PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren yaparken Ön taraftan takırtı

zafer murat
01/11/2011, 15:12
Arkadaşlar Merhaba

Fren pedalına bastığım zaman bazen ön taraftan tıkırtı yapıyor sert bir şekilde oluyor ses araç henüz 12.000Kmde

tşkler..

oxite
01/11/2011, 23:35
o bendede var özellikle hafif eğimli bir yerde olayım mesela pedala her bastıgımda akstanmı artık yoksa ön takımdan mı gacırt gucurt ses geliyor ne iştir anlamadım

dogus618
02/11/2011, 16:58
Aynı ses bendede war dık ykusta ınım yawas yawas gacur gucur metal sesı falan war sürtünme sesi fren balatalarından ama frenın tutusunda problem yok

SKELETER
02/11/2011, 20:56
ABS devreye girdiğinde olan takırdı gibi mi?

oxite
02/11/2011, 22:41
hayır o sekil değil yani aracınızın frenine bastıgınızda demir bir parca esniyor gibi motorun altında...

Solitude
03/11/2011, 11:39
aynı ses bende de mevcut kafasına göre bazen yapıyor çoğunlukla yapmıyor ama ilk duyduğumda inanın fren yapmaya korkmuştum. Kesin birkaç parçaya birşeyler olmuş kırılan dökülen birşeyler varmış hissi vermişti banada :(

takres
03/11/2011, 12:46
fren diskinin yamuk olmasından olabilir mi ?
eğer fren ısınmışken su birikintisine falan girerseniz hafif bir yamulma oluyor diskte...

SKELETER
03/11/2011, 15:41
eğer fren ısınmışken su birikintisine falan girerseniz hafif bir yamulma oluyor diskte...

Serviste beklerken bir bayan aynı şikayette bulunuyordu. Serviste de aynen takres'in cevabını vermişti.

hayalci79
22/11/2011, 17:51

Bugün maalesef ben de aynı sesi duymaya başladım. Kasisten biraz sert geçtim, çok geç farkettim kasisi. Arabanın altını vurdum. O andan itibaren frene basarken çok hafif bir tık sesi duyuyorum. Fren diski yamulduğu için mi acaba? Düzeltilebilir mi?

Mugen_punto
22/11/2011, 23:49
Fren önemli bir mekanizma servise göstermekte fayda var gökhan.. Birde tavsiyem genelde herkes bilir hatırlatmak maksadıyla söylüyorum.. yolda giderken bilmediğiniz yada son anda farkettiğiniz kasisleri frenle geçmeyin.. hem arkadan gelen aracın size çarpması gibi durum olabilir hemde fren sisteminde sıkıntılar doğurabilir..

detay1993
23/11/2011, 00:53
o lanet olası sesler bende mevcut arkadaşlar,hatta o ses için tamire götürdüm alt salıncakları ve amortisör takozunu değiştirdim ama hala çözemediler,en son dedikleri viraj demirini sökeceklerdi,bende izin vermedim sonuçta 4 parça değişti ama bir şey değişmedi,başka tamircilere gösterdiğimde amortisör takozundan dediler ama değiştirdiğimi söyledim,yalnız ses yağışlı havalarda kesiyor,ilginçtir ama öyle oluyor fen yaparken,direksiyon çevirirken gacır gacır sesler geliyor...

okahinoTR
23/11/2011, 17:11
arkadaşalr aynı sorun bendede vardı dün tamircime götürdüm arabayı kaldırdık baktık ön fren balataları bitik dedi fren balatalarını bir söktük adamlar serviste balata yerine resmen demir takmışlar ve diskleri zamanla çizmeye başlamış. balataları değiştirdik araba akıyor ne bir ses var frene bastığımda nede başka birşey ayrıca fren mesafemde kısaldı. balatalardan olabilir sorun. ayrıca fren balatalarını değiştirirken mutlaka şanzuman yağına baktır kışın puntolarda şanzuman yağı akıntı yapıyor. yolun ortasında şanzumanı düşürmeyin :)

okahinoTR
23/11/2011, 17:13
edit: orjinal takozları kaza yapmadığınız taktirde değiştirmemeye özen gösterin arkadaşlar ve mutlaka bilen birisine gösterin arabanızı. benim tamircimin dediği kabaca bir tabir var sizede söyliyim bir arabanın birtane bakıcısı olur bir kadını 50 kişi ellerse o kadından hayır gelmez derdi sizde arabanızı sadece bir kişiye baktırdın ve sorun olduğu zaman gidin tepesine çökün :d