PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Sorunu da benden, yanında da tatlı niyetine ön göğüs airbag plastiği

orhflz
12/11/2011, 21:43
Herkese merhaba,
hepimizin derdi direksiyon problemi sanırım sonunda geldi çattı beni de buldu.
Ayrıca ön göğüste yolcu airbag kısmında çatlak, ikisi de saolsun sözleşmiş gibi aynı zamanda dert oldular.

Bir çok konu açıldı, sayfalarca yazı yazıldı direksiyon ile ilgi olarak , ilk tecrübelerimi paylaşmak ve ustalara 1 soru sormak istiyorum.

Geçtiğimiz hafta farkettiğim , özellikle araç durur vaziyette iken direksiyonu sol-sağ yaptığımda meydana gelen bir titreşim, katır-kutur bir ses ile başladı sorunum. Amortisör takozlarındandır diyerek bir umut onları değiştirdik ama nafile ses ve titreşim sanki azalmış gibi de olsa halen var. Servis malesef servo motorumun değişmesi gerektiğini söyledi.
Diğer sorunum ise muhtemelen zamanla benim gibi yolcu tarafı hava yastığı zamanla belirginleşmeye başlayan arkadaşlarımız var ise başına gelecek sorun. Bir zaman sonra malaesef o belirginlik bi tarafından çatlıyor, özellikle soğuk havada; kalorifer açılması ile ısı değişiminin bunu tetiklediğini düşünüyorum. İnanılmaz can sıkıcı , gözüm sürekli orada. Bariz montaj hatasından kaynaklı bir kasılma sonucu zamanla meydana gelen bir durum. Alt komşumda da gp var onun o kısmı dümdüz görünüyor. Bende ise airbag işte burdayım diyor.

Şimdi tecrübelerime geçeyim.
Servis saolsun çok ilgilendi, 1 saate yakın bir telefon görüşmesi sonucu aldığım cevaplar:
Servo motor şu an fiatın elinde de yok, dışarıdan gelecek ve 2.000 TL bunun %50 si benimmiş, istersem hemen sipariş vereceklermiş miş
Ön göğüste hiç bir şeye karışmazlarmış mış , o da 1200 TL , ve bunlar sadece parça fiyatları, üstüne hali ile de işçilik de binecek.

Senede 1 kere kendimi doktora göstermeyen ben, arabamdan bir çıt gelse üşenmeden 70 km gidip arbamı servise götürüyorum. Hiç bir masraftan da kaçınmadan , fiata vereceğim parayı da avukatımıza vermeyi düşünüyorum. Gelişmeleri de sizlerle paylaşacağım.

Bu gün serviste oyalanırken , muhtemelen fiat genel merkezden gelme bir mail çıktısı ilan panosunda gözüme takıldı. Linea araçlar için , direksiyonda titreme ve durur vaziyette sağa sola döndürmede meydana gelen sesli vibrasyon için amotisör takozları değiştirilmeden kontrol edilmesi gereken parça şeklinde bir mail vardı. Tam metni hatırlayamıyorum ama parça kodunu kaydettim 46774716 , aynı parça gp içinde var , bilenler için bu nedir ne işe yarar sormak istedim. Parça adı "Rakor" olarak geçiyor.

gemlikli_55
12/11/2011, 22:29
orhan oto gül e mi gittin

orhflz
12/11/2011, 22:36
orhan oto gül e mi gittin
evet

ozger
24/11/2011, 19:02
Ya bunları okudukça deli oluyorum. Ben de tam sağ ve sol yaptıkça hava yastığı arıza sinyali veriyor. Aracını yeni almamış garantisi bitmemiş arkadaşlar bol bol direksiyonu sağ ve sola sonuna kadar döndürün. Üşenmeyin. arıza ileride olacağına şimdi olsun ki bizim gibi debelenmeyin garantiden işi gömün...

orhflz
24/11/2011, 22:57
valla dostum, bir daha alır mısın deseler almam, aldırmam da. İşin garip tarafı haftasonu kış lastiklerimi taktırmaya güvendiğim bir rot balansçıya gittim. Çocuk abi jantlarda eğrilik var dedi, prese sokalım dedi. Tamam dedikten sonra neyse işlem yapıldı, ilk başlarda hiç dikkat etmedim ama ilk ışıkta durduğumda direksiyonda vibrasyon, ses felan kalmadığını farkettim.
Şimdi sorunum acaba gerçekten jant eğriliği mi bilemiyorum ama eğer öyle ise bu benden kopartılmaya çalışılan , bir çok insanın para bile vermediği parça için 1.000 TL ücret ne olacak?

