PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Git gide soğutuyor beni kendinden

Chameleon
18/11/2011, 16:20
Aracımı alalı 2 ay civarı oldu. Aldıktan sonra 10 km gitmeden güneşliği tutan zımbırtı kırıldı, ben kırdım eyvallah.
Almamda en büyük etken Ağrıda servisinin olmasıydı. Ben aracı alıp Ağrı'ya getirdikten 1 gün sonra yağ bakımı için aradığımda servisin 1 gün önce kapandığını öğrendim. Kars'a taşınıyormuş servis allahtan tüm herşey taşınmamış yağ bakımı yapıldı. Pazarlıkla 320 TL. FIAT için biraz pahalı geldi ama eyvallah.

Taş sekti (büyük ihtimal) sis farı camı kırıldı. Cam ayrı satılmadığından komple değişti. İkisini de değiştirdim 120 TL eyvallah.

Direksiyon üzerinde bulunan kanal ve şarkı değiştirme butonu çalışmamaya başladı. Fazla sallamadım. Bayram iznine giderken yolda ses açma kapama butonu da bozuldu. Ardından airbag ışığı yanmaya başladı. Araştırdık sinyal tertibatından yaparmış. Kronik arıza dediler. Sinyal kolları vs tüm parça serviste değişti 501 TL eyvallah.

50-90 Km arası araçta silkelenme başladı. Lastikleri değiştireceğimden fazla önemsemedim. Kış geldi memleket şartları malum. Lassa Snoways 2Plus aldık 4 tane 480 TL eyvallah. Balans ayarıda yapıldı.

Aracın silkelenmesi kesilmedi Rot ayarına da soktum. Yola çıktım dile kolay 1200 küsür kilometre. Silkelenme halen devam ediyor. Lastikler yeni rot balans yeni yapıldı.

Dün memleketten (Eskişehir) Ağrıya gelirken yolda sarı ışık yandı. Aydınlatma arızası verdi. Neden olduğuna daha bakmadım bile.

Şimdi silkelenmeyi araştırdım forumda aks bilyası 980 liraya değişir yazmış bazı arkadaşlar. Bazıları baskı balata demiş o kim bilir ne kadar. 2006 model Jetta tık demedi 140bin oldu. 2007 Punto 80 bin dedi neler neler oldu.

Oha arkadaş. Hepsi beni mi buldu? Bütün kronik arızaları aldıktan sonra çıktı. Mercedes kalitesi beklemiyordum ama bu kadarı da fazla be abicim. İyice soğudum bundan sonra da FIAT almam. Açık net.

krm1983
18/11/2011, 16:53
Şanssızlıklar peşinizi bırakmamış.Aracınızı 2.el aldınız sanırım.

barisunye
18/11/2011, 17:01
geçmiş olsun....punto ne kadar bakımlı temız kullanılsada kronık ya da kalıtesızlık nedenı ıle olmayacak sorunlar cıkabılıyor....benımde sınyal kumanda kolu değişti...allahtan aldıgım adam degısmıs daha once garantıden değişti...ses yapma nedenı ıle dıreksıyon kutusu değişti...vs vs sureklı bişeyler cıkabılıyor...ve genellıkle malıyetlı...bırde servıs uzak olunca sıkıntı.....bende ığdırdan karsa aşındırıyorum bazen...

rockforever
18/11/2011, 17:08
biraz şanslada alakalı bence ben alalı 6 ay(10000km)oldu maşallah tık yok pardon sadece sağ ön hoparlör bozuldu garantiden değişti o da...

onurtuna
18/11/2011, 17:35
yooo bunun şansla mansla alakası yok acık ucuz alalım dıyolar turşu arabaları alıyolar ondan sonra şansssızlık yok kardeşim böle bişey 17000 tl yede var 20000 tl yede var ucuza alan kurnaz pahalıya alan kazıklanmıs oluyo halk dılınde az fazla ver temızını al bak bısey oluyomu

SRDR KRKC
18/11/2011, 17:46
O Arabanın Bence Sen Geçmişini Araştır Anlattıklarına Göre Kmsi Pek Orjinal Gelmedi Bana...

