PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göstergeler Çıldırdı

Qubee
05/06/2007, 19:42
bugün son önemli finalimden çıktım keyifle eve dönüyodum bi arkadaşla beraber. eskişehir yolundaki tünellerin içinde 5. vites 100 km civarı hızla gidiyodum. bi anda motor teklemeye başladı hemen debraja bastım. önce motor arıza ışığı yandı 2sn durmadan söndü. sonra bi anda hararet göstergesi tavan yaptı kırmızı ışık yandı. benim tepemden kaynar sular dökülmeye başladı onu görünce. çünkü tünelde arabayı durduracak yer yok. aynı sırada hız göstergesi de deli gibi düşmeye başladı sanki ani fren yapmışım gibi. bu süreç 7-8 sn sürmemiştir bile. sonra bütün göstergeler geri eski değerlerine döndü çok hızlı bi şekilde. sonra ayağımı debrajdan çektim devam ettim yoluma.

bugün servise gitcektim de geç oldu diye gitmedim yarın giderim direk bakalım bişey çıkacak mı.
bide ben yola çıkarken benzin ışığı yanmıştı yeni. acaba pis benzin mi geldi o sıra ondan öyle oldu. çünkü dün ilk defa 7. caddenin ordaki bpden 20ytl benzin almıştım.
herşeyi geçtim göstergeler niye düşen bi uçağın göstergeleri gibi fırfır döndü onu anlamadım. hele hız göstergesi önce düştü sonra bi anda 80ne bi yükseldi.0-80 1.5 sn oldu resmen :D punto hız ibresi rekoru kırdı :D bide yol göstergesi hiç ötmedi o da garibime gitti. en azından hararet göstergesi en tepeye gelince ötmesi gerekir diye düşünüyorum.

inşallah önemli bişey deildir sadece ufak bi şaka yapmıştır punto :)

Fangio
05/06/2007, 20:06
şakadır o şaka :) bi ara servise gidip baktırmanda fayda vardır herhalde en azından gidip yoklarsın iş yapıp yapmadıklarını :)

unik06
05/06/2007, 20:08
uzaylılar...
x-files izleyenler bilir..

o dediğin durum.. uzaylılar yakınlara geldiğinde oluyordu :)

şaka bir yana.. çok enteresan durum.

aksatmadan servise gitmen en doğrusu olur.

utku952
05/06/2007, 20:13
bu sorun daha önce bi arkadaşımıza olmuştu galiba 2006 modellerde oluomuş yeni yazılımı yükletince düzeliyormuş. bi servise git derim ben :)

h k
05/06/2007, 20:25
buna benzer sorun dizellerde oluyordu ama benzinlilerde de ortaya çıkması üzücü.
dizellerinki yazılımı yeniletmekle düzeliyordu.

dejavu
06/06/2007, 08:19
arkadaş güzelce sorununu belirtmiş ama bakıyorumda bilen bilmeyende geyik yapmış.. arkadaşlar burda sekiz kişi yorum yapmış ama bir kişi adam akıllı cevap vermiş... lütfen biraz daha dikkat. biraz daha duyarlı olalım..

@ Qubee arkadaşım...
sanıyorum senin yazılımla alakalı sorunun var... bunlar yazılımın araç üzerinde doğru çalışmamasından kaynaklanan problemler.. görülen değerler doğru değerler değil.. burda yapman gereken şey müsait olduğun en kısa zamanda yetkili servise uğraman ve yeni yazılım yükletmen gerek kardeşim.... artı yazılımın neden doğru çalışmadığınıda servise inceletmen...gerisi hikaye...

ufuk61
06/06/2007, 08:23
kubilay öncelikle gecmiş olsun allahtan kaza falan gecirmemişsin o telaşla ve tüneldede olmanda cabası dediğin gibi belki pis benzindende olabilir ama mutlaka servise git

