PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kendi karter muhafazanı kendin yap

Ziyaretçi051
11/10/2011, 09:58
Forum da bazı arkadaşlar karter muhafazasının yanlarına ek parçalar alarak buraları kapatmak istemişler.Eğer hobi olarak komple bir karter muhafazası yapmak isterseniz size yardımcı olmak istedim hemde çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

malzemeler:
5 lt polyester (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
2 mt elyaf (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
mor renkli katalizör (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
sertleştirici (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
8 lt lik boş pet
1 adet boya fırçası
1,5*1 mt duralit Kalıp yapmak için ince olabilir
az bir şey yağ
t bıçağı
yapımı:
İlk önce muhafazanın kalıbını hazırlayacağız duraliti arabanın altında nereleri
kapatacaksa kalemle işaretliyoruz(motor havuzunun altında tampon kenarlarını kapatmasını istiyorsak buralardaki vita yerlerinide duralit üzerinde işaretliyoruz.duraliti yerde t bıçağı ile işaretlediğimiz yerden kesiyoruz.ayrıca muhafaza üzerinde olmasını istediğiniz bir şekil varsa bunlarıda duralitten yaparak hazırladığımız kalıp üzerine monte etmeliyiz
https://c1110.hizliresim.com/11/10/11/3226.jpg
ben punto arması ile biraz mukavemeti artırması için iki tane set yaptım.
kırmızı ile işaretlediğim yerler vida yerleri.Daha sonra kalıbın üzerine kalıbtan muhafazayı ayırmak için yanık yağ veya normal yağda sürebilirsiniz polyesterciler yanık motor yağı kullanır.Elyafımızı hazırladığımız kalıbın üzerine koyarak fazlalıkları makas yardımı ile keseriz artanları atmayın kalıbın üzerine koyun kalın olması sağlamlığını artırır elyafı çift kat koymanız kalınlığını artırır.8 lt lik boş petin üst tarafını kasin ve polyesteri içine boşaltın ilk önce mor renkli katalizörden 7 - 8 damla damlatın ve iyice karıştırın daha sonra sertleştiriciden 7-8 damla damlatın ve iyice karıştırın.Yalnız hızlı olun sertleştirici damladıktan sonra eğer fazla kaçarsa çok çabuk donar.sonra karışımı elyafın üzerine dökerek fırça ile elyafa yedirin.karışımın tamamını elyafın üzerine boşaltarak kurumaya bırakın.
kuruduktan sonra (1 günde kurur eğer sertleştiriçiyi ve mor katalizörü fazla koyarsak çok daha çabuk kurur yalnız bu mor katalizörle sertleştiriciyi sakın saf halde bir araya getirmeyin)kalıp tan ayırarak kenarlarını temizleyip delik yerlerini açın isteğe bağlı olarak sprey boya ile boyaya bilirsiniz yaklaşık 200 tlye mal olacak karter muhafazasını siz 50 tlye mal ettiniz hayırlı olsun:gatherin:

Mugen_punto
11/10/2011, 11:57
Baya bir emek harcamışsın eline sağlık paylaşım için tşk.ler..

pdr42
11/10/2011, 16:23
emeginize sağlık yalnız bu boyle koaly bir şey değil gibi görünüyor epey çaab ister gibi sanırım.

kara kız
12/10/2011, 11:23
Forum da bazı arkadaşlar karter muhafazasının yanlarına ek parçalar alarak buraları kapatmak istemişler.Eğer hobi olarak komple bir karter muhafazası yapmak isterseniz size yardımcı olmak istedim hemde çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

malzemeler:
5 lt polyester (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
2 mt elyaf (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
mor renkli katalizör (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
sertleştirici (sanayide oto boyası satan malzemecilerde bulunabilir)
8 lt lik boş pet
1 adet boya fırçası
1,5*1 mt duralit Kalıp yapmak için ince olabilir
az bir şey yağ
t bıçağı
yapımı:
İlk önce muhafazanın kalıbını hazırlayacağız duraliti arabanın altında nereleri
kapatacaksa kalemle işaretliyoruz(motor havuzunun altında tampon kenarlarını kapatmasını istiyorsak buralardaki vita yerlerinide duralit üzerinde işaretliyoruz.duraliti yerde t bıçağı ile işaretlediğimiz yerden kesiyoruz.ayrıca muhafaza üzerinde olmasını istediğiniz bir şekil varsa bunlarıda duralitten yaparak hazırladığımız kalıp üzerine monte etmeliyiz
https://c1110.hizliresim.com/11/10/11/3226.jpg
ben punto arması ile biraz mukavemeti artırması için iki tane set yaptım.
kırmızı ile işaretlediğim yerler vida yerleri.Daha sonra kalıbın üzerine kalıbtan muhafazayı ayırmak için yanık yağ veya normal yağda sürebilirsiniz polyesterciler yanık motor yağı kullanır.Elyafımızı hazırladığımız kalıbın üzerine koyarak fazlalıkları makas yardımı ile keseriz artanları atmayın kalıbın üzerine koyun kalın olması sağlamlığını artırır elyafı çift kat koymanız kalınlığını artırır.8 lt lik boş petin üst tarafını kasin ve polyesteri içine boşaltın ilk önce mor renkli katalizörden 7 - 8 damla damlatın ve iyice karıştırın daha sonra sertleştiriciden 7-8 damla damlatın ve iyice karıştırın.Yalnız hızlı olun sertleştirici damladıktan sonra eğer fazla kaçarsa çok çabuk donar.sonra karışımı elyafın üzerine dökerek fırça ile elyafa yedirin.karışımın tamamını elyafın üzerine boşaltarak kurumaya bırakın.
kuruduktan sonra (1 günde kurur eğer sertleştiriçiyi ve mor katalizörü fazla koyarsak çok daha çabuk kurur yalnız bu mor katalizörle sertleştiriciyi sakın saf halde bir araya getirmeyin)kalıp tan ayırarak kenarlarını temizleyip delik yerlerini açın isteğe bağlı olarak sprey boya ile boyaya bilirsiniz yaklaşık 200 tlye mal olacak karter muhafazasını siz 50 tlye mal ettiniz hayırlı olsun:gatherin:

