PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön sol lastiğimdeki 2 baloncuk ?

kmrn35
01/11/2011, 16:32
Arkadaşlar malum t-jet aracımı alalı 1 hafta oluyor hepiniz biliyosunuz artık :D Bugün farkettimki sol ön DUNLOP marka 205 lik lastiğimin 2 yerinde şişme olmuş böyle baloncuk gbi. Hani kafamızı biyere vurunca nasıl şişer öyle şişmiş :rudolph0:

Şimdi bunun bana ne gibi zararları olur ? Şu an maddi durumum yok yeni lastik alamam hemen. Ne gibi zararı olur bu 2 yerdeki şişmenin ve ne yapmam gerekir bu durumda aydınlatırsanız sevinirim. Malum ilk aracım pek bilgim yok :kewlpics:

Engin_T
01/11/2011, 16:40
Lastik balon yaptıysa artık dönüşü yok maalesef :( Balonlu lastik kullanmak tehlikeli içindeki tellerin bütünlüğü bozulmuş demektir, sert bir çukura girerseniz süratli bi şekilde balonun üstüne denk gelirse lastik yarılabilir..

kmrn35
01/11/2011, 16:43
Ne yapmam gerek peki yeni lastikmi alcam imkanım yok :( araçta stepnede yok :(

OzzY
01/11/2011, 16:55
ne yapman gerektiğini Engin yazmış zaten, ya öyle biniceksin(riski alarak) ya yeni lastik alıcaksın yada binmiceksin.

kmrn35
01/11/2011, 17:06
Peki lastik markası olarak ne önerirsiniz T-jet için ? Benim şu anki marka DUNLOP 17 inç jantım var. Ön ve arka lasitkler farklı marka olursa oluyomu ?

cihankardes
01/11/2011, 17:19
Petlas bak dostum

kmrn35
01/11/2011, 17:27
Peki lastik değişmesem kaynak yaptırsam nolür ?

ZAK1980
01/11/2011, 17:43
Peki lastik değişmesem kaynak yaptırsam nolür ?
Kamuran abartma lutfen abartma
Debrıyaja cevırme lastık ısnıde
200 tl lastık olsa 12 ay taksıte boldursen aylık 16.5 taksıtle odersın tek lastık dort adet degıl

sordugun soruları ınsanlar cıddı bır sekılde cevaplıyor ama ondan sonra cıddıyet kalmıyor sayende
kaynak yaptırdıgında ne olacagını nette arastır gor

kmrn35
01/11/2011, 17:53
Kardeş ciddi soruyom ne bu tavrın anlamadım ? İlk arabam bu ne lastikten anlarım ne mtoordan ne başka bişeyden 22 yaşındayız daha senelerce araba kullanmadık zengin çocuğu değiliz 12 yaşında başlayalım kullanmaya!

Ayrıca satıcıyla konuştum az önce 60.000 den önce lastik değişme kaynak yaptır olur dedi. Ondan öyle yazdım. Ayrıca tek lastik almıcam sonuçta alırsam ön iki çifti değiştirmek gerekiyomuş uyumlu olsun dişleri diye. Hem 200 tllik lastik olmaz benim araca performans aracı bu kaliteli almak lazım ?

Ayrıca kaynak yapınca nolur söylede bilelim böyle çıkış yapmana gerek yok öğrenmeye çalışıyoz. Sonuçta usta değiliz sanayide çalışmıyoz arabanın tekniğinden anlamamam gayet normal bence ? Senin galiba baban ralli pilotu bu kadar iyi anladığına göre arabadan.

