PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik problemi

Chameleon
03/10/2011, 20:33
Aracımı geçen hafta satın aldım 2007 model GP 1.3 Mjet Active Style paket ve Yaklaşık 80,000 Kilometrede.

Aracın satış işlemlerini tamamlayıp direk uzun yola çıktım (Ankara-Ağrı, ~1050 Km.) Erzurum Ağrı arasında uzun bir düzlük denk getirince limitine kadar zorlayayım aracı bakalım kaç yapacak dedim. 190 km/s'in biraz üstünde (200 demedi :) ) hıza kadar çıktım. Lastiklerim 175/65 R15 84T ve sağlam lastiklerdi, yola çıkmadan ve aracı satın alırken kontrol etmiştim.
Yeni öğrendiğim bir bilgi olarak 84T yazısındaki T maksimum 190km/s hız limitine kadarmış. (daha önce bilseydim o kadar basmazdım)

Ağrıya geldikten sonra arkadaşlara aracı gösterirken bir arkadaşım ön lastik yanağındaki deforme olmuş bölümü gösterdi. Neredeyse balon yapacak gibi olmuş. Acaba bu durum hız limitine kadar zorlamaktan mı oldu? Yol yapım çalışmalarından geçerken çukur ve tümsekler mi neden olmuştur? Yoksa bir türlü kurtulamadığım sıfır park etme alışkanlığından mı kaynaklıdır? (olan biten 2 kere paralel park ettim sadece ama yine de bir fikir) Zaten kışlık lastik alacağımdan ve stepne sağlam olduğundan çok fazla önemsemedim ama aklıma takıldı. Uzun yol yapmadan değiştirmek istiyorum. Fikirlerinizi bekliyorum. Balon verene kadar o lastiği kullanmaya devam mı edeyim? Diş derinlikleri için bakımda en az 20,000 km daha idare eder dediler servisten. Tek lastik değiştirmek sıkıntı çıkarır mı? Çıkma lastik mi alsam?

comanchee
04/10/2011, 11:21
Sırf sürat yapıldı diye lastik şekli bozulmaz.her şeyden olabilir.sert bir şekilde çukura veya taşa denk geldi iseniz muhtemelen tel kırmıştır.En kısa sürede lastiği/lastikleri yenileyin.

cck1
04/10/2011, 11:29
tek lastik değiştirmek sağlıklı değil en az ikisinin değişmesi gerekir, denge açısından.