PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park Sensörü Montaj Bilgileri

gousto
23/10/2011, 17:12
Arkadaşlar bilindiği üzere artık park sensörleri baya bir ucuzladı ancak sensöre verdiğim para kadar bi o kadarda montaj için istiyorlar..Ama aslında durum malesef göründüğü kadar zor deil hatta çook basit.Bu sebeple punto sahibi arkadaşların yararlanabileceği düşüncesiye kendi aracımda kullanıdığım park sensörünün montajı ve son hali ile iligli bir detaylı başlık bulunsun istedim..Belki park sensörünü kendisi monte etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim...

Öncelikle benin aldığım park sensörü Toolmax geçen yıl bimden almıştım ve umduğumdan daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim :) ve bu sebeple montaj olayınıda bu ürün üzerinden anlatacağım...
İlk resimde sensör ekranının bulunduğu konum ve kablonun nereden bagaj kısmına doğru geleceğini göreceksiniz...Ekranı hemen sabitlemeyin eğer böyle yaparsanız kabloyu gizlerken sorun yaşayabilirsiniz..Öncelikle ekranının işaretli yere sabitlenmesi için yeteri kadar kabloyu boşta bırakın sonrasında kalan kısmı direğin en uş kısmından kapıya doğru çekebilmek için plastik kısmın içerine doğru itin ( plastik kısmın uş kısımları tam kapalı olmadığundan kablo kolayca gizlenecek bu bölümde..)direk üzerinden kapıya doğru getirdiğiniz kabloyu(kırmızı ile işaretlediğim alandan yürüyecek kablo) plastik kaplamanın tavan döşemesi ile birleştirği yerden artık kapı üzerine doğru alacağız..Bu yerde artık kablouyu kapı fitillerinin üzerinden tavan döşemesinin içine iteceğiz..Fitilin döşeme ile birleştiği yerden elinizli biraz kendinize doğru çektiğinizde kabloyu kolayla döşeme içine atabilirsiniz...Sonrasında ön ve arka kapı üzerinden dediğim gibi kabloyu arka kapının sonuna kadar getiriyoruz...Burada ise karşımıza arka direk plastik kaplaması çıkıyor bunuda aynı ön kapı kısmında yaptığımız gibi fitil ile kaplamanın birleştiği yerden tavan döşemesi altından kabloyu çekerek aşıyoruz...zaten döşemeye bu bölgede hafif bir bastırdığınızda ne kadar altının boş olduğunu göreceksiniz..Artık bu alandan bagaja rahatça ulaşbiliriz...Çünkü plastik kaplamamanın altı boş ve direk bagaj kaplamasının olduğunu kısma yürüyor kablo ( pandizot'un o bölgeye düşüyor kablo ucu ) Kabloyu bu kısmda da kırmızı ile işaretlediğim alandan resimde görülen boşluğa doğru çekiyorsunuz..Ve işte aracın iç kısmındaki kablo iletişimini sağladık...Resimde Beyaz ile çerçeveye aldığım kablolar sensörlerden geliyor..Mavi olan elektrik hattının...Sarı olan ise ekran için çektiğimiz kablo...Artık aracın dış kısmına geçebiliriz...Bu kısımda sadece sensör kutusundan çıkan delici uç ile tamponumuzu deliyoruz..Ardından sensörlerimizi takıyor ve kablolarını tamponun altına yani yere sarkıtıyoruz (Bu kısımda malesef fotolar yok arkadaşlar ama bu alanda foto gerektirecek bir durumda yok..) Tüm sensör için bu uygulamayı yaptıktan sonra..:Tekrar bagaj kısmına geçiyoruz...
Bagajı açtığımızda tampon ile iç kısım arasında plastik bir kısım var...Bunu söküyoruz...bagaj kilidinin sağ tarafındaki vidayı ve bagağın iç kısmına bakan sağ ve sol taraflardaki yıldız vidaları söküyor ve bu plastik parçayı yukarı doğru çekerek çıkartıyoruz..(çekerken sanki plastik kılıyormuş gibi ses gelebilir korkmayın sadece sekmanlardan gelen ses o )Bu parçayı çıkarttığımızda resimdeki yuvarlak plastik parçayı göreceğiz...Burası bizim sensör kablolalarını içeri alacağımız kısım...Plastik parçanın ortasından zaten sislere ve geri vites lambasına giden kablolar var biz bir delik daha açarak bu plastik kısma buradan tamponun altına yanı alt kısma bir kılavuz kablo sarkıtacağız..Aşağı sarkıttığımız kılavuz kablonun uçuna sensör kablolarını bağlayarak...içeri doğru çekiyoruz..İçeri aldığımız kabloları döşemenin altından sensör beynine doğru çekiyor..ve artık sıra elektrik almaya geldi...Şaşe bağlantısını resimde gösterdiğim alandan alıyorsunuz...geri vitesin kablosu üzerinden ise akım alacağız....Bu bağlatıyı yaptıktan sonra artık herşey tamamdır..park sensörünüz artık çalışır durumda...Çıkarttığımız plastik parçayıda tekrar yerine oturtup işlemimizi sonlandırıyoruz...