GUL
06/06/2007, 10:04
bugün son önemli finalimden çıktım keyifle eve dönüyodum bi arkadaşla beraber. eskişehir yolundaki tünellerin içinde 5. vites 100 km civarı hızla gidiyodum. bi anda motor teklemeye başladı hemen debraja bastım. önce motor arıza ışığı yandı 2sn durmadan söndü. sonra bi anda hararet göstergesi tavan yaptı kırmızı ışık yandı. benim tepemden kaynar sular dökülmeye başladı onu görünce. çünkü tünelde arabayı durduracak yer yok. aynı sırada hız göstergesi de deli gibi düşmeye başladı sanki ani fren yapmışım gibi. bu süreç 7-8 sn sürmemiştir bile. sonra bütün göstergeler geri eski değerlerine döndü çok hızlı bi şekilde. sonra ayağımı debrajdan çektim devam ettim yoluma.

bugün servise gitcektim de geç oldu diye gitmedim yarın giderim direk bakalım bişey çıkacak mı.
bide ben yola çıkarken benzin ışığı yanmıştı yeni. acaba pis benzin mi geldi o sıra ondan öyle oldu. çünkü dün ilk defa 7. caddenin ordaki bpden 20ytl benzin almıştım.
herşeyi geçtim göstergeler niye düşen bi uçağın göstergeleri gibi fırfır döndü onu anlamadım. hele hız göstergesi önce düştü sonra bi anda 80ne bi yükseldi.0-80 1.5 sn oldu resmen :D punto hız ibresi rekoru kırdı :D bide yol göstergesi hiç ötmedi o da garibime gitti. en azından hararet göstergesi en tepeye gelince ötmesi gerekir diye düşünüyorum.

inşallah önemli bişey deildir sadece ufak bi şaka yapmıştır punto :)
Çok geçmiş olsun , yaşadığın durumun bir benzerini ben daha önceki arabamda yaşamıştım.Gerçekten çok kötü ve biranda insanın çok çaresiz kaldığını anladığı farklı bir durum...Daha önceki aracım punto değildi...Otobanda 130 hızla giderken bir anda anda otobanda yolun ortasında araç durdu..arkamızdan sağımızdan solumuzdan ok gibi arabalar fırlıyordu ve biz aracımızdan bile inemiyorduk...araç hiçbir şekilde hareket etmiyordu..boşa alıp aracı kaydırarak diğer tarafa geçtik...ve biraz bekledikten sonra tekrar çalıştırdık...servisde bize söylenen pis benzinden kaynaklandığıydı...filtreyi tıkadığı için vs...büyük bir şans eseri ben ve ailem sağ sağlim bu olaydan kurtulduk..kesinlikle ihmal etmemenizi ve bir değil birkaç servise aracınızı göstermenizi öneririm..son derece riskili bir durum....iyi günler

NesT
06/06/2007, 12:07
arkadaş güzelce sorununu belirtmiş ama bakıyorumda bilen bilmeyende geyik yapmış.. arkadaşlar burda sekiz kişi yorum yapmış ama bir kişi adam akıllı cevap vermiş... lütfen biraz daha dikkat. biraz daha duyarlı olalım..

@ Qubee arkadaşım...
sanıyorum senin yazılımla alakalı sorunun var... bunlar yazılımın araç üzerinde doğru çalışmamasından kaynaklanan problemler.. görülen değerler doğru değerler değil.. burda yapman gereken şey müsait olduğun en kısa zamanda yetkili servise uğraman ve yeni yazılım yükletmen gerek kardeşim.... artı yazılımın neden doğru çalışmadığınıda servise inceletmen...gerisi hikaye...
Aynı sorunu bende yaşadım. Durduk yerde bütün ışıklar çiçek gibi açtı. Servisle temasa geçtim bana aracın beyni sulandığı için yazılımı yeniden yüklediler.
Öğrendiğim kadarı ile bu durumda digital sisitem (güvelik paketi gibi) devre dışı kalıyor ama araç mekanik çalışıyor. En kısa sürede servisde yazılıma reset yaptır.

