PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı kalan km

sebasti
22/10/2011, 11:51
Arkadaşlar merhaba,
Aranıza yeni katıldım, daha önce C3 üm vardı, yeni 1.3 MJ GP sahibi oldum, c3 den sonra alışmaya çalışıyorum araca :)

Benim sorum yol bilgisayarındaki kalan KM ile ilgili. Göstergedeki E(Empty) bölmesine gelir gelmez ışık yanıyor, kalan KM ne kadar gerçekçi veya ışık yanınca ortalama ne kadar daha gidiyor, ne zaman benzinliğe girmeliyim ? tecrübelerinize ihtiyacım var. E bölmesindeki kalan yakıt bölmesi çok geniş, neredeyse çeyrek depo göstergesi E ye ait.

firars
22/10/2011, 11:57
Şimdi şöyle.. yol bilgisayarını sıfırladıgın andan itibaren kullandıgın yakıt ortalaması oluşturulmaya başlar.. örneğin 6 lt /100km ortalama var yol bilgisayarının sana vereceği km değeride bu rakam üzerinden hesaplanır...

ama sen gazı kökleyip 15 lt yakarsan elbette oradaki rakam gerçekçi olmaz.. sadece fikir amaçlı o..

ama sana tavsiyem dizel bir araçta çeyrek deponun altına indirme yakıtını

fire
23/10/2011, 11:58
yol bilgisayarlarında değerler elektronik hesaplama ve tam gerçekci olmayan yardımcı bilgilerdir.örnek ortalama yakıt tüketimi %10 düşük olur.depo ışığı ve kalan menzil gidilebilecek mesafeden kısa bilgi verir.araç yakıtsız kalıp sürücüye ve motora sıkıntı vermemek amacı ile.

örnek klavuzlarda yakıt ışığı yanınca 4-7lt benzin var demektir.
ışık yanınca 50 km daha giderim 60 lt depoda en fazla 50 lt benzin alır.ışığa veya menzile göre benzin alsam 55-56 lt olması lazım.

ışık yanmadan yakıt almanın avantajı ,depodaki pislikleri çekmemek ve yakıt pompası depoda olan araçların pompa ısısından dolayı yanmasını önlemek.

RPDiFOR
31/10/2011, 03:09
Arkadaşlar merhaba,
Aranıza yeni katıldım, daha önce C3 üm vardı, yeni 1.3 MJ GP sahibi oldum, c3 den sonra alışmaya çalışıyorum araca :)

Benim sorum yol bilgisayarındaki kalan KM ile ilgili. Göstergedeki E(Empty) bölmesine gelir gelmez ışık yanıyor, kalan KM ne kadar gerçekçi veya ışık yanınca ortalama ne kadar daha gidiyor, ne zaman benzinliğe girmeliyim ? tecrübelerinize ihtiyacım var. E bölmesindeki kalan yakıt bölmesi çok geniş, neredeyse çeyrek depo göstergesi E ye ait.

geçenlerde uzun bir seyahat esnasında bilmediğim bir yolda yakıt lambası yanıktan sonra 140 km yol gittim hesaplamalarıma göre 9.7 lt mazot yaktı yolda kalmadım ama ecel terleri döktüm 110 km hızla seyrettim ibre tamamen aracı o aldığım zamanki gibi en dipte iken km ye baktım üstüne 44 km daha gittim akabinde gelen istasyondan mazotu fulledim 44.7 lt mazot aldı aracım 2011 gp ACTİVE 75 hp lamba ilk yandığında kesinlikle depoda 10 lt mazot var bence

ramazanözkan
31/10/2011, 14:08
ışık yandıktan sonra kullanıma göre artabilir ama 100 km yolun cepte..