PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ESP Hakkında

gaksu
24/11/2011, 11:59
Merhabalar,

Bende My life Dualogic var, daha önceki ESP/ASR'li araçlarımın aksine bunda ASR'nin devreye girdiğini sadece tekerlerdeki sesten anlayabiliyorum, her hangi bir uyarı ışığı yanmıyor göstergede, zaten kitapçığında da ASR için bir uyarı olacağından bahsetmiyor.

Benim sorum ise ESP ile ilgili, daha önceki araçlarımda örneğin 2011 Kia Sportage'da çok kolay bir şekilde ESP ışığını gözlemleyebiliyor iken Evo'da bir türlü göremedim. Devreye girdiğini görmek istiyorum ki çalıştığından emin olayım ancak çok da zorlamak istemiyorum bir sakatlık çıkmaması için.

Basit dönüş ve zorlamalarda araç hafifçe kaysada devreye girmiyor gibi gözlemledim.

Bu konuda kullanan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Lütfen bu konuyla ilgili daha önce 1000 konu açıldı,gidin bakın gibi cevap vermeyin, arama bölümünde ESP diye tarattığınızda sanırım sadece 3 harfli olduğu için bir sonuç alamıyorum.

Teşekkürler.

oxite
24/11/2011, 13:55
gercektende teknik olarak açıklanması gereken bi husus bu acaba gercekten fiat esp koyuyormu...:D

akca37
24/11/2011, 14:06
Dostum ben şu anki ve bi önceki aracımda esp vardı her ikisinde de test ettim ESP yi , normalde ilk açılırken kontağı tüm ışıklar açılınca aktif hale geldiğini anlıyorsun ondan sonra ise anca esp lik bir durum olduğunda sol tarafta hız kadranının altında esp ışığı yanıp sönüyor, ben çok test ettim 50 km hızla giderken gerek buzlu zeminde (normal lastiğiyle) gerekse kuru bir zeminde ani bir şekilde sol şeride sonra da sağ şeride hemen akabinde geçiş yaptım ve bu esnada esp devreye girdi ve ışıklar yanıp söndü, ancak bu denemelerim hep trafiğe kapalı alanlardaydı sormak ist bişi olursa özel de burdan da yazabilirsin iyi günler

KaMiKaZe
24/11/2011, 14:06
77bg ile aracınızın lastiklerinin limitlerini ne kadar zorluyorsunuz bilmiyorum, ben kendi aracımda ASR ışığını her kalkışta eğer görmek istersem görebiliyorum.

ESP-ASR testi için eğer aracınızı zorlamak istemiyorsanız karlı veya buzlu havaları belkleyip testi gerçekleştirebilirsiniz.

ASR nin işlevselliğini tartışırım ama ESP yeri geldiğinde hayat kurtarır, yaşadığım birkaç olaydan sonra bu konuda ESP ye gerçekten güveniyorum.

akca37
24/11/2011, 14:16
77bg ile aracınızın lastiklerinin limitlerini ne kadar zorluyorsunuz bilmiyorum, ben kendi aracımda ASR ışığını her kalkışta eğer görmek istersem görebiliyorum.

ESP-ASR testi için eğer aracınızı zorlamak istemiyorsanız karlı veya buzlu havaları belkleyip testi gerçekleştirebilirsiniz.

ASR nin işlevselliğini tartışırım ama ESP yeri geldiğinde hayat kurtarır, yaşadığım birkaç olaydan sonra bu konuda ESP ye gerçekten güveniyorum.

