PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : star stop ve dejenerasyon

BLUEMAN
11/10/2011, 21:27
arkadaşlar bu star stopla üç kuruş kar edeceğiz derken geçen gün makine mühendisi bir arkadaşın yorumuna takıldım yorumu şuydu "araçların motorları ilk çalışma esnasında corozyona uğrar çünkü motor yağlanmamıştır ve her motorun kapanışında kartelden aşağı inen motor yağı çalışma esnasında motora yayılana kadar korozyona uğramaya devam eder "şimdi arkadaşlar bu star stop a ben alıştım ve çok kullanıyorum ama gel görki kafam karıştı,şimdi ne yapmalıyız.

venomtigris
11/10/2011, 21:51
mühendis arkadaşınız doğru söylemiş. ancak fazla evham yapmayın, tahminimce fiat da mühendis istihdam ediyor olsa gerek.
start&stop özelliği motor belirli bir sıcaklığa, yağlama performansına erişmeden, devrede olsa dahi çalışmıyor. aynı şekilde emniyet kemeri takmadığınızda s&s lambası açık olsa da yine devreye girmez. yüksek meblağlar ödeyerek araç veya benzeri bir şey aldığımızda kullanma kılavuzunu mutlaka okumalıyız. hem araç hakkında bilmiyor olabileceğimiz bilgileri öğrenir hem de olası arıza durumlarında sorunun neden kaynaklandığı konusunda öngörüde bulunabiliriz.

USTA
11/10/2011, 21:59
Bu sitem sadece Fiat tarafından kullanılmıyor,motora zararı olsa diğer firmalarda kullanmazlardı...

tayfux
11/10/2011, 22:23
yani bende arabayı stop edip çalıştırmanın benzin karı açısından pek yararlı olmadığını biliyorum ama bu daha farklı bir sistem gibi sanki..

sedini
11/10/2011, 22:24
motor tamamen kapanmıyor.. hazır halde bekliyor bu nedenle aracınızın devir çizgisi 0 a tam inmez.. yani yağ aşağı tamamen gitmiyor bu sayede aşırı aşınma engellenerek motor ömrü kısalmaz.. çalışma prensibini bu şekilde açıklamışlardı bana audi için..

comanchee
11/10/2011, 22:36
motor tamamen kapanmıyor.. hazır halde bekliyor bu nedenle aracınızın devir çizgisi 0 a tam inmez.. yani yağ aşağı tamamen gitmiyor bu sayede aşırı aşınma engellenerek motor ömrü kısalmaz.. çalışma prensibini bu şekilde açıklamışlardı bana audi için..

arkadaş haklı araç belli bir ısıya gelmeden s&s çalışmaz.ayrıca 3-5 dk lik stoplarda yağ kartere öyle hemen akmaz.nitekim motor yağları film şeklinde piston ve gömlekleri kaplar.bu kadar abartmayın(yani büyütmeyin mühendisler bunu hesaba katmıştır)....

sedini
11/10/2011, 23:06
araç belli bir ısıya gelmeden s&s çalışmaz.ayrıca 3-5 dk lik stoplarda yağ kartere öyle hemen akmaz.nitekim motor yağları film şeklinde piston ve gömlekleri kaplar.bu kadar abartmayın....

benim söylediğimin aynısını söylüyorsunuz.. Abartılan noktanın ne olduğunu açıklarsanız sevinirim.. Üstelik bu bana bu şekilde anlatıldı bende bunu yazdım ki zaten sizde aynı şeyi söylüyorsunuz..

motor 30 derece ısının üzerine çıktıktan sonra standby moduna geçer bunada start stop denir. Motora bir zararı olmaz motor ömrü arkadaşın ilk mesajlarda anlattığı gibi kısalmaz.. yağ kaldığı içinde arkadaşın söylediği gibi korozyon olmaz yani aşınmada engellenmiş olur..

comanchee
12/10/2011, 11:43
benim söylediğimin aynısını söylüyorsunuz.. Abartılan noktanın ne olduğunu açıklarsanız sevinirim.. Üstelik bu bana bu şekilde anlatıldı bende bunu yazdım ki zaten sizde aynı şeyi söylüyorsunuz..

motor 30 derece ısının üzerine çıktıktan sonra standby moduna geçer bunada start stop denir. Motora bir zararı olmaz motor ömrü arkadaşın ilk mesajlarda anlattığı gibi kısalmaz.. yağ kaldığı içinde arkadaşın söylediği gibi korozyon olmaz yani aşınmada engellenmiş olur..
pm ile cevap yazdım burada abartmayın derken büyütmeyin demek istedim.ayrıca doğru yazdığınız ve size hak verdiğim için mesajınızı alıntıladım.yani motor aşınır diyenlere lafım.

BLUEMAN
12/10/2011, 20:43

devir sıfıra inmez derken araçta motorun tamamen kapandığını zaten anlıyorsunuz devirin sıfıra inmemesi demek motorun azda olsa çalışıyor olması demek bu hususta biraz düşünceliyim ama karterin içinde 3 dk içerisinde aşağı hemen akmaması doğru olabilir.

sedini
12/10/2011, 21:19
tamamen kapanmıyordan kasıt standby yani çalışmaya hazır halde.. benim gördüğüm araçta inmiyordu 0 a da bazı araçlarda peugeotlarda falan iniyormuş.. onun bi anlamı yok sanırım..