PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tjet Sport aracıma nasıl lastik almalıyım?

kmrn35
03/11/2011, 20:12
Arkadaşlar aracımın sol ön lastiğinde balon çıktı değişmek lazım. Ön 2 lastiği değişcem bugün gittim lastikçiye. BEnim lastikler 205/45/17 ... Adam dedi bu ebatta elimde sadece starmax marka lastik var dedi. Sİzce bu lastik markası nasıldır?

Ayrıca adama dedim 215 lik taksak olurmu adam sürter dedi yada yanağını biraz genişletip 50 taksam olurmu dedim yok yine süter dedi.

Sizce napmalıyım tjet sporta nasıl lastik gider nasıl ebatlarda ?? Ayrıca ne marka almalıyım lassa bridgstone goodyear michelin falan ? LASSA iyimidir mesela yada PETLAS iyimidir ?:yawn:

Luc
03/11/2011, 23:35
Oncelikle hiz endeksinin en az V olmasina ozen gostermek lazim kanimca.

Sent from my GT-I9100 using

Romeo_er2
03/11/2011, 23:47
normal lastikse o ebatta birsürü marka var..hatta her markada vardır..imkanınız varsa michelin derim..

kmrn35
04/11/2011, 00:08
Oncelikle hiz endeksinin en az V olmasina ozen gostermek lazim kanimca.

V olması ne demek açıklarmısın ?

normal lastikse o ebatta birsürü marka var..hatta her markada vardır..imkanınız varsa michelin derim..

michelin için çok yumuşak çabuk dağılır diyolar. Peki petlas lassa kumho gibi markalar nasıldır ?

ABNEW
04/11/2011, 00:35
Kamuran, orijinal ölçüden (205 45 17'') şaşma derim.Taban illaki 215 olacaksa yanağı 40 yapmalısın.Bu da ülkemiz yollarında konforu ve lastik ömrünü iyice kısaltır.Mevcut ölçü bile bizim yollarımıza fazla :) Bridgestone, Michelin, Pirelli öneririm.Yumuşak hamur ve uygun fiyat için Kumho-Marshal da iyi bir alternatif.Tabi ebatları araştırmak lazım her markada olmayabilir...

Starmax denen lastik yerli üretimse (Kırşehirdeydi sanırım fabrikası) fena değildir.Kullananlar memnun.Lassa, petlas da iyidir tabi..

Luc
04/11/2011, 00:41
V olması ne demek açıklarmısın ?

Lastik ne zaman parcalanirin ve de konforun simgesi bi nevi.

Mesela V serisinde lastik basina 460kg kuvvet ve saatte 240 km hizla giderken lastik parcalanmaz anlamina geliyor bu. Arac dusuk endeksli lastige gore daha konforlu gider ayni zamanda. Mesela H serisinde max hiz 210 km, T'de ise 190 gibi

Luc
04/11/2011, 00:45
Kamuran, orijinal ölçüden (205 45 17'') şaşma derim.Taban illaki 215 olacaksa yanağı 40 yapmalısın.Bu da ülkemiz yollarında konforu ve lastik ömrünü iyice kısaltır.Mevcut ölçü bile bizim yollarımıza fazla :) Bridgestone, Michelin, Pirelli öneririm.Yumuşak hamur ve uygun fiyat için Kumho-Marshal da iyi bir alternatif.Tabi ebatları araştırmak lazım her markada olmayabilir...

Starmax denen lastik yerli üretimse (Kırşehirdeydi sanırım fabrikası) fena değildir.Kullananlar memnun.Lassa, petlas da iyidir tabi..

+1

205/45/17 icin Dunlop'un lastikleride iyi, gecen incelemistim.

kmrn35
04/11/2011, 09:16
Teşekkürler arkadaşlar şimdi lasitkten biraz anlar oldum :D Dediğiniz gibi 205 / 45 / 15 alayım ben yine. 40 yanak alırsam hemne balon yapar denizlide yollar çukur zaten :(

blackhawk
04/11/2011, 09:50
Lastik.com.tr | Lastik Detay (https://www.lastik.com.tr/lastik-detay/519725) güzel lastik axess karta 12 taksit ve 2012 ödemeye başlıyorsun. düşün istersen.