barisunye
18/11/2011, 18:12
yooo bunun şansla mansla alakası yok acık ucuz alalım dıyolar turşu arabaları alıyolar ondan sonra şansssızlık yok kardeşim böle bişey 17000 tl yede var 20000 tl yede var ucuza alan kurnaz pahalıya alan kazıklanmıs oluyo halk dılınde az fazla ver temızını al bak bısey oluyomu

ben bu soyledıklerıne punto ıcın katılmıyorum.....baska bı model de dogru olabılır..
ne kadar temız alırsan al....dıreksıyon sınyal kumanda kolu, dıreksıyon kutusu ve mılı sorunu, city sorunu,arka kapıların açılmama sorunu vs vs bunlar temızlıkle alakalı değil....şans=fiat ile alakalı:)
ben ılk sahıbınden aldım..hatasız boyasız sorunsuz..hersey servısde yapılmış bakımlı..daha 51bınde aldım....ancak bendede once sınyal kumanda kolu akabında dıreksıyon kutusu sorunu cıktı..ikiside değişti.....

Ziyaretçi034
18/11/2011, 18:16
ikinci el biraz şans işi, corsa'dan çok çektim. bundan sonra benim için en temiz araba sıfır araba prensibini ilke edindim kendime :) sıfır aracında sorun çıkarma şansı var örneklerini görüyoruz ama en azından garantisi var

takres
18/11/2011, 18:47
sinyal kartını bende değiştirdim 400 lira haberiniz olsun...
ayrıca aks bilya ile ilgili değildi sanırım o soruna 1000 lira bir fiyat çıkarırlar ama sanayide tornaya sokun 50-60 liraya hallolur...

bahadir77
18/11/2011, 21:16
bence o aracın kmsi 180.000 den fazladır. soyledıgınız arızaları 2 tane punto eskıttım hemde ıstanbul sehır ıcı trafıgınde rastlamadm acıkcası. bırı 150.000 de dıgerı 102.000 de verdım. kıralama sırketıne ıade ettık suresı dolunca ama tık dememıstı o vakte kadar. sadece 150.000 de olanın 80-90 binde iken kablo tesisatı degıstı oda arac takıp cıhazı takan kısının hatası yuzunden baska da hıc sıkıntı yasamadım...

tayfux
18/11/2011, 21:19
gerçekten bütün kronik arızalar sizi bulmuş çok ilginç..

Chameleon
18/11/2011, 23:18
Arkadaşlar aracımı Ankara Kartaştan ikinci el aldım. Bilmeyenler için söyleyeyim Kartaş FIAT bayisi ve servisi.

Multijetler hatta genel olarak dizeller düşük kilometre olmaz pek malum. Ben aracı 78binde aldım. 2007 model araç için iyi olduğunu düşünüyorum kilometresinin. Fiyatı da 23000 TL ye aldım. Genellikle ucuz değil pahalı olduğu söylendi. 19000-27000 arası fiyat aralığında 2007 multijetler o yüzden makul geldi. Araç zaten ucuz araç ucuzuna kaçma gibi bir durum yok. Ben temizliğine baktım. Araca vermediğin parayı servise verirsin mantığındayım. Bilgisayarlı ekspertizden ve ustamdan tam not aldı 3e 5e bakmadım. Yani benim fiyat aralığımın yaklaşık 10000 altında bir araç aldım. BMW 1.16 düşünürken Ağrıda servisi olduğundan FIAT tercih ettim. Servis de kapandı zaten bi avantajı kalmadı. Bir arkadaş FIAT=şans demiş. Bu böyle olmamalı.

Kartaş daha önce aracı sıfır olarak TEI (eski TUSAŞ) de kiraya verdiklerini söyledi. 1 kişi kullanmış ve bakımları vs Kartaş tarafından takip edilmiş. Kira işi pek hoşuma gitmese de uzun süreli ve tek kişi işinden yumuşadım, araç testlerde de iyi not alınca karar verdim almaya.

Aracı alırken Kartaş'ın bir çakallığı oldu bunu burda belirteyim.
Aracı kiraya verdiklerinden araç Kartaş üstüne kayıtlıydı ve banka rehini vardı, kaldırıp aldım. Buraya kadar tamam. Noterde satış bedeline yalan olmasın 18,250TL (evraklar arabada bilahare bakarım) yazdılar ama ben anlaştığımız fiyattan ödeme yaptım. Başta durumu kabul etmedim normal olarak. Satış yapan arkadaş ben de neden bu şekilde yapıldığını bilmiyorum dedi. Ama bu şekilde şirketten gelen araçların hepsinin bu şekilde yapıldığını belirtti. Ben başıma birşey gelse o parayı verdiğimi kime ispat edecem diye sorunca da biz sizden aldığımız parayı muhasebeye zaten ne kadar aldıysak o şekilde veriyoruz o konuda sıkıntınız olmasın. İşin ucunda bayiliği kaybetmek varken sizi asla mağdur etmeyiz dedi. İnandık tamam dedik.
Yeni çıkan kanun gereği bayiden satışlarda (0 veya ikinci el) ödeme banka transferi ile olması gerekiyor. Ben de yanımda taşımadım parayı haliyle. Bankadan transferde ısrar ettim. Ama Kartaştaki yetkili ısrarla ödemeyi elden istedi. Beraber bankaya gidip çektik ve elden ödeme yaptım.

