PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkışta Titreme ve Clush yada Clutch Uyarısı

lemreyildirim
09/11/2011, 01:23
1.4 77 hp Dualogic Grande Puntomda, çekiş gücünce ciddi azalma ve ilk alkışta titreme sorunu yaşamaya başladım. Yokuş tırmanırken, tam göremedim ama Clush yada Clutch Uyarısı verdi. Bu konuda bilgisi olan var mı? Periyodik bakımım geldiğinden zaten servise gidicektim ama öncesinde benzer sorun yaşayan varmı öğrenmek istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Slmlr..

must
09/11/2011, 11:03
Clutch debriyaj demek ama sorunla ilgili bi fikrim yok :(

Ziyaretci046
09/11/2011, 11:18
araba kaç bin km de debiryaj balatası bitmişdir büyük ihtimal

ankay2
09/11/2011, 11:37
Aracınız kaç kmde? Baskı-balata bitmeye az kalmış. Bu nedenle titreme yapmaya başlamıştır. Zaman geçirmeden servise gitmenizi öneririm. Yoksa baskı-balata dışında masraflar çıkartabiliyor! (Başıma geldi oradan biliyorum:))

must
09/11/2011, 11:40
Kac binde degismeli acaba??

cihankardes
09/11/2011, 15:25
kullanıma göre değişir

must
09/11/2011, 17:24
Tahmini aralik?

OzzY
09/11/2011, 20:45
30binde değiştirende var 90binde değiştirmeyende :)

kara kız
09/11/2011, 20:57
80.000 kmdeyim orjinal balatasını kullanıyorum tamamen kullanmaylan alakalı..bir gercek varki sizinkinin değişmesi gerekiyor..aracınızın kaç km de?

lemreyildirim
09/11/2011, 21:05
Aracınız kaç kmde? Baskı-balata bitmeye az kalmış. Bu nedenle titreme yapmaya başlamıştır. Zaman geçirmeden servise gitmenizi öneririm. Yoksa baskı-balata dışında masraflar çıkartabiliyor! (Başıma geldi oradan biliyorum:))

Araç 52000 km.de Dualogic şanzıman var..Sorun sadece kalkışta yada yüklü iken yokuşlarda, yani aracın zorlandığı durumlarda oluyor. Clutch uyarısını da sadece bir kez verdi zaten. Cuma günü servise götürüyorum. Sorun neymiş sizlere de bilgi veririm..

cihankardes
09/11/2011, 21:17
Ne yazık ki tahmini aralık yok bu konuda. Ancak iyi kullanımla 100 bini görenler var diye biliyorum.
Araba sürme tarzı çok etkili. Nette bir aralar ayda bir Volkswagen Caddy balatası değiştirdiği için eylem yapan biri vardı mesela :)

lemreyildirim
09/11/2011, 21:34
Aracım nerdeyse 4 yaşında ve 52000 km.de İlk defa bana sorun çıkarttı. Aslında tam sorun da demek yanlış, şu aşamada aracımı sorunsuz kullanıyorum. Meslea bugün hiç sorunla karşılaşmadım. Cuma günü 2.periyodik bakımına görütüyorum. Sorun tam olarak neymiş öğrenelim bakalım. Araç dulaogic şanzıman olduğundan farklı bir sebepten ötürü bu durum meydana gelmiş de olabilir. Ama clutch uyarısı buna işaret ediyor gibi. Şanzıman yağı azalması da neden olmuştur diyen oldu ama datayını bilemiyorum..

ankay2
09/11/2011, 22:13
Araç 52000 km.de Dualogic şanzıman var..Sorun sadece kalkışta yada yüklü iken yokuşlarda, yani aracın zorlandığı durumlarda oluyor. Clutch uyarısını da sadece bir kez verdi zaten. Cuma günü servise götürüyorum. Sorun neymiş sizlere de bilgi veririm..

Baskı-balata ısındığı(zorlandığı) zamanda uyarı verebilir. Ancak kalkışta titreme yapıyorsa büyük ihtimal baskı-balata bitiyor olabilir?

