PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP motordan gelen şıkırtı sesi

atgersoz
02/11/2011, 12:30
Öncelikle herkese merhaba;
GP 1.3 mjet 6 ileri dynamic kullanıcısıyım. Arabamla yolda giderken özellikle 3 ve ileri viteslerde gaza yüklenince 1500-2000 devirler arasında bi şıkırtı sesi geliyo 2000 deviri geçince seste kesiliyo. Bulunduğum ilde fiat servisi olmadığı için sanayide tanıdık ustalara gösterdim. Şarj dinamosu ve devir daim pompasının kasnaklarında boşluk olduğunu söylediler. Kasnakları değiştirdik ses yinede kesilmedi. Belirteyim Şarj dinamosunun kasnağı debriyajlı özelliğe sahip debriyajsız olanlarıda var, eğer onlardan takarsanız vuruntulu çalışıyo motor aklınızda olsun. Daha sonra turbo milinden şüphelendiler baktılar ama boşluk yoktu. Kısacası arızayı henüz giderebilmiş değiliz. Daha önce başına gelmiş olan varsa tecrübelerenize ihtiyacım var.

Mugen_punto
02/11/2011, 22:30
Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.. ayrıca verdiğiniz bilgi içinde tşk.ler.

aon
03/11/2011, 23:08
şıkırtı denince aklıma ilk triger geliyor umarım çözülür sorununuz

Du Hast
04/11/2011, 01:38
soğuk motor ilk çalıştığında yağ lambası sönene kadar şıkırtı geliyor mu?

atgersoz
06/11/2011, 08:53
soğuk motor ilk çalıştığında yağ lambası sönene kadar şıkırtı geliyor mu?

Motor sıcak soğuk fark etmiyo, zaten vites boştayken öyle bi ses yok. Sadece viteste giderken 1500-2000 devirler arasında geliyo bu ses. 2000 deviri geçince kesiliyo ses. 1200 km Erzurum'dan Burdur'a geldim. Bütün yol boyunca istisnasız geliyo bu ses çok rahatsız edici Canımı çok sıkıyo. Normal düz yolda devrinde gaza yüklenmeden gidersen gelmiyo ama gaza yüklenince geliyo.

Du Hast
07/11/2011, 02:14
Motor sıcak soğuk fark etmiyo, zaten vites boştayken öyle bi ses yok. Sadece viteste giderken 1500-2000 devirler arasında geliyo bu ses. 2000 deviri geçince kesiliyo ses. 1200 km Erzurum'dan Burdur'a geldim. Bütün yol boyunca istisnasız geliyo bu ses çok rahatsız edici Canımı çok sıkıyo. Normal düz yolda devrinde gaza yüklenmeden gidersen gelmiyo ama gaza yüklenince geliyo.
turboyu kontrol ettirin derim.
sesi duymadan bir yorum yapamayacağım ama belirli devirde geliyor diyorsunuz. enjektörler, turbo kontrol edilmeli. şakırtı dediğiniz ses daha çok vuruntuya benziyorsa muhtemelen enjektör işemesi vardır. 300 Tl gibi civarı 4 enjektörü ayarlattırıp kullanıma devam edersiniz.

GP COSKUN
07/11/2011, 16:31
enjektör sesi tarif ettiğiniz ses
enjektörlerinizi kontrol ettirin gerekirse ayar yada değişim yaptırın

orhflz
08/11/2011, 21:11
aynı sorun bende de vardı. Muhtemelen sizde de ses sağ önden geliyordur. Kayış gurubundan, kayışı söktüğünüzde el ile bilyalıları döndürdüğünüzde de fark edebilirsiniz. Bendeki sorun kasnaktan kaynaklı idi, kasnak değiştiğinde sorun felan kalmadı. Değiştirdiğiniz parçalar orjinal mi? Sorunun devam etmesinin nedeni bu da olabilir yada işçilik hatası, ama bahsettiğiniz şıkırtı kesinlikle bir bilyalı parça sesi , başka bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili başlık daha önce de vardı, araçlar ne hikmetse aynı hepsi 6 ileri 90 bg modeller ve bütün belirtiler aynı, çekişte bir sıkıntı yok sadece 1600 gibi başlayan ve 1900-2000 arası kesilen bir ses.

PUNTOMUNTO
10/11/2011, 20:31
Merhaba daha önce bende boyle bır konu acmıstım cok can sıkıcı bır durumdu devırdaımı degıstım sarj dınamosu bılyası degıstım olmadı klıma kompresor bılyasıda degıstı aynı ses devam son care olarak gergı bılyası degıstı ve ses kesıldı aracım 90 hp ve 65000 km de ıdı

orhflz
11/11/2011, 23:27
Merhaba daha önce bende boyle bır konu acmıstım cok can sıkıcı bır durumdu devırdaımı degıstım sarj dınamosu bılyası degıstım olmadı klıma kompresor bılyasıda degıstı aynı ses devam son care olarak gergı bılyası degıstı ve ses kesıldı aracım 90 hp ve 65000 km de ıdı

gergi bilyasına katılıyorum, benim kasnak diye hatırladığım o da olabilir.