PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dumanlı punto :(

nightblue
25/10/2011, 11:23
Sayın ustalarım;

şöyle bir problemim var, araç ısınmadan, yada ısındıktan sonra farketmiyor, 2. 3. 4. viteslerde gaza sonuna kadar yüklendiğimde beyaz duman atıyor yani turbo devreye girdikten bir kaç sn sonra hafif duman çıkartıyor. birde araba 1. vitesteyken tirtir titriyor gaz az geldiğinde. Arkadaşlar servşise gideceğim elbette ama sizlerin görüşleri doğrultusunda daha doğru bir tespit yapabilrim. son olarak anadolu yakası yada avrupa fark etmez işinini gerçekten iyi yapan servisinde çoluk cocuk çalıştırmayan(en azından arabalara bakan) bir servis biliyorsanız paylaşmanızı da rica ederim. Hepinize kazasız sorunsuz keyifli sürüşler

teşekkürler..

kara kız
25/10/2011, 11:49
zincirlikuyu birmot...

nightblue
25/10/2011, 12:13
hmm teşekkürler, ama bu sorunlarla bilgisi olan yorum yapabilecek kimse yok mu acaba :(

tayfux
25/10/2011, 13:29
zincirlikuyu birmotun bu konuda iyi olduğunu bende duymuştum..senin olayda sorun turbo gibi geldi bana..aracın km si kaç?

nightblue
25/10/2011, 13:37
Tayfun 103450 km de araç. Turbo dan olsa değişim falan mı gerekir ? Fiyat ne olur böyle bir sorunda ?

punto_multijet
25/10/2011, 13:59
turboya bye bye buyuk ihtimalle

nightblue
25/10/2011, 14:21
of yaa hocam bu işlem serviste ne kadara maal olur ? 90 lıkların turboları olmaz değil mi ? hani biraz daha güçlü takayım desem ? uyar mı motora ?

SpyHunter33
25/10/2011, 14:27
bildiğim kadarıyla uymaz. 90lıklarla 75likler farklı olması lazım. Ayrıca geçtiğimiz günlerde bende bi araştırmıştım turbo fiyatlarını yan sanayi ve orjinal diye mi ayrılıyor bilemedim ama iki ayrı fiyat var :S biri 500 lira civarı biride 1000 lira...

https://www.kirazcioglu.com/grande-punto-turbo-sarj-13-multijet-pid-1922.html
https://www.kirazcioglu.com/grande-punto-turbo-sarj-13-multijet-75-ps-pid-895.html

tayfux
25/10/2011, 14:27
Tayfun 103450 km de araç. Turbo dan olsa değişim falan mı gerekir ? Fiyat ne olur böyle bir sorunda ?
km çok düşük değil turbo kullanıma bağlı olarak çok fazla da gidebilir 20-30 binde de bitebilir o hiç belli olmaz..serviste 800 lira mı öle bişe duymuştum ama emin değilim kardeşim öğrenmek lazım bilmiyorum..

nightblue
25/10/2011, 14:41
bildiğim kadarıyla uymaz. 90lıklarla 75likler farklı olması lazım. Ayrıca geçtiğimiz günlerde bende bi araştırmıştım turbo fiyatlarını yan sanayi ve orjinal diye mi ayrılıyor bilemedim ama iki ayrı fiyat var :S biri 500 lira civarı biride 1000 lira...

Grande Punto Turbo Şarj 1.3 Multijet (https://www.kirazcioglu.com/grande-punto-turbo-sarj-13-multijet-pid-1922.html)
Grande Punto Turbo Şarj 1.3 Multijet 75 PS (https://www.kirazcioglu.com/grande-punto-turbo-sarj-13-multijet-75-ps-pid-895.html)

bende öyle düşünüyordum zaten :) teşekkürler yorum için 1000 tl olan biraz farklı gibi sanki

nightblue
25/10/2011, 14:45
km çok düşük değil turbo kullanıma bağlı olarak çok fazla da gidebilir 20-30 binde de bitebilir o hiç belli olmaz..serviste 800 lira mı öle bişe duymuştum ama emin değilim kardeşim öğrenmek lazım bilmiyorum..

tamamdır tayfun kardeşim teşekkür ederim. Arabada titremede var zannediyorum baskı balata da istiyor. şöyle bir sorun da var ki ne olduğunu düşündüm düşündüm bulamadım aracı trafikte yarım saat kullandıktan sonra vites atarken debriyaja basıyorum ve ayağımı yukarı kaldırırken tık diye pedaldan bi ses geliyor. sonra park halinde bırakayım yine yarım saat kırkbes dk sonra kendiliğinden düzeliyor.

ağır bi bakıma girmem lazım diye düşünüyorum içimde öyle bir his var :(

ikinci el almak sıkıntı gerçekten de yaa...