Bu arada değişme için belli bir aralık yok, eski aracımda baskı-balata bitene kadar 115bin km gitmişti... (Bitip yolda kalma dışında sorun çıkartmamıştı:/)

OzzY
10/11/2011, 02:38
Aracım nerdeyse 4 yaşında ve 52000 km.de İlk defa bana sorun çıkarttı. Aslında tam sorun da demek yanlış, şu aşamada aracımı sorunsuz kullanıyorum. Meslea bugün hiç sorunla karşılaşmadım. Cuma günü 2.periyodik bakımına görütüyorum. Sorun tam olarak neymiş öğrenelim bakalım. Araç dulaogic şanzıman olduğundan farklı bir sebepten ötürü bu durum meydana gelmiş de olabilir. Ama clutch uyarısı buna işaret ediyor gibi. Şanzıman yağı azalması da neden olmuştur diyen oldu ama datayını bilemiyorum..

zorlandığında kaçırmaya başlıyor olabilir. ihmal ederseniz birde volan masrafınız çıkar...
devir hıza göre daha hızlı artıyorsa(eskiye göre) kaçırıyor demektir

lemreyildirim
14/11/2011, 22:07
Arkadaşlar aracımın verdiği Clutch (kavrama) uyarısının baskı balatadan kaynaklandığını bugün yıllık bakımda anlaşıldı. Şu aşamada çok ciddi bir sıkıntı yok ama 9-10000 km sonra baskı balata değişecek gibi görünüyor. Nadiren zorlandığı zamanlar kalkıştaki ilk titreme olayıda buna bağlandı. Bunların dışında bir soruna rastlanmadı. Slmlr..

irfanteke
21/11/2011, 23:45
arkadaşlar benim araçta dualogic ve bazen 1. vitese almadığı durumlarda 2. viteste hızlanmaya çalışınca titreme oluyo. bu normalmi? 1. viteste yok ama 2. viteste kalkmaya çalışır gibi çok yavaşlayınca ilerlerken oluyo. birde daha 50 km hıza ulaşınca 5. vitese alıyo. sizce bu çok düşük bi hız değilmi. daha önce fiesta triptonik kullandım ama o daha yüksek hızlarda 5. vitese alıyordu. 70-80 km civarı falan.

mert_all
22/11/2011, 10:53
hocam normldede dualogıc kullanıcı olarak soluyorum bızım sanzumanlarda debrıyaj omru 60.000 km fıyatıda 550 tl cıvarı setının

usermm1
22/11/2011, 11:28
baskı balata zorlanınca ve ısınınca titreme bendede oluyor. birde nemli havalarda daha çok oluyor gibi

cemal arslan
22/11/2011, 12:28
baskı balata bitmiş..daha fazla sürmeden değiştirin yoksa volantı da bozarsınız...masraf 2 lirayken 5 liraya çıkar....

lemreyildirim
22/11/2011, 13:49
arkadaşlar benim araçta dualogic ve bazen 1. vitese almadığı durumlarda 2. viteste hızlanmaya çalışınca titreme oluyo. bu normalmi? 1. viteste yok ama 2. viteste kalkmaya çalışır gibi çok yavaşlayınca ilerlerken oluyo. birde daha 50 km hıza ulaşınca 5. vitese alıyo. sizce bu çok düşük bi hız değilmi. daha önce fiesta triptonik kullandım ama o daha yüksek hızlarda 5. vitese alıyordu. 70-80 km civarı falan.

Aracı ECO modda sürdüğün takdirde düşük hızlarda bile yüksek viteslere geçiyor dualogic puntolar. Aracı ECO moddan çıkarın yada manuel moda geçirin vitesi..Yakıt tüketimi azaltmak amacıyla bunu yapıyor ama malesef performans düşüşü sözkonusu.. vites olayına gelince ise 2. viteste kalkmaya çalışmanızı anlamadım, 1.vitese almaması gibi bi durum normal değil gibi..

irfanteke
23/11/2011, 22:21
Aracı ECO modda sürdüğün takdirde düşük hızlarda bile yüksek viteslere geçiyor dualogic puntolar. Aracı ECO moddan çıkarın yada manuel moda geçirin vitesi..Yakıt tüketimi azaltmak amacıyla bunu yapıyor ama malesef performans düşüşü sözkonusu.. vites olayına gelince ise 2. viteste kalkmaya çalışmanızı anlamadım, 1.vitese almaması gibi bi durum normal değil gibi..
çok yavaşlayınca bazen 1 e almıyor 2. viteste kalıncada zorlanıp titriyor. bu arada eco ile normal arası benzin sarfiyatı açısından fazla fark varmı. yeniyim daha ondan kıyaslama yapamadım. eco modda şehir içi ortalama 9 lt. civarı yakıyo.