Dostum sana çok katılıyorum , ben ilk aracımla çok ciddi bir tehlike atlatmıştım, o andan sonra dedimki ikinci ve sonraki araçlarımda esp paketlisini kesinlikle alırım diye söz vermiştim kendime, varsın 3 aybeklerim ancak ESP siz araç almam (Allah izin verdiği müddetçe) ESP cidden harikulade bir buluş ...

volkan611
24/11/2011, 14:28
esp hemen devreye girmiyo biraz zorlamanız lazım, önden değil de arkadan zorlayın yanlamak dediğimiz tabirle zorlayın, esp varsa korkmayın hemen arkayı topluyo :D devreye girdiği zamanda kadranda sol tarafta bi ışık yanıyo

ABNEW
24/11/2011, 15:48
GP da esp-asr devredeyse yani o an için araca müdahelede bulunuyorsa göstergede esp ışığı yanıp söner, muhtemelen evoda da öyledir.Ancak denildiği gibi esp hemen devreye girmez.Karlı buzlu yolda ani gaz ve direksiyon hareketleriyle test etmek mümkün.Tabi boş ve geniş bir yol olmalı.Aksi halde kötü sonuçlar yaşanabilir.En iyisi test etmemek bence ;)

1ocak2011
24/11/2011, 15:56
En iyisi test etmemek bence ;)

Bravo, sonuna kadar katılıyorum.

IVAA
24/11/2011, 21:16
ASR Devreye girdiğinde ekranda uyarısı hemen yanıyor hız göstergesinde yanan uyarı lambalarından en sonuncusu idi (resimde işaretledim). ESP konusunda ise bende Trafiğe kapalı alanda 70km hızda test ettim sonuç çok iyi. sonra slalom testi yaptım ki biraz fazla zorlamışım aracın içinde bulunan polen filtresinin kapağı çıkmıştı (esnemeden dolayı)

SKELETER
25/11/2011, 02:31
ESP yi hızlı girdiğim bir virajda mecburen tecrübe etmiştim. Olmasaydı kaza yapmıştım diyebilirim. Göstergede yanıp sönen ! işareti çıkıyor. Çok belli oluyor. Ayrıca zaten ESP nin tekerleklere müdahale ettiğini hem sesten hem arabanın kontrolünden anlayabiliyorsunuz.

ASR ile de pek çok kez haşır neşir olmuşluğum var. Birincisi Ankara da geçen kış çok fazla kar yağmıştı. Yokuştan çıkarken yol buz tutmuş. Tekerlekler boşa dönmeye başladığı an devreye girdi ve yokuşu çıkamadım :D ASR yi karlı ve buzlu yollarda kapatmak gerekiyormuş. Kapatınca yokuşu biraz pati çekerek çıktım. Uyarı olarak ekranda yine ! işareti yanıp sönüyor. Devreye girdiğinde bariz anlıyorsunuz.

ASR asıl dik yokuşlarda işime yarıyor. Mecburen gaza fazla yüklenmeniz gerekebiliyor. ASR devreye girerek patinaj çekmeden kalkmanızı ve yokuşu rahat çıkmanıza yardım ediyor.

Özellikle ESP hayat kurtarabilecek bir sistem. Temennim hiçbirimiz ESP ye mecbur kalmayalım. Ama köprüden önce ki son çıkış diyebiliriz ESP için. Kurtarılabilecek bir hızla girdiysek viraja ESP eminim hakkını verecektir.

egzo-evo
25/11/2011, 08:42
dörtlü döner kavşakta üst köprüden sağa doğru dönüp köprünün altından geçecektim. hava yağışlı değildi fakat dönüşün devam ettiği kanatta çim sulaması nedeniyle ıslak bir bölge varmış. arabanın arkadan kaydığını hissetmemle sanki bir elin arabanın arka tarafını kaldırıp olması gereken çizgiye getirdiğini hissetmem bir oldu. yola baktığım için o sırada tam emin olamıyorum ama göstergede de kırmızı bir ışık yanıp söndü gibi. büyük bir ihtimalle esp devreye girmişti. eğer esp buysa kesinlikle çok ama çok faydalı bir özellik.

mutekin16
25/11/2011, 09:14
ESP yi hızlı girdiğim bir virajda mecburen tecrübe etmiştim. Olmasaydı kaza yapmıştım diyebilirim. Göstergede yanıp sönen ! işareti çıkıyor. Çok belli oluyor. Ayrıca zaten ESP nin tekerleklere müdahale ettiğini hem sesten hem arabanın kontrolünden anlayabiliyorsunuz.

