PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : debriyaj aşırı sert!!!

engin6264
25/10/2011, 01:07
Arkadaşlar merhaba

Aracımın debriyajı anormal derecede sert. Sol bacağım baya kas yaptı:) Bunun bi ayarı var mıdır yoksa değişim şart mı? Değişim şartsa tek bi parça değişimiyle çözülür mü yoksa komple set olarak mı değişmelidir.

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

OzzY
25/10/2011, 01:59
değişmesi gerekiyor. tek olarak değişirmi bilmiyorum ama o işçilik yapıldıktan sonra set olarak değişmesi çok daha mantıklı olur.

speedy_16
25/10/2011, 02:07
debriyaj baskı balatası değişmesi lazım puntolarda debriyaj telli değil die biliyorum telli olsaydı tel eskidiği için zamanla değiştirince yumuşacık oluyo bazen

sayal
25/10/2011, 06:11
komple set değiştirmessen kesinlikle yumşamaz

renoskoda
25/10/2011, 08:09
bu tip sorunlarda debriyaj teli yağlama ve değiştirme gibi işlemler yapılıyor ama malesef geçici çözümler bunlar yani baskı balatanız komple değişmesi gerekir aynı zamanda bu size yakıt tasarrfu da sağlar

Misafir047
25/10/2011, 11:04
bu tip sorunlarda debriyaj teli yağlama ve değiştirme gibi işlemler yapılıyor ama malesef geçici çözümler bunlar yani baskı balatanız komple değişmesi gerekir aynı zamanda bu size yakıt tasarrfu da sağlar

nasıl yakıttasarrufu sağlıyor açıklarmısınız şaşırdım :)

SpyHunter33
25/10/2011, 11:17
nasıl yakıttasarrufu sağlıyor açıklarmısınız şaşırdım :)

Kaçıran sıyıran baskı balata yakıtınızı neredeyse iki katına çıkarır. kaçırmayan sağlam bir baskı balata ise bu oranı normal seviyeye getirir. Bunu yakıtdan tasarruf olarak değilde normal yakıt yakmasını sağlar diyebiliriz. :)

Misafir047
25/10/2011, 11:19
Kaçıran sıyıran baskı balata yakıtınızı neredeyse iki katına çıkarır. kaçırmayan sağlam bir baskı balata ise bu oranı normal seviyeye getirir. Bunu yakıtdan tasarruf olarak değilde normal yakıt yakmasını sağlar diyebiliriz. :)

çok teşekkür ederim bilgiler için bunu gerçekten bilmiyordum

blackhawk
25/10/2011, 12:04
Yeni araçların çoğunda hidrolik debriyaj kullanılıyor. Debriyaj sertse değiştirmekte fayda var.debriyaj kaçırmasa bile yıllar içinde yayları özelliğini yitirip sertlesebıliyor.şanzuman inmişken set olarak değiştirin zaten tek parçayla set arasında çok fiyat farkı yoktur.

GP COSKUN
25/10/2011, 13:19
engin baskının üzerindeki yaylar zamanla özelliğini kaybediyor ve bu yüzden debriyaj pedalı sertleşiyor
set olarak baskı balata değiştir
ayrıca debriyaj teli uyarısında bulunan arkadaşlara duyrulur
puntolarda sistem telli değil hidrolik merkezli çalışıyor

engin6264
25/10/2011, 19:35
Herkese teşekkür ediyorum tek tek. Bi de fiyatlar konusunda üç aşağı beş yukarı bi fiyat söyleyebilirmisiniz. Set fiyatı komple?

gousto
25/10/2011, 20:58
Hemen fiyatlarını söyliyim....daha bugun değişti baskı balatam :) cumartesi günü debriyaj seti ( Opar- Valeo ) ve şansıman yağına (Castrol) toplam 120 TL verdim...bu sabahta aracımı erhan abime ( Ero Servis ) bıraktım akşam işten dönerken aldım...arabaya binip debriyaja bastığımda pedal birden ayağımdan kaydı gitti...Meğer sol bacağımla bildiğin ağırlık çalışmışım :)
Aynı zamanda ilgisi var mıdır bilmiyor ama araba daha bi sessiz geldi sanki baskı balata değişiminden sonra :) şuan sanki pedalda boşa basıyorum hissi var.... :)
kardeşim eğer değiştirmeyi düşünüyorsan..parça ve işçilik konusunda yardımcı olayım sana...

renoskoda
25/10/2011, 21:50

adıma cevap yazdığınız için teşekkürler

engin6264
25/10/2011, 23:44
120 TL neyi değiştirdin anlayamadım? Seti değil herhalde?

gousto
25/10/2011, 23:58
PM attım kardeşim.
120 lira sadece debriyaj seti ve yaş tuttu....bunun üzerine birde işçilik verdim...

nightblue
26/10/2011, 10:55
fiyat bence süper ! bu servis nerededir acep ? Yapılan işçilik nasıldır ?

gousto
26/10/2011, 20:59
hocam bu özel servis benimde babamında araçlarımızı götürdüğümüz özel servis...Topkapı sanayide ERO SERVİS forumda aratırsan götürsün zaten...işçilik konusunda da insanlık konusunda Erhan abim elinden geleni yapar...ben aracımı bırakır giderim ona o zaten sağına solu bakar yapıalcakları yapar...aracımı bıraktığımda da 1 sn bile şüphe etmem...şuan aracım sanki bi başka debriyaj ayağımın altında yok gibi :) aylardır boşuna ağırlık çalışmışım...eğer gitmeyi düşünüyorsan sana tarif edebilirim...ya da istersen eşlik edebilirim :) sadece söylemen yeterli...