PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeniyim Arkadaşlar Bi El Atın!!!!

ceb_58
31/10/2011, 17:38
Arkadaşlar, aranızda yeni olmam nediyle herkese merhaba...:busted_b:

3 gün öncesine kadar siyah renkli Grande Punto 1.4 fire Active 77 hp gücünde araba aldık.Şuana kadar hic arac tecrübem yok, ehliyeti alalı 3 ay oldu.tecrübem yok ama araç kullanmayı biliyorum.Kafama bir çok takılan var onları anlatmak istiyorum.

1- Aracım 112.000 kmde orjinal, en son 85-90 bin kmde İzmir'de özel usta tarafından triger seti değiştirilmiş.Değiştirmeme gerek var mı acaba?

2- Kontağı çevirince (ilk çevirmede) gösterge panelinde yanan ışıklar, abs,ünlem vb... bir süre sonra sönüyor ama Motor kontrol sistemi arızası (EOBD) ışığı sönmüyor.2. kez kontağı çevirip marş yapıp araba çalıştıktan sonra sönüyor.acaba normal mi bi sorun mu var?

3- Arabayı aldığımız günden beri "City" lambası hiç sönmüyor.forumda bazı arkadaşlar belli km sonra sönüyor demişler ama hiç sönmüyor.Sakıncası var mıdır? Ayrıca city açıkken direksiyonu sola tam olarak çevirip gidince su hışırtısı şeklinde ses geliyor, normal midir?

4- Arabayı çalıştırınca dısarıdan sanki dizel araba sesi geliyor hissediyorum?Ayrıca çalıştırdıktan sonra araçtan dışarı çıktığımda tın tın sesi yani dizel sesini andırır bir ses geliyor.Normal mi?

5- Araç en son serviste 100.000 bakımları yapılmış,şuan 112.000 de ama bana sanki arabayı sürerken mesela 2-den 3 e vitesi attımızda 60 kmde bağırmaya başlıyor? Yeni arabaların hepsi 80 e dayanınca bağırıyor? Neden acaba?

6- Bide teyp konusunda volume düğmesini yavaş çevirince ses yükselmiyor, açılıp tekrar kısılıyor.Voleme düğmesini hızlı çevirince ses artıyor.Direksiyondan kumanda sisteminde ise + tuşundan bazen se yükseliyor, bazen de + ya bastığımda cd çalar "mute" sesi kapanıyor.Ayrıca radyoda sadece tek bir kanal çekiyor.Diğer kanallara geçince hışırdıyor.CD çalarda ise track hariç mp3 çalmıyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler....

sedini
31/10/2011, 17:53
Arkadaşlar, aranızda yeni olmam nediyle herkese merhaba...:busted_b:

3 gün öncesine kadar siyah renkli Grande Punto 1.4 fire Active 77 hp gücünde araba aldık.Şuana kadar hic arac tecrübem yok, ehliyeti alalı 3 ay oldu.tecrübem yok ama araç kullanmayı biliyorum.Kafama bir çok takılan var onları anlatmak istiyorum.

1- Aracım 112.000 kmde orjinal, en son 85-90 bin kmde İzmir'de özel usta tarafından triger seti değiştirilmiş.Değiştirmeme gerek var mı acaba?

2- Kontağı çevirince (ilk çevirmede) gösterge panelinde yanan ışıklar, abs,ünlem vb... bir süre sonra sönüyor ama Motor kontrol sistemi arızası (EOBD) ışığı sönmüyor.2. kez kontağı çevirip marş yapıp araba çalıştıktan sonra sönüyor.acaba normal mi bi sorun mu var?

3- Arabayı aldığımız günden beri "City" lambası hiç sönmüyor.forumda bazı arkadaşlar belli km sonra sönüyor demişler ama hiç sönmüyor.Sakıncası var mıdır? Ayrıca city açıkken direksiyonu sola tam olarak çevirip gidince su hışırtısı şeklinde ses geliyor, normal midir?

4- Arabayı çalıştırınca dısarıdan sanki dizel araba sesi geliyor hissediyorum?Ayrıca çalıştırdıktan sonra araçtan dışarı çıktığımda tın tın sesi yani dizel sesini andırır bir ses geliyor.Normal mi?

5- Araç en son serviste 100.000 bakımları yapılmış,şuan 112.000 de ama bana sanki arabayı sürerken mesela 2-den 3 e vitesi attımızda 60 kmde bağırmaya başlıyor? Yeni arabaların hepsi 80 e dayanınca bağırıyor? Neden acaba?

6- Bide teyp konusunda volume düğmesini yavaş çevirince ses yükselmiyor, açılıp tekrar kısılıyor.Voleme düğmesini hızlı çevirince ses artıyor.Direksiyondan kumanda sisteminde ise + tuşundan bazen se yükseliyor, bazen de + ya bastığımda cd çalar "mute" sesi kapanıyor.Ayrıca radyoda sadece tek bir kanal çekiyor.Diğer kanallara geçince hışırdıyor.CD çalarda ise track hariç mp3 çalmıyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler....