ASR ile de pek çok kez haşır neşir olmuşluğum var. Birincisi Ankara da geçen kış çok fazla kar yağmıştı. Yokuştan çıkarken yol buz tutmuş. Tekerlekler boşa dönmeye başladığı an devreye girdi ve yokuşu çıkamadım :D ASR yi karlı ve buzlu yollarda kapatmak gerekiyormuş. Kapatınca yokuşu biraz pati çekerek çıktım. Uyarı olarak ekranda yine ! işareti yanıp sönüyor. Devreye girdiğinde bariz anlıyorsunuz.

ASR asıl dik yokuşlarda işime yarıyor. Mecburen gaza fazla yüklenmeniz gerekebiliyor. ASR devreye girerek patinaj çekmeden kalkmanızı ve yokuşu rahat çıkmanıza yardım ediyor.

Özellikle ESP hayat kurtarabilecek bir sistem. Temennim hiçbirimiz ESP ye mecbur kalmayalım. Ama köprüden önce ki son çıkış diyebiliriz ESP için. Kurtarılabilecek bir hızla girdiysek viraja ESP eminim hakkını verecektir.
ASR nin amacı patinajı engellemek olduğuna göre aslında buzlu yollarda daha stabil hareket etmeyi sağlaması gerekiyor. Ama tam tersi onu kapatınca anca gidebiliyoruz. Sanırım EVO'nun ufak motoru ASR gücü azaltınca yokuş yukarı arabayı toparlayamıyor. Benzer bir durum bende yaşadım ASR devreye girdi ben gaza bassamda o gazı kesti motor devri 1 e kadar düştü ve araba durma noktasına geldi. Sonuçta yokuşu çıkamadım ASR açıkken. Ama internette videolara bakarsanız durum tam tersi olması gerekiyor aslında. Bu konuda Fifth Gear programı sunucusu tiff needell ın bir tesi vardı ona bir bakabilirsiniz. Şurda Fifth Gear ABS, TC, ESP Full version - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE)

ABNEW
25/11/2011, 09:44
Bir yanlışlık olmalı :) ASR ile karlı-buzlu yolda ilerlemek, rampa çıkmak daha kolay.Zaten bu sistemin amacı lastiğin zemine tutunmasını sağlayarak ilerlemeyi devam ettirmek.ASR aktifken araç yavaş yavaş yoluna devam ediyor olmalı, tabi gaza da çok fazla yüklenmemek gerekli...

egzo-evo
25/11/2011, 11:14
ASR SYSTEMİ (Anti Patinaj Sistemi)
ASR fonksiyonu aracın cekişini kontrol altında tutar ve dinamik tekerleklerden biri veya ikisi kaydığında otomatik olarak müdahalede bulunur.

Kayma koşulları altında, iki farklı kumanda sistemi devreye girer:
❒eğer fazla güç aktarımı sebebi ile her iki dinamik tekerlekte de kayma soz konusu ise, ASR sistemi müdahalede bulunur ve motor tarafından aktarılan gücü azaltır;
❒eğer kayma sadece bir cekiş tekerleğini içeriyorsa, ASR sistemi kayan tekerleği frenleyerek otomatik olarak devreye girer.

ASR sistemi, özellikle aşağıdaki durumlarda faydalıdır:
❒iç taraftaki tekerleğin, dinamik yükteki değişimin etkisi ile veya aşırı hızlanma sebebi ile kayması;
❒yol tutuş koşullarına göre tekerleklere çok fazla güç aktarılması;
❒kaygan, karlı veya donmuş yüzeylerde hızlanma;
❒ıslak yüzeylerde yol tutuşunun azalması (aquaplaning (su yastığı) oluşması).

