/2008, 12:27
servisin dediğine göre koruma amaçlı benimkide takılıp düşmüştü daha taktırmadım bayağdır kullanıorum onsuz

pasific
26/02/2008, 12:43
arkadaşlar 2007 model gp var aldığımda kartel muhafaza yoktu servise sordum yaklaşık dört ay önce öyle bir parçanın olmadığını söylediler.

bunula ilgili yardımcı olabilecekler varmı?
nereden temin edebilirim?
bana kaça patlar?

Linos
26/02/2008, 13:05
arkadaşlar 2007 model gp var aldığımda kartel muhafaza yoktu servise sordum yaklaşık dört ay önce öyle bir parçanın olmadığını söylediler.

bunula ilgili yardımcı olabilecekler varmı?
nereden temin edebilirim?
bana kaça patlar?

Mesajını bu başlığa taşıdım Ferhat. Buradaki mesajları incelersen soruna yanıt alabilirsin... ;)

Mert ŞENKAL
28/03/2008, 11:05
Az önce Zincirlikuyu Birmot'u aradım. Yedek parça bölümü ile konuştum. Dizel GP için yok böle bi parça ancak benzinli için var dediler. Buyrun burdan yakın :S

TunFeB
28/03/2008, 19:02
ya nsaıl iş bu anlamadım ben

shadow
30/03/2008, 00:47
hayırlı akşamlar
Bursada bu alt koruma yaptıran arkadaş varmı hiç acaba
yada hangi servis takıyor bilgisi olan varsa bu konuda bahsederse sevinirim.

Selamlar

sowhat788
20/10/2008, 11:37
Merhaba,
Motorlarımız altında hiç bir koruma yok ( alabildiğine açık yani) duyduğum kadarı ile karter için plastik bir koruma varmış original parça olarak tabi oda ne kadar korur bilmiyorum (plastik olmasından dolayı) bunun yanında motora kadar çıkan yağmur çamur pislikte cabası :(
Sormak istediğim aranızda motorun altını tamamen kapatma girişiminde bulunan varmı? Benim aklıma gelen aracı kaldırıp alttan karton vasıtasıyla kalıp çıkarıp ince saçla kapatmak,tabi dikkat etmediğim için altta bu saçı tutturabilecek müsait yerler varmı bilmiyorum.

femoli
20/10/2008, 11:51
Bizim araçlar kaza esnasında motor kulaklarını koparara aşşağı düşer güvenlik için, motor kısmı içeri girmesin diye siz saç la kapatırsanız bu büyük risk almak olacaktır ,Bundan dolayı bizim karter muhafazası plastiktendir..

sowhat788
20/10/2008, 12:13
Bilgi için teşekkür ederim canımdan önemli olmadığı için leş gibi kalabilir ;)

tusunami
20/10/2008, 12:50
Bizim araçlar kaza esnasında motor kulaklarını koparara aşşağı düşer güvenlik için, motor kısmı içeri girmesin diye siz saç la kapatırsanız bu büyük risk almak olacaktır ,Bundan dolayı bizim karter muhafazası plastiktendir..

Vay anam vayyy...ben okadar çok sürtdümki aracın altın...sürtme sesleri hala kulağımda çınlıyor çok şükür bir şey yok ama:)

cpeloo
21/10/2008, 19:32
gecen bende sürtüm...ankarada optimum Koridorunun orada(çizgi yok diye) elektrik direğini sökmüşler orada temel demirleri kalmış ben kablo zannettim ,aracın önünden kıçına kadar sürte sürte geçti...sanki bana sürttü gibi hissettim..:P

usermm1
22/10/2008, 13:30
şimdi gp lere karter muhafaza kakmak sakıncalımı yani??

ABNEW
22/10/2008, 14:43
şimdi gp lere karter muhafaza kakmak sakıncalımı yani??

User, Gp orijinal parçası takılmadığı sürece bence sakıncalı...

DAYI
22/10/2008, 21:43
Arkadaşlar karter altına demirden veya sacdan muhafaza yaptırmak intihar etmekten farksızdır Zira ön kısımdan alınan darbe esnasında burkulma başladığında motor bağlantı kulakları koparak motorun ön torpido seviyesi altına düşmesi sağlanırki motor ön gögüse yaslanarak sürücüyü sıkıştırıp hayati tehlike yaratmasın.Eğerki muhafaza varsa en ufak bir çarpma bile direk kasa altına etki ederek hasarın büyümesine sebep olur.Saygılarımla..

gaziantepunto9676
23/10/2008, 14:25
bizim araçlar kaza esnasında motor kulaklarını koparara aşşağı düşer güvenlik için, motor kısmı içeri girmesin diye siz saç la kapatırsanız bu büyük risk almak olacaktır ,bundan dolayı bizim karter muhafazası plastiktendir..
femoli bu bahsettigin plastik kartel muhafazasi servistemi bulunur ben dişarida parçaçilara sordum yok ama servise sormadim açikçasi varsa alip taktirmak lazim çünkü kiş geldi yagişlar başlayacak altı açik tüm yağmur suyu motoru mahvedecek bana yardimci olursan sevinirim.....

femoli
23/10/2008, 14:32
femoli bu bahsettigin plastik kartel muhafazasi servistemi bulunur ben dişarida parçaçilara sordum yok ama servise sormadim açikçasi varsa alip taktirmak lazim çünkü kiş geldi yagişlar başlayacak altı açik tüm yağmur suyu motoru mahvedecek bana yardimci olursan sevinirim.....

bunu pek dışarıda bulamzsın servislerde mevcut fiyatıda yaklaşık olarak 85 karter 15 ytl de aparat civataları tutuyordu ,O zamanlarda sorduğum kadarıyla .. Su için çok fazla etkili olacağını düşünmüyorum ama ufak tefek taş çarpmaları ve kedi kuş vs önlemiş olursun :)

makeles
24/10/2008, 15:49
o plastik karter koruması da yeterince kapalı değil sadece alt ortayı koruyor yanlar açık.. lastiklerden gelen çamur su vs. yine sıçrayabiliyor.. yanları da kapatacak plastik bir aparat bişiler lazım..

açık haline nazaran daha az toz çamur oluyor.. yine de hiç yoktan iyidir..

