PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. viteste gaz vermeden %3 eğimli yolda yokuş yukarı gidersem??

xarsi
18/10/2011, 11:34
selam arkadaşlar.. bu durum normal midir.??? tırsmalıyım mıdır??

cck1
18/10/2011, 11:35
Bence gayet normal...

xarsi
18/10/2011, 11:36
bilmediğim için noluyor dedim yaw... araba hızlandıkça hızlanıyor...

xarsi
18/10/2011, 11:38
Bence gayet normal...
peki neden normal??

cck1
18/10/2011, 11:44
dizel olduğu için araba belli bi devire gelmek için otomatik olarak gaz veriyor diye biliyorum.

egeevo
18/10/2011, 11:47
yokuş yukarı bilmem ama normal bu durum, araç otomatik gaz veriyor, devir ve hızı düzgün stabil hale getirmek için, bende bazen düzlükte 2. viteste çok ama çok düşük hızda gidiyorum, kendi hafif gaz verip dengeleyip stabil gitmeye başlıyor...ama tam mantıklı açıklaması nasıl bilmiyorum :S

kara kız
18/10/2011, 12:56
dizel olduğu için araba belli bi devire gelmek için otomatik olarak gaz veriyor diye biliyorum.

alakası yok ne yazıkkı..benım aracım 1.4 starjet yani benzinli..ama beylıkdüzüne çıkarken trafikte araca hiç gaz vermediğim halde o rampada kendiliğinden gitmekte 1. ve 2. vites için geçerli bir durum..

cck1
18/10/2011, 13:08
alakası yok ne yazıkkı..benım aracım 1.4 starjet yani benzinli..ama beylıkdüzüne çıkarken trafikte araca hiç gaz vermediğim halde o rampada kendiliğinden gitmekte 1. ve 2. vites için geçerli bir durum..

benim aracımda lpg.li aynı durum söz konusu ama dizellerde bu olay daha belirgin. eski model benzinli araç aynı şekilde gitmez stop eder, ama eski model dizel hareket eder...alakası olmayan ne peki bu durumda?

kara kız
18/10/2011, 13:13
hiç dizel aracım olmadığı için dizeller hakkında yorum yapamam..alakası yok dediğimde sizin arkadaşın sorduğu soruya verdiğiniz dizel olduğundan öyledir cevabına karşılık o durumun sadece dizellere özgü bir durum olmadığından dolayıdır..arkadaşımın 2001 polosuda aynı şekılde rampa yukarı gitmekte..ve benım eskı aracımda bu sekılde gitmekteydi...1998 model şahin 1.4 son sorduğunuz sorunun cevabınıda vermiş oldum bu durumda

cck1
18/10/2011, 13:17
hiç dizel aracım olmadığı için dizeller hakkında yorum yapamam..alakası yok dediğimde sizin arkadaşın sorduğu soruya verdiğiniz dizel olduğundan öyledir cevabına karşılık o durumun sadece dizellere özgü bir durum olmadığından dolayıdır..arkadaşımın 2001 polosuda aynı şekılde rampa yukarı gitmekte..ve benım eskı aracımda bu sekılde gitmekteydi...1998 model şahin 1.4 son sorduğunuz sorunun cevabınıda vermiş oldum bu durumda

bence dizellerle özdeşleşmiş bir durumdur...

clax22
18/10/2011, 15:23
dizelle alakası yok fire motordada aynı şey mevcut

kukart
18/10/2011, 18:45
dizel araçta normal zaten dizel aracı stop ettireni arabadan atıyorlar :)
daha ilginç bir şey söyleyim
kamyonlarda; örneğin BMC professionel
araç 60-70 farketmez hızla giderken anahtarı çevirip çıkarabiliyorsun araç çalışır halde normal yoluna devam ediyor.
dizel araç bir başka güzel .)

aykut_1914
18/10/2011, 18:52
nasıl gider ya :glare000:
baya 2 ye takıp hiç bir pedala dokunmuyorsunuz ve araç rampa çıkıyo öle mi?

