PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Silecek Kazığı

nucro
07/10/2011, 08:52
10 yıl fiesta kullandıktan sonra geçen sene punto evo aldım.
Eskiden 3-5 TL’ye silecek lastiği değiştirmek varken saolsun Fiat lastiği değiştirilemeyecek şekilde tasarlamış silecekleri ( buradan da para kazanayım demiş herhalde )

Yenisi için servis 70 TL istiyor , bu sitede bulabildiğim silecek ise 30 TL. 5-6 yıl arabayı kullanmak istesem 7-8 defa silecek değiştirsem fazladan vereceğim para serviste değiştirsem = 65x8 = 520 TL , uğraşıp 30 TL’ye alsam 25*5= 200 TL. Hem paraya yazık hem de doğaya yazık, sadece lastik değiştirmek varken şimdi eski silecek çöpe atılıyor.

Velhasıl Evo’ya silecek lastiği değiştirlebilen silecek takılabilir mi? Bunu yapan oldu mu? Tecrübesi olan varsa fiyat konusunda bilgi verebilir mi?

blackhawk
07/10/2011, 09:46
Punto ve evo'ların silecek lastikleri aynı sanayide parçacıya git yumuşak silikon lastikli silecek al. Ben komple 12 lira ya aldım taktım süpürgeyle birlikte değişiyor. arka silecekte de lastikler değişiyor servise giderseniz kolla birlikte satıyorlar.

femoli
07/10/2011, 10:42
Her sene lastik değiştirmemek istiyorsanız kaliteli 30 tl dediklerinizden alırsınız en az 2 sene gözünüz kapalı kullanırsınız.. 5 yılda 8 silecek takımı değiştirmekte ne :)

OzzY
07/10/2011, 16:04
Eskiden 3-5 TL’ye silecek lastiği değiştirmek varken saolsun Fiat lastiği değiştirilemeyecek şekilde tasarlamış silecekleri ( buradan da para kazanayım demiş herhalde )

Yenisi için servis 70 TL istiyor , bu sitede bulabildiğim silecek ise 30 TL. 5-6 yıl arabayı kullanmak istesem 7-8 defa silecek değiştirsem fazladan vereceğim para serviste değiştirsem = 65x8 = 520 TL , uğraşıp 30 TL’ye alsam 25*5= 200 TL. Hem paraya yazık hem de doğaya yazık, sadece lastik değiştirmek varken şimdi eski silecek çöpe atılıyor.

Velhasıl Evo’ya silecek lastiği değiştirlebilen silecek takılabilir mi? Bunu yapan oldu mu? Tecrübesi olan varsa fiyat konusunda bilgi verebilir mi?

öncelikle değiştirilemeyecek şekilde tasarlamış dediğiniz tasarım artık hemen hemen her araçta olan eski sisteme göre çok daha performanslı tasarımdır. siz biraz geride kalmışsınız anlaşılan...
ayrıca biraz uğraşırsanız silecekleri söktüğünüzde içindeki lastiğin klasik lastikle aynı olduğunu, değiştirebileceğinizi görürsünüz. 6yılda 8 silecek değiştirmek için silecekleri sürekli çalıştırmak gerekir sanırım...
ben 5,5 yılda 2 takım eskittim daha ki ilki fabrikanın taktığı ikinciside 30tlye internetten aldığım silbak marka olan. 2 hafta öncede blackhawk ın dediği yerden aldım ne kadar gidicek bakalım ki 1 seneden az gitmez.

dediğim gibi üzerindeki sisteminde sadece lastiklerini değiştirebilirsiniz uçlarındaki parçaları söktüğünüzde dağılıcak zaten.

USTA
07/10/2011, 17:17
Kendi aracımda fabrikanın taktığı silecekler duruyor,en ufak atlama yapmadan camları siliyor,takımı 100 liranın üzerinde bu sileceklerin.
3 yıldır her ay yağmur kaydırıcı ile cilalarım camları,tozlu,çamurlu veya ağaç reçinesi varken kesinlikle açmam,yıkarım veya ıslak bezle silerim...
Silecek ömrünü uzatmak birazda bizim elimizde...

saki
09/10/2011, 20:02
Daha yeni degiştirdim hepsiburada.com sitesinden aldım 26.00 tl de vardi birde 32.00 tl kampanya fiyatı vardı onu aldım yorumlarda okudum elime ulaşınca taktım cuk diye oturdu süperde duruyo tavsiye ederim iide siliyo

E_N_D_E_R_
09/10/2011, 20:05
Bu konuda çok çözüm var;
bende 14 tl ye çözdüm bu sorunu...kısacası demokraside çareler tükenmez....

