PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj baskı balata ömrü

gokhanderbent
28/10/2011, 14:06
Selam,
Aracım 69000 km'de. Son zamanlarda kalkışlarda titreme ve vites geçişlerinde zorluklar yaşamaya başladım.Daha önceden ustamda uyarmıştı.
Sizce 69000 baskı balata değişimi için düşük bir km değilmi, birde debriyaj ayarından kaynaklanabilecek bir problem de olabilir mi
Teşekkürler

edelsang
28/10/2011, 14:27
benim araçtada titreme var ve vites geçişleri çok zor.
araç daha 21binde :S

skystar37
28/10/2011, 14:40
benim araçtada titreme var ve vites geçişleri çok zor.
araç daha 21binde :S

Siz aracınızı en iyisi yetklili servise gösterip fabrikasyon sorun varmı yokmu kontrol ettirin benim araçtata aynı sorun var ama 40bini geçtiği için servis garanti üzerinden işlem olmayacağını değişmesi gerektiğini söylüyor. Ben bayram sonrası olmadı sanayide değişim yaptırıcam zira garantinin çok bir faydasını henüz görebilmiş değilim.

OzzY
28/10/2011, 15:08
Selam,
Aracım 69000 km'de. Son zamanlarda kalkışlarda titreme ve vites geçişlerinde zorluklar yaşamaya başladım.Daha önceden ustamda uyarmıştı.
Sizce 69000 baskı balata değişimi için düşük bir km değilmi, birde debriyaj ayarından kaynaklanabilecek bir problem de olabilir mi
Teşekkürler

debriyajlarımız hidrolik sistem olduğu için otomatik ayar yapıyor. balatanın bitmesi kullanımla alakalı bir durum. ben 33bin km de değiştirdim.

halils2
28/10/2011, 22:59
ben 52000 de değiştim 69000 gayet iyi :)

gokhanderbent
28/10/2011, 23:51
Teşekkürler,
Bu sorunla ilgili çevremdekilerle konuştuğumda genellikle çok erken olduğunu söylüyorlar, düşünsenize taxi olarak kullanılan bir çok albea model araç var ve 350000 km'de henüz bir sıkıntı yok. Sanırım malzeme kalitesi ile ilgili bir konu, çünkü bu forumdaki arkadaşlara baktığımda herkes normal karşılıyor hatta 21000 km de değiştiren arkadaş bile var. Sanırım değiştiricez.
Cevaplar için tekrar teşekkürler

makeles
29/10/2011, 01:29
350.000km yapıp hala aynı debriyajı kullanan taksi yoktur sanırım.
üstelik kısa yollarda ve hep trafikte kullanılıyor.

şu an 72bin km oldu. aşırı ısınmadıkça (7-8 saatlik yolculuk gibi) baskı balatam iyi..

Delidavsan
29/10/2011, 01:45
Kullanıma bağlı değişir. Ayrıca serviste hiç bir hak iddia edemezsiniz zira debriyaj için zerre kuruş ödemezler.

Hatta başıma gelen birşey anlatayım.
2006 yılıydı Avcılarda oturuyorum, annem rahatsızlandı ve acil hastaneye götürmek zorunda kaldım arabayla. Tabi giderken aşırı zorladım aracı. 2001 Fiat Brava kullanıyordum o zaman. Annemi hastaneye götürdük akşam çıkışta arabaya bindik vitese girmez, girdiği vitesten çıkmaz. Bakırköy'den Avcılar'a kadar 2. vitesle gitmek zorunda kaldım. Ertesi gün götürdüm yaptırdım debriyajı ve arabayı parkettim evin önüne. Maksimum 3 km.. Sabah kalktım işe gitmek için yola çıktım. 5 km gitmeden balata sıyırdı. Servise çektim, dedim böyle böyle. Sizden kaynaklanıyor dediler. Çüş dedim bu araba 2 seneye yakındır bende. Hadi eski balatayı ben yakmış olabilirim de dün taktığınızı bir günde yakacak değilim ya?

Adam yüzüme bakıp "bütün gün patinaj çekseniz biter bu balata?" dedi. "Manyak mıyım bütün gün patinaj çekeyim. Çekmedim patinaj falan" dedim.
Herif yüzüme baka baka "bilemeyiz ki beyefendi nasıl kullandığınızı. Dün de aynı şikayetle gelmişsiniz demek ki kullanımınızda bir sorun var" deyince kayış koptu bende. "Sizde suç yok ki sizin servislerin ne durumda olduğunu bile bile buraya getirip bu eziyeti kendine çektirenin anasını avradını s....." diye bağırıp döndüm arkamı giderken servis müdürü geldi yanıma. Hayırdır dedi, anlattım durumu. Döndü servis müdürüne, salak mısınız siz 1 günde debriyaj mı biter bu adam psikopat mı 24 saat patinaj çeksin falan diye söylenmeye başladı.
Bak hocam, adam olsanız dün benden aracı aldığınızdaki km ile bugünkü km'yi kontrol edersiniz. maksimum yaptığım yol 10 km. 10 km'nin tümünü patinaj çeke çeke gitsem yakamam baskı balatayı deyince, "merak etmeyin bey efendi. gelin ben size çay ısmarlayayım" dedi. Öyle hallettiler aracı. Fiat'ın en iyi servisine bile kıran gelsin inşallah.

cemal arslan
29/10/2011, 11:18
kullanımla alakalı bir durum....ancak.....

baskı balata boşluğunu "usta" iyi ayarlayamazsa......balata çok daha erken biter...

clax22
29/10/2011, 16:59
sanki fire motorların debriyajları cabuk bitiyor benimkide 20binde bugün usta debriyajın cok yukarda kavrıyo yakında değiştirmen gerekebilir dedi.eski aracım opel corsa b ydi debriyajını 80binde değiştirmiştim