Ziyaretçi047
07/05/2009, 00:07
Arkadaşlar bu aralar aracıma karter muhafazası düşünüyorum. Yakın zamanda taktıran varsa fiyatını söylerse sevineceğim. Ayrıca deneyimli arkadaşlar konuyla ilgili bilgisi olan varsa taktırırken dikkat edeceğim hususlar hakkında bir şeyler söylerlerse sevinirim. Serviste yaptırmayı planlıyorum.

Ayrıca sağ çamurluğumda kırık bir bölüm var. Oraya da ek bir parça vs. düşünüyorum. Bu konu hakkında da tavsiyelerinize açığım.

badboy1980
07/05/2009, 00:16
Arkadaşlar bu aralar aracıma karter muhafazası düşünüyorum. Yakın zamanda taktıran varsa fiyatını söylerse sevineceğim. Ayrıca deneyimli arkadaşlar konuyla ilgili bilgisi olan varsa taktırırken dikkat edeceğim hususlar hakkında bir şeyler söylerlerse sevinirim. Serviste yaptırmayı planlıyorum.

Ayrıca sağ çamurluğumda kırık bir bölüm var. Oraya da ek bir parça vs. düşünüyorum. Bu konu hakkında da tavsiyelerinize açığım.

Ben 20-25 gün önce taktırdım. Ama benim ki benzinli motor tabi ki ve fiyatı 74 TL+KDV. Dizel motorlar için fiyatının fark etmeyeceğini sanıyorum. Aracın motoruna koruma yapılmıştı ve bez sürmeden, onca yağmur çamura rağmen hala ilk gün ki gibi pırıl pırıl. Bence taktırmanız yerinde olacaktır.

Ziyaretçi047
07/05/2009, 00:26
Ben de bu yüzden taktıracağım zaten. Motorun içi çok kirleniyor. Motorumu yıkatmak da problem. Arıza lambası bir yandı mı vay halime. Geçen sefer baya uğraştırmıştı. Muhafaza + çamurluk tamiri şart...

badboy1980
07/05/2009, 00:35
Ben de bu yüzden taktıracağım zaten. Motorun içi çok kirleniyor. Motorumu yıkatmak da problem. Arıza lambası bir yandı mı vay halime. Geçen sefer baya uğraştırmıştı. Muhafaza + çamurluk tamiri şart...

Davlumbazlara, bu hafta sonu bende müdahale de bulunacağım. Motor tertemiz ama davlumbazlarda ki deliklerden motoru kirletmeye yeltenen bazı sıçramalar :D mevcut. Yapı marketlerden birinden kauçuk alıp, uygun malzeme ile yapıştırmak ucuz ve sağlam olacak kanaatindeyim.

Ziyaretçi047
07/05/2009, 00:37
Kauçuk mu diyorsun. Mantıklı sanırım. Bir de neyle yapıştırmak lazım aceba. Benim kırık altta lastiğin tam önünde. Vidalamak mantıklı gibi geldi bana ama yapıştırmak çözümse yapıştırmak isterim tabi fakat orayı hangi yapıştırıcı tutar ki?

badboy1980
07/05/2009, 00:43
Kauçuk mu diyorsun. Mantıklı sanırım. Bir de neyle yapıştırmak lazım aceba. Benim kırık altta lastiğin tam önünde. Vidalamak mantıklı gibi geldi bana ama yapıştırmak çözümse yapıştırmak isterim tabi fakat orayı hangi yapıştırıcı tutar ki?

Valla kauçuk esnek bir malzeme olduğundan dolayı kırık olan bölgeden daha geniş olarak kesilip, uygun yapıştırıcı (henüz nasıl yapıştırıcı olacağını bende bilmiyorum :D) ile montajlanır ise, inanın çamurluk parçalanır o bölüm sapasağlam kalır. Tekere bakan tarafta, içeri bakan tarafa da uygulansa olur. Bu haftasonuna kadar sabredebilirseniz. Ben uygulamamın fotolarını gösterebilirim.

Ziyaretçi047
07/05/2009, 00:46
Tamam dostum sabrederim tabi ki, bu aralar hiç müsait değilim zaten. Onu bir tamir edip muhafazamı da taktıktan sonra, son bir kez motorumu yıkatacağım ve rahatlayacağım. Motorumu yıkamacıda kendim yıkamayı planlıyorum artık zaten...

ferojan
07/05/2009, 00:58
Arkadaşlar ben bugün servisteydim sol Davlumbazımda alt kısımdan kırık vardı servis kırık parçayla uğraşmıyor direk yenisini bağlıyor çünkü ellerinde davlumbaz için tamir aletleri yok en iyisi kırık parça duruyorsa karlıkçılara gidin bu işi en iyi onlar yapıyorlar. Kırık parçanız yoksa bile yerine parça kesip ekleme yapıyorlar. Karter muhafazası için tek bildiğim olmassa olmas bir parça mutlaka taktırmanız şart..