taret
09/10/2011, 21:35
grande puntonun ön cam silecekleri büyük olan 65 cm , küçük olan 40 cm. bugün biR marketten muz tipi olan sileceklerin tanesini 2,5 tl'ye aldım. orta göbek oturmadı. sonra evde silecekleri parçalara ayırıp orjinal sileceğin orta göbeğini yeni aldığım sileceklere taktım. gayet süper oldu. toplam masraf sadece 5 tl. tavsiye ederim. orjinal sileceklerin lastiklerini çıkarmak için uç kısmlarında bulunan plastik parçaların çıkması biraz zorluyor. onun dışında gerisi çok kolay.

gemlikli_55
10/10/2011, 09:00
aynen aarkadaşlar bende muz tipi silecek aldım ve lasyık kısımlarını gp sileceği ile değiştirdim zahmetli ama zor değil azıcık elli yatkın olan arkadaşlar rahatlıkla yapabilirler
ayrıca benım bir sorunum var sileceği actığımda buyuk olan sileceğim az bişey ucu cam dışına kadar cıkıyor bu nasıl ayarlanır cıkması sorun değil samla sace arasındakı boşluğa duşup cıktığı için ses tapıyor fikirlerinizi bekliyorum

mehmet_67
10/10/2011, 10:42
sileceklerin uzun ömürlü olması bizim elimizde benim silecekler yavaş yavaş gitmeye basladılar camda büğülü olarak siliyo gece karanlıkta zor oluyo önümü görmek

blackhawk
10/10/2011, 11:00
Daha önce de yazmıştım ama tekrar etmek istiyorum. camı su kaydırıcı ya da otomobil cilası ile cilalayın lastikler daha kolay silecektir hatta bazen sileceklere ihtiyaç bile duymayabilirsiniz. Birde sıfır araç sahipleri özellikle yazın çok kullanmadığınız silecekleri ucuz sileceklerle değiştirin böylece orjinallerin ömrü 3-4 yıl uzar.

operatormurat
10/10/2011, 16:23

orçun ben sana bir tüyo vereyim`önce femoliden 1 çift silecek alıyorsun, üzerinde gelenlerin lastikleri değişmiyor,femoliden aldıkların zamanla eskiyince silceklerin ucundaki plastiği itinayla çıkarıp eskiyen lastikleri 5 tl gibi cüzi bir rakama (aksesuarcılarda sadece fırçanın lastiğide satılıyor çift olarak 65 clik alırsın kısa olanıda ölçüp kestikten sonra kısa fırçaya takarsın) bu işlemi senede bir sefer yaparsanız iyi olur çünkü orjinali gibi dayanıklı olmuyor lastikler çabuk deforme oluyor...

Fuzuli
10/10/2011, 23:24
Aracım 4 seneyi doldurdu... 4.senelik bakımımda oto'da iken değiştirdim silecekleri..35 tl.ye.. Çok ucuz bir şey almadıkça fazla değiştirme ihtiyacınız olmaz.. Ama servise de 70 lira verilmez tabi...

nucro
11/10/2011, 09:49
@OzzY
- Sileceklerin değiştirilemeyecek şekilde tasarlanmasın sebebinin; üreticilerin orijinal yedek parça satma ve buradan da kar etme amaçları doğrultusunda alınan bir karar olduğunu düşünüyorum. 2 yıl otomotiv yedek parçada çalıştım, yedek parça işinde çoğu karar para kazanmak amaçlı alınır : ama siz 70 TL’den hatta 30 TL’den satılan sileceklerin performans amaçlı tasarlandığını düşünebiliriniz tabi.

dediğim gibi üzerindeki sisteminde sadece lastiklerini değiştirebilirsiniz uçlarındaki parçaları söktüğünüzde dağılıcak zaten. Silecekleri hiç söktünüz mü yoksa aynı sileceklerden konuşmuyor muyuz ciddi şüphe oluştu bunu okuyunca. Silecekleri söktüm ve resimdeki silecekte sarı kılıf ile gözüken lastiğin normalde içindeki raydan çıkıp gelmesi gerekirken lastiğin, sileceğin resimdeki elin tuttuğu yerdeki sırt ile bütün olduğunu gördüm. Bilmiyorum siz de durum farklı mı ?

