PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Boşa Atıldığında Start-Stop Devre Dışı Kalması ve Aracın Durması

1912ksk
23/11/2011, 16:02
Arkadaşlar geçenlerde İzmir otobanda giderken yüksek devirde aracımı boşa attım ve bir anda devir saatinin orada yağ göstergesi çıktı ve araç tüm fonksiyonları durdu bilgi ekranına baktığımda ise start-stop devre dışı yazıyodu araç kafayı yedi sizce bu problem ne olabilir ilk defa başıma geldi bir danışayım dedim sizlere !

okahinoTR
23/11/2011, 17:21
arkadaşım dizel araba boşa alınmaz az kullanma kılavuzunu okusaydın böyle olmazdı dizel arabayı boşa alırsan araba yağlama yapmaz yağlama yapmazsa pistonlardan yersin arabada kendini korumak için istop eder. iyiki direksiyon kitlenmemiş otobanda gidiyorsun birde Allah korumuş seni yat kalk şükret yakıt tasarrufu yapıcam diye canınızdan olmayın dizel araba zaten az yakıyor birde boşa alıyorsunuz.

krm1983
23/11/2011, 17:48
Araç benzinli gözüküyor.

aykut_1914
23/11/2011, 20:52
dizel aracı niye boşa almıyalım?

HasanAliz
23/11/2011, 21:03
her araç boşa alınır. motor çalıştığı sürece yağlanma yapar.

krm1983
23/11/2011, 21:06
Ben de boşa almanın sağlıksız olduğunu düşünüyorum ki zaten araçlarımızda cut off sistemi mevcut.

aykut_1914
23/11/2011, 22:10
Ben de boşa almanın sağlıksız olduğunu düşünüyorum ki zaten araçlarımızda cut off sistemi mevcut.

yokuş aşağı ben yavaşlıyıp,yanımdan araçlar vızır vızır geçince sinirlerim alt üst oluyor ama :)

krm1983
23/11/2011, 22:14
Gitmekten öte bence sağlıklı durmak önemli ;)

iris19
23/11/2011, 23:16
evet çalıştığı sürece yağlama yapar

kara kız
23/11/2011, 23:31
dizel araç boşa alınmazmı ? ne alaka anlamadım valla..

RPDiFOR
24/11/2011, 02:17
ben boşa atarım bi sorun yaşamadım şimdiye kadar

aykut_1914
24/11/2011, 16:25
ben boşa atarım bi sorun yaşamadım şimdiye kadar

babam boşa atmadıgım zaman kızıyo yahu :)

faku
24/11/2011, 16:34
Kullanma klavuzunda boşa atılmasını kesinlikle önermiyorlar. Bunun yerine rampa aşağı yüksek viteste, kendi halinde inmek hem daha ekonomik, hem de çok daha güvenli.

1912ksk
24/11/2011, 16:54
arkadaşım dizel araba boşa alınmaz az kullanma kılavuzunu okusaydın böyle olmazdı dizel arabayı boşa alırsan araba yağlama yapmaz yağlama yapmazsa pistonlardan yersin arabada kendini korumak için istop eder. iyiki direksiyon kitlenmemiş otobanda gidiyorsun birde Allah korumuş seni yat kalk şükret yakıt tasarrufu yapıcam diye canınızdan olmayın dizel araba zaten az yakıyor birde boşa alıyorsunuz.

arkadaşım dizel araç değil ki benimkisi benzinli hem bende biliyorum neyin nerede ne zaman yapılacağını yılda inanmıyacaksın ama 60.000 km yapan biriyim ben sadece ilk defa basıma böyle birşey geldi sorayım dedim !

IVAA
24/11/2011, 20:44

yorum yazarken insanların aklını karıştırmayın ve yanlış bilgi vermeyin. motor çalıştığı sürece yağlama yapar.
kullanma kılavuzunda boşa atmayın demesindeki amaç hem yakıt tasarufu hemde frenlerin daha az zorlanması amacı ile rampa aşağı inerken boşa atmayın der.

arkadaşın sorununa gelince ECU saçmalamış olabilir yada anlık olarak yağ basıncını düşük gördü geçende de benim başıma değişik bir olay geldi EcoDriver vites değiştirme göstergesi takıldı sürekli vites arttırmamı istedi 1dk sonra düzeldi.

hozcelikel
24/11/2011, 21:07
Start stop'un çalışması için iki koşul var : 1- Emniyet kemeri takılı olacak 2. araç viteste olacak.
araç hareket halinde ve vites boşta ise aracın beyni karışıyor çünkü hareket halinde vitesin boşta olmasını bir türlü anlayamıyor :)) bu nedenle de SS devre dışı kaldığı gibi, sistemde bir arıza var zannederek bazı ikaz lambalarını yakıyor. Aracı stop edip yeniden çalıştırın bir şeyi kalmaz.

meir
25/11/2011, 18:19
devir çok yükselince örneğin 1. vites 6500 devir araç gaz kesip ekranda yag göstergesi ışığı yanıyor bosa atarken ayagın gazdaysa ondan yapmış olabilir boşta hareket halinde oldugu için de ss devre dışı yazmıştır konu hakkında çok bilgim yok sadece varsayım:D