birmot zincirlikuyuda demir karter muhafazası 75 lira tofaşın kendi fabrikasında türkiyeye özel olorak yaptığı bir ürün..bilginizeee

takres
12/10/2011, 11:26
elinize sağlık güzel olmuş...

Ziyaretçi051
12/10/2011, 12:33
birmot zincirlikuyuda demir karter muhafazası 75 lira tofaşın kendi fabrikasında türkiyeye özel olorak yaptığı bir ürün..bilginizeee

PUNTODA DEMİR MUHAFAZA YOK LİNEADA DEMİR MUHAFAZA VAR BUNU SİZİN ARACINIZA TAKMIŞ OLABİLİRLER. PUNTODA SABİTLEMELERİN HEPSİ VİDA İLE YAPILIR VE VİDALAR O AĞIRLIĞI TAŞIRMI BİLMEM DAHA ÖNCE BİR BAŞLIKTA ARKADAŞLAR KARTER MUHAFASAZI İLE İLGİLİ BAŞLIK AŞMIŞLARDI ORADAN ALDIĞIM YAZIYI SİZİNLE PAYLAŞIYORUM
https://forum.grandepuntotr.com/images/icons/icon7.gif Evo için karter muhafaza ve davlumbaz arasına parça
Arkadaşlar birkaç hafta önce sizlerle aracıma taktırdığım karter muhafazasıyla ilgili resim ve bilgi paylaşmıştım, bu esnada davlumbaz ile karter muh arasında boşluk kaldığını ve bunun da yerlerinde civata yeri olduğunu ancak serviste böle bi parça bulunmadığını sölemişlerdi, hatta birkaç arkadaşım da gerek olmadığını yazmıştı, bunun üzerine bende önceki hafta iyi bir araştırma yaptım, önce OPAR a bir aracın resmini mail attım sonra da beni aradıklarında da durumu izah ederek karter muhafaza ile davlumbaz arasını kapatacak bir orjinal parça sormuştum, opar fiat fabrikası ile yani italya ile görüşmeyi sağlamış, Kastamonu servisinden de beni arayarak talebiniz halinde böle bi parçayı italyadan getirtebileceklerini ilettiler, fiyatını sormuştum 50-60 civarı demişlerdi , geçtiğimiz cuma günü ankaraya gelmezden önce kastamonu fiat gözde otomotiv beni aradı parçanın hazır olduğunu söledi bende gittim aldım, ama taktırma fırsatım olmadı, bu c tesi günü kısmetse gidip serviste taktıracağım, parça acil talep edildiği için herhalde çok kısa sürede geldi (10 güne içinde), bana söledikleri fiyat 50 TL işçiliğe ne alırlar bilmiyorum, parçayı taktırınca resimlerini paylaşacağım, parça resimleri ektedir, Bilginize...

nOT: internetten bulduğuğumuz resmi de ekliyorum, bu resimden yola çıkarak bu parçaları bulduk, getirttik, Kastamonu da böle bi parçayı getirtip benim aracımın sistemine ekleten ben olduğum için de mutluyum :) azmeden başarırmış teşekkürler opar & fiat
Eklenmiş Resmin Önizlemesihttps://forum.grandepuntotr.com/attachments/teknik-yardim/15986d1316603594t-evo-icin-karter-muhafaza-ve-davlumbaz-arasina-parca-21092011148-jpg (https://forum.grandepuntotr.com/attachments/teknik-yardim/15986d1316603594-evo-icin-karter-muhafaza-ve-davlumbaz-arasina-parca-21092011148-jpg)

VE BUDA BENİM YAPTIĞIM MUHAFAZANIN SON HALİhttps://c1110.hizliresim.com/11/10/12/5360.jpg

Honor COOPER
21/08/2012, 12:51
Güzel çalışma insanın elinden geliyorsa kendi yaptığı ürün çok daha mutluluk veriyor.