ABNEW
06/06/2007, 14:55
Geçmiş olsun.Yazılımdan kaynaklanan basit bir sorun gibi...

memat
06/06/2007, 15:01
geçmiş olsun

Lewent
06/06/2007, 16:53
Yazılımla ilgili bişeydir muhtemelen ama o esnada panik yapıp kaza da yapabilir insan.
Geçmiş olsun.

Qubee
06/06/2007, 17:04
çok teşekkürler arkadaşlar
bugün servise gittim derdimi anlattım. yarın randevu aldım yazılımı değiştirilecek.

nyesilyurt
07/06/2007, 22:07
geçmiş olsu .umarım bi daha olmaz

Qubee
07/06/2007, 23:39
servise gittim bugün yazılım yüklediler. bide usta şase kablosunda temassızlık olmuş olabilir dedi lehim yaptılar sağlamca. sorun olmaz artık heralde :)

emre
07/06/2007, 23:57
hadi geçmiş olsun yaf :)

chn73
22/05/2008, 00:13
bugun saat 18 civarı arabamla markete gittim,marketten çıkınca arabayı çalıştırdım ve abs ışığı,airbag ışığı,motor sembolu olan sarı ışık,city ışığı sönmedi ayrıca depoda benzin olduğu halde benzin göstergesi dibe vurdu benzin ışığı yanıp sönmeye başladı.ekranda ise el kitabını okuyun yazdı(daha önce arabayı yıkadıktan sonra bu olay başıma gelmişti,araç kuruyunca düzelmişti ).arabam butun gün güneşin altındaydı.acaba sıcaktan mı etkilendi.başına böyle bir olay gelen var mı.2 saat sonra baktığımda araç düzelmişti.

Ziyaretçi047
22/05/2008, 00:16
forumu araştırırsanız cevabınızı rahatlıkla alabileceksiniz.

OzzY
22/05/2008, 00:37
Yazılım güncellemesi yaptırırsanız sorun tekrarlanmayacaktır.

kadoku
22/05/2008, 00:37
Sorun büyük ihtimalle yazılımdan kaynaklanıyordur, serviste yazılım güncellemesi yaptırdığınızda büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

tempesty
22/05/2008, 00:41
Bana da aynı şey oldu bir gün serviste yazılım güncellemesi yapıldı düzeldi...Bununla ilgili forumda bir konu olması gerekiyor detaylı şekilde..

xcoder
23/02/2009, 09:36
Aynı şeyi dünde ben yaşadım, Tem yolunda ~120 ile sol seritten giderken aniden araç titremeye başladı göstergede hızım göstergede 120 den 60 a düştü ve hararet ışığı yandı. Gaz kestim 3-4 sn sonra düzeldi, bir iki sellektör yiyerek ucuz atlattım. 2008 bendeki arac boyle bir hatayı 2 yılda nasıl düzeltmemişler anlamak mümkün değil.

xenon
23/02/2009, 19:55
aynı problem 3 kez başıma geldi ama bendeki durum biraz daha farklı araç durur haldeyken 1. vitese attım tam kalkacakken hız ve devir göstergelerinin sona dayandığını gördüm ve aracımı kaldıramadım. serviste 2 kez son yazılımı yüklediler 3. kez bu durumu yaptığında kendim araştırmaya karar verdim ve Tofaş Argede çalışmanın faydası olarak:) soruna kısa sürede ulaştım. bu tamamen elektriksel bir problem ve sol ön kapının iç taraflarında bir şase bağlantısı var özellikle su birikintisi vs duruma maruz kalındığında ya da gevşediğinde anlık elektrik sıçraması yaşanıyor ve göstergeler ve bir kaç parça daha sapıtıyor. bu tarz arkadaşlara servislerine şase bağlantılarını ve özellikle alternatör kısımlarını kontrol ettirmelerini öneririm.