https://webdeyerim.com/mp3/pic/muz_silecek_480.jpg

Sileceklerini her yıl değiştirme gereği duymayanlar olduğunu görmek beni şaşırttı. Demek ki kullanım ve şans da belki işin içinde ya da belki herkes benim gibi sileceğin kusursuz silmesine takmıyor da olabilir ( benim araçta 1 senede silme kalitesinin 10’dan 6’ya düştüğünü söyleyebilirim ) Velhasıl asıl maliyeti 3-5 lira olan silecek lastiğini değiştirme özgürlüğümün elimden alınmasıydı esas mesaj konum. Bazılarına koymayabilir ama bir de 3-5 liralık lastiğin bakımı için ayrıcak zamanım yok (her ay yağmur kaydırıcı ile cilalarım camları,tozlu,çamurlu veya ağaç reçinesi varken kesinlikle açmam,yıkarım veya ıslak bezle silerim...)

femoliden 1 çift silecek alıyorsun, üzerinde gelenlerin lastikleri değişmiyor,femoliden aldıkların zamanla eskiyince silceklerin ucundaki plastiği itinayla çıkarıp Fermoliden alınanların lastiği yukarıda yazdığım gibi sileceğin sırtı ile bütünleşik değilse ve ucundaki plastiği çıkarınca lastiği geliyorsa alayım hemen.

USTA
11/10/2011, 12:29
Kangoo orjinal silecek takımı 150 Lira,gelde kollama...

gemlikli_55
11/10/2011, 16:43
orcun bizim gp oyle değil ki değişik silecek kolu varya araca bağlı olan demir onun ucu seniç araçtakı klasık her aracta olabilecek modek ama gp ap ayrı farklı bişey

operatormurat
11/10/2011, 22:28
@OzzY
- Sileceklerin değiştirilemeyecek şekilde tasarlanmasın sebebinin; üreticilerin orijinal yedek parça satma ve buradan da kar etme amaçları doğrultusunda alınan bir karar olduğunu düşünüyorum. 2 yıl otomotiv yedek parçada çalıştım, yedek parça işinde çoğu karar para kazanmak amaçlı alınır : ama siz 70 TL’den hatta 30 TL’den satılan sileceklerin performans amaçlı tasarlandığını düşünebiliriniz tabi.

Silecekleri hiç söktünüz mü yoksa aynı sileceklerden konuşmuyor muyuz ciddi şüphe oluştu bunu okuyunca. Silecekleri söktüm ve resimdeki silecekte sarı kılıf ile gözüken lastiğin normalde içindeki raydan çıkıp gelmesi gerekirken lastiğin, sileceğin resimdeki elin tuttuğu yerdeki sırt ile bütün olduğunu gördüm. Bilmiyorum siz de durum farklı mı ?

https://webdeyerim.com/mp3/pic/muz_silecek_480.jpg

Sileceklerini her yıl değiştirme gereği duymayanlar olduğunu görmek beni şaşırttı. Demek ki kullanım ve şans da belki işin içinde ya da belki herkes benim gibi sileceğin kusursuz silmesine takmıyor da olabilir ( benim araçta 1 senede silme kalitesinin 10’dan 6’ya düştüğünü söyleyebilirim ) Velhasıl asıl maliyeti 3-5 lira olan silecek lastiğini değiştirme özgürlüğümün elimden alınmasıydı esas mesaj konum. Bazılarına koymayabilir ama bir de 3-5 liralık lastiğin bakımı için ayrıcak zamanım yok (her ay yağmur kaydırıcı ile cilalarım camları,tozlu,çamurlu veya ağaç reçinesi varken kesinlikle açmam,yıkarım veya ıslak bezle silerim...)

Fermoliden alınanların lastiği yukarıda yazdığım gibi sileceğin sırtı ile bütünleşik değilse ve ucundaki plastiği çıkarınca lastiği geliyorsa alayım hemen.
orçun femolidekilerin lastiği üstteki köpek balığı yüzgecine benzeyen lastikle birleşik değil, altta camı silen lastiği kolaylıkla değiştirebilirsin...

OzzY
11/10/2011, 23:56
resimdeki araç GP yada evo değil zaten. evet fabrikanın taktığı silecekleri söktüm ve lastiğinin değiştiribileceğini gördüm, bagaja atmıştım 3 sene önce. geçen ay ön takımı 12 tlye bulunca onlarıda attım uğraşmaya değmez diye. femolidekini kullanmadım ama dediğim gibi orjinalini, silbak ve ABW marka olanını değiştirebilirsiniz. 2 uçtaki üstteki parçaları söktüğünüzde anlarsınız.

performans konusuna gelince
1 aerodinamik yapısı nedeniyle uğultu yapmaz.
2 her noktaya düzgün ve daha kuvvetli basar.