Arkadaşlar resimler işlem sırasına göredir..
Park sensörlerinin yerleşim açıları ve yüksekliği orjinal park sensörü olan bir puntodan elde edildi...(bir avm'de park halinde olmasından faydalandım...)
Sensör mesafelerinide en kısa zamanda ekleyeceğim...

gousto
23/10/2011, 17:16
Resimlerin devamı...

gemlikli_55
23/10/2011, 17:21
eline sağlık güle güle kullan

ZeRg
23/10/2011, 18:23
saol kardeş ..

SpyHunter33
23/10/2011, 20:04
bu uygulamayı gördükten sonra ben bile takarım dedim valla elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

gousto
23/10/2011, 20:25
Gayet basit bir uygulama arkadaşlar...Montaj için o kadara para vermeye değmez :) en kısa süre içinde sensör aralıklarınıda dahil edicem...Şİmdiden kendi montajını yapacak arkadaşlara kolay gelsin...

Granit
20/01/2012, 09:36
eline saglik, iyi gunlerde kullan...

krm1983
20/01/2012, 10:54
emeğinize sağlık

fotobelit
20/01/2012, 11:18
Elinize sağlık..Sadece merak ettiğim bagaj bölümündeki o parçayı neden kestiniz?Ben monte ettirdim sadece 20 tl ye ve montaj sırasında izledim..o bölüm kesilmeden alta alınabiliyor..Hiçbir parçayı kesmeden montaj oluyor..

uLTRa GP
20/01/2012, 18:36
bendede kesmediler

sebasti
20/01/2012, 20:56
Ben de taktırmayı düşünüyorum, siyah sensörleri araç renginde boyayabilir miyiz kolaylıkla ?

gousto
20/01/2012, 21:42
Elinize sağlık..Sadece merak ettiğim bagaj bölümündeki o parçayı neden kestiniz?Ben monte ettirdim sadece 20 tl ye ve montaj sırasında izledim..o bölüm kesilmeden alta alınabiliyor..Hiçbir parçayı kesmeden montaj oluyor..

O bölümü kesmek gibi bir durum söz konusu değil...o bölüm zaten döşemede parçalı halde arkadaşlar..içeri ya da dışarı doğru biraz kuvvet uyguladığınızda açılıyor...yanı ekstra bir kesim işlemi söz konusu olmadı...

AYTEK AYDIN
21/01/2012, 12:52
bende takabilirmiyim diye düşünmüştüm ama cesaret edememiştim.Bir aksesuarcıdan alıp taktırmıştım,orjinal gri renkli sensörlüsünden.

sizin çalışmanız da güzel olmuş,emeğinize sağlık.

fotobelit
21/01/2012, 14:37
Ben de taktırmayı düşünüyorum, siyah sensörleri araç renginde boyayabilir miyiz kolaylıkla ?
Gri rengide mevcut..Eğer aracın farklı renkte ise(Gri ve siyah haricinde)Farklı rengede boyuyorlar..İnternette bu konu hakkında bilgi var..

Ziyaretci036
21/01/2012, 18:37
emeğe saygı eline sağlık kardeşim güzel paylaşım için...

gousto
21/01/2012, 22:54
Çok teşekkür ederim arkadaşlar...elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım yardım isteyen arkadaşlarda istedikleri şeyi sorabilirler hatta kendileri montajlamak istiyorsa yardımcı olmayada çalışırım...

asil
21/01/2012, 23:11
elinize sağlık.paylaşım için tşekürler...

