PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balata - Disk büyüklüğünün fren performansına etkisi ?

Solitude
19/10/2011, 18:51
Arkadaşlar bu konuyu anlayamıyorum, şahinden tutun en lüks araca kadar frene basıldığı zaman tekerleri kilitleyecek kadar bir sürtünme elde edilebiliyor. Yani her araç en fazla tekeri kilitleyecek kadar fren yapabilir ? Bu durumda neden araçlardaki disk çapları ve balata ölçüleri değişmekte ?:uhm00000:

GP COSKUN
19/10/2011, 18:59
hidrolik basıncı
fren performansı
ağırlık
balata ve disk sıcaklığı
lastik ebadı ve jant ebadı
porya ölçüleri
gibi faktörler etki eder

pertry
19/10/2011, 20:44
hidrolik basıncı
fren performansı
ağırlık
balata ve disk sıcaklığı
lastik ebadı ve jant ebadı
porya ölçüleri
gibi faktörler etki eder

Evet bütün faktörlerin hesaplaması yapılarak bu ölçüler çıkıyor ortaya

alfisti
19/10/2011, 20:52
disk ne kadar büyük olursa balata ile temas eden yüzeyi de o kadar fazla olur.buda daha kısa ve etkili fren mesafesi demektir.araçların jant büyüklüğünün artmasının da sebebi içine daha büyük fren diski yerleştirebilmektir.

Solitude
19/10/2011, 21:31
şimdi bildiğim kadarıyla sürtünme katsayısı maksimum 1 olabilir buda tekerleklerin kilitlenmesine sebep olur. Günümüzde tüm fren sistemleri sürtünme katsayısı olarak 1 e ulaşabiliyor. Ozaman farklılık nereden kaynaklanıyor ? Bir imkan olsa ve puntolarımıza çok daha lüks bir aracın fren sistemini uygulasak o zaman aracımız daha kısa bir fren mesafesine mi sahip olur ? sonuçta 100 km ile giderken 40 metre gibi bir mesafede durabiliyoruz punto ile, momentum sabit olduğu sürece hangi disk-balata olursa olsun aynı mesafede durmazmı? Bu fren mesafesi bana ancak lastiklerin yere temas ettiği yüzey alanı artarsa değişir gibi geliyor.

blackhawk
20/10/2011, 15:11
Lastik ölçüleri dar olursa fren mesafesi uzar. Aynı mantık disk küçük olursa. Balata disk sürtünmeşi az olduğu için mesafe uzar. Fazla basarsan tekerlek kilitlenir bu da kontrolsüz kayma demektir. Disk büyük olursa disk daha az ısınır tutunma yüzeyi artacağı için mesafe kısalir. Dilerim aydınlatmışımdır.

GP COSKUN
20/10/2011, 16:38
hakan şimdi düşündüğün fanteziden yola çıkarak olacakları şöyle tahmin edebiliriz

mesala en başta dediğin gibi lüks bir aracın fren sistemini puntoya koyduk
ilk sorunumuz motorumuzun küçük olması sebebi ile yeterli westinghause emişine ulaşamayıp dolayısıyla düşük hidrolik basıncıyla uğraşacağız

2 . Olarak hadi diyelim yeterli basıncı sağladık bu sefer aracımız ufak ebat lastik ve jantlar hatta ufak kasasıyla fren disk ve balatalarımız yeterli ısıya ulaşamayıp fren performansıda düşüş meydana gelecek

büyültülmüş balata ve disk ile her fren esnası da daha erken kayma başlayacak fren mesafeside beklenenin aksine uzayacaktır

aracınızın standart fren tertibatı onlarca teste tabi tutulup gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra şekillenmektedir
lütfen gerekmedikçe alıcınızın ayarlarıyla oynamayınız dermişim =)))))

Solitude
20/10/2011, 18:42
coşkun abi değerli fikirlerin için teşekkür ederim. Araştırmaya devam ederken şöyle bir yazı okudum ve sanırım aradığım cevap bu ilgilenen arkadaşlar için buraya ekliyorum.

GP COSKUN
20/10/2011, 19:23
bulduğun yazı hakikaten güzel
benim söylediklerimin bilimsel yönden anlatımı diyebiliriz =))))