SRKN
07/05/2009, 01:27
Aracı alıralmaz geçen hafta bayiden çıkmadan taktırdım bide koruma yaptırdım pırıl pırpl kalır motor alttan toz gelmez.Hazır araç lifteyken aklınızada bulunsun şu gavlunbaz krılma olayıan araca onden baktıgınızda davlunbazın ucu arsagı dogru sarkık gıbı duru her ıkı taraftada cou kısı onu taktıgı ıcın saga sola davlunbaz kopcalarından oyanadıgından dusuyor yada zedelenıyor tavsıyem lıfte kaldırınca aracı goreceksınız zaten oraları spral tasla kestırın servıste hem onden n baktıgınızda tampon altından davlunbaz cıkıntıları gozukmuyor hemde bıyere surtme sansı ortandan kalkıyor halıyle davlunbazlara kolay kolay bısey olmuyor ben bun daha arabayı teslım almadan kesfedıp yatırdım gerısı sıze kalmıs :)

ferojan
07/05/2009, 01:29
İyimişşş:) Artık geç kaldık bizimklere ama yenisini taktırınca yaparız. Fikir güzel ama tuttum saol:)

femoli
07/05/2009, 09:47
https://forum.grandepuntotr.com/servis/10983-benzinli-motorlar-icin-karter-muhafaza.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/9208-motor-altini-kapatmak.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/325-alt-koruma.html

burada gerekli konular var arkadaşlar .. Lütfen konu açmadan önce araba yapalım :)

Ziyaretçi047
07/05/2009, 09:56
Sağol femoli hatırlattığın için. Sen olmasan napardık :)

Konuyla ilgili tüm başlıkları birleştirdim.

Link : https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/325-alt-koruma.html

Buradan devam edelim.

Ziyaretçi047
07/05/2009, 10:06
Valla ben aracı aldığım günden beri gerek duymamıştım, ayrıca motorla çok işim olduğundan her seferinde sök tak olmasın diye de ertelemiştim.

Ayrıca takınca sallanır tıkırdar gürültü yapar vs. yorumları da vardı.

Ama artık motor işlerini tamamladım gibi olduğundan ve motorun kirlenmesi artık beni rahatsız ettiğinden bu konuda bir şeyler yapma kararı aldım.

Davlumbaz tamiri ve muhafaza şart oldu.

Davlumbazdaki alt çıkıntıları biliyorum. Şekil olsun diye yapılmış belki belki de orayı tam kavrasın diye emin değilim. Eğer vidası düzgün sıkılmış ise sallanma kopma şansı yok, ben sıktırdım ve davlumbazlar taş gibi duruyor.

Şu haftayı bir atlatim halledeceğim inşallah :)

Buremir
08/05/2009, 00:29
Aracı alıralmaz geçen hafta bayiden çıkmadan taktırdım bide koruma yaptırdım pırıl pırpl kalır motor alttan toz gelmez.Hazır araç lifteyken aklınızada bulunsun şu gavlunbaz krılma olayıan araca onden baktıgınızda davlunbazın ucu arsagı dogru sarkık gıbı duru her ıkı taraftada cou kısı onu taktıgı ıcın saga sola davlunbaz kopcalarından oyanadıgından dusuyor yada zedelenıyor tavsıyem lıfte kaldırınca aracı goreceksınız zaten oraları spral tasla kestırın servıste hem onden n baktıgınızda tampon altından davlunbaz cıkıntıları gozukmuyor hemde bıyere surtme sansı ortandan kalkıyor halıyle davlunbazlara kolay kolay bısey olmuyor ben bun daha arabayı teslım almadan kesfedıp yatırdım gerısı sıze kalmıs :)

Daha önceki konuda defalarca anlatmaya çalışmıştım bende o kısmı hatta bir arkadaşımız resim ile göstermişti o kısmı kesmek gerçekten çok faydalı

yapacak arkadaşlara tavsiyem genelde araçların iç taban kısmına uygulanan tabaka seklinde ziftler var davlumbazdaki kapaklara o ziftten yapıştırabilirsiniz hem kendisinden yapıştırıcılı..

Buremir
08/05/2009, 00:37
Valla ben aracı aldığım günden beri gerek duymamıştım, ayrıca motorla çok işim olduğundan her seferinde sök tak olmasın diye de ertelemiştim.

Ayrıca takınca sallanır tıkırdar gürültü yapar vs. yorumları da vardı.

Ama artık motor işlerini tamamladım gibi olduğundan ve motorun kirlenmesi artık beni rahatsız ettiğinden bu konuda bir şeyler yapma kararı aldım.

Davlumbaz tamiri ve muhafaza şart oldu.

Davlumbazdaki alt çıkıntıları biliyorum. Şekil olsun diye yapılmış belki belki de orayı tam kavrasın diye emin değilim. Eğer vidası düzgün sıkılmış ise sallanma kopma şansı yok, ben sıktırdım ve davlumbazlar taş gibi duruyor.

Şu haftayı bir atlatim halledeceğim inşallah :)

Cihan karter muhafazası taktırırken dikkat edeceğin husus aracın sağ tarafında kayışların olduğu kısımda bir koruma vardır tekerleğin iç tarafında bilmem hatırladın mı ? o parçanın aynısının sol içi olanı da var o parçayıda muhakkak taktır derim hem tekerlekten gelecek kirleri önler hemde muhafazanın daha sağlam monte olmasına yardımcı olur

hatta s2 sportlarda sislerin alt kısmına gelen 2 küçük parça daha var eğer onları da taktırabilirsen ne ala motorun altında çamur toz girecek yer kalmıyor maşallah :)

Ziyaretçi047
08/05/2009, 01:33
Hmm evet biliyorum o parçayı ama diğer tarafa takılır mı emin değilim. Tamam taktırırken bunu soracağım. Pek ümidim yok ama bakacaz artık. Servis ne de olsa :)

Buremir
08/05/2009, 19:47
takılır takılır sol taraf için olanı var

erosistanbul
09/05/2009, 01:26
arabayı ilk aldığımda heves ettim, motor alt koruma istedim. servisten tafsiye etmediler. güvenlik ve en önemlisi motor hava akımını kesmemek için yapma dediler. gp lerin dizayn problemi varmış. alt hava akışı yeterli değilmiş. birde altı kapatırsan havasızlıktan hararet ve boğulma yapar dediler. bilmem ne derece doğru.