The End
29/01/2012, 16:00
Emeğinize sağlık harika bir çalışma olmuş. Fakat nerdeyse park sensörü fiyatı kadar işçilik ücreti isteyen yetkili servisteki arkadaşlar bu duruma pek sevinmeyecek gibi ;) ;)

kayya
23/09/2012, 12:28
Bu aralar ben de böyle bir işlem yapmayı düşünüyorum. O yüzden konuyu hortlatma gereği duydum. Birkaç gündür fırsat buldukça daha önceleri gözüme çarpan ancak sonradan bulmakta zorlandığım bu konuyu arıyordum. Sonunda buldum :)

Sensörü geri vites lambasının hattına bağlamak fazla akım çekilmesi vb nedenlerle uyarı ışığı yakabilir mi?
Kabloyu sıyırmak konusunu anlamadım. Sensörün kablosunun da ucunu sıyırıp, geri vites kablosunun sıyırdığımız yerine bantlayıp akım gelmesini mi sağlıyoruz?
Şasi bağlantısı, topraklama gibi bir şey mi oluyor? Yani sensörün beyninden çıkan bir kablo ucunu şasi bağlantısına mı bağlıyoruz?
Bagajın sağ tarafında da benzeri kablo bağlantıları var mı? Ben sensör ekranını göğsün sağ ön kısmına yani yolcu tarafına koymayı düşünüyorum. Böylece geriye bakarken başımı azıcık çevirip ekrana bakabileceğim. Ya da oraya kadar uzatmayıp aracın tavanına, arka camın tavanla birleştiği noktaya koymayı düşünüyorum... Böylece geriye dönüp bakarken ekrana da aynı anda bakma fırsatı yakalayabilirim...

fotobelit
24/09/2012, 11:02
Sensörü geri vites lambasının hattına bağlamak fazla akım çekilmesi vb nedenlerle uyarı ışığı yakabilir mi?(HAYIR)
Kabloyu sıyırmak konusunu anlamadım. Sensörün kablosunun da ucunu sıyırıp, geri vites kablosunun sıyırdığımız yerine bantlayıp akım gelmesini mi sağlıyoruz?(EVET)
Şasi bağlantısı, topraklama gibi bir şey mi oluyor? Yani sensörün beyninden çıkan bir kablo ucunu şasi bağlantısına mı bağlıyoruz?(EVET)
Bagajın sağ tarafında da benzeri kablo bağlantıları var mı?(Geri vites lambası sağda,kablosuda orda vardır..)
Montaj yeri bölümü tabiki sizin terciğiniz ama ben dikiz aynasının oraya koymanızı tavsiye edicem..Malum geriye bakarken,uyarı mesafesinide görmüş olursunuz..

kayya
24/09/2012, 11:57
Montaj yeri bölümü tabiki sizin terciğiniz ama ben dikiz aynasının oraya koymanızı tavsiye edicem..Malum geriye bakarken,uyarı mesafesinide görmüş olursunuz..
Cihazı aldıktan sonra her 3 yere de koyup görünüşüne bakarım. Her 3 yer de mantıklı aslında... Dekoratif olarak nereye uyarsa oraya yerleştiririm. :) Teşekkürler.

kayya
02/12/2012, 08:57
Bu uygulamayı sonunda fırsat buldum ve ben de yaptım arkadaşlar. Yalnız tek fark, 2011 grande Punto fire active modelde, geri vites kablosu gri-yeşil renkli kabloymuş. Bulana kadar 3 kablo sıyırmak zorunda kaldım. Sonra da elektrikçi bantıyla yeniden sardım tabi hepsini... Ekranı da dikiz aynasının tam üzerine yapıştırdım. Bir de bagajın sol tarafındaki döşemeyi söktüm vida ve tırnakları çıkartarak. Orası açıkken çok daha rahat çalışabiliyorsunuz. Sensörün beynini de oraya sabitledim. Her şey harika oldu. Uğraşıp da konuyu açan arkadaşa ve yorumlarıyla fikir veren arkadaşlara teşekkürler.

tecnost
30/01/2015, 11:20
eline sağlık kardeşimm

thislavigne
27/03/2016, 21:48
resimler tekrar yüklenebilir mi acaba ?

Speedyemre88
08/07/2018, 12:29
bu montaj resimleri nerede yahu

winleonidas
13/07/2018, 07:55
2011 de konu açılmış yıl olmuş 2018 hala faydalanıyoruz emeğine sağlık :-)
Özellikle dediğiniz bagajdaki kilit yerindeki plastik korumayı kaldırdığımız da sol taraftan ortaya doğru plaka aydinlatmasina doğru kablolar gidiyor geri vitese de oradaki kablolardan mi gidiyor.
İkincisi sensorleri bagajın altına yere doğru sarkitin demişsin altta plastik var keşke resim ekleyebilseniz

Redmi Note 4 cihazımdan gönderildi