1) triger değişimi 5 yıl ya da 120bin kmdir
2)Çalıştıktan sonra sönüyorsa bir sıkıntı yok herşey gayet normal.
3)City lambası kendiliğinden sönmez. Söndürmek için orta konsolda 4 lü flaşör ün düğmesinin olduğu sırada direksiyon amblemine basmanız yeterli olacaktır. Ayrıca city nin devamlı açık olmasının bir sakıncası yok.
4)Motordaki sesi bir ustaya gösterin o gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. duyduğunuz ses muhtemelen normaldir.
5)Aracınız 8valve 77 bg şehir içi kullanımına uygun bir motor. Yüksek performans motoru değil. Bağırması normal. Fakat siz yine de bakımlarını 10 bin KM de bir yaptırın sağlıklı olanı budur.
6)Active modellerin bazılarının cd çalarları mp3 süz olarak gelmişti yalnızca audio track çalıştırması bu nedenledir. Direksiyondaki tuşların altının sanayide veya serviste işi bilen biri tarafından temizlenip gerekirse lehimlerinin yenilenmesiyle çözebilirsiniz. Teybin üzerindeki ses tuşunu da çok yavaş yani içinin Tırtıklı olduğu düşünülürse ve bir tık atıp bırakıyorsanız artıp geri gelmesi gayet normal anormal bir durum yok.. ama yavaşça bir tur artırmanıza rağmen hala düşüyorsa o zaman sıkıntı var demektir.

Hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullan.

ceb_58
31/10/2011, 18:00
1) triger değişimi 5 yıl ya da 120bin kmdir
2)Çalıştıktan sonra sönüyorsa bir sıkıntı yok herşey gayet normal.
3)City lambası kendiliğinden sönmez. Söndürmek için orta konsolda 4 lü flaşör ün düğmesinin olduğu sırada direksiyon amblemine basmanız yeterli olacaktır. Ayrıca city nin devamlı açık olmasının bir sakıncası yok.
4)Motordaki sesi bir ustaya gösterin o gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. duyduğunuz ses muhtemelen normaldir.
5)Aracınız 8valve 77 bg şehir içi kullanımına uygun bir motor. Yüksek performans motoru değil. Bağırması normal. Fakat siz yine de bakımlarını 10 bin KM de bir yaptırın sağlıklı olanı budur.
6)Active modellerin bazılarının cd çalarları mp3 süz olarak gelmişti yalnızca audio track çalıştırması bu nedenledir. Direksiyondaki tuşların altının sanayide veya serviste işi bilen biri tarafından temizlenip gerekirse lehimlerinin yenilenmesiyle çözebilirsiniz. Teybin üzerindeki ses tuşunu da çok yavaş yani içinin Tırtıklı olduğu düşünülürse ve bir tık atıp bırakıyorsanız artıp geri gelmesi gayet normal anormal bir durum yok.. ama yavaşça bir tur artırmanıza rağmen hala düşüyorsa o zaman sıkıntı var demektir.

Hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde kullan.

cevaplarınız için teşekkürler.Son bir sorum olacaktı.8v olması nedeyle ben bu aracı uzun yolda kullnasam bi sıkıntısı olur mu?

sedini
31/10/2011, 19:00
cevaplarınız için teşekkürler.Son bir sorum olacaktı.8v olması nedeyle ben bu aracı uzun yolda kullnasam bi sıkıntısı olur mu?

Hayır neden sıkıntı olsun.. 8v olması daha yavas hızlanmasına sebep oluyor sadece.. Misal 1.6 motorlu eski volkswagen de 8v motor kullanır.. Mpi 102 BG..

caner_ege
31/10/2011, 19:08
kardeşim aramıza hoşgeldin... kazasız belasız sürüşler diliyorum sana...
sedini nin dediklerini onaylıyorum ancak tiriger setinde takıldım sedini kardeş araç benz. li yani tirigerin en geç 90.000 de bir değişmesi gerekmiyor mu? ben dizeller için 120.000 die biliyodum ama yanılıyor muyum?

farcry5789
31/10/2011, 19:24
dizellerde zincir var o da iyi bir motor 200 bini görür

tayfux
31/10/2011, 19:41
aramıza hoşgeldiniz arabanız lpg li ise o lamba sönmüyor mübarek zaten :D

caner_ege
31/10/2011, 19:51
yoo benim aracım da lpg li ama sonuyor tayfun abi...

caner_ege
31/10/2011, 19:52
14 kusur binde ve yaklaşık tüp taktıralı 3 sene oldu ve hiç yanık kalmadı o ışık abi...