ABNEW
09/05/2009, 04:51
arabayı ilk aldığımda heves ettim, motor alt koruma istedim. servisten tafsiye etmediler. güvenlik ve en önemlisi motor hava akımını kesmemek için yapma dediler. gp lerin dizayn problemi varmış. alt hava akışı yeterli değilmiş. birde altı kapatırsan havasızlıktan hararet ve boğulma yapar dediler. bilmem ne derece doğru.

Erhan, benim aracımda standart alt koruma mevcut.O zaman benim aracımın tasarımı farklı olmalı:) Bence orijinal alt korumayı sorunsuzca taktırırsın servislerde,

Aracın tabanının aerodinamik yapısını ne zaman incelemişlerse anlamadım:) Zaten güvenlik olarak bir sıkıntı yaşatmaz hafif, plastik bir parça...

femoli
09/05/2009, 09:07
Hava akımının girecek çok yeri var:) Güvenlik olarakta plastik parça olduğundan kaza esnasında motor kulakları kırıp plastiği parçalayarak aşşağı düşecektir..

erosistanbul
10/05/2009, 12:37
o zaman servis bana geçiştirici cevap vermiş.Ardanın arabasında standart ise bana verdiği cavapla saçmalamış o zaman.:)

Ziyaretçi047
10/05/2009, 14:34
Ah şu servisler...

Buremir
10/05/2009, 14:45
Aslına bakarsanız ben bu tip konularda servislere tepki gösterilmesinden yana değilim siz bir ustaya yada danışmana soruyorsunuz cevabı da ondan alıyorsunuz dolayısıyla servisin bir suçu yok

Madem ki bilgin yok yanlış cevap verip ne kendini utandır ne iş yerini git bir bilene sor müşterinide yanıltma öyle değilmi

ABNEW
10/05/2009, 15:24
Aslına bakarsanız ben bu tip konularda servislere tepki gösterilmesinden yana değilim siz bir ustaya yada danışmana soruyorsunuz cevabı da ondan alıyorsunuz dolayısıyla servisin bir suçu yok

Madem ki bilgin yok yanlış cevap verip ne kendini utandır ne iş yerini git bir bilene sor müşterinide yanıltma öyle değilmi

Haklısın Cengiz ama soruları yanıtlayan kişinin de servis tarafından doğru bir şekilde bilgilendirilmesi, eğitilmesi gerekli bence.En azından emin olmadığı konularda bir başkasına ya da amirine yönelmesi gerektiğini bilmeli.Sonra ilgili kurum da mağdur olmakta...

Ziyaretçi047
10/05/2009, 15:50
Servisin de suçu büyük. Bu insanlar o serviste çalışıyor. Sen bir firmaysan ufacık bir elemanının bile senin imajın üzerinde yaratacağı etkiyi bilmen gerekiyor. Ki ne müdürler de gördük malesef...

Buremir
10/05/2009, 22:21
maalesef cahillik başa bela işte :)

erkaymis
11/05/2009, 16:30

motorun içeriye gelen sesini önlüyor en önemlisi istanbulda tümsekten bol birşey yok her tümseğe çarptığınıda en azından her defasında karterime bişi olmuşmu diye bakmıyorsunuz plastikde olsa koruyor çamuru psiliği içeriye almıyor biz bayi olarak muhafaza taktırmak isteyen müşterilere yardımcı oluyoruz ve takıyoruz

bildiğim kadarıyla (emin değilim) 120hp t-jet ler karter muhafazası takılı olrak geliyor diğerlerinde yok ama

ABNEW
11/05/2009, 21:42
motorun içeriye gelen sesini önlüyor en önemlisi istanbulda tümsekten bol birşey yok her tümseğe çarptığınıda en azından her defasında karterime bişi olmuşmu diye bakmıyorsunuz plastikde olsa koruyor çamuru psiliği içeriye almıyor biz bayi olarak muhafaza taktırmak isteyen müşterilere yardımcı oluyoruz ve takıyoruz

bildiğim kadarıyla (emin değilim) 120hp t-jet ler karter muhafazası takılı olrak geliyor diğerlerinde yok ama

Haklısınız, t-jette standart alt koruma mevcut.En azından sportta var...

makeles
11/05/2009, 21:49
120hp t-jetlerdeki karter dışardan taktırdığımızla aynı mıdır acaba?

ABNEW
11/05/2009, 22:44
Mehmet, eğer motor altı komple kapalıysa aynıdır.Yani neredeyse kaput gibi motor altını kapatmakta bu parça...

erosistanbul
12/05/2009, 09:32

1.4 active için bi fiyat alabilirmiyim.birde yerinizi belirtirseniz sevinirim.Saygılar

erkaymis
12/05/2009, 11:25
1.4 active için bi fiyat alabilirmiyim.birde yerinizi belirtirseniz sevinirim.Saygılar

100 tl parça tahmini 100 tl işçilik var yani 220 tl yi aşmaz yerimiz mahmutbeyde istoç un yanında

BSK
12/05/2009, 12:27
Çok söylediniz Deniz hanım çok... Ben yılbaşında 82 tl kdv işçilik dahil taktırdım. Tek parça söylüyorsanız aşırı olmuş haberiniz olsun...

