PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto evo start stop 1.3 multijet yan hava yastıkları

xarsi
06/10/2011, 13:15
arkadaşlar bu modelde yan hava yastıkları var mı. bana var dendi kapı direklerinde bir türlü bulamadım. dün servise gidince soracaktım. sormayı unuttum..

blackhawk
06/10/2011, 14:15
ön camın sağ ve solundaki direklerde airbeg logosu vardır.

zoomes
06/10/2011, 14:49
Evolarda yan havayastığı bildiğim kadar yok,mylife versiyonun da perde hava yastıkları standart,dynamicte ve active evo kitle sunuluyor,dynamicte diz havayastığı standart.

akca37
06/10/2011, 15:04
Üstad camlarda cam direklerinde olanlar perde hava yastıkları, benim önceki modelde vardı ancak SPK yani safety plus kitte vardı ancak şu an itibariyle kaldırdılar, yan hava yastıkları ön yolcu koltuklarının şöforun solunda, yolcu koltuğunun sağında sert plastik içinde airbag yazıyor, varsa böle bi parça vardır yoksa canınız sağolsun :)

tiner
06/10/2011, 17:40
Kesin bilgidir:
95 beygirlik evolarda yan hava yastığı yok.perde hava yastıkları var. Araç fiat'ın internet sitesineilk konulduğunda evo kit içersinde yan hava yastıkları da yazıyordu.Ben zincirlikuyu birmottan siparişini verdim, kaporayı yatırmak için gittiğimde yan hava yastığının olmadığı, perde hava yastıklı getirtebilecekleri söylendi. Bunun üzerine Erkay oto'ya gittim.Yaklaşık 2 haftalık görüşmeler sonucu italya'dan getirtebilineceği söylendi ve getirtildi. (Bu arada ben fiat Türkiye'ye dava açacağımı söyledim ve sitedeki evo kit içindeki yan hava yastığı takip eden gün kaldırıldı)
ve sonu :) Şu an Türkiyede ki tek 95 beygirlik yan hava yastığı olan evo benim (diye biliyorum)
belki skymode'miz yok ama yan hava yastığımız var, olsun o kadar havamız:)

Mugen_punto
06/10/2011, 20:45
Allah göstermesin inş. onlara ihtiyaç duymazsınız... benim araçta yok. pekte sıkıntı yapmıyorum..

xarsi
07/10/2011, 00:12
eywallah arkadaşlar. göze klavuz gerekmiyor sanırım. koltuk yanında ya da camın yanındaki direklerde olması gerekiyor dediğiniz gibi.. kesinlikle airbag diye bir yazı göremedim defalarca baktım. en olmadık yerlere bile.. napalım canımız sağolsun..

tiner
07/10/2011, 11:56
Allah göstermesin inş. onlara ihtiyaç duymazsınız... benim araçta yok. pekte sıkıntı yapmıyorum..

Aslında ben de tek olsam çok fazla takmazdım.Ama arka taeafta kızım oturuyor.Allah muhafaza bir yandan çarpma anında belki az biraz onu da korur diye düşündüm işte.
Ama dedğiniz gibi kullanmaya gerek kalmaz hiçbirimiz için inşallah

akca37
07/10/2011, 12:16
Kesin bilgidir:
95 beygirlik evolarda yan hava yastığı yok.perde hava yastıkları var. Araç fiat'ın internet sitesineilk konulduğunda evo kit içersinde yan hava yastıkları da yazıyordu.Ben zincirlikuyu birmottan siparişini verdim, kaporayı yatırmak için gittiğimde yan hava yastığının olmadığı, perde hava yastıklı getirtebilecekleri söylendi. Bunun üzerine Erkay oto'ya gittim.Yaklaşık 2 haftalık görüşmeler sonucu italya'dan getirtebilineceği söylendi ve getirtildi. (Bu arada ben fiat Türkiye'ye dava açacağımı söyledim ve sitedeki evo kit içindeki yan hava yastığı takip eden gün kaldırıldı)
ve sonu :) Şu an Türkiyede ki tek 95 beygirlik yan hava yastığı olan evo benim (diye biliyorum)

Evet doğru önceden safety plus kit içinde yan hava yastıkları da vardı, önceki benim aracım dizel dynamic evoydu, onda 7 hava yastığı vardı şimdi güya en fullünü aldık ancak 5 hava yastıklı, bu da garip bi durum, umarım kazasız belasız kullanırsınız aracınızı, bizim ise havamız skydomumuz :)

xarsi
11/11/2011, 12:25
Servise gittim arkadaşlar. Şaşırdılar.. var olduğuna emindiler. bulamadılar. kısa bir araştırmadan sonra evo kit opsiyonunda perde hava yastığı adıyla geçtiği anlaşıldı. ben evo kit almamıştım. ama sonuçta 5 hava yastığı diyerek satılmıştı araba bana. şimdi bir çözüm arayacaklar. bakalım ne olacak..