Aracı alırken ekspertizde orjinal km dediler. Dediğiniz gibi 150 200bin gibi bir durum olsa çıkardı diye düşünüyorum. Ama fırsatını bulunca aracı ve servis kayıtlarını ayrıntılı inceleyeceğim ve inceleteceğim. Dediğiniz gibi Kartaş da olsa oynanmış bir km. dolayısıyla bana verilen yanlış bir bilgi varsa Kartaş'ın yandığının resmidir. Avukat masrafım olmadığından (babam sağolsun) sonuna kadar giderim işin. Aracı iade edip servis masrafları dahil parasını geri alacağım gibi üstüne de gider attığı kazığı burnundan getiririm hepsinin. Ama şimdilik günahını almayayım kimsenin.

Arka kapı problemi de vardı WD40 yağ ile çözdüm sayılır bunu da ayrıca belirteyim.

Ben daha önce de belirttiğim gibi Mercedes kalitesi beklemiyordum araçtan. Daha önce şahin kullandım. Ondan alışığım zırt pırt bişeyin bozulmasına ama ondan beklenen kalite belliydi. Ben daha önce Renault ve Vw kullandım. Büyük konuşmayayım ama Renault bir daha tercih etmem. Ama FIATtan da beklentim en az Renault kalitesidir. Vw kalitesinin 4te3 ünü verse yeterlidir. Ama beklediğimin çok altında kalitesi kimse kusura bakmasın.

Luc
19/11/2011, 00:07
Bana kalirsa asil sorun, kiralik araba almakla baslamis..

Sent from my GT-I9100 using

Du Hast
19/11/2011, 04:35
Aracımı alalı 2 ay civarı oldu. Aldıktan sonra 10 km gitmeden güneşliği tutan zımbırtı kırıldı, ben kırdım eyvallah.
Almamda en büyük etken Ağrıda servisinin olmasıydı. Ben aracı alıp Ağrı'ya getirdikten 1 gün sonra yağ bakımı için aradığımda servisin 1 gün önce kapandığını öğrendim. Kars'a taşınıyormuş servis allahtan tüm herşey taşınmamış yağ bakımı yapıldı. Pazarlıkla 320 TL. FIAT için biraz pahalı geldi ama eyvallah.

Taş sekti (büyük ihtimal) sis farı camı kırıldı. Cam ayrı satılmadığından komple değişti. İkisini de değiştirdim 120 TL eyvallah.

Direksiyon üzerinde bulunan kanal ve şarkı değiştirme butonu çalışmamaya başladı. Fazla sallamadım. Bayram iznine giderken yolda ses açma kapama butonu da bozuldu. Ardından airbag ışığı yanmaya başladı. Araştırdık sinyal tertibatından yaparmış. Kronik arıza dediler. Sinyal kolları vs tüm parça serviste değişti 501 TL eyvallah.

50-90 Km arası araçta silkelenme başladı. Lastikleri değiştireceğimden fazla önemsemedim. Kış geldi memleket şartları malum. Lassa Snoways 2Plus aldık 4 tane 480 TL eyvallah. Balans ayarıda yapıldı.

Aracın silkelenmesi kesilmedi Rot ayarına da soktum. Yola çıktım dile kolay 1200 küsür kilometre. Silkelenme halen devam ediyor. Lastikler yeni rot balans yeni yapıldı.

Dün memleketten (Eskişehir) Ağrıya gelirken yolda sarı ışık yandı. Aydınlatma arızası verdi. Neden olduğuna daha bakmadım bile.

Şimdi silkelenmeyi araştırdım forumda aks bilyası 980 liraya değişir yazmış bazı arkadaşlar. Bazıları baskı balata demiş o kim bilir ne kadar. 2006 model Jetta tık demedi 140bin oldu. 2007 Punto 80 bin dedi neler neler oldu.