Ayberk0616
01/11/2011, 18:05
Altında 300-400hp araba yok 120 hp lik bi araç sonuçta kumho,hankook tarzı bi lastik alabilirsin.150 tl civarındadır tanesi tahmini. 300e alırsın 5-6taksit ayda 50-60tl ödersin.Sonuçta arabaya biniyosan bu kadarına katlanıcaksın.Sen ilk araç olarak yanlış bi araç seçmişsin açtığın konuların bir kaçına baktım keşke arkadaşların dediği gibi brodway şahin tarzında bi arabayla her şeyi öğrenip ondan sonra alsaydın t-jeti.

takres
01/11/2011, 18:17
ön iki lastiği 300 e kapatırsın hadi 350 olsun...2 depo az yol yapsan sorun çözülür...

kmrn35
01/11/2011, 18:20
Kaliteli almak istiyorum ama herhangi bi lastik istemiyorum. Ne önerirsiniz lastiklerim şu an dunlop 205 liklerden. Performansı ve yol tutuşu iyi olsun hemende dağılmasın iistiyom ne var? Markasından hiç anlamam lastiklerin

ZAK1980
01/11/2011, 18:24
Kardeş ciddi soruyom ne bu tavrın anlamadım ? İlk arabam bu ne lastikten anlarım ne mtoordan ne başka bişeyden 22 yaşındayız daha senelerce araba kullanmadık zengin çocuğu değiliz 12 yaşında başlayalım kullanmaya!

Ayrıca satıcıyla konuştum az önce 60.000 den önce lastik değişme kaynak yaptır olur dedi. Ondan öyle yazdım. Ayrıca tek lastik almıcam sonuçta alırsam ön iki çifti değiştirmek gerekiyomuş uyumlu olsun dişleri diye. Hem 200 tllik lastik olmaz benim araca performans aracı bu kaliteli almak lazım ?

Ayrıca kaynak yapınca nolur söylede bilelim böyle çıkış yapmana gerek yok öğrenmeye çalışıyoz. Sonuçta usta değiliz sanayide çalışmıyoz arabanın tekniğinden anlamamam gayet normal bence ? Senin galiba baban ralli pilotu bu kadar iyi anladığına göre arabadan.Baloncuk yanaktan olmus galıba kaynak yaptırman durumunda tamır edılen kısımda olusacak en kucun bır acılma o lastıgının parcalanması demektır helekı ön lastıkse kımse tavsıye etmez her an lastıgın ıcerısındekı teller senın yama yaptıgın yere tekrardan zarar verebılır .
Sehırler arası yollarda yolun ortasında kopmus lastık parcaları gorursun genelde o kopmus parcalar yama ,kaynak yaptıran soforlerın yaptırdıgı kaynaklar sayesınde etrafa dagılan parcalar kamyonda 10 lastık oldugundan bır tanesının yama olması sorun olmaz ama bınek ıcın her daım tehlıke .
Yanak lastıgın en hassas yerı zaten sıcak havalrda ve yuksek hızlarda lastıgın ıcerısındekı hava genlesır bu genlesmeden dolayı o kaynak zarar gorurse kaza yapma rıskın cok yuksek .
200 tllık lastık olmaz kalıtelı lastık olmalı demıssın ama kaynaktan bahsedıyorsun sen olayın sadece maddı boyutunu dusunuyorsun ama ben bır lastıkten tum arabanın hatta ıcerısındekılerın zarar gormesını dusunerek yazıyorum

seysey37
01/11/2011, 18:39
o balon yapmış lastiği arkaya taktır bi süre öyle idare edersin..maddi durumun olduğunda da alırsın kaliteli bir lastik istiyosan michelin yada goodyear 350tl verip tanesine için rahat eder:)

ikincisi sende tepki vermede biraz abartıya kaçmışsın gibi geldi..sonuçta araba ilgi merak işi..ben araba kullanmaya 20-21 yaşında başladım ama arabalara olan aşırı ilgimden dolayı sanayide de büyümeme rağmen çoğu şeyini bilirim araştırırım..bunun maddi imkanlarla alakası pek yok bence..
boşuna gerginlik yaratmayalım zeynelin iyiliğini düşündğü için öyle bi tepki verdiğini düşünüyorum..