10urakgun
31/10/2011, 20:07
hoşgeldiniz aracınız da hayırlı lsun kazasız cezasız sürüşler benden önce arkadaşlar gerekli yorumları yapmışlar ama ben de başıma gelen bir iki konuda tecrübemi sizin yazdığınız madde başlıkları çerçevesinde paylaşmak isterim

2.eğer aracınız lpgli ise motor arıza ışığının emisyonla ilgili yanması muhtemel(yakıt hava karışımını tam ayarlamayıp yeteri kadar yakıt püskürtememesi ya da fazla yakıt püskürtmesinden kaynaklı olabilir) ama yine de bir bilgisayara bağlatıp bakmak lazım çünkü servis dışında yapılan triger setti değişiminde aracın belki zamanlaması bozulmuş ve çekişten düşmüş de olabilir(bu sefer arıza ışığı devamlı yanar) ama yine debaktırmak da fayda var

4. aracınızda lpg varsa sıralı sistem lpg kitlerinde lpg enjektörlerinden şıkır şıkır şıkır ya da tıkır tıkır ses gelmesi de normal(onların da periyodik bakıma ve temizlenmeye ihtiyacı var 10000km de bir lpg markası bayilerinde)

5. aracın bağırması 3000 devirden sonra normaldir ama dediğiniz vites ve hızda bunun olmaması lazım çok bariz bir şekilde araç rampalarda çekmiyor düz yolda da insanın sabrını( bu da göreceli bir kavram kişiden kişiye göre değişir ama en azından ben deöyle olmuştu) zorlayacak derecede çok geç hızlanıyorsa aracın motorunda zamanlama(sente) ayarında bir sıkıntı olabilir

tayfux
31/10/2011, 21:08
yoo benim aracım da lpg li ama sonuyor tayfun abi...
sitede birçok kez bu konuda yorumlar yapıldı canercim her araçta değil de bazı araçlarda sürekli yandığını ve bunun normal olduğunu söyledi ustalarımız..

ceb_58
01/11/2011, 19:07
aramıza hoşgeldiniz arabanız lpg li ise o lamba sönmüyor mübarek zaten :D

Benzinli, hiç lpg takılmamış...

ceb_58
01/11/2011, 19:10
Öcelikle şunu belirtmek istiyorum.Aracıma şimdiye kadar hiç lpg takılmamış.(Aldığım kişi öyle söylüyor.) Şuan benzinde kullanıyorum.Herkese yorumları için teşekkür ediyorum.

ceb_58
01/11/2011, 19:12
Şunuda belirtmek isterim ki, en son triger seti 85.000 de izmir de özel bir usta tarafından değişmiş.Şu an 112.000 km de.aldığım kişi aracı 60.000 km kadar sürebilirsin dedi.

ceb_58
01/11/2011, 19:14
Arkadaşlar unuttuğum bi sorum var? Aracı alırken ekspertiz raporunda sağ arka amortisörün bozuk olduğu yazıyor.ama aracı kullanırken ben bi sorun varmış gibi görmedim.Bu şekilde kullansam bir sorun yaratır mı?

blackhawk
02/11/2011, 11:44
Arkadaşlar unuttuğum bi sorum var? Aracı alırken ekspertiz raporunda sağ arka amortisörün bozuk olduğu yazıyor.ama aracı kullanırken ben bi sorun varmış gibi görmedim.Bu şekilde kullansam bir sorun yaratır mı?

siz hissetmesenizde amortisör patladıysa değiştirmekte fayda var. Viraja girdiğinizde fren yaptığınızda sizi yolda tutan amortisörlerdir. Fren ve lastik kadar hayati bir parça.

kacanzee
10/12/2014, 16:31
merhaba arkadaşlar. aracım punto 1.3 2012 model göstergedeki motor arıza ışığı canı sıkılınca yaynıyor. Motor zorlamasında yapmıo öle durduk yere herhangi bir çekiş düşüklüğüde yaşamıyorum. servise götürmeye niyetlendiğimde sönüyor. acaba nedeni ne olabilir.

2012punto54
10/12/2014, 16:41
merhaba arkadaşlar. aracım punto 1.4 2012 model göstergedeki motor arıza ışığı canı sıkılınca yaynıyor. Motor zorlamasında yapmıo öle durduk yere herhangi bir çekiş düşüklüğüde yaşamıyorum. servise götürmeye niyetlendiğimde sönüyor. acaba nedeni ne olabilir.
2012 punto 1.4 yakalamisken sorayım istedim.cruise control var mı? Ve problem yasadin mi hiç. Bende seninki gibi bi problem olmadı açıkçası

kacanzee
10/12/2014, 16:47
2012 punto 1.4 yakalamisken sorayım istedim.cruise control var mı? Ve problem yasadin mi hiç. Bende seninki gibi bi problem olmadı açıkçası

evet var. pek sık kullanmadığım için yaşamadım. Siz nasıl bi problem yaşadınız?? Pardon 1.4 yazmışım oraya 1.3 pop bendeki kusura bakmayın

2012punto54
10/12/2014, 16:48
Anladım. Teşekkürler
Umarım da olmaz :)