PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ terletmesi

vdevir
28/11/2011, 08:58
Günaydın arkadaşlar.

Dün aracımın motoruna göz kontrolü yaparken, bazı bölgelerde yağ terletmesi gördüm.

Görülen yerler:
1- intercooler' a giriş hortumunda
2- Turbonun kompresör emiş tarafına yakın boru etrafında
3-Hava filitresi ile turbo emiş hattı arasına giren "T " boru birleşiminde.

aslında yukarıdaki belirtiler,motor içi havalandırma havalandırma sisteminden gelen yaplı buharın yukarıdaki bölgelerde yoğuştuğunu gösteriyor.

bu tip durum sizlerin aracında da var mı?
multijetlerin, karter havalandırma sistemi ( CCV) santrifüj tipli mi yoksa içinde periyodik bakımlarda değişmesi gereken bir filitre mevcut mu?

bu konuda bilgisi ve yağ terletmenin giderilmesi için deneyimi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Ziyaretci046
28/11/2011, 10:29
terletmelerin nedeni intercoolere giren boruların kelepçelerinde orjinal kelepçelerine söküp yerine sıkmalı bir kelepçe takarsanız terletme falan kalan kalmaz mulijetde karter havalandırmasıda motorun arkasında santrifüj tipde onun da hortumu zamanla yırtılıp yağ kaçırıyor onu değiştirebilirsiniz lifte kaldrdığınızda emme manifoltunun tam aldında motorn gövdesine giren bir hortum var intercoolera giren hortumlarda ciiddi patlak olsa araba çekişten düşer arıza lambasını bariz yakar

pertry
28/11/2011, 12:28
Motorun sağ tarafında soğutma sıvısının karşısında vakum pompası vardır onun altına elinizi sürün yağ varsa terleme bundan kaynaklıda olabilir. Eğer yağ görürseniz Kaliteli bi conta taktırarak sorununuzu halledibilirsiniz. Sanzumana alttan baktığınızda terleme burdada varsa sorun bu yazdıklarımdan kaynaklı olabilir.

vdevir
28/11/2011, 15:41
açıklamalarınız için teşekkürederim..

Yurtçu'nun bahsettiği emme manfioldu altındaki kutu gibi kapalı bloğa bağlı parçayı teşhis ettim. motor blok boşluğundan gelen yağlı havayı ayrıştırarak, emişe kuru hava geçmesini sağlayan bu sistem görevini iyi yada verimli yapmıyor olabilir mi?
bu kutucuğun kaçırdığı (iyi süzemediği yağ) doğrudan TC komplesinin kompresör kanatçıklarına gidiyor, oradan da ısınınarak intercooler'a yürüyor.
benim evham yaptığım, bu kanatçıklara yapışan ve katranlaşan yağ buharı zamanla , kompresörün balansını bozar ve mil yataklarını dağıtabilir.
çözüm olarak, bu ayıracın emişe (turbo öncesine) yağ göndermesini engellemenin bir çözümü var mı acaba.?

ayrıca bir sorum daha olacak, bu motorlarda turbonun yağ besleme hattında ufak bir filitre oluyormuş. periyodik değişmesi gereken bir parçamıdır?

Kenan Karacanın bahsettiği vakum pompasının etrafında herhangibir kaçak görülmedi.

Zaten, yağ terleten bölgelerin ortak noktası hep karter havalandırma güzergahında görünüyor.

Ziyaretci046
28/11/2011, 21:25
ben öyle periyodik bakımlarda değişen filtre duymadım turbo hortumlarında terlemenin nedeni boruların zamanla özelliğini az da olsa yitirmesi kelepçeyle takılı olanlarda da kelepçe orjinal oldugu için sıkma şansınız ileri geri alma ihtimaliniz yok onu kesip oraya sıkmalı kelepçe atıp boruyu biraz daha intercoolerin dibine kadar iktirip sıkın ben 2 gün önce intercooler girişinde terleme olmuş yağ gelmiş kelepçeyi kesip hortumu ileri aldım yeni kelepçe taktım saat gibi oldu

Ziyaretci035
28/11/2011, 23:20
ben öyle periyodik bakımlarda değişen filtre duymadım turbo hortumlarında terlemenin nedeni boruların zamanla özelliğini az da olsa yitirmesi kelepçeyle takılı olanlarda da kelepçe orjinal oldugu için sıkma şansınız ileri geri alma ihtimaliniz yok onu kesip oraya sıkmalı kelepçe atıp boruyu biraz daha intercoolerin dibine kadar iktirip sıkın ben 2 gün önce intercooler girişinde terleme olmuş yağ gelmiş kelepçeyi kesip hortumu ileri aldım yeni kelepçe taktım saat gibi oldu

Ustam bu intercooler in içi temizleniyor mu?