Ayberk0616
01/11/2011, 18:41
Ben kendi aracımda hankook v12 kullanıyorum gayette memnunum. vw,hyundai hankook lastiği fabrika çıkışı sıfır araçlarında kullanıyo gayet güzel lastik kumho,nankang,marshall gibi lastiklerden biraz daha yüksek fiyatı

FoGGy
01/11/2011, 18:43
Hem kaliteli hem ucuz istersen Lassa'nın Impetus Sport'unu tavsiye edebilirim. 200 lira civarına alabilirsin. Bridgestone'la aynı fabrikada yapılıyor. Yada az konforlu olsun dersen Impetus Revo'sunuda alabilirsin oda aynı fiyat. Ancak Sport daha sert daha uzun süre gider. Gerçi çukurlara patır kütür girersen 17 inch jantla hiçbi lastik dayanmazda :D

kmrn35
01/11/2011, 19:36
o balon yapmış lastiği arkaya taktır bi süre öyle idare edersin..maddi durumun olduğunda da alırsın kaliteli bir lastik istiyosan michelin yada goodyear 350tl verip tanesine için rahat eder:)

ikincisi sende tepki vermede biraz abartıya kaçmışsın gibi geldi..sonuçta araba ilgi merak işi..ben araba kullanmaya 20-21 yaşında başladım ama arabalara olan aşırı ilgimden dolayı sanayide de büyümeme rağmen çoğu şeyini bilirim araştırırım..bunun maddi imkanlarla alakası pek yok bence..
boşuna gerginlik yaratmayalım zeynelin iyiliğini düşündğü için öyle bi tepki verdiğini düşünüyorum..

Benimde arabalara ilgim çok hatta hastasıyım ama ancak deiğim gibi modifiyesinden sürmesinden anlarım motorundan tekniğinden pek anlamam deneyimim olmadığı için :D

korkuttunuz beni artık taksit yaptırıp alcaz 2 adet lastik.. Peki ön lastiklerle arka lastikler farklı marka mdoel olunca problem olmazmı ? Arkadakinler dunlop olcak ? Öndekinler farklı?

FoGGy
01/11/2011, 19:40
Lastikler değiştirildimi 4 tane birden değiştirilmeli düzgün yol tutuş ve güzel yakıt tüketimi için ancak böyle extrem durumlarda hepsini değiştirmek bütçeye dokunacağından 2 şerlide değiştirilebilir.

kmrn35
01/11/2011, 20:30
4 tane değişmeye imkanım yok dediğim gibi en fazla ön 2 sni değişebilirim o bile zorlucak beni napalım :(.. Peki ön 2 farklı arka 2 farklı bi sorun çıkarmı tutuşta

FoGGy
01/11/2011, 20:39
Çok farkedilmez ama sonuçta 2 farklı karakterde lastiğiniz olacak eğer farklı marka farklı model alırsanız. Aynısından alırsanızda diş farkı olacak. Her türlü farkeder yani. Ama çok değil.

SRDR KRKC
01/11/2011, 20:52
Kamuran Hiçbirşi Olmaz Kardeşim Yha Bin Gitsin Hem Balon Ne Oluyorki Senin Lastiklerin Dubless Değilmiki Balon Olsun Şamyelmi Balon Yapmış Yoksa ?

sagitta
01/11/2011, 20:53
slm kamuran bence 2 el alabilirsin sahibindene bir bak derim 17 jant lastikler 250 ile 370 arası degişiyor benim araçda 215/45/17 vardı bir kapana giridm 270 gitti birine birde birindede balon vardı oda cukurda yarıldı bir 270 deha gitti bende 185/65/15 ile degiştirim rahatım

sfkbrtn
01/11/2011, 21:33
en iyisi ikinci el hatta üzerindeki lastikten bile bulabilirsin ararsan

seysey37
01/11/2011, 21:41
sahibindende aynı markadan lastik bulma ihtimalin yüksek temiz bulursan ordan alabilirsin bence..

ibrahim06
01/11/2011, 21:52
dunlop goodyear grubunun lastiğiydi değilmi arkadaşlar

StrawBeeRy
01/11/2011, 21:56
Kamuran Hiçbirşi Olmaz Kardeşim Yha Bin Gitsin Hem Balon Ne Oluyorki Senin Lastiklerin Dubless Değilmiki Balon Olsun Şamyelmi Balon Yapmış Yoksa ?
:no000000: hayır abi yanlış biliyorsun hemen düzeltelim lastik balon yaptıysa kenarındaki telleri hasar görmüşdür artık çöp olmuştur o lastik allah muhafaza değiştirilmesse sert çukurda gümleme ihtimali yüksektir.