Gokdeniz34
11/11/2011, 15:32
Bisey daha öğrendim benim araçta direklerde airbeg yazıyor onların yan hava yastığı olduğunu bilmiyordum mantiken yan koltuklarda olmuyormu bu

Sent from my iPhone using

sezerism
11/11/2011, 20:04
Kesin bilgidir:
Benim 2012 punto evoda yan hava yastıkları yok bu bir hata , 2011 model evomda spk plus paketinde vardı şimdiki aracımda evo kitli olanda ise yok bu saygı değer fiat nasıl bir hal dir anlamadım.

xarsi
11/11/2011, 22:08
Bisey daha öğrendim benim araçta direklerde airbeg yazıyor onların yan hava yastığı olduğunu bilmiyordum mantiken yan koltuklarda olmuyormu bu

sanırım kimi modelde koltuk yanında kimi modelde direklerde oluyor..

xarsi
11/11/2011, 22:09
Benim 2012 punto evoda yan hava yastıkları yok bu bir hata , 2011 model evomda spk plus paketinde vardı şimdiki aracımda evo kitli olanda ise yok bu saygı değer fiat nasıl bir hal dir anlamadım.
evo dynamik evo kitte perde hava yastıkları var, en azından kataloglarda var..

tiner
17/11/2011, 19:36
Arkadaşlar,
95'lik dizel evoların hiçbirinde yan hava yastığı yok. Servisler direklerde olan perde hava yastıklarını (yanda kaldığı için herhalde:) ) yan hava yastığı zannediyor yada işlerine öyle geliyor.
Evo kitli bir 952lik evoda 2 perde bir yokcu bir sürücü bir diz olmak üzere 5 hava yastığı var. Perdeleri önce açılıp arkaya kadar gittiği için 2 değilde 4 sayan da var.Bu hesaba göre de 5 değil 7 hava yastığı var:)

Sonuç; Özel sipariş edip sizin için getirtebilecek bir bayi bulup 2 ay beklemeyi ve +400 tl ödemeyi göze almadan yan hava yastığınız olmuyor maalesef

gaksu
18/11/2011, 00:29
Bendeki mylife da on surucu yolu ve perde hava yastigi var, yan yok. 2011 model.

xarsi
18/11/2011, 04:04
Arkadaşlar,
95'lik dizel evoların hiçbirinde yan hava yastığı yok. Servisler direklerde olan perde hava yastıklarını (yanda kaldığı için herhalde:) ) yan hava yastığı zannediyor yada işlerine öyle geliyor.
Evo kitli bir 952lik evoda 2 perde bir yokcu bir sürücü bir diz olmak üzere 5 hava yastığı var. Perdeleri önce açılıp arkaya kadar gittiği için 2 değilde 4 sayan da var.Bu hesaba göre de 5 değil 7 hava yastığı var:)

Sonuç; Özel sipariş edip sizin için getirtebilecek bir bayi bulup 2 ay beklemeyi ve +400 tl ödemeyi göze almadan yan hava yastığınız olmuyor maalesef
teknik olarak takılmasının çok zor olduğunu takılsa bile açılmasını garanti edemeyeceklerini söylediler bana. benim aracımda kataloglarda da 3 hava yastığı söz konusu, bir çelişki yok aslında, sadece, ben alırken gerçekten 5 hava yastıklı olduğu sanıldığı için öyle söylendi bana. benim vardığım sonuç bu..

egzo-evo
18/11/2011, 09:58
arkadaşlar 2011 yılında active ve dynamic versiyonda opsiyon paket isimlerinde değişiklik yapılmıştır.

daha önce yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıklar düz viteslerde "safety plus kit(SPK)" ve dualogiclerde "safety kit(SK)" paketleriyle alınabiliyordu.

şu an ise yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıklar ismi "evo kit(EK)" olarak belirlenen pakette yer almadığı için satın alınamamaktadır.

yıl içerisinde paket isimlerinde değişiklik yapıldığı gibi standart donanımlarda da değişiklik yapıldı. benim evom 2011 model. mayıs sonu trafiğe çıktı. SK donanımı var. yine 2011 model olan diğer araçlarda yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıklar yoktu. çünkü o araçlar EK paketliydi. yıl içerisinde bu tür değişiklik yapma hakkını firmalar saklı tutar. yinede en iyi bilgiyi servisinizden öğrenebilirsiniz. araç faturasıda yardımcı olabilir ancak bazı firmalar donanımları ve ek paketleri açık bir şekilde yazarken bazı firmalar kodlama yoluna gitmiş buna dikkat etmenizi öneririm. şimdi model model sırayla açıklamaya çalışacağım:

*active: daha önceden ön hava yastıkları ve diz hava yastığı standarttı. perde hava yastıkları, yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıkları düz viteslerde SPK dualogiclerde SK paketleriyle alabiliyordunuz. şu an sadece ön hava yastıkları standart. yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıklar zaten seçeneklerde yok, diz hava yastığını ve perde hava yastığını ise seçeneklerde olmasına rağmen active modeliyle satın alamıyorsunuz.

*dynamic: daha öncede şu anda da ön hava yastıkları ve diz hava yastığı standart. daha önce perde hava yastıkları, yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıkları düz viteslerde SPK dualogiclerde SK paketleriyle alabiliyordunuz. şu an ise yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıklar zaten seçeneklerde olmadığı için alamıyorsunuz. perde hava yastığını ise EK paketi ile alabiliyorsunuz.