erkaymis
12/05/2009, 13:51
çok söylediniz deniz hanım çok... Ben yılbaşında 82 tl kdv işçilik dahil taktırdım. Tek parça söylüyorsanız aşırı olmuş haberiniz olsun...

serdar bey 1,3 ile 1,4 karter muhafazasi ayni değil fiyatlarinda da fark oluyor .ama siz çok uyguna taktirmişsiniz .işçilik konusunda bir şey demiyeceğim ama mutlaka işçilik aliniyor

özür dilerim arkadaşlar

bir yanlişlik yapmamak adina sistemden baktim fakat size farkli bir işçilik vermişim karter işçiliği :s

dediğim gibi 1,3 ve 1,4 ün muhafazasi farkli oluyor
fakat işçilik ayni 20,00 tl

BSK
12/05/2009, 14:04
serdar bey 1,3 ile 1,4 karter muhafazasi ayni değil fiyatlarinda da fark oluyor .ama siz çok uyguna taktirmişsiniz .işçilik konusunda bir şey demiyeceğim ama mutlaka işçilik aliniyor

Benim aracım da 1.4 soran arkadaşın da 1.4 ben taktırırken ödediğim para 82 lira herşey dahil, ne taktılar bilemiyorum ama araç şase numarasına bakıp uyumlu olan parçayı taktıklarını biliyorum, 5 aydır herhangibir sorun yaşamadım. Forumdaki arkadaşların servis olarak sizi tercih etmelerinin nedeni sadece diğer servislerden kaçarak bir de bu servisi deneyelim şeklinde olmamasını istiyorsanız en azından forumdan gelen arkadaşlar için ayrı bir iskonto veya buna benzer fırsatlar sunmanız gerekiyor bence... İyi çalışmalar.

erkaymis
12/05/2009, 17:17
Benim aracım da 1.4 soran arkadaşın da 1.4 ben taktırırken ödediğim para 82 lira herşey dahil, ne taktılar bilemiyorum ama araç şase numarasına bakıp uyumlu olan parçayı taktıklarını biliyorum, 5 aydır herhangibir sorun yaşamadım. Forumdaki arkadaşların servis olarak sizi tercih etmelerinin nedeni sadece diğer servislerden kaçarak bir de bu servisi deneyelim şeklinde olmamasını istiyorsanız en azından forumdan gelen arkadaşlar için ayrı bir iskonto veya buna benzer fırsatlar sunmanız gerekiyor bence... İyi çalışmalar.

serdar bey

daha önce maillerimde yazmıştım forumdan gelen arkadaşlarımıza iskontomuz tabiiki olacaktır sırf size daha iyi ulaşabilmek adına foruma üye oldum fakat ben gerçekleri yazıyorum sistem üzerinden ne çıkarsa onu yazıyorum

size(G.PUNTO .TR ÜYELERİNE ) iskontomuz her daim olacaktır yeter ki servise geldiğinizde beni yada servis müd.mzü bulun amacımız çok ucuza yapalım bir defa gelsin yada çok pahalı yapalım bir daha gelmesin değil sizi SON DERECE MEMNUN bırakabilecek hizmeti vermek bu kısımda da iskonto ve servisin size uyguladığı jestler ortaya çıkıyor
kolay gelsin

Buremir
12/05/2009, 22:39
karter alt muhafaza taktıracaksanız ve komple kapanmasını istiyorsanız tek parça yeterli olmuyor sislerin alt kısmına gelen 2 küçük ve sol yan tarafa (sağ tarafta bulunan kayışları korumak için olan plastik parça nın aynısından) 1 parça da taktırmak gerekli eğer sağlıklı olmasını istiyorsanız tabii

karter muhafazasında farklılık varmı emin değilim ancak sağ tarafta bulunan kayışları korumak için olan plastik parça dizellerde keçeli benzinlilerde değil ses izalosyonu için karterde olacağını sanmıyorum yine de bakmak lazım

Buremir
13/05/2009, 22:08
DUYURU !!

karter muhafaza benzinliler için 85 tl+işçilik 1.3 m.jet ler için ise bu ay kampanyalı 65+işçilikle montajını yaptırabilirsiniz

ABNEW
13/05/2009, 22:08
karter alt muhafaza taktıracaksanız ve komple kapanmasını istiyorsanız tek parça yeterli olmuyor sislerin alt kısmına gelen 2 küçük ve sol yan tarafa (sağ tarafta bulunan kayışları korumak için olan plastik parça nın aynısından) 1 parça da taktırmak gerekli eğer sağlıklı olmasını istiyorsanız tabii

karter muhafazasında farklılık varmı emin değilim ancak sağ tarafta bulunan kayışları korumak için olan plastik parça dizellerde keçeli benzinlilerde değil ses izalosyonu için karterde olacağını sanmıyorum yine de bakmak lazım

Cengiz, zaten komple alt parça kayış altına gelen küçük bölümü de kapsadığı için buna gerek yok.Sadece dediğin gibi sis farlarının altına da bunların koruyucularının takılması uygun olacaktır.Yani toplamda 3 parça araç altını komple kapatmakta...

Buremir
13/05/2009, 22:12
Cengiz, zaten komple alt parça kayış altına gelen küçük bölümü de kapsadığı için buna gerek yok.Sadece dediğin gibi sis farlarının altına da bunların koruyucularının takılması uygun olacaktır.Yani toplamda 3 parça araç altını komple kapatmakta...

