PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç içi havalandırma sistemi hk.

oxite
29/11/2011, 23:29
arkadaslar araç içi havalandırmayı açıyorum sıcak hava için eğer dışarıdan hava alma aktif ise dışarıda biri osursa afedersin onu emiyor içeri nasıl bir emiş varsa.:D dışarıdan emişi kapatıyorum araç içi sirküle ete basıyorum bu seferde tipik bir klima kokusu gibi toz kokusu tarzında bi koku artı camlarda bugu oluyor oda ayrı bi sıkıntı...araç 7500 küsürde şu an..yahu siz napıyorsunuzda bu tip sorunların onune geciyorsunuz..glade parfum vb. mi çözüm..?

emrgnc
29/11/2011, 23:39
o yine iyimiş benimkisi hareket halindeyken dışarıya çevirince bi taraflardan araba soğuk hava alıyor :)

oxite
29/11/2011, 23:41
guzel araç..

emrgnc
29/11/2011, 23:42
tşkler arabalarımızın hepsi güzelde bide böyle ufak tefek apseleri olmasa çok daha keyifle binicez

blackhawk
30/11/2011, 14:28
Evet ne yazık ki havalandırma sisteminde böyle bir sorun var benimde en çok sinir olduğum kalabalık trafikte öndeki aracın egzoz kokusu ve kışın dışarıdaki is kokusu olduğu gibi araç içinde. Sözde polan filtresi var ama ne işe yarar bilmem.

skystar37
30/11/2011, 14:31
Aktif karbon filtre var ise bizim araçlarımız için yada yapmış birileri varsa bazı durumlarda fayda sağlar en azından içeri alınan havayı temizler. 60.000 bakımı zamanında servise taktırmayacam polen filtresini araştırıcam bulabilirsem alıp takacam bulamazsam bir şekilde bir yöntem bulmaya çalışıcam çünkü aynı durumdan bende şikayetçiyim hadi kendimi geçtim kızımın sağlığı için yapmam lazım...

takres
30/11/2011, 15:25
yapacak bişey yok maalesef :)

emrgnc
30/11/2011, 20:14
sizinde araçlarınızda süratli halde giderken sürkilasyon tuşunu dışarı çeviricince kokudan ziyade soğuk hava alıyormu? benim arabada bardaklıkların ordan ve sağ ayakların uzatıldığı erden soğuk hava alıyorda.. içeri tuşuna basınca öyle bi sorun olmuyor

tab
30/11/2011, 21:47
Hiç düşünmeyin yetkili servise götürün ve çözün deyin

emrgnc
01/12/2011, 00:32
madem öyle o zaman baktırmak lazım, tşkler

Du Hast
01/12/2011, 01:09
sizinde araçlarınızda süratli halde giderken sürkilasyon tuşunu dışarı çeviricince kokudan ziyade soğuk hava alıyormu? benim arabada bardaklıkların ordan ve sağ ayakların uzatıldığı erden soğuk hava alıyorda.. içeri tuşuna basınca öyle bi sorun olmuyor
polen filtresi kapağı çıkınca yapar bunu. yerine güzelce oturtun sorun kalmaz

blackhawk
01/12/2011, 12:06
Karbon filtre aklıma gelmemişti klimacılardan araştırayım o tarz bir şey yapılabilir mi en azından polan filtrenin üzerine ilave edilebilir yerine rahat oturması için.

emrgnc
01/12/2011, 15:11
polen filtresi kapağı çıkınca yapar bunu. yerine güzelce oturtun sorun kalmaz

yazın kapağın tırnakları kırılmıştı tam oturmuyodu ondan oluyor demek ki :D çok sağolasın ya :)

emrgnc
01/12/2011, 15:15
karbon filtreyi yapan olursa bilgi verebilirmi bende istiyorum

emrgnc
01/12/2011, 15:45
bi forum sitesinde şöyle bi yazı buldum paylaşmak istedim;

Karbon Polen Filteleri
Arkadaşlar son günlerde hem forumda hem internette bazı konularda bu tip filtreler ile ilgili merak oluşmaya başladığından biraz açıklama yapmayı uygun buluyorum. Gerçek aktif karbonlu polen filtreler normal filtrelere göre havayı daha iyi süzerler ama burda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Ailemde yaklasık 35 yıldır filtre imalatı ile ugrasan insanlar bulundugundan piyasada gözlemlediğim bazı yanlışları sizede açıklayayım. Karbon filtrenin en makul olanı kağıt ve/veya elyaf katmanlarının arasında toz granül halinde karbon bulunan tipidir, fakat piyasada bu filtreleri bulmak nerdeyse imkansıza yakındır cunku maliyeti oldukça yuksek oldugundan hem uretimi hemde ithalatı yok denecek kadar azdır, bu filtrelerde toz granül parcacıklı karbonu elinizle elyafa dokundugunuzda hissedebilirisiniz. Bir diğer carbonlu filtre tipi ise iki kat elyaf arasında parça granul şeklinde karbon bulunan filterlerdir, bu filtrelerde kucuk kucuk parca parca karbonu elinizle elyafa dokundugunuzda hissedebilrisiniz.
Yukarıda bahsettiğim her iki tip filtrede kullanılan kagıt/elyaf normal polen filtresinden çok daha kalındır ve elinizlede karbonu rahatça dokunarak hissedebilirsiniz.
Ve geldik dikkat edilecek en önemli kısıma
Tüketicilerin son dönemdeki bu karbon filtre tercihini farkeden bazı filtre imalatçı ve ithalaçıları karbonlu filtre adıyla bazı imalatlar ve ihtalatlar gerçekleştirmekteler, şahsen filtre işini gayet iyi bildiğim için burada sizi uyarmayı bir borç biliyorum, bu 3. tip karbon adıyla satılan filtrelerin ise karbonla uzaktan yakından alakası yoktur. Karbonlu filtreyi dısardan anlamanın en kolay yöntemi dısardan siyahımsı görüntüsü oldugundan bazı uyanıklar iki kat ince beyaz elyaf arasına siyah elyafı koyuyorlar ve bunu ısıl işlem ile tek katman haline getirip filtre üretiyorlar ve piyasayada bunlar karbon filtre olarak satılıyor, bunu turkiyede de uretiliyor uzakdogudan da ithal ediliyor. Peki gerçeğini ve sahtesini biririnden nasıl ayıracagız ?
Bunu anlayabilmenin en pratik yolu filterye dokunmaktır, elinizle eger kagıt/elyaf'ın içinde toz granul veya parcacık hissediyorsanız büyük ihtimal filtre gercek karbunludur, ama dokundugunuzda eğer bir fark yok normal kagıt/elyaf dokusu var ama sadece rengi siyaha yakın ise buyuk ihtimal 3. tip sahte filtrelerdendir. Bir diğer nokta ise fiyat unsudur, karbonun maliyeti düşünüldüğünde 15 lira gibi bir fiyata buldugunuz karbonlu oldugunu iddaa eden filtrede cok cok buyuk ihtimal sahtedir.

Alıntıdır..