ASR sisteminin devreye alınması /devreden çıkartılması (şekil 115) (ek resim)

ASR fonksiyonu, motor her çalıştırıldığında otomatik olarak devreye girer.
ASR fonksiyonu, sürüş esnasında devre dışı bırakılır ve orta konsoldaki A butonuna basılarak tekrar devreye alınabilir (şekil 115) (ek resim)
ASR devre dışı bırakıldığında buton üzerindeki led yanar ve bazı tiplerde çok fonksiyonlu göstergede ilgili mesaj görüntülenir.
Eğer ASR sürüş esnasında devre dışı bırakılır ise motor yeniden calıştırıldığında otomatik olarak devreye girer.

Karlı yollarda kar zincirleri ile seyahat ederken ASR sisteminin devre dışı bırakılması uygun olur. Bu koşullarda, otomobilin kalkışı esnasında dinamik tekerleklerin kayması, cekişin daha iyi olmasını sağlar.

UYARI: Sistemin aktif güvenlik açısından sağladığı performans, sürücünün lüzumsuz riskler almasını gerektirmez. Sürüş tarzı; daima yol yüzeyine, görüş mesafesine ve trafik koşullarına uygun olmalıdır. Yol güvenliği ile ilgili sorumluluk daima sürücüye aittir.
UYARI
ASR sisteminin doğru çalışması için, bütün lastiklerin mükemmel durumda, aynı marka ve tipte olmaları gerekir; hepsinden de onemlisi lastikler belirtilen tip, marka ve boyutta olmalıdır.

SKELETER
25/11/2011, 14:52
ASR ile ne zaman karlı/buzlu yokuş çıkmaya kalksam yolda kaldım. Lastiklerim 6 aylık lastik, araç patinaj çekmeye başladığı an hareket edemiyorum. Ama yanımdan pati çeke çeke yokuşu çıkan araçları görebiliyorum. Youtube da ki videoda düz yolda ASR işe yarıyor. Ancak yokuş yukarı test yapmamışlar.

İnternette ki bazı sitelerden de araştırma yaptım. Aşağıda ki yorumlar alıntıdır.

"çekiş kontrol sistemi... kapatılmaması faydalıdır... ancak aracınız iki çeker ise kimi karlı-buzlu dağ yollarında devre dışı bırakmanız gerekebilir... çünkü çekiş tekerlerinin ikisi de patinaja düştüğünde, abs ile ortak çalışarak güç aktarımını ve aracınızı dengelemeye çalışacak sistem hareketsiz kalmanıza yol açabilir... böyle bir durumla karşılaşma ihtimaliniz olmadığı sürece kapatmayın..."

Ayrıca

"ASR'yi buzlu,çamurlu yollarda ve çamura vs. saplanma durumunda kapatmak daha iyidir.Aksi taktirde araba patinaj yaptıkça ASR devreye girerek fren yaptırmak yoluyla patinajı engellemek isteyecektir.Siz hareket kazanmak amacıyla yüklendikçe ASR bunu engelleyecek ve sonuçta fren balatalarınız büyük zarar görecektir." şeklinde bilgiler var.

Ayrıca Volkwagen Türkiye'nin sitesinde de ASR için şöyle bir açıklama var.
"Çekiş Kontrol Sistemi (ASR)

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlar, ilave olarak bir çekiş kontrol sistemi (ASR) ile donatılabilir.

ASR sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ya da mümkün kılar.

ASR sistemi normal koşullarda sürekli açık tutulmalıdır. Sadece tekerleğin patinaj yapmasının istendiği özel durumlarda ASR sistemi devre dışı bırakılabilir."

Normal koşullarda hiç bir arabanın patinaj yapması istenmez. Belki buzlu yollarda yokuş yukarı çıkmaya çalışmak patinaj için gerekli neden olabilir.