Yanılıyorsunuz yani tamam sadece alt kısmı kapatmak diyorsanız ok.
Ama kayışların ve diğer taraftaki parçaları da eklemezseniz salılı olmaz hem muhafaza sallanıyor hemda tekerlerdende fazlasıyla kir alır

ABNEW
13/05/2009, 23:03
Cengiz kayışları çevreleyen parçayı diyorsan o ayrı tabi ancak kayışların altına gelen küçük parçaya, eğer benim kastettiğim koruma takılacaksa kesinlikle gerek yok, dediğim gibi sis korumaları eklenebilir sadece,

Davlumbaz konusu ayrı tabi onun alt korumayla ilgisi yok.

Aşağıya daha önceden eklediğim resmi tekrar koyuyorum:

https://img219.imageshack.us/img219/9734/grnt085z.jpg (https://img219.imageshack.us/my.php?image=grnt085z.jpg)

Buremir
13/05/2009, 23:23
galiba aynı şeylerden ama değişik şekilde bahsediyoruz kayış kapakları değil sağ tarfata şasenin hemen alt kısmına gelen parçayı söylüyorum aynı zamanda sağ davlumbazı da tutuyor
Resimde anlatmaya çalıştım 1)sis kapakları 2) alt koruma 3)kesik çizgilerin altında kalıyor onlarda (her puntoda sağda var zaten) sol tarafa da eklemek lazım bahsettiğim parçalar.

aslında bu sizin aracınız heralde tjet sport çünki diğer puntolara bakarsanız o parçayı anlarsınız onlarda yok

Ziyaretçi047
13/05/2009, 23:31
Her şeyi anladım da şu sis kapaklarını anlamış değilim. Sis de yok bende yerinde kapak var olay nedir?

Buremir
13/05/2009, 23:37
cihan sis bile yoksa arabanda bırak muhafazayı falan :)eksik kalsın

ABNEW
13/05/2009, 23:51
Anladım Cengiz, benim bahsettiğim şey eklediğim resimdeki koruma.Senin belirttiğin 2 ve 3 numaralı kısımlar zaten yekpare.Sadece kayış koruması olanlar için ilave gerekiyor, sanıyorum senin anlatmak istediğin şey bu.Ancak benimki gibi olacaksa dediğim gibi sis korumaları ve alt kapak motor altını komple kapatmakta...

Buremir
14/05/2009, 00:00
aynen öyle arda bey zaten aynı şeyden bahsettiğimizi biliyordum zaten :)

Ziyaretçi047
14/05/2009, 00:10
Arda senin sağ ve solda iki taraf da kapalı anladığım kadarıyla. Şu minik üçgen gibi şeyler. Bende bir tarafta var da diğerinden emin değilim. Onun dışında büyük muhafaza işte. Sis dediğiniz yeri hala çözmüş değilim.

berkkk
14/05/2009, 00:18
DUYURU !!

karter muhafaza benzinliler için 85 tl+işçilik 1.3 m.jet ler için ise bu ay kampanyalı 65+işçilikle montajını yaptırabilirsiniz
cengiz verdiğin bu fiyatlarla nerede yapıyorlar?

Buremir
14/05/2009, 00:19
cihan benim eklediğim resimde (1) nolu parçalar işte

cengiz verdiğin bu fiyatlarla nerede yapıyorlar?

Berk servislerde yaptırabilirsin ama dikkat et 1.3 ler için olanlarda kota indirimi yapmış tofaş normalde 100tl ye yakın dı fiyatı şimdi 65 t civarı

berkkk
14/05/2009, 00:29
Berk servislerde yaptırabilirsin ama dikkat et 1.3 ler için olanlarda kota indirimi yapmış tofaş normalde 100tl ye yakın dı fiyatı şimdi 65 t civarı

ben daha dün sordum tam 100 lira dediler.bu kota olayından tüm servislerin haberi var mı acaba indirim yapacaklarını pek sanmıyorum.

Ziyaretçi047
14/05/2009, 00:45
Buremir senin resim nerde pardon :)

OzzY
14/05/2009, 02:39
148. mesaj

erkaymis
14/05/2009, 09:23
DUYURU !!

maalesef bizde böyle bir kampanya yok

ABNEW
14/05/2009, 17:14

Resmimi sahiplenmişler Cihan :):)

147 ve 148. mesajlarda tampon altında iki tarafta bulunan küçük parçalar sis farı korumaları...

Ziyaretçi047
14/05/2009, 17:41
Peki peki anladım da bu korumalar dışında sağda var solda yok solda var sağda yok dediği parça hangisi. Benim anladığım parça ise ilk koyulan resimde açıkken görünüyor. Koruma takılınca orası içerde kalıyor.

https://img398.imageshack.us/img398/4063/resim321lx1.jpg

Şimdi benim alt aynen böyle fatihin resimdeki gibi. Sağ ve solda çamurluk uzantılarını görüyorsunuz. Onun dışında arabanın sağında resimin solunda ekstra bir plastik muhafaza var küçük o da bende mevcut. Diğer tarafta yok o parçadan. Bahsedilen parça bu mu. Eğer buysa burası diğer resimden de gördüğümüz gibi karter muhafazası takılınca zaten altta kalıyor.

Benim sonuç olarak anladığım sadece 3 parça. Muhafaza + sağ sol sis dediğiniz yer. Arkadaşın bahsettiği 4. yü çözemedim. Çözmüşsem söyleyin...

ABNEW
14/05/2009, 17:56
Cihan, seninkinde standart kayış altı koruma var sadece (sol tarafta) Dediğin gibi benimki gibi bir koruma takılıyorsa sözünü ettiğin parça olsun ya da olmasın altta kalmakta...

Ziyaretçi047
14/05/2009, 19:06
Valla bu fatihin resmi onun aracı neydi hatırlamıyorum. Ama benimki de böyle olması lazım. Seninkinde ne var ki fark olarak? Kayış koruman mı yok?

