PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik değişikliği ve yakıt artışı

abellan denton
27/10/2011, 09:53
Merhaba arkadaşlar. İki hafta kadar önce eskimiş ve artık yol tutuşu aşırı düşmüş olan lastiklerimizi değiştirdik. Ama bu günden sonra daha önce normal kullanımda 5.2 ile 5.6 arası olup çok basınca en fazla 5.9 u gören yakıt tüketimimiz 6.2 den aşağı düşmez oldu. Çoğunlukla 6.5 civarı seyrediyor. Geçen hafta bakım da yaptırdım yağ filtre vs yine de düşme olmadı. Bu arada lastik ölçülerimiz orijinal olmatıp 195 50 R16 ebatlarında. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir yardımlarınızı bekliyorum..!

alibozpinar
27/10/2011, 10:10
ebatlarıda değiştirdin mi? eskisi ne idi marka? yenisi ne?

abellan denton
27/10/2011, 10:32
ebatlarıda değiştirdin mi? eskisi ne idi marka? yenisi ne?
Ebatlar aynı değişiklik yok eskiler marshal aldığımızda üzerinde gelen lastikler, şimdikiler kumho

GP COSKUN
27/10/2011, 12:22
mustafa lastikler ile alakalı bir durum değil
son 15 gündür havalar soğudu kış şartlarına girdik
dolayısıyla araçların tüketiminde bir artış söz konusu
senin kafanı karıştıran bu lastik değişiminin hava şartlarının değişmesine rastlaması olmuş
bence sıkıntı edecek bir durum yok
yazın yine eski değerleri yakalarsın

tayfux
27/10/2011, 16:36
bence normal lastikler değişince sürtünmeye bağlı olarak yakıt artar..

hayalci79
27/10/2011, 16:45
Yukarıda verilen cevaplara katılmakla birlikte, lastik hava basıncı da tüketimin artmasında etkili olabilir mi acaba? Ama büyük ihtimalle havaların soğumasındandır..

FoGGy
27/10/2011, 16:52
Lastik değişiminde %5 gibi bi artış normaldir, Ne kadar çok dişli lastik o kadar çok tüketim... Ancak aracınızın multijet olduğunu ve soğuk havalarda ısınana kadar benzinliyi aratmadığınıda arkadaşlar belirtmişler zaten. %5-10da o etkilese tüketiminiz normaldir, eğer kısa mesafe kullanıyorsanız...

femoli
27/10/2011, 18:31
Yukarıdaki arkdaşlara katılıyorum lastiklerin yola daha iyi tutumu ve havaların soğuması yakıt tüketimine nedendir..

MRT 791
27/10/2011, 20:37
tamamen lastıgın ebatlarına baglı aynı sey benımde basıma geldı 55 yanak goodyer almıstım %4 yakıt artısı %4 de cekıste kayıp oldu 100km hızla gıderken 96 gıdıyordum tekrar yenı lastık aldım orjınal ebatta hersey normale dondu baska acıklaması yok bunun havaların etkısıde oluyor ama sorun lastıkten

cemal arslan
27/10/2011, 21:36
lastik jant ebatları fark ettirir...

1inch artması ve de genişlemesi %10 etkiler...

havalar soğudu...bundan dolayı yakıt değerleri artar...aracın gücüde artar :)

yeni lastikler...yola daha yapışıyor daha iyi yol tutuyor...bu da yakıtı etkiler...

abellan denton
28/10/2011, 00:08
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Gün içinde takip edemedim. Cevaplara göre problem denebilecek bi durum olmamakla birlikte aklıma şu takıldı tabi. Mersinde henüz yakıtı pek etkileyecek kadar soğuk hava yok ve aracı 2011 ocakta aldık ve ilk aylarımız bizim buralar için en soğuk zamanlardı ve o zaman dahi yakıt belirttiğim ortalamalarda idi. Ama sanırım tutunmamnın artması asıl sebep. Ama son zamla birlikte bu artış da hiç iyi olamdı iki kere zam yemiş gibi olduk:)

10urakgun
28/10/2011, 00:41
bence normal lastikler değişince sürtünmeye bağlı olarak yakıt artar..

havaların soğumayısla ilgili olduğunu düşünmüyorsanız o zaman bence lastikler arasında ki yuvarlanma direnci ve lastik hava basınçlarından olabilir

MRT 791
29/10/2011, 00:32
lastık ebetınla kafadan %1,5 yakıt artısı +%1,5 cekıs gucunun dusmesı meydana gelmıs km saatın 100 km yı gosterırken sen 98,5 km hızla gıdıyor durumundasın bunları hesaba kattıgında hersey ortaya cıkar zaten

pilotender
19/11/2011, 04:08
Lastik ebatlarının yakıtı etkilemesinin nasıl olacağı konusunda birşey diyemeyeceğim ama ben sadece bir düzeltme yapmak istiyorum. Yukarıda bir arkadaş, yeni lastikler yola daha fazla temas eder ve daha fazla tutunur bu da yakıtı arttırır demiş. Ben buna kesinlikle katılmıyorum. aynı ebattaki ve markadaki kabak 4 tane lastik ile aynı mesafedeki yakıt tüketimi kesinlikle aynı lastiklerin yenileriyle yapılan tüketimden fazla olacaktır.!!! yeni lastik her zaman yakıtı düşürür bu tecrübeyle sabittir. Eğer durum böyle olmasa zaten bu devirde herkes kabak lastikleri güzel fiyatlarla satmaya başlardı herhalde :) :)

Du Hast
19/11/2011, 04:38
rot ayarıda yaptırın