PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren problemi

Ziyaretci035
18/11/2011, 19:59
İyi akşamlar dostlarım...

Frenlerimle ilgili problemim var, sıkışık trafikte dur kalk yaparken, örneğin aracın durması için fren pedalına 1 cm basıyorsam, bazen aynı sürratte ve aynı yol eğiminde olmama rağmen durmak için 5 cm basıyorum, sanki pedal aşağı düşmüş gibi oluyor. Sık sık olmuyor ama bazen oluyor.

Bu bir fren sistemi arızasına mı işarettir?

(Bu benim ilk Fiat aracım, bu Fiat'la ilgili bir sıkıntı mı? Daha önce 2 yıl connet, 2 yılda kangoo kullandım, şu an şirket aracım getz. Bunlarda böyle bir sıkıntı yoktu.)

makeles
18/11/2011, 20:13
ne kadar hızlı yada ne kadar yavaş bastığınla ilgili olabilir. sonuçta panik freni algilayabiliyor.

pilotender
19/11/2011, 03:33
çok ani basarsan, frene çok kısa mesafeli basınç uygulasan bile etkisi normalden daha fazla oluyor bu benim de dikkatimi çekmişti. Sen yine de fren hidrolik seviyeni kontrol et aklında soru işareti kalmasın ama ben zannetmiyorum arıza olacağını.

Ziyaretci035
19/11/2011, 08:54
çok ani basarsan, frene çok kısa mesafeli basınç uygulasan bile etkisi normalden daha fazla oluyor bu benim de dikkatimi çekmişti. Sen yine de fren hidrolik seviyeni kontrol et aklında soru işareti kalmasın ama ben zannetmiyorum arıza olacağını.

Hidrolik seviyesi tam, balatalar sağlam. Hidrolik sıvısını değitirmemiz gerekir mi? araç 100bin km de :)

blackhawk
19/11/2011, 15:43
Sistemde hidrolik sıvısı kolay eskimez ama sistemde hava varsa buna benzer sorunlar yaratabilir.

pilotender
19/11/2011, 20:41
Hidrolik seviyesi tam, balatalar sağlam. Hidrolik sıvısını değitirmemiz gerekir mi? araç 100bin km de :)

Halk arasında hidrolik sıvısı veya şanzıman yağı değişmez, sadece eksikse tamamlanır diye bir söylenti dolaşıyor ama şunu bilmeliyiz ki işin gerçeği motordaki her sıvı ya belli kilometrelerde ya da belirli zaman aralıklarıyla değiştirilmesi gerekiyor. Fren hidroliği de özellikle çok sıcak bölgelerde ikamet edenlerde daha kısa zaman içinde özelliğini yitirebiliyor diye biliyorum. Yanlış bilgi vermemek için kesin periyodunu söylemeyeceğim ama fren hidroliğinin de değişmesi gerekir eğer zamanı gelmişse.

Ziyaretçi051
19/11/2011, 20:52
Fren sistemi vakum yardıcılıdır.Vakumu motor üzerindeki vakum pompasından alır.Vakum pompası arıza yaptığı zaman fren sertleşir.Veya yetiştiremediği zaman sertleşme yapar.yetiştirememesindeki sebeb vakum pompası üzerindeki bağlandıgı hortumlarındaki kaçaklardanda kaynaklanabilir.

GP COSKUN
20/11/2011, 12:59
fren merkezinde veya westınghause da sorun var