xarsi
18/10/2011, 21:10
nasıl gider ya :glare000:
baya 2 ye takıp hiç bir pedala dokunmuyorsunuz ve araç rampa çıkıyo öle mi?
aynen öyle.. ama rampa dediysem ben hafif rampada yaşıyorum şimdilik bu durumu.. hayır araba resmen atıl kurt modunda gidiyor.. :D

dexter
18/10/2011, 22:01
ben bazen takıyorum 2.vitese ve hiç gaza basmadan yokuş çıkıyorum yada düz yolda gidiyorum... araba stop etmez frene basmadıkça...ancak tüketim fazla oluyor yavaş gidildiği halde...

StrawBeeRy
18/10/2011, 22:04
aynen öyle genelde düz yolda her viteste gidiyor fakat yokuşlarda 1 veya 2 de kendi kendine çıkıyor gaz vermeye gerek kalmıyor.diğer viteslerde boğuluyor araba

aykut_1914
18/10/2011, 22:51
aynen öyle.. ama rampa dediysem ben hafif rampada yaşıyorum şimdilik bu durumu.. hayır araba resmen atıl kurt modunda gidiyor.. :D

denedim az önce hafif egimli yol vardı,harbiden 1.vitesteki kavramadan daha fazla atılıyo araba çok sevdim:D

HasanAliz
18/10/2011, 23:01
dizelle vs alakası yok durumun arkadaşlar. her araba aynı şekilde gider sadece GP değil :)

aykut_1914
19/10/2011, 00:36
valla hyundai accent vardı bundan önce bende 98 model yumurta kasa,alakası bile yoktu gitmekle. değil gitmek durduğu yerde ölüyodu be

Budweiser
19/10/2011, 01:26
Ben motor soğukken ve acilen gitmem gereken bir yer varsa motor ısınanan kadar gaza basmadan gidiyorum ve sırasıyla vitesleri attırarark 5 inci viteste 50 60 civarı hızlara çıkabiliyorum. Hem yakıtta tasarruf hemde motor ısınmadan zorlmadığımı düşünüyorum aracı.

Du Hast
19/10/2011, 01:58
motor kontrol üntesi (ECU) motor rölanti devrinin altına düşmemesi, motorun stop etmemesi için kendi otomatik olarak gaz verir. bu bütün elektronik kontrollü enjeksiyonlu araçlarda vardır. benzinli dizel fark etmez. ancak dizel araçların torkları (tork kısaca lastiği çevirme kuvveti - manivela kuvveti) fazla olduğu için hiç gaz vermeden aracı rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz. benzinli araçlarda debriyajı daha nazik kullanırsanız ondada yapabilirsiniz. ben park manevralarında hiç gaz pedalını kullanmam devriyaj yeterli. ayağımın alıştığı benzinli araçlarda da yapıyorum.

araçlarıda yokuşta kaçırmadan kaldırmanın sırrı da budur zaten

ERKAN 33
19/10/2011, 08:58
arkadaşlar yeni nesil araçlarda yakıt besleme otomatik olduğu için gaza basmadan belirli bir eğime kadar araç gidebiliyor. bu durum 1 ve 2 viteslerde daha iyi performans veriyor ama bazı arkadaşlar gaza basmadan 5 vitese kadar çıktıklarını söylüyorlar ama bu aracım motoruna zarar verir ilerleyen zamanlarda pistonlarda karıncalanma ve kurum bağlamaya sebep olur. benim size tavsiyem bir dizel kullanıcısı olarak aracısınana kadar yaklaşık 3-5 dk 2000 deviri geçmeden maksimum 3 vitese kadar çıkmanız daha sonra normal sürüşe geçmeniz. bu dediğim zamn sıcaklık ibresinin hareket etmesine kadar geçen süredir. aracı 2000 devrin üstünde ısınmadan kullanırsanız turbo nun ömrünü kısaltmış olursunuz. bundan dolayıda aracın yakıt sarfiyatı artabilir.