Oha arkadaş. Hepsi beni mi buldu? Bütün kronik arızaları aldıktan sonra çıktı. Mercedes kalitesi beklemiyordum ama bu kadarı da fazla be abicim. İyice soğudum bundan sonra da FIAT almam. Açık net.
sinyal kartı arızası kronik yapacak birşey yok. fiatın şemsiyesi :)
diğerleri zaten şansla alakalı
silkeleme problemine gelince
aks ile alakası olmaz. akstan olsa kalkışta tak tak diye ses yapar, yolda virajlara girince uğultu yapar bunuda aks kafası yapar. benim sol aks kafası bu belirtileri verdi parça fiyatını hatırlamıyorum forumda paylaşmıştım 100 liraya halletmiştim galiba.. aks lalesi desek 80 binde kolay kolay bozulmaz.
silkeleme dediğiniz titreşim gibiyse tekrar güzelce balans ayarı yaptırın ve ön takımın boşluklarını güzelce kontrol ettirin derim

onurtuna
19/11/2011, 09:36
valla arkadasım adamların sana yaklasımından az ck bellı olmus o ıs yok bankaya yatırma yok noterde dusuk goster onda bı ıs var ben senın yerınde olsam saglam bı yere baktırırım beyınden gercek kılometresıne ordan zaten cıkacak cunku beyınden sılmek pahalı oldugu ıcın herkes saatten sıldırıyor bınevı goz aldanması dıyelım bız ona sılkelemeye gelıncede aks kollarında egrılık varsa yanı daha onceden bıyere vurmuslarsa altını yapar mutlaka bana kalırsa bu ısın arkasını bırakma verdıgın para az para deıl sokaktanda toplanmıyor bu...

Chameleon
19/11/2011, 11:03
Satış işlemine kuzenimle gittik. Yılların sigortacısı tanıdığı çok. Noterdeyken bir tanıdık muhasebeciyle görüştü. VERGİ KAÇIRMAK için bunu sık sık yapıyormuş bayi ve galericiler. Size bir zararı olmaz firmanın terbiyesizliği dedi. Biz de tamam dedik satışı gerçekleştirdik. Dediğim gibi zaten bu durumdan bir gıcık kaptım, yanlış bilgilendirme ve kilometre ayarı varsa çekecekleri var benden tüketici hakları konusunda tecrübem bol,üşenmem uğraşırım, daha önce böyle durumlarda ücret iadesi vb aldım. Altını 2 kere traktöre göre yapılmış kasisten geçerken (durup olabilecek en yavaş şekilde geçtim) vurdum hafifçe. Yamulma olabilir dediğiniz gibi. 50 Km/s'e kadar hissedilmiyor 50 den 90Km/s'e kadar gaz verdiğim oranda artıyor. 90 dan sonra kesiliyor. Havalar biraz düzelsin Erzurum yolları taştan götürüp gösteririm. Bir de Carbon Clean yaptırırım. Her ihtimali göz önünde bulundurmam lazım.

Eskişehir Birmottan, daha önce yapılan bakımlar vb için bilgi istedim. Kartaş farklı sistem kullandığından birmot sisteminde görünmeyeceğini söylediler. Tüm birmotlar arasında bilgiler paylaşılırmış. Beyni de kontrol ettireyim bakalım başka bir şey çıkacak mı.

Erzurumda Çimenler ve Oto Şen varmış. Tecrübesi olan hangisini tavsiye eder?

takres
19/11/2011, 11:46
sinyal kartı arızası kronik yapacak birşey yok. fiatın şemsiyesi :)
diğerleri zaten şansla alakalı
silkeleme problemine gelince
aks ile alakası olmaz. akstan olsa kalkışta tak tak diye ses yapar, yolda virajlara girince uğultu yapar bunuda aks kafası yapar. benim sol aks kafası bu belirtileri verdi parça fiyatını hatırlamıyorum forumda paylaşmıştım 100 liraya halletmiştim galiba.. aks lalesi desek 80 binde kolay kolay bozulmaz.
silkeleme dediğiniz titreşim gibiyse tekrar güzelce balans ayarı yaptırın ve ön takımın boşluklarını güzelce kontrol ettirin derim

can dediğin gibi sorun aks lalesi...serviste 1000 lira fiyat verdiler...bende 75000 de olmuştu km orijinal eminim...
ben tornacıda halletmiştim sorunu...

