PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cdti motor sesi hk.

OzanDogus
26/10/2011, 20:20
Arkadaşlar 2008 model 40.000 kmde astra kullanıyorum.
Bir süredir teşhiş koyamadığımız motordan gelen ses konusunda danışmak istiyorum.

Ses gaza bastığımda kesik kesik gelen bir sürtünme sesi. Rölantide hiç birşey yok.
Özel opel servisine gittim baktılar. Alternatör kasnağı değişmiş yeni tip kasnak varmış. Aynı yerde v kayışı gergi kütüğü ve bilyesini değiştirdiler. Ses azalmıştı biraz kullandıktan sonra tekrar çoğaldı. V kayışını söktüğümüzde gaza basınca sürtünme sesi devam ediyor. Bir usta zincir paletleri aşınmış olabilir dedi. Palet değişmeli dedi. Başka bir usta krank kasnağını söküp çalıştırdı. Ses devam ediyor. Biraz dinledikten sonra yağ pompası ve zincir seti değişecek dedi.

Araştırmaya devam ettim. Başka bir servis sesin normal olduğunu söyledi.
Bence anlamadıkları için geçiştirdiler. Yine araştırdım. Özel opel servislerinden birinde sübap iticileri ve lastiklerinin sesi yaptığını söyledi.

Ordan çıkıp yetkili servise gittim , ordanda motoru sökmeden birşey söyleyemecekleri yanıtını aldım.

Havalar soğumaya başladığında farkına vardım. Sabah soğukken ses yapmıyor. Motor ısınınca başlıyor ses.

Bu ses nedir?? Herkes farklı konuşuyor. Güvenemiyorum motor açtırmaya , 40.000 km de sübap bozulurmu , zincir bozulurmu, tavsiyelerinizi bekliyorum.

GP COSKUN
26/10/2011, 20:52
sesi dinlemeden bir şey söylemek çok zor
ancak soğukken yapmaması bir ipucu veriyor
subap veya zincir sesi değil ama bilya veya kasnak sesi olabilir
ama moturun sesini dinlemeden söyleyeceğimiz her şey yanlış yönlenddirmeye sebep olabilir

OzanDogus
26/10/2011, 20:57
Nerde dinleyebilirsiniz , hafta sonu getirebilirim aracı.

tayfux
26/10/2011, 20:58
hocam arkadaşım da sıfır astra aldı onda da vardı bu sürtünme sesi ayrıca benim 90 lık punto da da vardı 90 lıklarda heralde klasik dedim ben onu duyunca...

OzanDogus
26/10/2011, 21:23
Başka astraları dinledim bu sesi duymadım. Yoldan geçen bir corsada duydum :) Normal birşey değil.

gemlikli_55
26/10/2011, 23:52
corsalarda volan ve baskı bir ve yaylı bir sistemle calısır bu yay baskı bittikce ses yapar taktak diyesesyapar oyle biişey olmasın eski aracım c kasa corsaydı

OzanDogus
26/10/2011, 23:59
Ses sürtünme sesi ilk duyduğumda kayış sesi olduğunu düşündüm. Motor soğukken ses yapmıyor , ısınınca net duyuluyor. Bir ihtimal daha söylendi. Yağ pompasının keçesi. Bu keçe motor ısınınca genleştiğinden ses yapabilir. Sizce?

GP COSKUN
27/10/2011, 12:27
doğuş aracını küçükyalı ya getirebilirsen sahilyolunda çapari restoranın önüne
dinler kesin bir şey söyleriz

OzanDogus
28/10/2011, 00:25
Klima kompresörünün kasnağı v kayışı söküldüğünde dönmeye devam ediyormu?

OzanDogus
22/11/2011, 14:54
Arkadaşlar uzun zaman oldu ve sonunda sorun çözüldü.
Belki 10 tane servise gösterdim. Farklı yorumlardan sonra Opel yetkili servisinde aracımın garantisi bitmesine rağmen garanti paylaşımı yoluyla gayet uygun fiyata zincir setimi değiştirdiler. Ses kalmadı , titreşim azaldı , çekiş arttı. Ayrıca turbo hortumları manifold gibi kontrol edilmesi gereken yerlerde gerekli işlemler yapıldı. Şu anda saat gibi çalışıyor.
Tavsiyem yetkili servislerden şaşmayın.