*mylife: daha önce bu model yoktu. 2011 yılında yeni çıktı. sadece ön hava yastıkları standart. diz hava yastığını seçeneklerde olmasına rağmen mylife modeliyle satın alamıyorsunuz. yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıklar zaten seçeneklerde olmadığı için alamıyorsunuz. perde hava yastığını ise EK paketi ile alabiliyorsunuz.

umarım yardımcı olabilmişimdir :)

fota
18/11/2011, 10:10
bende eve gidince evoma bakıyım kaç tane var bakalım :)

egzo-evo
18/11/2011, 12:39

a direklerinde yazan perde hava yastığıdır. yan hava yastıkları sürücü koltuğunun sırt dayama minderinin sol tarafında ve ön yolcu koltuğunun sırt dayama minderinin sağ tarafında plastik bir kapak altındadır ve üzerinde yine airbag yazar.

üretici firmalar önceden haber vermeksizin renk teknik özellik ve donanım gibi konularda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. broşür veya katalogların arka sayfalarında bu konuyu belirtirler.

sanırım kimi modelde koltuk yanında kimi modelde direklerde oluyor..

bugüne kadar hiç görmedim ama göz önünde bulundurmak gerekir. ancak puntolardaki durum böyle.

Arkadaşlar,

honda jazz mesela 8 hava yastığı der. bu duruma göre bende de 7 değil 9 hava yastığı oluyor.

teknik olarak takılmasının çok zor olduğunu takılsa bile açılmasını garanti edemeyeceklerini söylediler bana. benim aracımda kataloglarda da 3 hava yastığı söz konusu, bir çelişki yok aslında, sadece, ben alırken gerçekten 5 hava yastıklı olduğu sanıldığı için öyle söylendi bana. benim vardığım sonuç bu..

satış temsilcilerinin çoğu diyeceğim maalesef ya bilmediğinden ya da satış kaygısıyla yanlış bilgilendirme yapabiliyor. satış faturanızı yinede kontrol etmenizi veya ettirmenizi öneririm olmayan bir özelliğide faturaya yansıtmış olma olasılığına karşı.

egzo-evo
18/11/2011, 13:29
mylife la ilgili bir düzeltme yapmam gerekiyor.

*mylife: daha önce bu model yoktu. 2011 yılında yeni çıktı. ön hava yastıkları ve perde hava yastıkları standart. diz hava yastığını seçeneklerde olmasına rağmen mylife modeliyle satın alamıyorsunuz. yan hava yastıkları ve aktif ön kafalıkları zaten seçeneklerde olmadığı için alamıyorsunuz.

xarsi
18/11/2011, 21:20
a direklerinde yazan perde hava yastığıdır. yan hava yastıkları sürücü koltuğunun sırt dayama minderinin sol tarafında ve ön yolcu koltuğunun sırt dayama minderinin sağ tarafında plastik bir kapak altındadır ve üzerinde yine airbag yazar.

üretici firmalar önceden haber vermeksizin renk teknik özellik ve donanım gibi konularda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. broşür veya katalogların arka sayfalarında bu konuyu belirtirler.

bugüne kadar hiç görmedim ama göz önünde bulundurmak gerekir. ancak puntolardaki durum böyle.

honda jazz mesela 8 hava yastığı der. bu duruma göre bende de 7 değil 9 hava yastığı oluyor.

satış temsilcilerinin çoğu diyeceğim maalesef ya bilmediğinden ya da satış kaygısıyla yanlış bilgilendirme yapabiliyor. satış faturanızı yinede kontrol etmenizi veya ettirmenizi öneririm olmayan bir özelliğide faturaya yansıtmış olma olasılığına karşı.

faturada yazan modelin fiat sitesinden ve fiat kataloğundan baktığımda birbirini tuttuğunu ve sürücü-yolcu-diz hava yastıklarının olduğu yazıyor. benim araçta da sürücü-yolcu-diz hy var.. benden iki hava yastığı parasını almış olma hitimalleri var mıdır bu durumda..

egzo-evo
19/11/2011, 14:30
faturada yazan modelin fiat sitesinden ve fiat kataloğundan baktığımda birbirini tuttuğunu ve sürücü-yolcu-diz hava yastıklarının olduğu yazıyor. benim araçta da sürücü-yolcu-diz hy var.. benden iki hava yastığı parasını almış olma hitimalleri var mıdır bu durumda..

faturada var fakat aracınızda yoksa böyle bir ihtimal var. ama anladığım kadarıyla fatura üzerindeki bilgiler ve aracınızın özellikleri birbirini tutuyor. o yüzden bence endişe etmeyin.

xarsi
19/11/2011, 16:27
faturada var fakat aracınızda yoksa böyle bir ihtimal var. ama anladığım kadarıyla fatura üzerindeki bilgiler ve aracınızın özellikleri birbirini tutuyor. o yüzden bence endişe etmeyin.
evet.. doğru anlatmışım demek ki.. eywallah..