ABNEW
14/05/2009, 20:24
Cihan, eklemiş olduğum resimdeki araç benim araç zaten.Motor altı tek parça halinde (sis korumalarıyla 3 parça) kapalı.

Ziyaretçi047
14/05/2009, 20:30
Yok o anlamda sormadım. Açık halinde bir fark var mı bizim multijetlerle diye sordum. Yani bir araçta olan diğerinde olmayan bişeler var mı benzinliler veya dizeller arasında?

Buremir
14/05/2009, 21:28
maalesef bizde böyle bir kampanya yok

kampanya sizin değil zaten tofaş tarafından yapılan bir kampanya yedek parçacınıza sorarsanız 1.3 ler için olan muhafazanın numarası sorgularken karşısına çıkar kota indirim kampanyası
hatta (muhafaza karter1.3/mito1.4trb) olarak çıkacaktır karşınıza

Buremir
14/05/2009, 22:14
Yok o anlamda sormadım. Açık halinde bir fark var mı bizim multijetlerle diye sordum. Yani bir araçta olan diğerinde olmayan bişeler var mı benzinliler veya dizeller arasında?

Cihan senin eklediğin resimde sol tarafta (aracın ise sağında) bulunan parça bütün g.puntolarda standart var. ancak sportlarda alt muhafazanın daha sağlıklı motaj olabilmesi ve koruma için aynı parçanın sol taraf için olanı da var ben onu anlatmaya çalışıyorum

Yani motorun alt kısmını tam anlamıyla kapatmak istiyorsanız 4 adet plastik parça daha satın almanız gerekiyor 1 adet alt koruma 2 adet sis alt kapak 1 adet te sağda bulunan ama solda olmayan yan muhafaza

Ziyaretçi047
15/05/2009, 00:05
İşte ben de diyorum ki alt korumayı aldıktan sonra aynı parçayı sol tarafa almanın ne gereği var. Zaten o 2 parça da muhafazanın altında kalıyorlar. Şimdi anlaşabildik mi?

Buremir
15/05/2009, 00:09
anlaştık ama yanılmıyorsam ki yanıldığımı zannetmiyorum alt muhafaza o parçaya da monte ediliyor eer o olmazsa takılı olmayanını da gördüm çünki alt muhafaza bayağı bir sallanıyor ok.

Ziyaretçi047
15/05/2009, 00:10
Ha o zaman işler değişir onu bilemem işte... Ama illa ki bir şey düşünülmüştür sanırım...

Buremir
15/05/2009, 00:16
düşünülmüş işte o parçayı da taktırıyorsun :)

Ziyaretçi047
15/05/2009, 00:39
Tamam ya alta takılacak ne var ne yok hepsini taktıracam :)

ABNEW
15/05/2009, 10:52
anlaştık ama yanılmıyorsam ki yanıldığımı zannetmiyorum alt muhafaza o parçaya da monte ediliyor eer o olmazsa takılı olmayanını da gördüm çünki alt muhafaza bayağı bir sallanıyor ok.

Cengiz hatırladığım kadarıyla o iki parçaya monte edilmiyor alt koruma.Yani tutan vidalar alt korumanın sadece ön ve arkalarında mevcut...

Buremir
15/05/2009, 19:12
Cengiz hatırladığım kadarıyla o iki parçaya monte edilmiyor alt koruma.Yani tutan vidalar alt korumanın sadece ön ve arkalarında mevcut...

yanılıyor olabilirimde yarın kesin kontrol edicem ama cihan yine de alsın. monte olmasa da içeriye çamur girmesin :)

Ziyaretçi047
15/05/2009, 19:55
Tamam tamam benim için kavga etmeyin :P

cherokeeboy
20/05/2009, 07:57
Arkadaslar,

Bende alt korumayi tam dusunup yaptirma asamasindayken VAZGECTIM...nedeni ise :

Servisteki arkadasim bana bir katalog getirdi,20 grande punto kazasinin sigorta tarafindan cekilmis resimleri hepsinde araclar pert..ancak

Alt koruma olan araclarin hepsinde 9 kazada onden carpinca motor oldugu gibi on tarafa baski yaparak aracin icine dogru gitmis,surucu ve yanindakiler yaralanmislar,resimlerde cok bariz belli ,cok ciddi sonuclar dogurmus..

Alt koruma olmayan araclarda 11 kaza onden carpma yine motoru tutan kulakciklar kirildigi icin motor oldugu gibi asagi dusmus,alt koruma olan araclarda ise motor surucuye dogru baski yapmis...

simdi motoru temiz tutmak icin bu riski almaya degermi onu dusundum...

acy
20/05/2009, 09:31
euro ncap testine alt koruma olmadan girmiş diyorsunuz.

xcruelx
20/05/2009, 16:18
TEst te koruma görünmüyor. vidiodan gördünmüz kadarı ile. Birde gp ye tutup 1.3 multi jet koruma sı diye saçtan koruma takmaya kalkıyor o sakat işte. Servis sordugumda ban sactan korumayı takmaya kalktı. Plastiği yok dedi. Bu ne iş ya? Bilgi verebilirmisiniz. Ben adamlar ne diyim plastik koruma için. iddalaşıyor benle. Plastik korumamı olurmuş diye.

Buremir
20/05/2009, 20:57
Ben okurken bile sinirlendim bana böyle salakça kelime edecek adama ben tek kelime ederim
fabrikanın uygun görüp taktığı bir parça uygunsuz diyen seni çalıştıran servise yazık derim...