kmrn35
04/11/2011, 12:40
Şimdi geldim lastikçiden.. 3 jantım yamuk çıktı düzelttiler balans ve rot balans ayarları yaptılar 75 tl aldılar. Öndeki balon lastiği arkaya taktılar şimdilik böyle idare etcem.. Ama bunları yaptıktan sonra düz yolda giderken araçta tısss diye ses gelmeye başladı normal giderken bu ses niye oldu şimdi bilgisi olan varmı ?

rockforever
04/11/2011, 13:02
benimde değişmem gerekiyor alabilirsem dunlop alacağım param yetişmez ise kumho ku 31 alacağım kumhoyu daha önce megane coupe aracımda kullandım parasına göre iyi lastikler şu anda araçta lassa takılı hiç memnun değilim...

emrgnc
04/11/2011, 13:40
bende dunlop vardı, babam önlere kışlık petlas almış valla beklediğimden iyi çıktı. tabi bi michelin nokıan kadar değildir ama bitik dunloplardan sonra araba hem yumuşadı hemde sesi azaldı. yabana atılcak bi marka değilmiş onu anladım.

Ayberk0616
04/11/2011, 14:54
Öndeki balon lastiği arkaya taktılar şimdilik böyle idare etcem..
İnş lastiğin balonlu yerine içten yama yaptırmışsındır?

kmrn35
04/11/2011, 18:32
bugün baktık balonun birine yama yapılmış ama diğerine yapılı değildi ?

blackhawk
04/11/2011, 19:30
Balon yapmış lastik kullanmak tehlikeye davetiye çıkarmak demek. Balon yapan lastik patlarsa lastik aniden boşalır düz yoldaysan aracı durdurabilirsin ama virajda ya da yüksek hızda olursa. Allah korusun. Arabanızda sizin ve sevdiklerinizin canını taşıyorsunuz. Bence bunun şakası yok vadeli alın ama mutlaka yeni lastik alın. Bazı firmalar 2012 ödemeli uzun vadeli kampanyalar yapıyorlar. En kısa zamanda değiştirin derim. kazasız belasız günler dilerim.

kmrn35
04/11/2011, 20:10
Teşekkür ederim içimde bir korku var ama işte son güne kaldı bugün. Aslında bugün alcaktım ama benim lastik ölçülerinde lastik yokmuş ellerinde. Bende birazdan denizliden izmire yola çıkıcam. Yani anca bayramdan sonra getirtebiliriz dediler buda benim için geç. Denizliden izmire 1 hafta sonrada izmirden denizliye gelcem inş başıma kötü bişey gelmez :(

Luc
04/11/2011, 20:37
Teşekkür ederim içimde bir korku var ama işte son güne kaldı bugün. Aslında bugün alcaktım ama benim lastik ölçülerinde lastik yokmuş ellerinde. Bende birazdan denizliden izmire yola çıkıcam. Yani anca bayramdan sonra getirtebiliriz dediler buda benim için geç. Denizliden izmire 1 hafta sonrada izmirden denizliye gelcem inş başıma kötü bişey gelmez :(

Dikkatli gidersen birsey olmaz. Yalniz lutfen ama lutfen cok dikkatli ve makul hizla git. Balon lastik patlasa bile yavas gidiyorsan birsey olmaz yolda.

rockforever
04/11/2011, 21:30
Dikkatli gidersen birsey olmaz. Yalniz lutfen ama lutfen cok dikkatli ve makul hizla git. Balon lastik patlasa bile yavas gidiyorsan birsey olmaz yolda.

ben uzunyola çıkma derim o lastiklerle

Luc
04/11/2011, 22:45
ben uzunyola çıkma derim o lastiklerle

Cikmamak daha mantikli tabii ki

kmrn35
05/11/2011, 01:56
Sağ salim kazasız belasız geldim İzmir'e rahatladım iyice tabi bunun bide dönüşü var ama inş onuda atlatcaz :) Yola çıkmadan önce her ne kadar 90-100 ü geçmicem desemde arada bazı araçların tahriki sonucu 170-180 yaptığım oldu bu lastiklerle çok tehlikeli bir olay ama insan dayanamıyor :) Neyse arkadaşlar iyi niyetleriniz için teşekkürler denizliye dönünce en kısa zamanda 2 adet lastik alıcam.