İbrahim abi: Dunlop bağımsız japon firmasıdır.goodyearla alakası yoktur.

SRDR KRKC
01/11/2011, 22:04
:no000000: hayır abi yanlış biliyorsun hemen düzeltelim lastik balon yaptıysa kenarındaki telleri hasar görmüşdür artık çöp olmuştur o lastik allah muhafaza değiştirilmesse sert çukurda gümleme ihtimali yüksektir.

Öyle Deme Mert Bişi Olmaz Yha Kamuran Bu Adam Vites Değiştiriken Debriyaj Kullanamayan Adam Ona Balon Malon Hak Getire O Lastikle Vana Bile Gider :D

operatormurat
01/11/2011, 22:25
sevgili kamuran kardeşim; sözün özü o balon yapmış lastikle trafiğe çıkman büyük bir kumar,bari yanına başkalarını bindirip hem arabanın yükünü attırma hemde vebal altına girme,yanaktan yama olmaz olur diyene kanma,mecbur biniyorsanda yavaş sür.bütçeni zorla şimdilik öne 2 tane al(balon yapan önde sanırım) 5,6 ay sonra önleri arkaya alıp 2 tane daha alıp önlere tak.araba o lastikler sayesinde yerle temas sağlıyor,hızla giderken o balon yapan lastiğinin bir anda parçalandığında,ortaya çıkacak felaketi düşünmek bile istemiyorum,2 tane lastik canından önemli değil güzel kardeşim...

kmrn35
01/11/2011, 22:43
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler. Maddi konuyu umursamıyorum artık dediğiniz gibi canım önemli. Bugün carrefoursa ya baktım bridgstone turranza lastikler vardı lassa vardı falan 200 tl falandı fiyatları.

Şimdi benim lastikler dunlop ve 205 lik jantlarımda 17 inç. Ön 2 takım için ne önerirsiniz ne alayım ve nerden alayım lastik nerden bulunur en iyi ? Denizlideyim şu an perşembe günü izmire yola çıkcam bayram için acilen almam lazım otobandan gelcem hız yapcam yani :(

SKELETER
01/11/2011, 22:43
Aile bireylerimden birisi kış lastiğini 4 sene yaz kış kullandı. Kabak benim başıma patladı. Ordu Samsun arasında arabayı benim kullandığım sırada lastik parçalandı 110 km hızla jantın üstüne oturdu araba. Lastiğin bir kısmı arabayı geçti. Hala aklımdadır annemin o giden lastik bizim lastik mi deyişi :D Yaşadığım korkuyu anlatamam. Lastikle şaka olmaz dostum. Neticede araba o 4 lastiğin üstünde gidiyor.

Not: Araba Toyota Corolla ydı.

ibrahim06
01/11/2011, 22:59

Aklımda öyle kalmış diyordum ve sebebini hatırladım. goodyearın sitesinde fiyat listesinde dunlop da var. ordan aklımda kalmış

Goodyear Fiyat Listesi (https://www.goodyear.eu/tr_tr/goodies/fiyat_listesi/)

kmrn35
01/11/2011, 23:03
Şimdi benim lastikler dunlop ve 205 lik jantlarımda 17 inç. Ön 2 takım için ne önerirsiniz ne alayım ve nerden alayım lastik nerden bulunur en iyi ? Denizlideyim şu an perşembe günü izmire yola çıkcam bayram için acilen almam lazım otobandan gelcem hız yapcam yani

ibrahim06
01/11/2011, 23:05
Şimdi benim lastikler dunlop ve 205 lik jantlarımda 17 inç. Ön 2 takım için ne önerirsiniz ne alayım ve nerden alayım lastik nerden bulunur en iyi ? Denizlideyim şu an perşembe günü izmire yola çıkcam bayram için acilen almam lazım otobandan gelcem hız yapcam yani

Git bir lastik satan yere Bridgestone,Lassa,Goodyear,Michelin gibi bilindik markalardan herhangi bir çift alabilirsin.

sfkbrtn
01/11/2011, 23:06

lastikçileri gez ikinci el aynı lastikten ara bulamazsan yine az kullanılmış ikinci el al marka olarak liste uzar gider dunlop-bridgestone-lassa-michelin-continental-toyo.... bunların hepsi iyi markadır ama marka yetmez markanın çeşitleri arasında da fark var uzun iş yani şu lastik demek zor...

