PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarihte Bugün

memat
03/06/2007, 18:54
- 3 Haziran 1899 eci Johann Stauss öldü.

- 3 Haziran 1919 Mustafa Kemal Paşa, mitinglerle ilgili Harbiye Nezareti'ne (Bakanlığa) cevabında, "Milletin heyecanını ve tezahürat-ı milliyeyi (milli gösterileri) men ve tevkif için (durdurmak için) hiç kimsede kudret ve takat göremem" dedi.

- 3 Haziran 1925 Bakanlar Kurulu, Ankara İstiklal Mahkemesi'nin teklifiyle Cumhuriyet'in ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Fırka'yı kapattı. Partinin kapatılmasına gerekçe olarak 'irticayı körüklemesi' gösterildi.

- 3 Haziran 1927 Ressam Avni Lifij öldü.

- 3 Haziran 1933 Sümerbank'ın kurulmasına ilişkin kanun TBMM'de kabul edildi.

- 3 Haziran 1938 Devlet Havayolları Umum Müdürlüğü Kuruluş Kanunu kabul edildi.

- 3 Haziran 1942 Midvay deniz savaşı başladı. İki gün süren savaşta Japonlar ağır kayıplar verdi. Japonlar 4 uçak gemisi, 4 kruvazör, 8 nakliye gemisi ve 250 uçak kaybetti. Bu deniz savaşı ile Japonlar'ın pasifikteki ilerleyişi durulduruldu.

- 3 Haziran 1948 Amasya'yı sel bastı, 92 kişi boğularak hayatını kaybetti.

- 3 Haziran 1949 Gelir Vergisi Kanunu kabul edildi ve yürürlüğe girdi.

- 3 Haziran 1954 Gülbirlik kuruldu. Isparta'nın en önemli geçim kaynağı olan gül çiçeğini üreticiden alıp işleyen ve üretici kooperatifi olarak faaliyet gösteren Gülbirlik'in aynı zamanda ihracat yapacağı açıklandı.

- 3 Haziran 1955 İstanbul'da Göksu'nun üzerinde yapılan Elmalı Barajı açıldı.

- 3 Haziran 1963 Şair Nazım Hikmet Moskova'da öldü.

- 3 Haziran 1964 Kurtuluş Savaşı komutanlarından Org. Kazım Orbay öldü.

- 3 Haziran 1965 NASA'nın "Gemini 4" projesi kapsamında uzaya gönderilen McDivitt ve White adlı astronotlar, uzayda ilk yürüyüşü gerçekleştirdi. Ekibin uzay yürüyüşünün görüntü ve fotoğrafları, dünyadaki toplam bin 68 gazete, dergi, radyo ve televizyonda yer aldı.

- 3 Haziran 1966 Çelik Sanayileri İşçileri Sendikası, 12 bin işçinin çalıştığı Türkiye Demir Çelik İşletmesi'nde 'ücret anlaşmazlığı' nedeniyle greve gitme kararı aldı.

- 3 Haziran 1989 Pekin'in Tienanmen Meydanı'ndaki büyük öğrenci gösterisine asker müdahale etti. 2 bin civarında öğrenci hayatını kaybetti.

- 3 Haziran 1991 Avrupa Topluluğu Komisyonu, Türkiye'den topluluk ülkelerine polyester ipliği ve iplik ithalatına geçici ek gümrük vergisi koydu. Bu ürünlerden yüzde 1.48 ile 11.48 arasında değişen oranlarda ek gümrük vergisi alınacağı açıklandı.

- 3 Haziran 1994 Paratüyo Dergisi kuruldu.

- 3 Haziran 1996 Habitat II İnsan Yerleşimleri Konferansı İstanbul'da başladı. Birleşmiş Milletler Kent Zirvesi olarak adlandırılan konferansa, BM Genel Sekreteri Butros Gali, çok sayıda devlet ve hükümet başkanı, bakan ve hükümet temsilcisinin yanı sıra 5 bine yakın sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı açıklandı.

- 3 Haziran 1998 Tebriz'de Azeriler, Fransız parlamentosu tarafından kabul edilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını protesto etti.

- 3 Haziran 1998 Tebriz'de Azeriler, Fransız parlamentosu tarafindan kabul edilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını protesto etti.

- 3 Haziran 2001 Amerikalı ünlü aktör Anthony Quinn, 86 yaşında öldü.

- 3 Haziran 2002 Hayali ihracata ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında açılan "Örümcek Ağı Operasyonu" davası, Ankara 2 No'lu DGM'de görülmeye başlandı. Davanın ilk duruşmasına, "çıkar amaçlı suç örgütünün lideri" olduğu bildirilen Erol Maks Kohen ile diğer tutuklu sanıklar katıldı. Mahkeme, sanıkların tahliye istemlerini reddetti.

- 3 Haziran 2002 The Marmara Oteli'ndeki rehin alma eylemini gerçekleştiren Mustafa Yıldırım hakkında Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın dosyası, "görevsizlik" kararıyla İstanbul DGM'ye gönderildi".
bunlar olmuş

HKNZHR
03/06/2007, 20:34
ali ögreniriz güzel bişi ama ben zaten geri unutuyorum sayısalcı kafa var bende :) hayatım boyunca tarihten 1 kere 60 aldım ondada hoca kopya verdi :) hemde test yapmıstı zuha.. yinede olması güzel bişi genel kultur olayı :)

the_Algn
03/06/2007, 21:05
ali ögreniriz güzel bişi ama ben zaten geri unutuyorum sayısalcı kafa var bende :) hayatım boyunca tarihten 1 kere 60 aldım ondada hoca kopya verdi :) hemde test yapmıstı zuha.. yinede olması güzel bişi genel kultur olayı :)
:))
KPSS ye 27 gün kaldı iyi oluyo aslında Tarih için
örnek: 3 Haziran 1925 Bakanlar Kurulu, Ankara İstiklal Mahkemesi'nin teklifiyle Cumhuriyet'in ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Fırka'yı kapattı. Partinin kapatılmasına gerekçe olarak 'irticayı körüklemesi' gösterildi. tam soruluk.

HKNZHR
03/06/2007, 21:26
KPSS ile tanısmadım ben Daha onun bi kücügü ÖSS ile tanısacam 17 sinde .. X= v.t yada u.v-$v.du gibi şeyler olsa süper olurdu

ceyms_cem
30/10/2007, 20:56
30 Ekim 1937 Ankara gar binası törenle acıldı..

Arkadaslar bu baslık altında gün gün tarıhte neler olmus paylasalım derım.

memat
30/10/2007, 21:01
zaten bu başlık vardı forumu lütfen iyice araştırın