blackhawk
05/11/2011, 13:30
Kendi ve yanindakilerin canını sevip 170-180 yapmaman iyi olmuş. Allah korusun o hızda lastik patlamasını düşünemiyorum. Umarım dönerken böyle birşey yapmazsın. Saygılar. :(

kmrn35
05/11/2011, 13:54
90 ile gidincede yol çekilmiyo şeytana uyduk çok büyük bir hata tehlike ama dönerken yapmıcam bu hatayı :)

rockforever
05/11/2011, 14:16
90 ile gidincede yol çekilmiyo şeytana uyduk çok büyük bir hata tehlike ama dönerken yapmıcam bu hatayı :)
güzel kardeşim yaşın genç daha sakin sakin dön ve 4 lstiğide değiştir 2sini değil ...:kizgin:

fiery_hunter
05/11/2011, 15:31
kamuran yorumsuzsun ..

blackhawk
05/11/2011, 16:45
güzel kardeşim yaşın genç daha sakin sakin dön ve 4 lstiğide değiştir 2sini değil ...:kizgin:

+1000

Budweiser
05/11/2011, 18:49
Kardeşim ben senin adına çok korkuyorum. Sen keşke tjet almasaydın. Lastik değiştirirken farklı marka ve model seçme. Lastik desenleri farklı olacagından yol tutuşunda sıkıntı çekersin. İş güvenlik olunca bence kemer sıkmak yerine gerekeni yapmak gerekiyor. Frendi janttı lastikti bu tarz güvenliğin hat safhada olması gereken şeylerde para harcamaktan cekinme tabi git göz göre göre kazıklan demiyorum ama kaliteden şaşma derim veya geçici çözümlerden uzak dur. Ben senin yerinde olsam. Eğer bulunduğun bölgede kar yağmıyorsa, normal kaliteli lastik al pirelli goodyear michelin bridgestone(ki ben önermiyorum çok sert ve ses yapan bir lastik markası) pirelli yada michelini tavsiye ederim. Ayrıca artık yaptırmışsın ama Jantta düzeltme dediğin sadece rot balans ise 75 tl çok para. Burada yeni lastik sök tak balans ayarına 30 liraya hallediyorlar.

kmrn35
05/11/2011, 22:16
Kardeşim ben senin adına çok korkuyorum. Sen keşke tjet almasaydın. Lastik değiştirirken farklı marka ve model seçme. Lastik desenleri farklı olacagından yol tutuşunda sıkıntı çekersin. İş güvenlik olunca bence kemer sıkmak yerine gerekeni yapmak gerekiyor. Frendi janttı lastikti bu tarz güvenliğin hat safhada olması gereken şeylerde para harcamaktan cekinme tabi git göz göre göre kazıklan demiyorum ama kaliteden şaşma derim veya geçici çözümlerden uzak dur. Ben senin yerinde olsam. Eğer bulunduğun bölgede kar yağmıyorsa, normal kaliteli lastik al pirelli goodyear michelin bridgestone(ki ben önermiyorum çok sert ve ses yapan bir lastik markası) pirelli yada michelini tavsiye ederim. Ayrıca artık yaptırmışsın ama Jantta düzeltme dediğin sadece rot balans ise 75 tl çok para. Burada yeni lastik sök tak balans ayarına 30 liraya hallediyorlar.

Bulunduğum yerde kar yağmıyor izmir ve denizlide oluyorum. Dediğin gibi bende kaliteli bir marka istiyorum. Yoksa adam dedi bana tanesini 175 ten Falken ve Starmax diye markalar vereyim istiyosan diye istemedim.

Dediğin gibi 4 lastik almak taibiki iyi ama kaliteli bi lastik en az 350 tl 4 taneside 1500 tl eder büyük masraf benim için şimdilik 2 adet öne almayı düşünüyorum. Bridgestone niye iyi değil diyosun dünyanın en iyisi diyolar? Benim jantlar 17 inç ve 45 yanak almalıyım michelin çok yumuşak hemen dağılır diyolar ??

Birde 75 tlnin içinde 4 lastiğmi söktüler kontrol ettiler içlerinde balon varmı diye. 3 jantta yamukluk çıktı yamukluğu giderdiler, tüm lastiklere balans ayarı yaptılar ve rot balans yaptılar. Normal galiba bunlara ?

FeyyazYavuz
05/11/2011, 22:55
215-45-17 on numara olur.. starmax aslında fena değildir babamın arabasında var 3 yıldır kullanıyo 40.000 km falan yaptı o lastiklerle