SpyHunter33
25/10/2011, 14:45
bende öyle düşünüyordum zaten :) teşekkürler yorum için 1000 tl olan biraz farklı gibi sanki

evet görüntüde öyle ama bende tam bilmediğim için sadece merak edip araştırmıştım :) bilgili ve servis görevi yapan arkadaşlarımız daha net cevaplar verecektir.

Solitude
25/10/2011, 18:05
en son aldığınız yakıtı araba yolda kalacak kadar bitirip bildiğiniz kaliteli biryerden depoyu fullemenizi ve öyle gözlemlemenizi tavsiye ederim. Yakın zamanda aynı durum başıma geldi izmir kemalpaşadan opetten aldığım yakıt yüzünden beyaz dumanlara boğuldum. Enjektörler kurum yapmış dedi servis, ama sonra şikayetim devam etti. Ne zaman yeni yakıtla fulledim depoyu şikayetim azalmaya başladı. Şayet benim yaptığım gibi yakıt değişince şikayetlerinizde bir düzelme olmuyorsa, o zaman problem turbo, enjektör, ecu, çatlaktan ötürü contadan yağ kaçırması gibi sebebplerden biri olabilir. (servisin söylediklerini aktardım). Bu arada kendi tespitim benim motor yağım olması gerekenden daha fazlaydı, yani max çizgisinin 3-4 mm üzerindeydi, buda sanırım bu olayı tetiklemekte.

hfguler
25/10/2011, 22:03
beyaz duman turbo arızası diyor..... turbo gidici gibi büyük ihtimal turbo mili vs önemli bir parçada sorun var.. turbonun onarımı yerine değişimi daha mantıklı onarım için bile 300 400 tl istiyorlar

nightblue
26/10/2011, 09:57
en son aldığınız yakıtı araba yolda kalacak kadar bitirip bildiğiniz kaliteli biryerden depoyu fullemenizi ve öyle gözlemlemenizi tavsiye ederim. Yakın zamanda aynı durum başıma geldi izmir kemalpaşadan opetten aldığım yakıt yüzünden beyaz dumanlara boğuldum. Enjektörler kurum yapmış dedi servis, ama sonra şikayetim devam etti. Ne zaman yeni yakıtla fulledim depoyu şikayetim azalmaya başladı. Şayet benim yaptığım gibi yakıt değişince şikayetlerinizde bir düzelme olmuyorsa, o zaman problem turbo, enjektör, ecu, çatlaktan ötürü contadan yağ kaçırması gibi sebebplerden biri olabilir. (servisin söylediklerini aktardım). Bu arada kendi tespitim benim motor yağım olması gerekenden daha fazlaydı, yani max çizgisinin 3-4 mm üzerindeydi, buda sanırım bu olayı tetiklemekte.

hocam bu konuda haklı olabilirsin benim motor yağı gerekenden fazla sanırsam, babamın aldığı yan sanayi parça satan adamların yağı hem dandik hemde bütün kutuyu motora boşalttılar. yakıta gelince haklı olabilirsin ben full den alıyorum euro diesel ama dediğini yapıcam bakalım yada bi carbon temizlemeye falan mı girsem :(

nightblue
26/10/2011, 09:59
beyaz duman turbo arızası diyor..... turbo gidici gibi büyük ihtimal turbo mili vs önemli bir parçada sorun var.. turbonun onarımı yerine değişimi daha mantıklı onarım için bile 300 400 tl istiyorlar

beyaz duman turbo mu oluyor bu araçlarda ya ! ben yakıtı çiğ yaktığını falan düşünmüştüm ama... sanırım turbodan herkes aynı kanıda

Punto_Can
26/10/2011, 12:29
yakıtı çiğ atarsa siyah duman atar...

gemlikli_55
26/10/2011, 13:25
dediğin olayın aynısı eski aracımda meydana geldi anjektörlerden biri tıkalı idi
bence enjektör gibi geldi

nightblue
26/10/2011, 13:54
evet enjektörler de olabilir ? yakın zamanda servise gidip baktırıcam o zaman tüm detayları da burada paylaşırım

pertry
26/10/2011, 14:12
Rölanti durumunuz enjektör hakkında size bilgi verebilir. Dalgalanma oluyormu diye bi bakın

nightblue
26/10/2011, 14:50
Rölanti durumunuz enjektör hakkında size bilgi verebilir. Dalgalanma oluyormu diye bi bakın

hayır hocam herhangi bir dalgalanma olmuyor. araç normal rolantide çalışıyor herhangi bir ses değişikliği falan yok. sadece klimayı çalıştırdığımda ki o da zaten ek kompresör çalıştığından belli aralıklarla hızlanıp düzeliyor.

tayfux
28/10/2011, 14:26
sonuç ne oldu merak ettim :)

pertry
28/10/2011, 16:09
Birde yağ seviyenize bakın, bakalım ne durumda ona göre burdan yazın. Dumanın rengi tam olarak nedir bembeyazmı mavimsi beyazmı

bide unutmayın soğuk havalarda duman artışı olur çünkü püskürtülen yakıt miktarı normalden fazladır.