"TCS (Patinaj Önleme Sistemi)
Aracın tahrik tekerleklerinden herhangi biri patinaja düştüğünde sensörlerden gelen bilgiler ABS kontrol ünitesi tarafından motor kontrol ünitesine iletilir. Motor kontrol ünitesi gelen bilgi doğrultusunda motor torkunu azaltır. Bütün hızlarda devreye girebilir. ABS sisteminde bir arıza olduğunda TCS devre dışı kalır. Normalde motor çalıştığı zaman TCS'de gerektiğinde devreye girecek şekilde hazırdır. Ancak istenildiğinde araç içinde değişik kısımlara yerleştirilmiş TCS düğmesi ile devreye girmesini önlemek için kapatılabilir. Sistem kapalı olduğu zaman TCS düğmesinin üzerindeki uyarı lambası yanar. Sadece özel durumlarda lastiklerin kayması gerektiğinde kapatılmalıdır.
Kapalı olduğu durumlar:

Geçici yedek lastik takılı ise

Zincir takılı olduğunda

Kar tabakasının kalın olduğu veya yumuşak zeminlerde araç sürerken

Araç saplanmışsa kurtarmak için ileri geri hareket ettirmek için"

Sanırım bizim araçlarda buzlu yokuş çıkarken kapatmak daha iyi. Zira benim ve aynı durumda kalmış arkadaşların tecrübeleri ASR ile buzlu yokuş çıkmanın imkansız olduğunu gösteriyor.

maddogjr75
25/11/2011, 16:15
Fiat Grande Punto ESP Test Drive - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=6KCcbNkbKZc)
burda punto esp testi var

maddogjr75
25/11/2011, 16:17
Grande Punto Motor Show - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=FbDvXX_ZgHc)
farklı açıdan bu da

tiner
25/11/2011, 16:31
dörtlü döner kavşakta üst köprüden sağa doğru dönüp köprünün altından geçecektim. hava yağışlı değildi fakat dönüşün devam ettiği kanatta çim sulaması nedeniyle ıslak bir bölge varmış. arabanın arkadan kaydığını hissetmemle sanki bir elin arabanın arka tarafını kaldırıp olması gereken çizgiye getirdiğini hissetmem bir oldu. yola baktığım için o sırada tam emin olamıyorum ama göstergede de kırmızı bir ışık yanıp söndü gibi. büyük bir ihtimalle esp devreye girmişti. eğer esp buysa kesinlikle çok ama çok faydalı bir özellik.

yada verilmiş sakalarından olsa gerek melaikeler vasıtasıyla ömrün uzatıldı:siritma:

tiner
25/11/2011, 16:32
Biz buna AKSV sistemi diyoruz. En garanti sistemdir:) (Allak Korur Sadaka Vereni)

gaksu
26/11/2011, 19:34
Cevaplar icin tesekkurler,

Calistigim yerde biri gp digeri evo ve benimki olmak uzere 3 dualogic var, diger arkadaslardan da bu kaygan zeminde asr ile kalkmamayi duymustum. Asr nin amacinin kaygan zeminde kalkmayi saglamak oldugunu dusununce calismiyor gibi dusunuyorum, ancak 2 teker birden kaygan zemindeyse sanirim normal.

Esp konusunu ise musait bir yerde denemem gerek, benim aracimda sizlerin gostergede isararetlediginiz esp isiginin su ana kadar hic yandigini goremedim.

Son sorum Esp devreye girdiginde sari ucgende yaniyor mu? Bende Asr ile hic bir isigin yanmadigina ise nereyse tam anlamiyla eminim, hazie etraf kayganken onu da deneyecegim.

Deneyen olursa paylasirsa sevinirim.

Tesekkurler.

abulbul08
26/11/2011, 21:54
ASR yolu rampa ve buzlu yollarda hiç işe yaramıyor.
Abimin 2006 Golfu var 5 yıldır hep kapalı geziyor. Bir kere işine yaramadığını belirterek en gereksiz donanım olarak görüyor.
Yolda hafif buz bile olsa sen pat diye kalırken yanından geçen toroslara el sallamak pek hoş olmuyor.