Bu gün daha önceki şikayet mailime istinaden 11 gün sonra geri döndü fiat. Arkadaşlara neden , hangi sebeple kimine %20, %30.... kimine bedava bu işlem diye sormuştum. Arkadaşlar bu gün , bunun arabanın garantisinin bitip bitmediğine, trafiğe çıkış tarihine göre belirlendiğini söyledi. Buna göre iyi niyet garantisi adı altında müşteriye bir oran verildiğini söyledi. Bende , yani siz diyorsunuz ki benim aracımın garantisi bittiği için ve 5 yaşında olduğu için ve aslında fiat olduğu için hurda olduğunu , bunun normal olduğunu söylüyorsunuz dedim. Zaten aracımın garantisi bitmemiş olsa ve bunun için benden para talep etmeye kalkışsaydınız bundan çok farklı konuşurdum dedim. 2 yaşında 200.000km de bir araç olabileceği gibi 5 yaşında benimki gibi 83 .000 de bir araç da olabileceği ama sizin hiç bir broşürünüzde bu araçların ekonomik ömrünün trafiğe çıkış tarihi ve garantisi ile alakalı olduğu yazmamakta dedim. Ayrıca söylediklerinizden bu aracın garantisi bittikten sonra boş yere servislerde fazladan para bayılmayın manası çıkıyor dedim. Kaldı ki fiat enayimi de %50 veriyor, malınız bozuk değilse niye veriyosunuz ...... vs gibi sizin bir çoğunuzun yaşadığı konuşmaları yaşadım.

Yani parçan bozuk olur, kalitesiz olur ama duruşun düzgün olur be kardeşim. kiminden para alma, kimine 10-20-30 ne kopartırsan. Bunun adı da iyi niyet garantisiymiş. Vatandaş fiat alarak zaten iyi niyetini fazlası ile göstermiş.

ankay2
24/11/2011, 23:05
46774716 RAKOR GP/LN/156 52.92TL... Merak ettim ne parçası acaba?

orhflz
24/11/2011, 23:11
46774716 RAKOR GP/LN/156 52.92TL... Merak ettim ne parçası acaba?

onu bende merak ediyorum ama bilen yok sanırım. adamlar açıkça yazmış, amortisör takozundan önce 46774716 nolu parçayı kontrol edin diyor.

muratsuzen
25/11/2011, 19:45
bendede cıty arızası var dıyo servıs %50 karsılıycam dıyo:( nasıl bı yol ızlemem lazım

orhflz
26/11/2011, 01:46
city arızası bana da var dediler ama jantlarım düzeltildi o işlemden bu yana nerdeyse 2.000 km yol yaptım , hiç bir sorunum yok. Öncelikle sorundan emin ol, forumda çok fazla konu var, en belirgin özelliği ışıkta vs dururken vites boşta iken direksiyonun sola sarması, sertleşmesi ve direksiyon arıza ışığı. Öncelikle bunlardan emin ol derim. Servisler genelde müşteriyi yolunacak kaz gözüyle gördüğü için (hepsi için konuşmuyorum) dikkat etmek lazım. Bunun dışında %50 dediklerine göre aracınız 4-5 yaşında çünkü aklı selim fiat aracın trafiğe çıkış tarihine bakıyor, servis bakımlı olması, aracın km vs önemli değilmiş. Şikayet maili atsanızda bu aralar burunlarından kıl aldırmıyorlar. Toplu bir hareket kaçınılmaz oldu.

Stalker
26/11/2011, 16:29
Rakor dediği hidrolik sistemde kullanılan bir eleman. direksiyon da hidrolik olarak çalıştığı için muhtemelen bu parçanın yarattığı bir sorun bahsettiğiniz titreme v.s. gibi belirtilere yol açıyor.

USTA
26/11/2011, 19:22
Forum olarak ortaklaşa bir avukat tutarak vekalet vermek suretiyle Fiat aleyhine bu tip kronik arızalar için dava açmak lazım,bakalım binlerce kişiyle mahkemede nasıl hesaplaşacaklar...