PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel stop etme sorunu..

sharkyeno
13/11/2011, 21:35
selamünaleyküm öncelikle, forumun yeni üyelerindenim arkadaşlar.
yaklaşık 1 ay önce 2006 model gp 1,3 90 hp aldım.
aslen de otomotiv teknikeriyim ancak pek inceleme şansım olmadı işimiz gereği. şu an hukukla uğraşıyoruz.

benim aracım, özellikle rampa yukarı, depo çeyreğin altındayken, stop etti bir iki kez. vitesi boşa filan atmadık.

bu arada uzun yolda rampa yukarıda olsa 6. vitesi istiyor. genelde 2500 d/d'de kullanıyoruz. yakıt tüketimi açısından da iyi oluyor.

birde araç ilk çalıştığında hararet 0'dayken, rölanti inişli çıkışlı çalışıyor, yani sanki araç kendi kendine ara gazı veriyor gibi. bunun basınç sensöründen olabileceğini düşünüp, değiştirdik fakat pek bir değişme olmadı gibi. yakıt göstergeside kararsız maalesef, yani bir çalıştırıyoruz ışık yanıyor, stop edip bir daha çalıştırınca, normale dönüyor veya bazen tam tersi oluyor, yani çeyrek depodayken, stop edip tekrar çalıştırınca, gözle görülür düşüş oluyor.

biz şu an yakıt şamandırasından şüpheleniyoruz. forumda ve başka yerlerde okuduğum kadarıyla lpg'li lerde kronik bir sorun ama bizim ki dizel olduğundan tereddütte kaldık doğrusu. sizlerinde görüşlerini almak istedim müsadenizle, ne de olsa araç konusunda bizden daha tecrübelisiniz.

yardımınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..

GP COSKUN
13/11/2011, 22:58
stop etme şamandıradan olabilir yada tazzik subabıdan olabilir
bakılması lazım
rolantideki sorun öncelikle boğaz kelebeğinin pislenmesinden yada rolantisensörünün yada akış etrenin kirlenmesinden kaynaklanabiliyor

sharkyeno
14/11/2011, 02:58
abi akışmetreyi filan söktük bakım sırasında, mümkün olduğunca hassas bir şekilde temizlemeye çalıştık ama yine de bakalım. rölanti sensörü tam olarak nerede ona bakamadım.

bende şamandıradan şüpheleniyorum, bunların şamandıranın tamiri mümkün müdür acaba? veya yenisi ne kadara mal oluyor acaba bilginiz var mı?..

GP COSKUN
14/11/2011, 08:49
enes akış etre temizlemekle pek düzelmiyor genelde değiştirmeek gerekiyor
e son fiyatı 400tl ye yaklaşıktı ama tam net söyleyemem
bir de aracını bir serviste sadece makinaya bağlatarak arıza kodlarından arızalı parçayı bulabiliriz

kadir07
14/11/2011, 09:45
sen bide klimayı açınça gör stop etmeyi...:@
servisede gittim 90 lıkların debriyaj sisteminden kaynaklanıyo dediler ayağımızı geç çekecekmişiz debriyajdan.. konu açmıştım bi incele istersen...
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/29667-grande-punto-dijital-klima-stop-etme-sorunu.html

Grande-rain
19/11/2011, 02:14
hayırlı olsun ustada ılk calıstırmada motorun ısısı 20 30 dereceye gelene kadar devırı yukseltıyor ve bırakıyor ama 2 dk sonra tık dıye bır ses gelır ve normala doner . Bu bır sıkıntı degıl hıc bosuna kurcalatma ama debımetreyı temıletmek yerıne yenısını altak derım ben temızletmıstım arabanın aklı sasmıstı yakıt vs yonunden kolay gelsın

pilotender
19/11/2011, 03:31
hava debimetresini serviste değiştirmek zorunda değilsin. servis dışında daha uygun fiyatlara bulmak da mümkün olabiliyor. zaten genelde bosch marka kullanılıyor diye biliyorum. eğer orjinali bosch değilse bile, bosch'da sizin aracınıza uyacak bir model illaki vardır. fiyatını dışarıdan araştırın ve ddışarıda halledin sorununuzu derim ben.