Du Hast
19/11/2011, 19:24
can dediğin gibi sorun aks lalesi...serviste 1000 lira fiyat verdiler...bende 75000 de olmuştu km orijinal eminim...
ben tornacıda halletmiştim sorunu...
75 binde aks lalesi arızası hiç normal değil. ha sürekli patinaj ile kalkış falan yapıldıysa o zaman olabilir ama genelde aks kafası ses yapıyor. keşke az km yapmış çıkma falan alsaydınız. dolgu yapınca ilerde sıkıntı yapabiliyor gerçi arabayı sattığın için problem yok :D

yusufekinci06
19/11/2011, 22:55
yazılanyorumları pek okumadım ama biraz farklı bi bakış açısı olacak benimkisi. 2 ayda ufaktan büyüğe doğru hasarlar çıkıyor farkındaysan. bence ya satanın gözü kaldı arabada veya o arabada birisinin ahı var. bence daha büyük bişey çıkarmadan aracını başka bir FİAT ile değiştir.

abimde 2006 sonu üratimli 2007 doblo var aldığımızda 19 binde idi şimdi 150 binde yağını değğiştir sür... ve rutin diğer bakımlar. bendede evo var bunuda sıfır aldık 31 binde şuan daha şükür hiç bişeyi değişmedi. bence çokta kötü değil ne dersin?

burhankutlu
20/11/2011, 03:21
Tüm servisler dürüst mü onuda sorgulamak lazım. Para kazanmak için her şeyi yapar oldu insanoğlu. Servis neden yapmasın km de düşürür boyalı aracı sıfır diye de satar bunların örneklerini okuduk gördük.. Belki de sen de onların gazabına uğradın..

Chameleon
21/11/2011, 02:10
Hafta içi çıkacak ne var ne yok servise götüreyim bakalım. Ağrı'nın dandik parke taşlı offroad yolları yüzünden mi anlayamadım bu kadar problem. Ahı kalmamıştır kişiden almadım. Belki arkamdan küfür etmiş olabilir. Bu satış sırasında problem yaşandıktan sonra ben de şunu sordum kendilerine. Parayı vermeden satışı gerçekleştirdik. Ben şu anda polise gitsem arabamı vermiyorlar diye napabilirsiniz dedim :) Sonuçta araç o dakikadan sonra benim üstümeydi ve 100 TL kapora dışında para vermemiştim. Hafif bir yusuflama eşliğinde daha önce bu şekilde bir olayın olduğunu filan anlattı. Karşılıklı güvene dayalı biraz da dedi. Bu yüzden arkamdan biraz saydırmış olabilir.

Dürüst insanlarız ama kazık yemeye gelemem. Fikirleriniz için teşekkürler. Servise bunları bilerek gitmek gerçekten işe yarıyor. Sizin anlattıklarınızla paralel arıza bildirilirse yapılan iş içime siniyor. Sinyal tertibatında bu şekilde oldu. Umarım bu problemi de bu şekilde çözerim. Ama yeni bir şemsiye açılmasın. Başka bir FIAT ile değişim düşünmüyorum. Babalar haklı çıkmasa iyiydi. Almandan şaşma oğlum dedi dinlemedik :D

Chameleon
23/11/2011, 17:35
Erzurum Çimenler FIAT servisine götürdüm aracı. Sağ aks lalesinden kaynaklanıyormuş. Forumda okuduğum kadarıyla 1000 TL üzeri parça fiyatı bekliyordum. Beraber teste çıktığımız usta da fiyatı pahalıdır diye söyledi korkum arttı. 375 TL parça fiyatı çıkınca hemen sipariş edelim dedim :) Servis fiyatları uygun geldi. Kışlık bakım, antifiriz + komple carbon clean yaptırdım. Şansıma CC kampanyalıymış. 71 Lira ödedim toplamda. Ucuza çıkınca gaza gelip kauçuk paspas aldım 45 TL. 150 TL kapora bıraktım aks için (malesef ellerinde yokmuş) Sevindim bu duruma gerçekten. Umarım bu son arızası olur.

Önceki bakımlarını ve kilometresini kontrol ettim serviste ayrıca. Her bakımı vaktinden önce yapılmış gayet bakımlı aracınız dedi. Daha önceden bakım harici bir amortisör değişmiş sadece. Bundan önceki tüm bakımları serviste yapılmış. Bu yüzden içim rahatladı.