PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli Ve Dizel Araçları Elektrikliye Dönüştürme Mümkün mü?

Misafir047
02/11/2011, 15:33
benzinli ve dizel araçları elektrikliye dönüştürme nasıl yapılır

Dönüşüm otomobilin motor ve ona bağlı tüm yardımcı gereçler, yakıt deposu gibi sistemlerinin otomobilden çıkartılarak,EFA-S Tarafından üretilip ,dizayn edilmiş akü sistemini barındıran kutunun şase arasına yerleştirilmesi ile gerçekleşiyor.Bu Kutunun Ağırlığı 90-95 kilogram.

Akülerin bir bölümünü otomobilin ön tarafına montajlıyorlar.Bununda sebebi, 90-95 kilogram civarındaki bu akü sistemini barındıran kutunun yerleştirilmesinden sonra oluşabilecek denge sorununu ortadan kaldırmak.Zira Aracın orjinal motoru 250 kilogram olduğu için dengeyi sağlamak gerekiyor.

Akü sistemini barındıran kutunun altında da elektrikli motor var.Son işlem olarakta , benzin göstergesinin yerini de batarya göstergesi monte ediliyor.

Dönüşüm sonrası, uygulama yapılan arabalar şimdilik şehir içi trafiğinde ideal randımanı verebiliyorlar. Bu akülerle günde 100 ila 200 kilometre arasında menzil yapabilirsiniz.

Misafir047
02/11/2011, 15:37
Sorular üzerine akünün maliyetinin arabanın maliyeti içinde yer alacağını, akü için ayrı bir para ödenmesinin söz konusu olmayacağını belirten Ergün, mevcut arabaların tam elektrikli arabalara dönüştürülmesi için bir takım kurumların çalışmalar yürüttüğünü, bunu yapmanın da mümkün olacağını bildirdi. Bunun teknik ve hukuki altyapısını da hazırladıklarını belirten Ergün, bu işlem için yetkilendirilmiş kuruluşlar olacağını anlattı. Ergün, normal arabaların elektrikliye dönüştürülmesinin maliyetinin ise 3-4 bin lirayı bulacağını bildirdi.

ugurozer
04/11/2011, 16:14
.

tayfux
04/11/2011, 20:04
benzinliler olabilir de dizeller olamaz diye duymuştum ben..

FoGGy
04/11/2011, 20:25
Hybrid yapsalar en azından bi yerden kurtarsak :D

EvoKoray
04/11/2011, 22:10
değiştirmek mümkünde şuan da gereksiz :) elektrik motoru ve bataryalar eklenicek , klima , elektrik aksam vs. herşey elektrik motoruna bağlanıcak

katilitik konvektör,susturucu,egzoz,benzin deposu sökülecek , vites yeri ve bağlantıları değişecek

debriyaj sökülcek , yeni bir vites kutu eklenicek yada araba sadece 2. viteste sabit kalıcak vs. vs.. sürüyle iş var

2014-2015 te yollarda elektrikli araba görmeye başlayacağız çalışmalar devam ediyor , bununla ilgili bir araştırma yapmıştım ordan biliyorum , gps sistemi değişecek şarj istasyonları vs göstericek , bu sistemin yapılması için biraz zaman lazım