SRDR KRKC
01/11/2011, 23:12

220 yi geçmezsen bişi olmaz kamuran .

fiery_hunter
01/11/2011, 23:27

abi araba t-jet nası geçmesin kamuran :)

ZAK1980
01/11/2011, 23:33
Actıvın ıbre 220 gosterıyor T-jet 240 olmalı 240 a kadar yolu var

kmrn35
01/11/2011, 23:48

Niye dalga geçiyosun ciddi bişey soruyoruz burda ? İyiki bir konu açtık ha foruma gelen geçen dalgasına cevap atıyo konularıma. İlk arabanız oldugunda sizi merak ediyom acaba şu anki gibi rahatmıydınız???

operatormurat
01/11/2011, 23:56
kamuran izmirde batı lastik adlı lastik bayiini tavsiye edeceğim,fiyatları uygun bol seçenek ve uygun vade,denizliden tanıdok pek yok...

kmrn35
02/11/2011, 00:17
Ama denizlideyim şu an işte bayram için perşembe günü gelcem izmire ama bu lastikle gelmek istemiyorum çok korktum inanın. Mecbur burdan almam gerekcek :(

SRDR KRKC
02/11/2011, 00:38
Niye dalga geçiyosun ciddi bişey soruyoruz burda ? İyiki bir konu açtık ha foruma gelen geçen dalgasına cevap atıyo konularıma. İlk arabanız oldugunda sizi merak ediyom acaba şu anki gibi rahatmıydınız???

Dalga Geçmiyorum Kamuran Kardeşim 12 Yaşından Beri Araba Kullanan Biriyle Nasıl Dalga Geçerim Lütfen Yani Böyle Söyleme Kırılırım...

kmrn35
02/11/2011, 00:43
Dalga Geçmiyorum Kamuran Kardeşim 12 Yaşından Beri Araba Kullanan Biriyle Nasıl Dalga Geçerim Lütfen Yani Böyle Söyleme Kırılırım...

Senin anlaşılan okumanda yok ;) İyi oku bakalım 12 yaşından beri arabamı kullanıyom yazmışım 12 yaşından beri araba kullanmıyozmu yazmışım ;) Sonra birdaha yaz bu konu altına bakalım ne yazcan merak ettim :dj2:

SRDR KRKC
02/11/2011, 01:05
Senin anlaşılan okumanda yok ;) İyi oku bakalım 12 yaşından beri arabamı kullanıyom yazmışım 12 yaşından beri araba kullanmıyozmu yazmışım ;) Sonra birdaha yaz bu konu altına bakalım ne yazcan merak ettim :dj2:

Kusura bakma kardeşim haklısın yanlış okumuşum :noexpression: Anlaşılan baya acemisin işin zor o zaman senin. Ayırca ben 12 yaşımdan beri kullanıyorum ama zenginde değilim zengin çocuğuda değilim böyle bir genellemede yanlış tabi değilmi ...

kmrn35
02/11/2011, 11:54
Hayır konu açtım diye eleştiri alıyorum sonuçta araba deneyimim yok ilk arabam kendime ait. DAha önce sürmüşlüğüm var tabi ama sadece sürdüm araba benim olmadığı için ne lastiğinle ne motorunla ne bakımınla ilgilendim.

Ama şimdi kendime ait araba oldugu için sorun olmasın masraf çıkmasın mutsuz olmayım istiyorum. Bakalım bugün yarın 2 adet lastik alcaz artık yapcak bişey yok