Ziyaretci046
28/11/2011, 23:32
bir arıza sıkıntı yoksa ellemeye gerek yok motor içinin intercooler turbonun uzun ömürlü olmasını isityosanız motor yağını 10,000 km de hatta 8,000 km de bir değiştirmek lazım düzenli bazıları motor yağı değiştirmeden ilave edip içindeki eski yağla 20,000 25,000 km kullanıyolar böylelerin motor içi intercoolerin içi yağ artık sobanın içi gibi kurum bağlıyor öyle bir durum varsa temizlemeye belki ihtiyaç olabilir.çünkü motor yağının içinde aynı zamanda temizleyici maddeler var ne kadar sık değiştiriseniz motorun içini o kadar çok temizliyor :)normal puntoda kolayda grandepuntoda intercooleri sökmek için tamponun falan sökülmesi lazım zahmetli iş gerek yok

ben 3000 km de bir yağ yağ filtresini hava filtresini değiştiryorum mesela :)

asil
28/11/2011, 23:39
bir arıza sıkıntı yoksa ellemeye gerek yok motor içinin intercooler turbonun uzun ömürlü olmasını isityosanız motor yağını 10,000 km de hatta 8,000 km de bir değiştirmek lazım düzenli bazıları motor yağı değiştirmeden ilave edip içindeki eski yağla 20,000 25,000 km kullanıyolar böylelerin motor içi intercoolerin içi yağ artık sobanın içi gibi kurum bağlıyor öyle bir durum varsa temizlemeye belki ihtiyaç olabilir.çünkü motor yağının içinde aynı zamanda temizleyici maddeler var ne kadar sık değiştiriseniz motorun içini o kadar çok temizliyor :)normal puntoda kolayda grandepuntoda intercooleri sökmek için tamponun falan sökülmesi lazım zahmetli iş gerek yok

bende 5 binde bir hava filitresi ve würt common rail dizel katkısı:D

Ziyaretci035
28/11/2011, 23:42

Abim Starex aracının intercoolerini söküp tinerle yıkamış içinden zift aktı diyor ondan sordum :)

vdevir
29/11/2011, 08:18
Günaydın,
yorumlar için teşekkürederim.

ağır hizmet dizel motorlu vasıtalarda, intercooler altında bir tapa vardır. bunu söküp , müsait olduğunuzda, bir gece beklettiğinizde neredeyse 250 ML gri-kahverengli boza kıvamında bir sıvı birikiyor.keşke bineklerde de olsa.

bu durumda, kelepçe değişecek, yağın dışa vurumunu önleyeceğiz, ancak içeride yürüyerek turbo ve intercooler'a gitmesini önleyemeyeceğiz anlaşılan.

sayın Oto,

bu tip yağ terleten araçların turbosunun kompresör kanatçıklarında bir birikim görebiliyormusunuz? birikim varsa, bunları ufak bir fırça ve yağ çözücü ile temizlemek uygunmudur.

turbo ilginç bir cihaz. niye. tam yükte, yani aracınızın motoru maks gücü verirken, 120000 rpm civarı inanılması güç bir hızda dönmektedir.

katatçıklarda birikim, bu hızlarda müşthiş bir unbalance yaratacaktır.

GooSe
29/11/2011, 16:30
Bendede intercooler a giren hortumda terleme sorunu var ne yapacağımı düşünüyordum, hortum fiyatını sordum 185 TL hafta sonu servise ön disk değişimine gidiecek o zaman kelepçeleride değiştirmelerini söyleyeyim. Peki bu terlemenin intercooler veya turbo ömrüne etkisi ne olur ? İntercooler yeterince soğutamaz, turboda balans yapacağını düşünmüyorum sonuçta simetrik parça her iki uçtada aynı ağırlıkta kurum birikecek, salgı yapmaz ama yüksek devirde yatağa daha bğyük yük bindirir diye düşünüyorum yine birikimler pallerin yüzey açısını değiştirerek pozitif basıncın değerini düşürür.

Ziyaretci046
29/11/2011, 20:34
ben bugüne kadar öyle bi temizlik yapıldıgını görmedim kullanma kitapçıklarında servisde de duymadım bence siz beni dinleyin dediklerimi yapın turbonuzda intercoolerinizde bir sıkıntı olmaz bir yığın doblo albea müşterim 400,000 civarlarında onla ilgili bir işlem sıkıntı sorun olmadı en önemli şey motor yağı hava filtresi düzenli değiştirin turbo hortumlarınızda kelepçeden sonra yağ kaçırma terletme olursa hortumları da değiştirisiniz basınçlı hortum oldugu için sıradan bir hortum olmaz öyle bir temizlik yapmak ayrıca çok zahmetlidir yarım günlük işi var gerekde yok opelde astralarda 90 beygirlik mutlijetlerde opel yetkili özel servislernde öyle bir temizleme işlemi görmedim eğer turbonuzda bir sorun varsa yok bence turbocular revizyon yaparken öyle bir temizlikde yapıyodur