SEKAN bey serviste ki arkadaşınızda nasıl bir katolog var merak ettim şimdi, böyle bir istatistik olamaz :)
Muhtemelen sizin bahsettiğiniz koruma plastik olan değil yan sanayii ürün diye bahsedilen metalden olanlardır çünki bahsettiğiniz gibi bir hasarda kulakların dahi koptuğu motoru tutamaz bu korumalar

Bir de ben şimdi şöyle bir mantık yürüteyim dedim bu parça (özellikle) ülkemizde sadece sport'lar da bulunuyor yani süratli arabalarda tabii italya ve diğer ülkelerde böyle değildir maliyet yüzünden kısmışlardır bu parçaların amacı hasar durumunda korumaktan ziyade hava sirkülasyonu içindir.
bu kadar sakıncalı bir parça olsa fabrika neden bunu taksın araçlara

Refiner
20/05/2009, 21:16
Ben plastik muhafaza taktırdım serviste. Gayet de güzel oldu.
Ama önden çarpmalı kazalarda bu plastik koruma motoru taşımaz herhalde. Bahsedilen 20 arabadaki koruma metal sac olmalı.

Ziyaretçi047
20/05/2009, 23:20
Valla o kadar yüksek hızda alttaki plastiğin motorun geriye çarpmasındaki etkisini kafadan söyleyemeyeceğim. Bunu açıklamak için fizik formullerinden yardım almak lazım. Evet tabi ki motoru taşımaz fakat 1 saniye bile taşısa motor o sırada geri gitse yine büyük probleme yol açabilir.

20 aracın 20 si de metal biraz saçma olmuş. Tabi ki plastik korumadır. Ve etkisi olduğunu düşündüm bir an için.

Bizim araçlarda neden takılı gelmiyor bu ise kafamı hala kurcalayan ayrı bir sorudur onun dışında... Her şeyi düşünen sistem kaza anında korumanın da kendisini yere bırakmasını düşünebilmelidir bence...

cengizyksl
24/05/2009, 11:06
merhaba arkadaşlar karter korumayı nereden temin edebiliriz

ABNEW
24/05/2009, 16:33
Cengiz, yetkili servislerle temasa geçebilirsin.Dışarıdaki uygulamalar bence kötü sonuçlar doğurabilir...

poyraz_o
24/05/2009, 16:44
Arkadaslar,

Bende alt korumayi tam dusunup yaptirma asamasindayken VAZGECTIM...nedeni ise :

Servisteki arkadasim bana bir katalog getirdi,20 grande punto kazasinin sigorta tarafindan cekilmis resimleri hepsinde araclar pert..ancak

Alt koruma olan araclarin hepsinde 9 kazada onden carpinca motor oldugu gibi on tarafa baski yaparak aracin icine dogru gitmis,surucu ve yanindakiler yaralanmislar,resimlerde cok bariz belli ,cok ciddi sonuclar dogurmus..

Alt koruma olmayan araclarda 11 kaza onden carpma yine motoru tutan kulakciklar kirildigi icin motor oldugu gibi asagi dusmus,alt koruma olan araclarda ise motor surucuye dogru baski yapmis...

simdi motoru temiz tutmak icin bu riski almaya degermi onu dusundum...

plastik olduğu zaman bu durumda motor aşağıya iner gene...

ferikci
05/10/2010, 18:21
Arkadaşlar ben de karter korumasını bugün Kavaklıdere Oto'da taktırdım 1.4 fire motorlu araç için fiyatı 125.68TL tutuyor. Bu fiyatın yaklaşık 41 TL si civata ve klips, 85 TL si plastik muhafaza tutuyor. Korumayı taktırmamdaki asıl amaç motoru çamur, taş vs. den korumaktı. Kaza anında o plastik parçanın motoru taşıyabileceğini pek düşünmüyorum, dolayısı ile risk taşımaz bence.

trakya_
05/10/2010, 18:23
bn taktırcaktım ustam gerek yok dedı vazgeçtımm

askin
03/08/2011, 00:59
Resmimi sahiplenmişler Cihan :):)

147 ve 148. mesajlarda tampon altında iki tarafta bulunan küçük parçalar sis farı korumaları...
mjetlere de takılıyor mu acaba sis korumaları...

tayfux
03/08/2011, 02:05
bence gerekli birşey hele ki kışın kar yağan yerlerde falan bide arabasını tarlada takkede kullananlar için de aynısı geçerli..ben kesinlikle takılmasından yanayım..

Du Hast
03/08/2011, 02:24
bence gerekli birşey hele ki kışın kar yağan yerlerde falan bide arabasını tarlada takkede kullananlar için de aynısı geçerli..ben kesinlikle takılmasından yanayım..
orijinalinde gelen arabanın sağ ön tarafında kayış korumanın olduğu zımbırtı varya onun sol taraf olanını bulamadım gitti nerden buluruz? bulan varsa elinde olan varsa bana haber verebilir mi?
karter koruma taktırınca o zımbırtıların alt kısmı işe yaramıyor ama çamurluk içi tarafından gelen suyu kiri engelliyor.

askin
03/08/2011, 22:55
plastik olduğu zaman bu durumda motor aşağıya iner gene...
karter koruyucunun amacı darelere karşı korumak değil, toz topraktan korumak için...

askin
03/08/2011, 22:56
orijinalinde gelen arabanın sağ ön tarafında kayış korumanın olduğu zımbırtı varya onun sol taraf olanını bulamadım gitti nerden buluruz? bulan varsa elinde olan varsa bana haber verebilir mi?
karter koruma taktırınca o zımbırtıların alt kısmı işe yaramıyor ama çamurluk içi tarafından gelen suyu kiri engelliyor.

diğer tarafı var mı sizde...

askin
16/09/2011, 00:28
hala bulamadım...:(

Du Hast
16/09/2011, 03:55
diğer tarafı var mı sizde...
yok malesef.
sol tekerlekten yağmur çamur olduğu gibi motor havuzuna giriyor